Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 02:42:14 μμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1869 - 10 - Λεπτα !!  (Αναγνώστηκε 12783 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 16, 2011, 08:43:39 μμ »

Δεκα λεπτα του 1869 απλη ημερομηνια!!
Τί γινετε ομως αν το νομισμα ειναι ομορφο?
Εκλεισε στα 100 δολαριακια και δεν ειναι καν ακυκλοφορητο κατ' εμε Κλείσιμο ματιού
Πια ειναι η δικη σας γνωμη?
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 10:34:11 μμ »

Σαν ψημενη στον φουρνο μοιαζει  Απορία
Καταγράφηκε

ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 11:07:04 μμ »

Θα είχα επιφυλάξεις...

Πάντως είναι όμορφη.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 11:17:18 μμ »

Μελος μας την πηρε .
Και εγω για την ομορφια της την χτυπησα αλλα αλλος την εκτιμησε με περισσοτερα!!
Καλοριζικη στον φιλο μας και αμα την παρει στα χερια του ας μας πει αν ανταποκρινετε και στην πραξη οπως στις φωτο!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 11:23:50 μμ »

για μενα παντα,παρολη την φθορα στα υψηλα σημεια,εχει φοβερο μαλλι,το φρυδι επισης,στον οπισθωτυπο τα φυλλα!!!αν και προσφατα που αγορασα πιστοποιημενο ef-45,23 ευρω,αυτο μπροστα του ειναι σκαλες ανωτερο!!!μπορει να εχει παραξενη πατινα? και αυτην τη ελαφρια φθορα σαν πατημα στο προσωπο, αλλα ολες οι λεπτομερειες ειναι τελειες,στην πνε αν δειτε στη δημοπρασια, πιστοποιημενο παλι,au,εκλεισε γυρω στα 35?ευρω.αρα αυτος που το κτυπησε για μενα, κατι ηξερε,και ειδικα στο μαλλι,παρολο που ειναι ευκολη ημερομηνια,χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 12:14:35 πμ »

artificial toned.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 09:01:39 πμ »

artificial toned.
Πάλι με στεναχώρησες ρε Βασιλάκη, κάτσε να μου έρθει και να την δούμε από κοντά.
Πάντως έστω και τεχνητή πατίνα να έχει μου άρεσε πάρα πολύ.Υπομονή όταν τη δούμε από κοντά.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 09:09:54 πμ »

Μελος μας την πηρε .
Και εγω για την ομορφια της την χτυπησα αλλα αλλος την εκτιμησε με περισσοτερα!!
Καλοριζικη στον φιλο μας και αμα την παρει στα χερια του ας μας πει αν ανταποκρινετε και στην πραξη οπως στις φωτο!!
Όντως για την ομορφιά της την πήρα κι΄εγώ Γιώργο.Μου άρεσε πολύ στο μάτι.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 10:48:07 πμ »

σιγουρα εμπιστευωμαι την γνωμη του βασιλη,και οντως η πατινα ειναι λιγακι περιεργη,στο χρωμα,παντως παρολου,που και η τιμη!! ειναι λιγο τσιμπημενη,και μενα μου αρεσει,απο πλευρας καταστασεως.ισως ο πωλητης,για να καλυψει το σημαδι?βαθουλωμα που εχει το νομισμα  να την δημιουργησε,σου ευχομαι καλοριζικη και με γεια,πιο πολυ,για το ομορφο μαλλι και τον οπισθοτυπο,γιαννηςτ.ΥΓ.το σημαδι εννοω στο γραμμα Ι.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 04:56:30 μμ »

Μελος μας την πηρε .
Και εγω για την ομορφια της την χτυπησα αλλα αλλος την εκτιμησε με περισσοτερα!!
Καλοριζικη στον φιλο μας και αμα την παρει στα χερια του ας μας πει αν ανταποκρινετε και στην πραξη οπως στις φωτο!!
Όντως για την ομορφιά της την πήρα κι΄εγώ Γιώργο.Μου άρεσε πολύ στο μάτι.

Φιλε μου οταν χανω ενα νομισμα κοιταω απο ποιον τον χανω Κλείσιμο ματιού
Ειδα οτι ησουν εσυ αλλα δεν το ειπα μεσα δημοσια απο διακριτικοτητα (ισως να μην ηθελες να βγει δημοσια) .
Οσο για αυτο που λεει ο Βασιλης <artificial toned> πιστευω οτι εχει δικιο , σε οποια εταιρια και να το στειλεις δεν θα παρει βαθμο!!
Αλλα και βαθμο να επερνε μην νομιζεις οτι θα εβγαζες ms !!
Το νομισμα εχει ενα ελαφρο κατεβασμα αλλα ειναι πολυ ομορφο , να το χαιρεσε  Άνεση
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 08:54:39 μμ »

Το νόμισμα για όποιον "βλέπει" δεν βλέπεται!!!!!!
Καταγράφηκε

rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 09:06:51 μμ »

ενα φιλαρακι ειχε στη λεσχη την προηγουμενη Κυριακη μια τετοια ΜΣ63 ΡΒ με 300 ευρο.

Πεπακο μην χαλιεσε,στρωσε την τριπλετα 33,ταλληρο Παρισιων ,δραχμη Μοναχου και 20αρικο και κανε τρελα γουστα Κλείσιμο ματιού Φιλί
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 09:18:29 μμ »

Το νόμισμα για όποιον "βλέπει" δεν βλέπεται!!!!!!

Είναι ένα νόμισμα όχι σπάνιο.

Νομίζω ότι θα πρέπει να πούμε γιατί θα πρέπει να αποφεύγει ένας συλλέκτης να δίνει χρήματα για ένα πειραγμένο νόμισμα και πολύ περισσότερο πως να το καταλαβαίνει. Εκεί πιστεύω είναι η ουσία.

Πάντωε ο φίλος που μίλησε για "ψημένο" δεν απέχει πολύ από τη πραγματικότητα εφόσον τα πραγματικά του χρώματα είναι όπως στη φωτό.

Όσο και να γίνομαι κακός, κουμπιά, πλαστά, χαλκάδες, στιλβωμένα, κινέζικα, toast κλπ αξίζουν για μελέτη ώστε να αποφεύγονται κι όχι για να τα βάζουμε σε συλλογές.

Κυρίως όμως να αναφέρουμε πως να τα διακρίνουν.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 10:32:30 μμ »

Νομίζω ότι θα πρέπει να πούμε γιατί θα πρέπει να αποφεύγει ένας συλλέκτης να δίνει χρήματα για ένα πειραγμένο νόμισμα και πολύ περισσότερο πως να το καταλαβαίνει. Εκεί πιστεύω είναι η ουσία.

Πάντωε ο φίλος που μίλησε για "ψημένο" δεν απέχει πολύ από τη πραγματικότητα εφόσον τα πραγματικά του χρώματα είναι όπως στη φωτό.

Όσο και να γίνομαι κακός, κουμπιά, πλαστά, χαλκάδες, στιλβωμένα, κινέζικα, toast κλπ αξίζουν για μελέτη ώστε να αποφεύγονται κι όχι για να τα βάζουμε σε συλλογές.

Κυρίως όμως να αναφέρουμε πως να τα διακρίνουν.

Eπειδη οι φωτο των νομισματων παιζουν πολλες φορες διαφορα παιγνιδια σε σχεση με τον φωτισμο γιαυτο ειπα παραπανω <Καλοριζικη στον φιλο μας και αμα την παρει στα χερια του ας μας πει αν ανταποκρινετε και στην πραξη οπως στις φωτο!!>

Οσο για το <ψησιμο> σε τοστιερες ή φουρνους πολυ θα θελαμε να ακουσουμε μερικες ιστοριες αγαπητε φιλε Νικο <ukobke> και γιατι οχι μερικες φωτογραφιες και οποιες συμβουλες εχετε να δωσετε σε νεους αλλα και παλιους συλλεκτες!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 11:36:11 μμ »

Τέτοια ώρα με έβαλες να ψήνω.....

Δυστυχώς δεν φαίνονται καλά οι ιριδισμοί....

Στη πρώτη φωτό είναι ένα νόμισμα σε πολύ καλή κατάσταση, αλλά είναι ντιπαρισμένο.
Το έψησα ....λίγο και απέκτησε χρυσίζουσα πατίνα.
Στη τρίτη το έψησα ακόμη λίγο για να κοκκινίσει και να έρθει πιο πολύ στο φυσιλογικό του χρώμα. Όμως εάν κάποιος δείξει από κοντά σε κάποιον δυο τρία τέτοια νομίσματα, δύσκολα πλέον θα ξεγελαστεί.

Δυστυχώς το scan  που έχω δεν πιάνει όλους του ιριδισμούς...

Όμως πρέπει να ξέρετε ότι τα χάλκινα εφόσον πιάσουν πατίνα, ξεκινάνε από τη περιφέρεια και οι τυχόν (σπάνιοι ιριδισμοί) καταλήγουν προς το κέντρο.

(Μία από τις συμβουλές των παλαιοτέρων είναι, "ότι για νόμισμα που αμφιβάλετε, δεν το αγγίζετε").
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2011, 11:48:42 μμ από ukobke » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences