Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 12:02:10 μμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πώληση συλλεκτικών Ευρώ από Τράπεζες;  (Αναγνώστηκε 26841 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 16, 2014, 11:23:32 πμ »

Να προσθέσουμε και την εξής λεπτομέρεια. Τα αυστριακά 5ευρα μπορείς να τα βρεις και σε μικρά blister, λίγο μεγαλύτερα από πιστωτική κάρτα. Αυτά είναι διαφημιστικά, από κάποια εφημερίδα, δεν είναι επίσημη έκδοση. Η εφημερίδα τα διέθετε στην ονομαστική τους αξία. Παρόλα αυτά η πρώτη έκδοση σε ευρώ (για τον ζωολογικό κήπο της Βιέννης) έχει πάρει κάποια υπεραξία. Τα τέσσερα διαφορετικά blister πωλούνται 50-60 ευρώ (και δεν τα βρίσκεις), αν και η ονομαστική τους είναι 20 ευρώ (συνολικά).

Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο, αφού δεν είναι επίσημη έκδοση.



Προσωπικά έχω μαζέψει όλα τα ασημένια ακυκλοφόρητα που διατίθενται σε ονομαστική αξία, μια και μιλάμε συχνά για πληρότητα. Η αλλαγή των μετάλλων σε Αυστρία, Γερμανία, Ολλανδία και Πορτογαλία (σε συνδυασμό με την κρίση) μου έδωσε την ευκαιρία να βάλω τελεία και να θεωρώ αυτά τα τμήματα της συλλογής μου ολοκληρωμένα.

Τώρα συνεχίζω μόνο με την Ισπανία και τη Γαλλία. Η Ισπανία είναι εύκολη υπόθεση, γιατί εκδίδει μόνο ένα κάθε χρόνο (κάποιες χρονιές δύο, κατεξαίρεση). η Γαλλία είναι μπέρδεμα, αλλά... με κάτι πρέπει να ασχολείται κανείς.

Η Γαλλία έχει εκδόσει και χρυσά σε ονομαστική αξία. Όχι βέβαια σε μασούρια, αλλά σε blister. και μπορεί να τα βρει κανείς κοντά στην ονομαστική τους αξία.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 16, 2014, 11:36:08 πμ από sac » Καταγράφηκε
Erasitexnis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 45


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 16, 2014, 11:35:40 πμ »

Εγώ τα δικά μου τα πήρα από υποκατάστημα τράπεζας της Βιέννης όταν ζούσα εκεί. Είναι 2 διαφορετικά 5ευρά με θέμα το Euro του 2008. Τα έχω βάλει σε προστατευτική θήκη και είναι υπέροχα!  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences