Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 07:19:51 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: AU H MS η Δημητρουλα  (Αναγνώστηκε 14353 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 06:27:54 μμ »

2 LEPTA 1834 MS-63
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 06:45:21 μμ »

... ξερεις ποσες εκατονταδες ελληνικα νομισματα εχει πιστοποιηση ο βασιλης για την NGCS ? πολλες εκατονταδες νομισματα ... ξερεις ποσα εχουν γυρισει MS ? ... οχι παρα πολλα σε συγκριση με τον αριθμο που εχουν σταλει για πιστοποιηση ... ξερεις ποσα εχουν γυρισει απλα ως γνησια χωρις να παρουν βαθμο ? περισσοτερα απο τα μισα ...

Πανω σε αυτα που λες αν δεν αξιζαν το MS επρεπε δλδ να τους το δωσουν για να μην δυσαρεστησουν τον πελατη??
Αν δεν αξιζαν να παρουν βαθμο επρεπε δλδ να τους το δωσουν και να μην τα περασουν απλως σαν γνησια??
Τι μου λες τωρα??

Υ.Γ Να επισυμανω οτι οι παραπανω μου αποψεις ειναι προσωπικες (ξερω δε και αλλους ομως που εχουν τοποθετηθει παρομοιως και αν θελουν ας βγουν να πουν την αποψη τους) και σε καμια περιπτωση δεν εχουν να κανουν με τους ντιλερ της εταιριας!!
Ο δε Βασιλης απο μονος του ειναι η καλυτερη πιστοποιηση του νομισματος!!
Αν ο Βασιλης πει οτι κατι ειναι καλο ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ!!
Αν πει οτι ειναι προβληματικο θα ειναι προβληματικο!!
Αλλο ο Βασιλης αλλο αυτοι που πιστοποιουν τα νομισματα κοιτωντας ισως το <οικονομικο> συμφερον της εταιριας!!

Υ.Γ Οπως ειπα τα παραπανω ειναι η προσωπικη μου αποψη μεταξυ των δυο εταιριων , δεν θελω κανεναν να παρασυρω και κανεναν να με μεταπειση!!
Ματια εχω , κριση εχω , νομισματα βλεπω συνεχεια και βγαζω τις δικες μου εκτιμησεις!!
Καλο ειναι ολοι να κανουν το ιδιο , νεοι και παλιοι Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 06:50:57 μμ »

πολυ σωστα μιλας φιλε μου ...Γιωργο  δεν πρεπει να συμφωνουμε παντα και για ολα ... ο  καθε ενας απο εμας εχει και την δικη του αποψη ... σεβαστη η αποψη ολων των φιλων ... ελπιζω και η δικη μου  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 12:01:56 πμ »

παιδια σιγουρα,ενα νομισμα ,μπορει σε δεκα ατομα, να φαινεται αψογο!!!και σε μενα παντα προσωπικα,κατι να μην μου αρεσει!!!υπαρχει παντα και η προσωπικη αποψη,που πιστευω,ειναι και η πιο σεβαστη,για τον εαυτο μας παντα!!!δεν σημαινει,οτι επειδη,σε πολλους αρεσει,να αρεσει,και σε μενα,οπως και το αντιθετο.οπως κατι που ο γιωργος το θεωρει τελειο,καποιος αλλος,να το θεωρει κατωτερο.οσο γιατις εταιρειες πιστοποιησεως,σιγουρα,ο σκοπος τος,δεν ειναι μονο το χρημα,γιατι αλλιως θα τα βλεπαμε ολα με BU.τωρα οι εταιριες, βαζουν αλλα στανταρ πιστοποιησης,ισως ειναι και θεμα, εσωτερικων κανονισμων τους.παντως μα τον φιλο βασιλη,κανα δυο φορες που ετυχε,πανω στον καφε,να συζητησουμε για νομισματα υψηλων,καταστασεων.βλεπω,οτι πραγματι,εχει και την καταλληλη πειρα,για να αξιολογει τα νομισματα,της καθε περιοδου,συμφωνα παντα με τα μετρα,αξιολογησης,που πργματι,καθε εποχη,εχει αλλα στανταρ,οπως του οθωνα,γεωργιου,κρητικα,κλπ.για μενα εχει ολα τα εφοδια,ενος καλου εκτιμητη,χωρις να θελω,να του χαιδεψω,τα αυτια,μιας και λιγα,νομισματα,εχω πιστοποιημενα,χαιρετω,και πιστευω,οτι η αποκλιση λαθους,εστω,εναν βαθμο,ισως να μην ειναι, τρομερο παραπτωμα.αλλα για τον κατοχο,του νομισματος σιγουρα ειναι!!!οπως,στα μς 64 με μς 65!!!γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 10:11:56 πμ »

H φωτο που εχεις βγαλει Λεωνιδα αδικει το νομισμα γιατι δεν μπορει να δειξει τη ν υπαρξη λουστρου που ειναι απο τους σημαντικοτερους παραγοντες για να βγει ενα νομισμα ms.
Πρεπει να βγαλει μαι φωτο υπο γωνια στα χρια σου και με φως ηλιου για να μπορεσουμε να κρινουμε καλυτερα το νομισμα.Καπως ετσι και ακομα περισοτερο φως και υπο γωνια ωστε να αντανακλασει το φως τυχον λουστρο.Και η φωτογραφια η δικη μου ειναι κακη για νομισμα au 58 κατα την γνωμη μου
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 10:21:43 πμ »

Αυτο αναργυρε νομιζω ειναι παραπανω απο 58,μαλλον εχεις αυστηρα κριτηρια και καλα κανεις,εχω δει 58 αρια πιστοποιημενα διαφορων εταιριων .καμμια σχεση.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 11:00:31 πμ »

σιγουρα του αναργυρου ειναι υψηλης καταστασεως,και σαφως καλυτερο απο του λεωνιδα, σε ωρισμενα σημεια,οπως το μαλλι,με τον καρπο,πανω απο το μετωπο.αλλα και του λεωνιδα,εχει ακομα την  υπαρξη λουστρου,που αυτο φαινεται,και απο την γενικη,λαμπρη του ενφανιση.εγω πιστευω,το ιδιο με τον λεωνιδα.οτι ειναι στο μεταιχμιο,μεταξυ,εξαιρετικου σιγουρα,και ακυκλοφορητο,μαλλον για την κατασταση που το βλεπουμε.σιγουρα,δεν ειναι νομισμα που εχει βγει στο εμποριο,δηλαδη,για αγορες αγαθων,κλπ.ειναι ενα νομισμα που δεν το βλεπουμε ευκολα σε χαμηλες τιμες. δηλαδη 66!!! ευρω που το αγορασε,ο λεωνιδας.παντα αυτα ειναι αποψη μου,χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 12:50:28 μμ »

Συμφωνω γιαννη ,στο εμποριο δεν εχει βγει ,το νομισμα ειναι στα ορια του ακυκλοφορητου ,η τιμη αγορας του καλη,θα ηθελα αν πιστοποιηθει να αναρτηθει απο περιεργεια.καλη σας μερα
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 01:22:05 μμ »

παιχταρα που εισαι Απορία Απορία

πες μας Απορία
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 05:17:31 μμ »

Του Αναργυρου ειναι ms60-61 στην NGC και  ms63+ στην PCGS  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 06:00:31 μμ »

Του Αναργυρου ειναι ms60-61 στην NGC και  ms63+ στην PCGS  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

το δικο μου τι ειναι
Καταγράφηκε

alexiosp
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 219



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 06:02:42 μμ »

Ανάργυρε και Λεωνίδα το ιδανικό θα ήταν (αν σας περίσσευαν τα χρήματα!) να στείλετε τις Δημητρές σας πρώτα στην NGC και μετά PCGS, έτσι για να δούμε πόση διαφορά θα έχουν οι βαθμοί. Οι καιροί όμως είναι δύσκολοι, δεν είναι ώρα για τέτοια πράγματα, οπότε μία πιστοποίηση από την εταιρεία της αρεσκείας σας αρκεί. Αξίζουν να πιστοποιηθούν.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 07:35:20 μμ »

Λεωνιδα εγραψα και πιο πανω οτι για να μπορουμε να πουμε κατι για βαθμο οταν δεν μπορουμε να δουμε το νομιμσα στο χερι,πρεπει η φωτο να βγει διαφορετικα και οχι απο σαν να ειναι απο σκαν.
Γιωργο οι εικασιες που κανεις για τους βαθμους ειναι εντελως αυθεραιτες.Γιατι και η υποβαθμολογηση που κανει πολλες φορες η NGC ειναι κακη γιατι δεν δινει την πραγματικη κατασταση του νομισματος εχοντας μια κακη ιδεα περι αυστηροτητας.Την  αυστηροτητα της μαλιστα την εξαντλει  σε submissions ιδιωτων συλλεκτων και οχι σε μεγαλους dealer οπου αντιθετως ειναι γαλαντωμα.

Και η NGC δινει βαθμους με + και * .Ειναι για τα high end νομισματα.Τι ειναι τα high and; Ειναι ακριβως η δεκαρα που παρουσιασες εχτες την οποια λες οτι την χτυπησες γιατι ηταν ομορφη.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 23, 2011, 08:10:23 μμ »

Τελικως η Δημητρουλα που μας εδειξε ο Αναργυρος (δικο μου νομισμα απο την Γερμανικη συλλογη που ειχα αγοραση περισυ) εφαγε ητα Κλάμα Κλάμα Κλάμα
Αλλα ολα τα χαλκινα Κρητικης Πολιτειας της ιδιας συλλογης εγραψαν ms 61 bn !! Τυχαιο? Χαμόγελο

Υ,Γ Παντως εξακολουθει να μου αρεσει πολυ σαν νομισμα!! Φιλί
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 23, 2011, 08:12:38 μμ »

η δημητρουλα που ειχα βαλει απο την αλλη μερια. Μαντεψτε τι επιασε στην NGC
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences