Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 03:10:02 μμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: AU H MS η Δημητρουλα  (Αναγνώστηκε 14354 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 13, 2011, 09:44:24 μμ »

αξιζει να πιστοποιηθει
Καταγράφηκε

alexiosp
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 219



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 13, 2011, 10:03:34 μμ »

Από την φωτό (και αυτό πάντα ενέχει κινδύνους) θα έλεγα ότι είναι ΑU55 και ίσως σε καλή μέρα AU58.
Αποχρωματισμός στο μάγουλο και ελαφριά φθορά στα υψηλότερα σημεία των μαλλιών και κυρίως πάνω από το μέτωπο. Βεβαίως αν δεν το έχεις στα χέρια σου ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις.
Καταγράφηκε
SENTOUKI
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 270



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 13, 2011, 10:27:20 μμ »

AU55 κατα την γνωμη μου
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 14, 2011, 11:13:52 πμ »

η δικη μου γνωμη,μιας, και εχω δει απο κοντα το νομισμα,πλησιαζει,το au 58,εως και το ms60!!!η φωτογραφια το αδικει,παρα πολυ,ειδικα το κεντρικο κλαδι του κριθαριου,μιας και το νομισμα ειναι αντιγραφη, απο σικελικο νομισμα του μεταποντιου,του 3ου αιωνα πχ.επισης το κλασικο μειδιαμα,που σχηματιζουν τα χειλη της δημητρας,ειναι ολοκαθαρο και ενφανεστατο.εχει σιγουρα μια μικρη φθορα λιγο στα μαλλια,ειδικα εμπρος,με τα σταχυα,κλπ.μην ξεχναμε οτι οι δημητρες,οσο κοινες και αν φαινονται,οπως και οι ποσειδωνες,εχουν λεπτομερειες,που σε λιγα,και υψηλης καταστασεως τονιζονται,οπως το στεμμα του ποσειδωνα.εγω θα προτεινα, στον φιλο λεωνιδα,ας το πιστοποιησει,οχι τοσο για τον βαθμο,αλλα για την προστασια,που θα του προσφερει,η συσκευασια.πιστευω,οτι ολοι ξερετε,μια δημητρα πανω απο 60, δεν ειναι και φθηνη!!!στις ον λαιν δημοπρασιες τα  fine,τα προσφερουν ως εξαιρετικα!!!και με τιμες πανω απο 20-25 ευρω.χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 14, 2011, 12:52:06 μμ »

ναι το ειχαμε κουβεντιασει εσυ το ειχες βρει και εγω το πηρα
αυτο το νομισμα το ειδαν αρκετοι αλλα δεν το χτυπησε κανενας ετσι δεν ειναι γιαννη

θυμασε που ελεγα οτι μπορει να ειναι και ms60

οι υπολοιποι τι λετε?
Καταγράφηκε

alexiosp
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 219



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 03:13:43 μμ »

Eπειδή βλέπω ότι δεν εκφράζονται άλλες γνώμες για την όμορφη Δήμητρά σου:
Είναι εξαιρετικά δύσκολο να βγει βαθμός MS60 (όχι μόνο στη Δήμητρα αλλά και σε όλα τα νομίσματα), γιατί αυτό θα σήμαινε ότι επρόκειται για νόμισμα χωρίς το παραμικρό ίχνος φθοράς αλλά κακάσχημο με πολλά bagmarks και χωρίς καθόλου λούστρο. Τέτοιες περιπτώσεις είναι σπάνιες.

Η ταπεινή μου άποψη είναι ότι επειδή η διαφορά τιμής σε αυτό το νόμισμα είναι η μέρα με τη νύχτα, θα μπορούσες να το κρατήσεις ως raw (ασλαμπάριστο) με την προοπτική να το αγοράσει κάποιος ο οποίος θα πίστευε ότι εάν το έστελνε για πιστοποίηση θα έβγαινε MS. Εάν το σλαμπαρίσεις και όντως βγει AU55 ή ακόμα και AU58 δεν θα μπορέσεις να το πουλήσεις πάνω από 100 ευρώ.

Βεβαίως, εσύ που το έχεις στα χέρια σου και το βλέπεις ζωντανό εάν νομίζεις ότι έχει καλές πιθανότητες να βγει MS στείλτο (στη χειρότερη περίπτωση θα το έχεις καλά προστατευμένο σε ωραίο κουτάκι). Θα χαρούμε να μάθουμε το αποτέλεσμα και σου ευχόμαστε και MS!

Αλέξης
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 03:50:12 μμ »

να εισαι καλα αγαπητε

το κομματι αυτο αγοραστηκε απο την ΠΝΕ στα 66 ευρω

ο γιαννιστ ηταν αυτος που επεμενε να το παρω (καθομασταν διπλα διπλα )

την ωρα που σηκωνα το ταμπελακι του λεω

μπορει να βγει 60αρι ειναι καλο

δεν εχω σκοπο να το πουλησω απλα ζηταω και αλλες γνωμες

1 για το αν αξιζει η αγορα αυτη .

2 πιστευω οτι ειναι πανω στην γραμμη ΑU /MS

σου ευχομαι και εσενα να βρεις ακομα καλυτερα απο αυτο






Καταγράφηκε

alexiosp
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 219



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 05:18:32 μμ »

H αγορά σου φίλε μου σε αυτά τα λεφτά είναι σίγουρα εξαιρετική, δεν τίθεται θέμα!

Ευχαριστώ και για τις ευχές σου, έχω μία ms62 με καφεκόκκινη πατίνα και δεν ψάχνω για παραπάνω.

Πάντως αν είναι να την πιστοποιήσεις θα σου πρότεινα την PCGS καθώς η NGC μου φαίνεται κομμάτι αυστηρότερη στις Δήμητρες.

Καλή τύχη!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 05:32:28 μμ »

Πάντως αν είναι να την πιστοποιήσεις θα σου πρότεινα την PCGS καθώς η NGC μου φαίνεται κομμάτι αυστηρότερη στις Δήμητρες.

Η NGC ειναι αυστηροτερη ή η PCGS εχει αρχισει και μοιραζει MS σαν τα στραγαλια??
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 05:39:02 μμ »

Ευκαιρια γιωργο !!!  Χαμόγελο στειλε πραγμα με τον βασιλη ... την αλλη εβδομαδα παει γαλλια !!!  Κλείσιμο ματιού  εγω ετοιμασα ηδη νεο πακετο για να του στειλω ...
Καταγράφηκε
alexiosp
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 219



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 05:50:21 μμ »

Πάντως αν είναι να την πιστοποιήσεις θα σου πρότεινα την PCGS καθώς η NGC μου φαίνεται κομμάτι αυστηρότερη στις Δήμητρες.

Η NGC ειναι αυστηροτερη ή η PCGS εχει αρχισει και μοιραζει MS σαν τα στραγαλια??

Ακόμη και έτσι να είναι καλό θα μας κάνει. Θα μάθουμε επιτέλους να εξετάζουμε το ίδιο το νόμισμα και όχι το ταμπελάκι του.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 05:59:31 μμ »

Eπετρεψε μου να διαφωνησω!! Οταν αρχισε ο Βασιλης να κανει τον ντηλερ στην PCGS  σκεφτηκα αμεσως πια κομματια να του στειλω καποια δεδομενη στιγμη.
Καθως περνουσε ο καιρος και εβλεπα νομισματα αλλων που γυριζαν και κοιταζα τους βαθμους εβλεπα την αδικια.
Για οσους θελουν να παρουν ενα νομισμα λιγο σπανιο και λιγο καλο raw απο το ebay και να το σλαμπαρουν au+ms και να το ξαναπουλησουν αμεσως η PCGS ειναι ο παραδεισος τους!!
Για μενα που θελω να ξερω τι πραγματικα εχω στα χερια μου και οχι αρες μαρες πιστευω οτι η NGC ειναι ποιο αξιοπιστη στους βαθμους της και ας μου υποβιβαζει την μετεπειτα πωληση καποια στιγμη στο μελλον!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 06:13:25 μμ »

Ξερω Δημητρα ANACS MS61 και Ποσειδωνα MS62 παλιες πιστοποιησεις τις οποιες τις εσπασαν αυτοι που τα αγορασαν τα εστειλαν στο Παρισσι και τελικα γυρισαν με 2 και 3 βαθμους πανω!!
Φυσικα τα νομισματα <σπρωχθηκαν> μετα σε τετραπλασια τιμη σε κολλημενους <Βαθμακιδες> των 65 και πανω!!
Αληθεια πριν δεκα χρονια δεν ηξεραν να πιστοποιουν σωστα?
Και τα νεα <φρουτα> τωρα ξερουν?
ή μηπως τοτε πιστοποιουσαν σωστα και τωρα για περισσοτερους πελατες ενεκεν του χρηματος που ρεει αυθονο στα ταμεια τους βαζουν δυο και τρεις βαθμους παραπανω για να εχουν ευχαριστημενους εμπορους??
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 06:25:33 μμ »

Γιωργο επετρεψε και εμενα να διαφωνησω με την σειρα μου ... ξερεις ποσες εκατονταδες ελληνικα νομισματα εχει πιστοποιηση ο βασιλης για την NGCS ? πολλες εκατονταδες νομισματα ... ξερεις ποσα εχουν γυρισει MS ? ... οχι παρα πολλα σε συγκριση με τον αριθμο που εχουν σταλει για πιστοποιηση ... ξερεις ποσα εχουν γυρισει απλα ως γνησια χωρις να παρουν βαθμο ? περισσοτερα απο τα μισα ... ο βασιλης μπορει να σου δωσει ακριβη στοιχεια βεβαια μιας και ολα περνανε απο τα χερια του ... η διαφορα ειναι οτι ο βασιλης ειναι σοβαροτατος , αξιοπιστος , και πανω απο ολα φερεγγυος  συνεργατης της PCGS  ... κατι που δεν εχει η NGC στην ελλαδα ... και στο λεω απο πειρα ... πριν αναλαβει ο βασιλης την PCGS μπορουσες να στειλεις για πιστοποιηση μονο μεσω NGC και μονο μεσω του μοναδικου αντιπροσωπου της εταιριας στην ελλαδα που ολοι ξερετε ... εγω τοτε προσπαθησα να στειλω 25 κομματια ... του εστειλα μηνυμα και μου απαντησε 25 ευρω το ενα νομισμα και καθε 20 κομματια 40 ευρω σαν εξοδα αποστολης ( χωρις τα εξοδα αποσρολης στο νησι ) ... εκοψα λοιπον 5 κομματια και προσπαθησα  να κλεισω την συμφωνια ... εστειλα 3 μηνυματα και κανενας δεν μου απαντησε ποτε ... δεν γνωριζω το γιατι ... τοτε βγηκε ο βασιλης στην αγορα και στελνω τα 25 κομματια  με 20 ευρω το κομματι και δωρεαν ολα τα μεταφορικα !!! απο τοτε ο βασιλης παραμενει ο φθηνοτερος μιας και ποτε δεν παιρνει εξοδα αποστολης και σου ερχονται τα νομισματα σου μεσα στο σπιτι σου ... και σου ανεβαζω και ενα τελευταιο αποκτημα μου για να μου πεις αν αξιζε να βγει MS  απο την PCGS  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 16, 2011, 06:26:21 μμ »

2 LEPTA 1834 MS-63
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences