Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 03:39:04 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1869 - 10 - Λεπτα !!  (Αναγνώστηκε 12779 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 12:13:02 πμ »

Τέτοια ώρα με έβαλες να ψήνω.....

Οποιος λεει η παροιμια δεν θελει χτυπους σε χαλκιδιό δεν μπαινει!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Φιλε μου σε ευχαριστουμε παρα πολυ για την παρουσιαση!!
Ενω ειναι το ιδιο νομισμα το βλεπουμε να εχει τρεις διαφορετικους χρωματισμους!!
Φανταζωμε τους ιριδισμους που αναφερεσε οτι βγαζει σε καθε κατασταση!!

Επειδη πολλοι μπορουν να κανουν τετοιες μικροεπεμβασεις σε καλα νομισματα γιαυτο μας λες κλεινωντας φανταζωμε :
(Μία από τις συμβουλές των παλαιοτέρων είναι, "ότι για νόμισμα που αμφιβάλετε, δεν το αγγίζετε").
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 08:06:52 πμ »

σωστος ο Νικος!
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 10:00:36 πμ »

δεν θελω να κανω τον εξυπνο,η τον νομισματολογο,παρολο που και στα τρια νομισματα,του φιλου νικου,κανεις δεν αμφισβητει την γνησιωτητατα τους,παντως μια απορια αν εχει, εστω και μικρη πειρα,του γεννιεται, βλεπωντας τα !!!αν δειτε στην πρωτη δεκαρα εγραψα οτι μου αρεσει(και ακομα μου αρεσει)το μαλλι!και ο οπισθωτυπος,του νομισματος,η πατινα μου φανηκε παραξενη?για να πω την αληθεια μου,αν την αγοραζα,και απο γνωστο μου ατομο,ισως να μην το καταλαβαινα,η να μην εψαχνα, για τεχνητη πατινα,κλπ.σημειο των καιρων μας?πιστευω,οτι μαλλον? και στο παρελθον θα γινοντουσαν οι διαφορες επεμβασεις,για μερικα δεκαρικα(ευρω)παραπανω,και συνφωνω,με την αποψη,αν κατι δεν?καλυτερα να το αποφευγουμε,ειδικα στα σοβαρα ποσα,οταν δεκαρα του 69 πιστοποιημενη,au πουλιεται γυρω στα 33-35 ευρω,τελευταια δημοπρασια της πνε,χαιρετω,την παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 02:28:04 μμ »

Εάν πούμε περιληπτικά μερικά πράγματα για πατίνες...

Στα χρυσά η πατίνα είναι δυσδιάκριτη... Εκεί που προβληματιζόμαστε συνήθωε είναι εάν κάποιο παλιό χρυσό λαμπυρίζει... Εκεί σίγουρα το νόμισμα έχει γυαλιστεί ντιπαριστεί κλπ. Σπάνια θα δούμε πατίνα στο χρυσό, και αυτή συνήθως είναι σε κόκκινη απόχρωση και μάλιστα σε ελάχιστα σημεία του νομίσματοσ, κυρίως όμως κοντά στη περιφέρεια.

Τα ασημένια...

Αυτά πιάνουν πατίνα μαύρη, κίτρινη, χρυσή, πράσινη (όχι την άρρωστη πρασινίλα) και τη μπλέ καθώς και συνδυασμούς αυτών των χρωμάτων.
Συνήθως η μπλέ (που θεωρείται η πιο δύσκολη και όμορφη) ξεκινάει από τη περιφέρεια και προς το κέντρο χρυσίζει ή χρυσοπορτοκαλίζει. Βέβαια μπορεί να δούμε μπλέ πατίνα σε όλη την επιφάνεια Σπανιότητα).
Πρασινομπλέ πατίνα στη περιφέρεια πιάνουν νομίσματα που πολλά χρόνια πριν ήταν μάλλον καθαρισμένα και ξανάπιασαν πατίνα.΄Αυτό δεν συμβαίνει πάντα και δύσκολα το διακρίνεις από αυτά που δεν είχαν καθαριστεί ποτέ. Τα νομίσματα αυτά δημιουργο΄υν το χρώμα αυτής της πατίνας συνήθως επειδή έρχονταν σε επαφή με χαρτί απλό (σαν της εφημερίδας και όχι γυαλιστερό) ή με δέρμα (πουγκιά). Συνεπώς εάν θέλουμε ΦΥΣΙΚΗ πατίνα. (μπλε, χρυσή) και ότι "κάτσει" μπορούμε να βάλουμε ένα γυαλισμένο (ντιπαρισμένο) ασημένιο νόμισμα σε δέρμα (το καλό που καθαρίζουμε τα αυτοκίνητα) και σε μερικά χρόνια (όποιος έχει υπομονή) θα το δούμε να αποκτά φυσική πατίνα. (μη στενοχωριέστε, οι Αμερικανοί τα πιστοποιούν γιατί είναι φυσική η πατίνα). Στο χαρτί χρειάζεται να είναι  το κατάλληλο. Εάν κάποιοι από εσάς έτυχε να έχουν νόμισμα μέσα σε παλιό χάρτινο φακελλάκι θα δουν νόμισμα σε καταπληκτική πατίνα.
Μαύρη πατίνα, η χειρότερη (η πρασινίλα/μούχλα δεν είναι πατίνα). Συνήθως δημιουργείται όταν το νόμισμα έρχεται σε επαφή με τσίγκινη επιφάνεια.
Στα ασημένια όμως εξαρτάται και η περιεκτικότητα του ασημιού αλλά και η πρόσμιξη στα άλλα μέταλλά. Στη δραχμή το 34 θα δείτε συνήθως πατίνα μαύρη ενώ στη δραχμή του 32 θα δείτε και χρυσίζουσα αλλά και ροζ.!.

Στο δήμητρα και Ποσειδώνα θα δείτε κατά 99% μαύρες πατίνες ή ελαφρά καφέ λόγω πρόσμιξης.

Η παγωμένη λευκή πατίνα έχει άλλη χάρη. Θα τη δούμε στη δραχμή του 33 συνήθως.Συνήθως οι νέοι συλλέκτες μπερδεύονται στο να δούν τη διαφορά ενός γυαλισμένου ή ντιπαρισμένου με τη λευκή "παγωμένη" (frozen) πατίνα.

(Οι αναφορές - συνδυασμοί πατίνας/νομίσματος είναι ενδεικτικόί και όχι κανόνας. Απλά τα αναφέρω σαν πιο σύνηθες.)

Πατίνα πιάνουν και τα ασημένια που έρχονται σε επαφή με βελούδινες θήκες. Υπόψη ότι οι βελούδινες θήκες είναι φτιαγμένες από τεχνηκή ύλη με βάση το πετρέλαιο. Όμως έχουν λίγη περιεκτικότητα σε πετρέλαιο και δημιουργούν πατίνα.

(Οι φτηνές πλαστικές θήκες περιέχουν πολύ πετρέλαιο και δημιουργούν πρασινίλα/αρρώστια σε χάλκινα, χαλκονικέλινα και ασημένια).

Για τα παραπάνω, θα μπορούσαμε να αφιερώσουμε 2-3 σελίδες ακόμη για περισσότερες λεπτομέρεις... Προσπάθησα να δώσω ένα έναυσμα...

Για τα χάλκινα ή χαλκονικέλινα (πατίνες) ας γράψει κάποιος άλλος προς το παρόν....
  
 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 19, 2011, 04:54:03 μμ από ukobke » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 03:48:39 μμ »

Πολυ σωστος ο φιλος Νικος!!
Χαιρομαστε να εχουμε τετοιους <καθηγητες> να μας διδασκουν και ας λενε αλλοι για <μπαρπαδες αλλης εποχης> !!
H πείρα ειναι Πείρα και δεν ερχετε μεσα σε εναν μηνα ή ενα χρονο !!
Καλο ειναι λοιπον να ακουμε τον καθε λογο που βγαινει απο το στομα των μεγαλων ανθρωπων Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 20, 2011, 12:17:50 πμ από herakliotis » Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 29, 2012, 09:51:09 μμ »

Γιώργο η ψημένη επέστρεψε μέσα στο κουτάκι της AU58.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 29, 2012, 10:47:31 μμ »

Mπραβο φιλε μου!! Τουλαχιστον επιβεβαιωθηκα στο σημειο που εγραψα οτι : Αν μπει σε κουτι δεν θα γραψει ms !!
Τωρα στο αν επρεπε να μπει στο κουτι ημουν 50-50 οπως το εβλεπα στις φωτο, αυτοι που το ειχαν στα χερια το αξιολογησαν καλυτερα Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 30, 2012, 08:37:46 πμ »

Έτσι μου έρχεται να στείλω κι εγώ το κρητικό που σας έψησα "επί τόπου".

Με λίγο ρίγανη και παγωτό μετά, θα "γράψει" Proof.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 30, 2012, 10:05:38 πμ »

Έτσι μου έρχεται να στείλω κι εγώ το κρητικό που σας έψησα "επί τόπου".

Με λίγο ρίγανη και παγωτό μετά, θα "γράψει" Proof.
35 Ευρώ μόλις το πείραμα
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 30, 2012, 05:25:59 μμ »

Έτσι μου έρχεται να στείλω κι εγώ το κρητικό που σας έψησα "επί τόπου".

Με λίγο ρίγανη και παγωτό μετά, θα "γράψει" Proof.

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 31, 2012, 02:22:28 πμ »

γιωργο,δεν το γυριζουμε σε ιστοσελιδα μαγειρικης?βγαλτε τα τηγανια!!!
Καταγράφηκε
Hera
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 18



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 10, 2012, 04:14:59 πμ »

τι αξια εχει το συγκεκριμενο νομισμα???(εχω ενα)..1869..η πατινα αν εχει χρωμα χαλκινο κοκκινο,τι σημαινει Αναποφασιστικότητα ?εχω ενα ,οχι σε τοσο καλη κατασταση η κεφαλη,σε πολυ καλυτερη εμφανιση τα φυλλα και τα γραμματα στην αλλη μερια..αξιζει κατι???ειναι κλασσικο κομματι σχετικα"ευκολο"Απορία..περιμενω απαντηση..τα σεβη μου:)
Καταγράφηκε

"Οὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ, ἀλλ᾿ ἐν τῷ εὖ τὸ πολύ."
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 10, 2012, 10:50:41 πμ »

παντως, αν δεν φαινεται τουλαχιστον εξαιρετικο,το κεφαλι.δηλαδη μαλλι φρυδι,μαγουλο,ειναι ασημαντης αξιας,μιας και ειναι κοινο και σε αρκετα καλες καταστασεις.οσο για ακυκλοφορητο, τοτε σιγουρα η τιμη αλλαζει αισθητα,οπως και σε ολα σχεδον τα νομισματα,χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 10, 2012, 07:51:48 μμ »

Βασιλη θα σε παρακαλουσα να προσεχεις τις εκφρασεις σου εδω μεσα!!
Το φορουμ εχει καποιες αρχες, αν δεν μπορεις να κρατηθεις, απλα μην γραφεις
Ευχαριστω, Φιλικα, Γιωργος.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 10, 2012, 08:19:19 μμ από herakliotis » Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 05, 2012, 05:37:47 μμ »

με αυτο το νομισμα τι παιζει?
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences