Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 04:44:52 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αγορά ράβδων χρυσού.  (Αναγνώστηκε 23429 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
bruce
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 93


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 30, 2011, 02:59:58 μμ »

Χαιρετώ την παρέα,

εγώ δοκίμασα από το UK Bullion.co.uk σε ράβδους και διάφορα νομίσματα. Ο Νick είναι ευγενέστατος, γρήγορος, αξιόπιστος και κυρίως φθηνός. Για μικρές παραγγελίες παραλαμβάνεις το δέμα ασφαλισμένο με courier. Για μεγάλες κάνεις ένα ταξιδάκι στο Manchester, κάνεις τη βόλτα σου και σου μένει και κέρδος από τις #$%#$%#$ προμήθειες των τραπεζών στην Ελλάδα.
μα το λεει οτι τον γνωριζει ισως θα επρεπε να μιλησεις μεσω μαιλ με τον nick
Καταγράφηκε
Kisifer
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 119


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 30, 2011, 03:04:00 μμ »

Μόλις τους έστειλα ένα μαιλ να δω τι παίζει. Ρώτησα επίσης για μεταφορικά και αν υπάρχει ελάχιστη αγορά. Για να δούμε.
Καταγράφηκε
bruce
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 93


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 30, 2011, 03:07:29 μμ »

ειναι και απο αγγλια και δεν εχεις τελωνεια και εχεις και το κεφαλι σου σε ησυχια αν και θα προτιμουσα το ταξιδι προσοπικα μου ελειψε η αγγλια για οσους δεν εχουν παει το συνησθω ανεπιφυλακτα
Καταγράφηκε
gus326
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 54


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 01, 2011, 08:25:04 πμ »

Καλημέρα,

στέλνει κανονικότατα, άσε τι γράφει στο site.
Καταγράφηκε
bruce
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 93


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 01, 2011, 03:49:09 μμ »

το να στελνει καλα ειναι!!! το θεμα ειναι να εχεις και ασφαλεια μιλαμε δινεις λεφτα να ερθουν λεφτα
Καταγράφηκε
gus326
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 54


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 01, 2011, 06:13:03 μμ »

Ειπαμε για μικρά ποσά ζητάς παράδοση με ασφάλεια (μέχρι 1000GBP) για περισσότερα πας εκει ή τα "σπας" σε μικρότερες παραγγελίες.
Καταγράφηκε
Kisifer
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 119


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 02, 2011, 12:26:20 μμ »

Καλημέρα σε όλους,

σήμερα πήρα απάντηση από τους Άγγλους. Όντως εξυπηρετικότατος ο Νικ. Μου είπε ότι στέλνει κανονικά Ελλάδα, απλά ασφαλίζει μόνο μέχρι 500 poundς. Αν η αγορά είναι πάνω από αυτό το ποσό τότε το σπάει σε 2-3κτλ πακέτα. Τα μεταφορικά παίζουν ανάλογα με το τι θα πάρεις φυσικά. Ενδεικτικά για 2 χρυσές λίρες ζητάει μεταφορικά 20 λίρες, για 3 1/10 Καναδέζικα δολάρια, 10 λίρες.
Καταγράφηκε
gus326
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 54


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 02, 2011, 12:49:35 μμ »

Αν γίνεις καλός πελάτης, όχι τόσο σε μεγάλες παραγγελίες, αλλά σε συχνότητα θα παίρνεις καλύτερες τιμές στις αποστολές. Σημαντικό είναι ότι παίρνει πίσω μέταλλα σε 2-3% χαμηλότερες τιμές από την τρέχουσα τιμή. Βέβαια το τελευταίο θέλω να το δοκιμάσω.
Καταγράφηκε
detari
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 02, 2011, 01:21:58 μμ »

Καλημέρα σε όλους,

σήμερα πήρα απάντηση από τους Άγγλους. Όντως εξυπηρετικότατος ο Νικ. Μου είπε ότι στέλνει κανονικά Ελλάδα, απλά ασφαλίζει μόνο μέχρι 500 poundς. Αν η αγορά είναι πάνω από αυτό το ποσό τότε το σπάει σε 2-3κτλ πακέτα. Τα μεταφορικά παίζουν ανάλογα με το τι θα πάρεις φυσικά. Ενδεικτικά για 2 χρυσές λίρες ζητάει μεταφορικά 20 λίρες, για 3 1/10 Καναδέζικα δολάρια, 10 λίρες.
πληρώνετε με έμβασμα?
Καταγράφηκε
Kisifer
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 119


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 02, 2011, 01:35:51 μμ »

Αν δεν κάνω κάποιο τραγικό λάθος ναι...αλλά μπορεί να μας το επιβεβαιώσει ο φίλος gus.
Καταγράφηκε
detari
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 02, 2011, 01:45:49 μμ »

Αν δεν κάνω κάποιο τραγικό λάθος ναι...αλλά μπορεί να μας το επιβεβαιώσει ο φίλος gus.
ΆΡΑ ΒΆΖΟΥΜΕ ΣΤΗ ΤΙΜΉ +ΈΜΒΑΣΜΑ
Καταγράφηκε
gus326
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 54


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 02, 2011, 08:09:23 μμ »

Σαφώς υπολογίζεις στην τιμή και το έμβασμα, αλλά εγώ χρησιμοποιώ μια απλή τεχνική. Εχω ανοίξει λογαριασμό στο εξωτερικό στον οποίο έχω ένα σημαντικό ποσό από τον οποίο στέλνω τα εμβάσματα στο ukbullion. Μιλάμε για τεράστια διαφορά (π.χ. 3€ περίπου στα 1000€, άρα 1€ περιπου στη λίρα). Μια σημαντική παράμετρος που δεν αναφέρετε καθόλου είναι η ανωνυμία, καθόσον αν αγοράζεις από ΤτΕ ή Πειραιώς (ειδικά σε επαρχία) το ξέρει η μισή πόλη. Επίσης το να κατεβαίνεις Αθήνα για αγορές και να ψάχνεσαι είναι χρονοβόρο για εμάς τους εκτός Αθηνών. Τέλος πάντων εγώ υπολόγισα τη διαφορά σε 4-5% στην τελευταία μου αγορά (δεν ξέρω αν οι Τράπεζες στην Ελλάδα χρεώνουν κάτι παραπάνω εκτος από την τιμή που επίσημα αναφέρεται στην ιστοσελίδα της ΤτΕ) και βέβαια μιλάμε για κομάτια σε πολύ καλή ποιότητα (θα σηκώσω φωτογραφίες). Βέβαια στις ράβδους η διαφορά είναι χαοτική σε σχέση με τις τιμές της Πειραιώς.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 05, 2011, 12:29:42 πμ »

απαγορευεται η αγγελια για πωληση σε αλλες ενοτητες περαν αυτης των πωλουνται.Παρακαλω διαβαστε τους κανονες του φορουμ.Προς τον φιλο gold buster
Καταγράφηκε
jimaras22
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 16, 2012, 03:47:40 μμ »

εστειλα στο UK Bullion.co.uk  mail και τον ρώτησα αν  στέλνει ελλάδα και είπε ότι δεν στέλνει πουθενά αλλού εκτώς απο αγκλία
Καταγράφηκε
steve1852
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 69



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 28, 2012, 11:45:28 πμ »

καλημέρα,συνήθως μπάρες των 50 γρ και άνω αγοράζουν αυτοί οι οποίοι έχουν σχέση με τον χώρο των χρυσοχόων είτε έχουν υψηλό εισόδημα είτε έχουν πέκα με την αποταμίευση.

Επειδή θέλει προσοχή όσον αφορά στην αγορά χρυσών πλακιδίων τότε με ένα εμπειρογώμονα κάνουμε την
σχετική δηλωση σε οποιαδήποτε κατάστημα της ΤΤΕ ή μιλάμε δια τηλ με ένα πιστοποιημένο κατάστημα του
λονδίνου (αγγλία),ο μάνατζερ θα αποστείλει τιμές όλων των τύπων σε pdf και εσύ σαν πελάτης επιλέγεις και
παίρνεις ειδάλλως μέσω κάποιου συγγενή απ' ευθείας απο κατάστημα της ζυρίχης.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences