Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 23, 2024, 09:55:09 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: γενικη συζητηση για βιβλια  (Αναγνώστηκε 6596 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostantinos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 327


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 13, 2014, 06:31:27 πμ »

Φιλε Χρηστο κι εγω ετσι νομιζα οτι ειμαι(μερακλης)μεχρι που ο Δημητρης εγραψε για τα 2500 βιβλια.Δημητρη ολοκληρη βιβλιοθηκη, εχεις ποσα χρονια σου πηρε φιλε να τα μαζεψεις;εσυ Χρηστο ποσα εχεις,και περιπου τι χρονολογιες;
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 12:53:24 μμ »

Πολλά βρήκα από παππού, και αγοράζω τακτικά τα τελευταία 15 χρόνια.
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 01:14:57 μμ »

Άντε και λίγες γρήγορες φώτο... Κλείσιμο ματιού

Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 01:16:18 μμ »

η τελευταία φώτο είναι πρόσφατη αγορά που ψάχνει ράφι άδειο και με στοιχειώνει ακουμπισμένη στο πάτωμα...

Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 02:27:51 μμ »

Τις τελευταίες βδομάδες με έπιασε και εμένα μία μανία με τα βιβλία. Έχω αρκετά βιβλία. Σχεδόν όλα νέα... άντε να ειναι μερικά του 1970. Μου αρέσουν τα ιστορικά, περιπετειώδη, κωμικά βιβλία. Δεν τα έχω μετρήσει. Σίγουρα είναι πάνω από 500 και κάτω από 1000. Μέχρι τώρα τα έχω σε κούτες, μιας και δεν υπήρχε χώρος για βιβλιοθήκη. Έκανα κάποιες αλλαγές στο σπίτι (κατάργησα το δευτερο δωμάτιο σαν κρεβατοκάμαρα και το έκανα play room  Σαρκασμός ). Ξεκίνησα να φτιάξω μία βιβλιοθήκη 300cm X250cm(βλ.εικόνα). Στην απέναντι μεριά θα μπει και μία βιτρίνα που φτιάχνω για νομίσματα και διάφορα παλιά αντικείμενα.



Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 02:38:21 μμ »

Τις τελευταίες βδομάδες με έπιασε και εμένα μία μανία με τα βιβλία. Έχω αρκετά βιβλία. Σχεδόν όλα νέα... άντε να ειναι μερικά του 1970. Μου αρέσουν τα ιστορικά, περιπετειώδη, κωμικά βιβλία. Δεν τα έχω μετρήσει. Σίγουρα είναι πάνω από 500 και κάτω από 1000. Μέχρι τώρα τα έχω σε κούτες, μιας και δεν υπήρχε χώρος για βιβλιοθήκη. Έκανα κάποιες αλλαγές στο σπίτι (κατάργησα το δευτερο δωμάτιο σαν κρεβατοκάμαρα και το έκανα play room  Σαρκασμός ). Ξεκίνησα να φτιάξω μία βιβλιοθήκη 300cm X250cm(βλ.εικόνα). Στην απέναντι μεριά θα μπει και μία βιτρίνα που φτιάχνω για νομίσματα και διάφορα παλιά αντικείμενα.






μερακλίδικη, μπράβο Διονύση, καλό γέμισμα...
Καταγράφηκε
KRISTHEGREEK
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 812


Χρήστος.


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 02:47:33 μμ »

Φιλε Χρηστο κι εγω ετσι νομιζα οτι ειμαι(μερακλης)μεχρι που ο Δημητρης εγραψε για τα 2500 βιβλια.Δημητρη ολοκληρη βιβλιοθηκη, εχεις ποσα χρονια σου πηρε φιλε να τα μαζεψεις;εσυ Χρηστο ποσα εχεις,και περιπου τι χρονολογιες;

Στην ποσότητα, δεν μπορώ να συγκριθώ με κανένα σας. Όμως η δική μου συλλογή έχει ιστορικά και λαογραφικά βιβλία, που αφορούν το νησί μου και που λόγω των μικρών εκδόσεών τους, (ορισμένα κάτω από 100 τεμάχια), είναι ακόμη και τον επόμενο χρόνο από την έκδοσή τους σπάνια.
Το παλιότερο που έχω είναι του 1930.
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 02:57:38 μμ »

Μπράβο σου φίλε μου, που έχεις θεματική συνέχεια, και στηρίζεις και τον τόπο σου.

Υγ Περί σπανιότητας βιβλίων μεγάλη κουβέντα, και εγώ δεν είμαι ειδικός, αλλά σχετίζεται με την ποσότητα, κατάσταση και την ζήτηση. Δεν πάει για τον kris αυτό, αλλά έχω και εγώ βιβλία 100 αντιτύπων, αλλά νομίζω μόνο εγώ και κανά 2 ακόμα, πρέπει να τα έχουν διαβάσει ή να θέλουν να τα διαβάσουν..(μπορεί να μην θυμάται και ο συγγραφέας ότι τα έγραψε...  Σαρκασμός)
Καταγράφηκε
kostantinos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 327


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 05:07:57 μμ »

Μπράβο σου φίλε μου, που έχεις θεματική συνέχεια, και στηρίζεις και τον τόπο σου.

Υγ Περί σπανιότητας βιβλίων μεγάλη κουβέντα, και εγώ δεν είμαι ειδικός, αλλά σχετίζεται με την ποσότητα, κατάσταση και την ζήτηση. Δεν πάει για τον kris αυτό, αλλά έχω και εγώ βιβλία 100 αντιτύπων, αλλά νομίζω μόνο εγώ και κανά 2 ακόμα, πρέπει να τα έχουν διαβάσει ή να θέλουν να τα διαβάσουν..(μπορεί να μην θυμάται και ο συγγραφέας ότι τα έγραψε...  Σαρκασμός)
Δημητρη συμφωνω μαζι σου,ενα βιβλιο μπορει να ειναι σπανιο αλλα να μην ειναι συλλεκτικο,γιατι μπορει ο συγγραφεας να ειναι αγνωστος αλλα και αδιαφορος στο αναγνωστικο κοινο.πραγματικα μπραβο για τη συλλογη σου,ομως κατα τη γνωμη μου κι αυτο θα κανω κι εγω χρειαζεται ενα ξεκαθαρισμα τι θελεις να κρατησεις διωχνεις μερικα και με τα λεφτα που θα παρεις παιρνεις καποια αλλα που θελεις!
Καταγράφηκε
kostantinos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 327


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 14, 2014, 07:26:33 πμ »

Τις τελευταίες βδομάδες με έπιασε και εμένα μία μανία με τα βιβλία. Έχω αρκετά βιβλία. Σχεδόν όλα νέα... άντε να ειναι μερικά του 1970. Μου αρέσουν τα ιστορικά, περιπετειώδη, κωμικά βιβλία. Δεν τα έχω μετρήσει. Σίγουρα είναι πάνω από 500 και κάτω από 1000. Μέχρι τώρα τα έχω σε κούτες, μιας και δεν υπήρχε χώρος για βιβλιοθήκη. Έκανα κάποιες αλλαγές στο σπίτι (κατάργησα το δευτερο δωμάτιο σαν κρεβατοκάμαρα και το έκανα play room  Σαρκασμός ). Ξεκίνησα να φτιάξω μία βιβλιοθήκη 300cm X250cm(βλ.εικόνα). Στην απέναντι μεριά θα μπει και μία βιτρίνα που φτιάχνω για νομίσματα και διάφορα παλιά αντικείμενα.




Διονυση ωραια βιβλιοθηκη,μολις τη γεμισεις βαλε φωτο!
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 14, 2014, 10:59:57 πμ »

Ευχαριστώ Δημήτρη και Κωνσταντίνε. Σε 2-3 βδομάδες θα είναι έτοιμη πιστευω. Ήμουν άρρωστος αυτή τη βδομάδα και δεν μπόρεσα να ασχολειθώ. Ακόμα τα ξύλα κόβω. Πρέπει να τη βάψω κι όλας... Μόλις τελειώσω θα σας βάλω φωτογραφίες  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
kostantinos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 327


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 07:14:34 μμ »

παιδια ριχτε μια ματια εδωhttp://http://www.boro.gr/26030/ta-100-biblia-pou-prepei-na-echeis-diabasei-sti-zoi-sou                                                                                                                  και αυτο http://http://www.topontiki.gr/article/73569/Ta-9-pio-poludiabasmena-biblia-tou-kosmou          και εδω θετω το ερωτημα,ποιος βγαζει αυτες τις λιστες,ποιος σπρωχνει τον κοσμο με ολα αυτα τα αρθρα,αυτοι που βγαζουν τις λιστες που ανηκουν ιδεολογικα και κοινωνικα?γιατι στην αρχη καθε αρθρου δεν τους αναφερουν ολους,να ξερουμε ποιος τα προτεινει?
Καταγράφηκε
Chrpass
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 06, 2014, 12:02:15 πμ »

Καλησπέρα

Για τις τηλεκάρτες, τα γραμματόσημα και τα νομίσματα υπάρχουν κατάλογοι που σε οδηγούν σε μια ικανοποιητικη, σε γενικες γραμμες, αξιολόγηση της συλλογής σου.
Υπάρχει κάποιος αντιστοιχος τρόπος για την αξιολογηση μιας συλλογής από βιβλία ; αντιλαμβάνομαι οτι η εύκολη λύση ενός καταλόγου δεν ειναι εφικτή. Πως μπορεί όμως να μάθει πληροφορίες σχετικά με σπάνιες εκδόσεις, σπάνιους συγγραφεις;, σπάνιες μεταφράσεις;, αριθμός αντιτύπων.
Είναι καθαρά εμπειρικό το θέμα;
Δεν είναι ερώτημα για την αναζητηση θυσαυρού, αν και σιγουρα ενα παλιο βιβλιο μου δημιουργει την ατμοσφαια μυστηριου
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 06, 2014, 12:14:59 πμ »

Κάποια στοιχεία μπορείς να τα πάρεις από την Εθνική Βιβλιοθήκη, αλλά...

Αν, για παράδειγμα, μάθεις ότι ο Χ συγγραφέας έχει εκδόσει μόνο ένα βιβλίο σε 500 αντίτυπα, αυτό του δίνει αυτόματα συλλεκτικό ενδιαφέρον;

Ο κάθε γυμνασιάρχης που βγαίνει στη σύνταξη "θεωρεί υποχρέωσή του" να συγγράψει ένα βιβλίο για την ιστορία και τα ήθη και έθιμα του τόπου καταγωγής του. Συνήθως είναι το μοναδικό βιβλίο που γράφει και το εκδίδει με δικά του έξοδα σε 500 αντίτυπα...

Ένας πλήρης κατάλογος δεν θα οδηγούσε πουθενά. Ένας επιλεκτικός κατάλογος θα εξέφραζε απλώς τις απόψεις των συντακτών του...
Καταγράφηκε
kostantinos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 327


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 06, 2014, 09:40:14 πμ »

Καλησπέρα

Για τις τηλεκάρτες, τα γραμματόσημα και τα νομίσματα υπάρχουν κατάλογοι που σε οδηγούν σε μια ικανοποιητικη, σε γενικες γραμμες, αξιολόγηση της συλλογής σου.
Υπάρχει κάποιος αντιστοιχος τρόπος για την αξιολογηση μιας συλλογής από βιβλία ; αντιλαμβάνομαι οτι η εύκολη λύση ενός καταλόγου δεν ειναι εφικτή. Πως μπορεί όμως να μάθει πληροφορίες σχετικά με σπάνιες εκδόσεις, σπάνιους συγγραφεις;, σπάνιες μεταφράσεις;, αριθμός αντιτύπων.
Είναι καθαρά εμπειρικό το θέμα;
Δεν είναι ερώτημα για την αναζητηση θυσαυρού, αν και σιγουρα ενα παλιο βιβλιο μου δημιουργει την ατμοσφαια μυστηριου

Φιλε μου εμπειρικα γινεται σε συγκεκριμενα βιβλια και συγγραφεις που γνωριζουν καποιοι ανθρωποι.2 καταλογοι που μπορεις δωρεαν να κατεβασεις για να παρεις μια ιδεα ειναι στο [url]http://www.oldbooks.gr/]http://www.oldbooks.gr/και στο [url]http://www.retsasbooks.gr/index.php?instance=catalog.]http://www.retsasbooks.gr/index.php?instance=catalog.Ειναι σε μορφη pdf και πιστευω οτι θα σε βοηθησουν.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences