Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 04:25:19 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Κατάλογος Ελληνικών Χαρτονομισμάτων  (Αναγνώστηκε 30036 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 653


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« στις: Νοέμβριος 21, 2014, 12:05:33 πμ »

Θα ήθελα πλέον να κάνω και την επίσημη παρουσίαση του καταλογου Eλληνικών χαρτονομισμάτων που έγραψα. Ορισμένοι από εσάς ήδη τον έχετε στα χέρια σας.

Η συγγραφή του ξεκίνησε πριν από δέκα χρόνια και είναι το αποτέλεσμα μιας εικοσαετους έρευνας και μελέτης πάνω στο ελληνικο χαρτονόμισμα. Όσα συμπεράσματα πάνω στο αντικείμενο κατάφερα να τεκμηριωσω και να διασταυρώσω τα συμπεριέλαβα στον κατάλογο. Υπάρχει βεβαια πολύ ακομα υλικό προς δημοσίευση αλλα θα περασει καιρος ωσπου να το τεκμηριωσω και αυτό.

Απέφυγα να βάλω τιμές στα χαρτονομίσματα ώστε με το πέρασμα του χρόνου ο καταλογος να μην γινει παρωχημενος εξαιτιας των αλλαγων στις τιμες λογω προσφοράς και ζήτησης. Ετσι προτίμησα να βάλω βαθμους σπανιότητας οι οποιοι εχουν μικροτερες μεταβολες στο χρονο.

Τα κείμενο και το περιεχόμενο του είναι γραμμένα στα Ελληνικά και Αγγλικά, ωστε να βοηθησει και ξενους συλλεκτες που δε γνωριζουν τα ελληνικα.

Οποιαδηποτε κριτικη για τον καταλογο ειναι ευπροσδεκτη.

Τα περιεχόμενα του καταλόγου φαίνονται στις παρακάτω εικόνες:


















« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2018, 01:20:09 μμ από vangelis » Καταγράφηκε

iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 12:13:01 πμ »

Κ Βαγγελη στα ειπα και πριν. Ο καταλογος ειναι πολυ καλος σε συνδιασμο με την απουσια τιμων αλλα εχει την κλιμακα σπανιοτητας που δινει ενα κυρος διαχρονικα. Πολυ εξυπνο. Επισης απο τη μελετη σας εχετε κρατησει αυξντες αριθμους σε σπανιοτατα κοματια οπως τις ελληνικες ομολογιες της περιοδου της Ελληνικης επαναστασης, αλλα και της περιοδου του Καποδιστρια και του Οθων. Και αυτο πολυ καλο, συνεχιζω το διαβασμα καλη συνεχεια!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
MiLToS_666
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 209



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 01:45:28 πμ »

Συγχαρητήρια!

Τον περιμένω πως και πως!   Σαρκασμός
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 02:24:17 πμ »

Συγχαρητήρια για το αξιόλογο αυτό πόνημα!
Που διατίθεται και σε ποια τιμή;

Καταγράφηκε
KOKO-27
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 618


god of war


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 27, 2014, 07:46:45 μμ »

το παρελαβα σημερα.
καταπληκτικη δουλεια συγχαρητηρια.
Καταγράφηκε

δεν χανω ποτε.... η κερδιζω η μαθαινω.
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 02, 2014, 06:45:54 πμ »

Από μια πρώτη ανάγνωση του πονήματος αυτού (στην αρχή είμαι ακόμα), έχω να πω:ευρηματικό, νεωτεριστικό και γενικώς καταπληκτικό εισάγοντας νέο τρόπο παρουσίασης των παραμέτρων των χαρτονομισμάτων, όπως η σπανιότητα πχ. Καιρός ήταν να παρουσιαστεί ένα βιβλίο μετά από χρόνια για το Ελληνικό Χαρτονόμισμα που ίσως στο μέλλον γίνει και ένας από τους σταθμούς για αυτό (αν δεν έχει ήδη επιτευχθεί αυτό).Μετά το βιβλίο της Τράπεζας Πίστεως του 1979, του κ.Ταρασουλέα, του κ Γ. Νοταρά του 2005, του κ. Πιτίδη έρχεται και τούτο το βιβλίο του μέλους μας και φίλου μας πλέον -νομίζω- Ευάγγελου Φυσίκα να εμπλουτίσει τις γνώσεις μας γύρω από αυτό το αντικείμενο που τόσο αγαπάμε αρκετοί συλλέκτες! Πλεονεκτήματα πολλά, τα δε πολύ λίγα μειονεκτήματα μάλλον τεχνικής και οικονομικής φύσεως παρά αδυναμία του συγγραφέα.
Περισσότερα επόμενη φορά που θα έχω διαβάσει και όλο το βιβλίο!  Κλείσιμο ματιού επίσης κάποιες διευκρινίσεις που θέλω με πμ.   
Καταγράφηκε
Τονι
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 19, 2014, 08:53:48 μμ »

ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΣ Ο ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ;
AN NAI ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩ.
Καταγράφηκε
kentridis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 28


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 01:46:33 μμ »

Καλημέρα , από πού θα μπορούσα να προμηθευτώ τον συγκεκριμένο κατάλογο .Ευχαριστώ. 
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 02:24:00 μμ »

Καλημέρα , από πού θα μπορούσα να προμηθευτώ τον συγκεκριμένο κατάλογο .Ευχαριστώ. 

Στείλε μήνυμα στον vangelis και θα γίνει η δουλειά σου!!!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 11:40:40 πμ »

Σήμερα παρέλαβα και εγώ τον κατάλογο του κυρίου Ευάγγελου Φυσίκα.
Μια αξιόλογη μα και δύσκολη δουλειά. Μακροχρόνια εργασία με πολλή διάβασμα και ψάξιμο!
Ένας κατάλογος που θα συμπληρώσει αλλά και θα διορθώσει,τους είδει υπάρχον,σε πολλά κενά που υπάρχουν.
Συγχαρητήρια στο μέλος μας γι 'αυτή του την υπέροχη δουλειά!!
Τιμή μας όλων εμάς,που τον έχουμε κοντά μας.


 
Καταγράφηκε
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 653


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 29, 2022, 01:48:32 μμ »

Πέρασαν επτά χρόνια από την κυκλοφορία του παρόντος καταλόγου και πλέον μπορώ να πω πως έχουν εξαντληθεί όλα τα αντίτυπά του και ο κύκλος του πλέον έχει κλείσει. Το σίγουρο είναι πως συνεχίζω να υποστηρίζω τη συγγραφή του με τη δημοσίευση άρθρων που αφορούν τα ελληνικά χαρτονομίσματα. Όποτε ανακαλύπτω καινούργια χαρτονομίσματα ή νέες πληροφορίες προσπαθώ να τα κοινοποιώ στους συλλέκτες.

Επιθυμία μου είναι να μεταφράσω στα ελληνικά όσα άρθρα έχω γράψει στα αγγλικά, να τα συμπληρώσω με νέα στοιχεία και να ετοιμάσω ένα καινούργιο βιβλίο με συγκεντρωμένα όλα τα δημοσιεύματα μου που αφορούν τα ελληνικά χαρτονομίσματα.

Κλείνοντας  θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους τους φίλους, συλλέκτες και ερευνητές που με τίμησαν με την αγορά του καταλόγου. Είμαι πάντα στη διάθεση τους για οποιαδήποτε βοήθεια.
Καταγράφηκε

xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 29, 2022, 04:12:20 μμ »

Πέρασαν επτά χρόνια από την κυκλοφορία του παρόντος καταλόγου και πλέον μπορώ να πω πως έχουν εξαντληθεί όλα τα αντίτυπά του και ο κύκλος του πλέον έχει κλείσει. Το σίγουρο είναι πως συνεχίζω να υποστηρίζω τη συγγραφή του με τη δημοσίευση άρθρων που αφορούν τα ελληνικά χαρτονομίσματα. Όποτε ανακαλύπτω καινούργια χαρτονομίσματα ή νέες πληροφορίες προσπαθώ να τα κοινοποιώ στους συλλέκτες.

Επιθυμία μου είναι να μεταφράσω στα ελληνικά όσα άρθρα έχω γράψει στα αγγλικά, να τα συμπληρώσω με νέα στοιχεία και να ετοιμάσω ένα καινούργιο βιβλίο με συγκεντρωμένα όλα τα δημοσιεύματα μου που αφορούν τα ελληνικά χαρτονομίσματα.

Κλείνοντας  θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους τους φίλους, συλλέκτες και ερευνητές που με τίμησαν με την αγορά του καταλόγου. Είμαι πάντα στη διάθεση τους για οποιαδήποτε βοήθεια.


Μπράβο αυτό να κάνεις, έπρεπε ήδη να το έχεις κάνει. Το περιμένουμε με μεγάλη ευχαρίστηση. Μετά από μια βδομάδα αποκλεισμού μας οικογενειακώς λόγω του καιρού και χθεσινοβραδινής επιτέλους, επιστροφής μας, αυτό είναι ένα πολύ ωραίο νέο. Προχώρα Βαγγέλη, είμαστε μαζί σου.
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 29, 2022, 05:46:25 μμ »

Καλή δύναμη αγαπητέ με το νέο ενδιαφέρον σας πόνημα. Εύχομαι να το ολοκληρώσετε με επιτυχία!
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 29, 2022, 08:43:40 μμ »

Συγχαρητηρια Βαγγελη. Καλο κουραγιο. Σ ευχαριστουμε πολυ
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 29, 2022, 09:07:41 μμ »

Συγχαρητηρια για την προσπαθεια σου.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences