Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 11:51:42 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ακυκλοφόρητα που δεν είναι ακυκλοφόρητα.  (Αναγνώστηκε 9446 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 04:28:41 μμ »

Καλά είναι, XF προς AUNC το ένα και XF το άλλο, αλλά UNC δεν είναι με τίποτα όπως και να το κάνουμε όσο βέβαια φαίνονται από τις φωτο. Από εκεί και πέρα το βλέπεις αν αξίζει να μπεις στην διαδικασία να τα στείλεις πίσω κτλπ.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 05:18:18 μμ »

Βρήκατε πωλητή περίπτωση...!
Αν θυμάμαι καλά, μια εποχή πουλούσε μούφες με κατοχικές σφραγίδες ....
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 05:20:56 μμ »

Κερδίζω ένα νόμισμα σε τιμή-κελεπούρι, παει να με χρεώσει τετραπλάσια τιμη απ το πραγματικό κόστος μεταφορικών, αντιδρώ, τον αναγκάζω να μου τα στείλει με χρέωση λίγο παραπάνω του κόστους του και έκτοτε με απέκλεισε απ τις δημοπρασίες του στο ebay. Τέτοια περίπτωση!
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 05:24:19 μμ »

Κερδίζω ένα νόμισμα σε τιμή-κελεπούρι, παει να με χρεώσει τετραπλάσια τιμη απ το πραγματικό κόστος μεταφορικών, αντιδρώ, τον αναγκάζω να μου τα στείλει με χρέωση λίγο παραπάνω του κόστους του και έκτοτε με απέκλεισε απ τις δημοπρασίες του στο ebay. Τέτοια περίπτωση!
χάρη σου έκανε Γιάννη. Ησύχασες!
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 05:44:55 μμ »

Κερδίζω ένα νόμισμα σε τιμή-κελεπούρι, παει να με χρεώσει τετραπλάσια τιμη απ το πραγματικό κόστος μεταφορικών, αντιδρώ, τον αναγκάζω να μου τα στείλει με χρέωση λίγο παραπάνω του κόστους του και έκτοτε με απέκλεισε απ τις δημοπρασίες του στο ebay. Τέτοια περίπτωση!
Σου ήρθαν 2 invoice δηλαδή;
Καταγράφηκε
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 06:14:36 μμ »


Την πατησα μια φορα με αυτον τον πωλητη και δεν το ξανακανω.Οταν του τα εστειλα πισω μου εστειλε το ακολουθο μηνυμα.Το βαζω ολοκληρο το μαιλ που μου εστειλε.....

Κύριε Νίκο γειά σας.
Προτιμώ να μην μπείτε στη διαδικασία να κτυπήσετε κάποιο από τα χαρτονομίσματα μου.
Κατά την γνώμη μου το συγκεκριμένο χαρτονόμισμα είναι άψογο, αλλά μην το κτυπήσετε σας παρακαλώ.
Οπως και το προηγούμενο χαρτονόμισαμα 10.000 1942 δεν υπήρχε δίπλωμα, αλλά ήταν
έτσι όλα από την δεσμίδα τους.
Εγώ ακυκλοφόρητο θεωρώ και κάποιο που μπορεί να έχει και κάποια γωνία σπασμένη ή
ένα μικρό δίπλωμα στη γωνία, ή ένα τσαλάκωμα από τη δεσμίδα του κ.λ.π.
Εσύ τα θέλεις όλα εντελώς χαρτί, σιδερωμένα, εγώ δεν έχω τέτοια, για αυτό μην κάνεις
κτυπήματα σε παρακαλώ.
Σε ευχαριστώ πολύ,
Φιλικά,
Γιώργος.
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 06:40:54 μμ »

Κερδίζω ένα νόμισμα σε τιμή-κελεπούρι, παει να με χρεώσει τετραπλάσια τιμη απ το πραγματικό κόστος μεταφορικών, αντιδρώ, τον αναγκάζω να μου τα στείλει με χρέωση λίγο παραπάνω του κόστους του και έκτοτε με απέκλεισε απ τις δημοπρασίες του στο ebay. Τέτοια περίπτωση!
Σου ήρθαν 2 invoice δηλαδή;
ναι, το πρώτο λάθος, το δεύτερο (πιο) σωστό  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 06:42:06 μμ »

[...]
Εγώ ακυκλοφόρητο θεωρώ και κάποιο που μπορεί να έχει και κάποια γωνία σπασμένη ή
ένα μικρό δίπλωμα στη γωνία, ή ένα τσαλάκωμα από τη δεσμίδα του κ.λ.π.
Εσύ τα θέλεις όλα εντελώς χαρτί, σιδερωμένα, εγώ δεν έχω τέτοια, για αυτό μην κάνεις
κτυπήματα σε παρακαλώ.
[...]
νέος ορισμός του GEM UNC - κατά avgerinos δηλαδή  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 06:42:38 μμ »

"Εγώ ακυκλοφόρητο θεωρώ και κάποιο που μπορεί να έχει και κάποια γωνία σπασμένη ή
ένα μικρό δίπλωμα στη γωνία, ή ένα τσαλάκωμα από τη δεσμίδα του κ.λ.π.
Εσύ τα θέλεις όλα εντελώς χαρτί, σιδερωμένα, εγώ δεν έχω τέτοια, για αυτό μην κάνεις

κτυπήματα σε παρακαλώ"
Σε ευχαριστώ πολύ,
Φιλικά,
Γιώργος.
[/quote]

+ Ρε μπράβο !!! ...άψογος!!! χα χα χα !!! Τι είναι τούτος βρε παιδιά;
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 07:21:24 μμ »

Άμα ο καθένας αντιλαμβάνεται  το Gem UNC όπως τον συμφέρει..αφήστε τα να πάνε..

Από τη στιγμή που πληρώνεις για κάτι συγκεκριμένο σε κατάσταση και περιγράφεται ως UNC από τον πωλητή και οι εικόνες υποστηρίζουν την κατάσταση αυτή και έρχεται στα χέρια σου τελικά κάτι κατώτερο του αναμενόμενου, ανεξαρτήτως  ποσού εγώ θα ζητούσα επιστροφή χρημάτων  ή αντικατάσταση.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 08:17:09 μμ »


Την πατησα μια φορα με αυτον τον πωλητη και δεν το ξανακανω.Οταν του τα εστειλα πισω μου εστειλε το ακολουθο μηνυμα.Το βαζω ολοκληρο το μαιλ που μου εστειλε.....

Κύριε Νίκο γειά σας.
Προτιμώ να μην μπείτε στη διαδικασία να κτυπήσετε κάποιο από τα χαρτονομίσματα μου.
Κατά την γνώμη μου το συγκεκριμένο χαρτονόμισμα είναι άψογο, αλλά μην το κτυπήσετε σας παρακαλώ.
Οπως και το προηγούμενο χαρτονόμισαμα 10.000 1942 δεν υπήρχε δίπλωμα, αλλά ήταν
έτσι όλα από την δεσμίδα τους.
Εγώ ακυκλοφόρητο θεωρώ και κάποιο που μπορεί να έχει και κάποια γωνία σπασμένη ή
ένα μικρό δίπλωμα στη γωνία, ή ένα τσαλάκωμα από τη δεσμίδα του κ.λ.π.
Εσύ τα θέλεις όλα εντελώς χαρτί, σιδερωμένα, εγώ δεν έχω τέτοια, για αυτό μην κάνεις
κτυπήματα σε παρακαλώ.
Σε ευχαριστώ πολύ,
Φιλικά,
Γιώργος.

βαλε κανενα μεσα κ μην τα κρατας για τον εαυτο σου το ξερω οτι εχεις
Καταγράφηκε

sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 09:58:59 μμ »

Τελικά η συζήτηση είχε ενδιαφέρον.

Άμα ο καθένας αντιλαμβάνεται  το Gem UNC όπως τον συμφέρει..αφήστε τα να πάνε..

Γι αυτό έριξα και το καρφί στην αρχή πώς αντιλαμβάνεται ο καθένας τη δημοκρατία και πώς αντιλαμβάνεται ο καθένας το ακυκλοφόρητο. Με κατηγορούν συχνά ότι πάιζω με τις λέξεις, αλλά οι λέξεις έχουν τη σημασία τους και την αξία τους.

Για να γυρίσουμε στα χαρτονομίσματα και να βοηθήσουμε λίγο τους νεώτερους.

Το ακυκλοφόρητο χαρτονόμισμα πρέπει να είναι άψογο, όπως βγήκε από το τυπογραφείο. Σύμφωνα με έναν ορισμό, ακυκλοφόρητο είναι όταν κανένα άλλο δεν μπορεί να είναι καλύτερο από αυτό.

Βέβαια, στην έννοια του "καλύτερου"  μπαίνει η συζήτηση για την ποιότητα εκτύπωσης ή την ταλαιπωρία της δεσμιδοποίησης κλπ. Αυτό όμως αφορά περισσότερο τα ΡΜ-62, ΡΜ-64, ΡΜ-66.

Ελπίζω κάποτε να πάρω αμπάριζα και να γράψω μερικά σεντόνια. Χρωστάω και στον Λεωνίδα (LTZORTAK) τουλάχιστον ένα σεντόνι...
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 27, 2014, 08:57:05 πμ »

Τυχαια ειδα το θεμα και προσυπογραφω σε ολα οσα διαβασα. Εχω κοψει τους Ελληνες πωλητες γι αυτο το λογο. Στο εμπαυ πολυ σπανια να δειτε Ελληνα πωλητη να πουλαει καλο πραγμα, ακριβως επειδη ο Ελληνας ειναι πονηρος, βγαζει τη σαβουρα του για ξεφορτωμα. Και επειδη ακριβως ειναι γνωστης, ξερει οτι πουλαει β πραγμα. Ενας ξενος σιγουρα ειναι αντικειμενικοτερος και υπαρχει πιθανοτητα και λογω αγνοιας να πουλησει και κατι καλο. Κοτσο να πιασεις Ελληνα δε παιζει. Εγω δε θελω ουτε το ενα ουτε το αλλο, θελω ακριβη περιγραφη του αντικειμενου. Γι αυτο ειμαι φανατικα υπερμαχος της πιστοποιησης, ακριβως επειδη σε 2 συλλεκτικα ειδη που ασχολουμαι, το γραμματοσημο και το χαρτονομισμα, η περιγραφη επαφειεται στις ορεξεις του καθενα. Το εντελως ακυκλοφορητο πρεπει να εχει απαραιτητα εκτος απο τις ξυραφενιες γωνιες και επιφανεια χωρις τσακισεις-διπλωματα. Οι φωτογραφιες ενω μπορουν να αποτυπωσουν τις γωνιες, επουδενι δε μπορουν να αποτυπωσουν λογω φωτισμου (σκοπιμως φυσικα τις πιο πολλες φορες) καποια μικροτσακιση. Ακριβως στο σημειο αυτο εδω, μπαινει και η κατηγοριοποιηση οσον αφορα το βαθμο ακυκλοφορητου (οπως και στα νομισματα). Καποιες μικροτσακισεις δικαιολογουν ακομα το χαρακτηρισμο UNC αλλα παμε σε χαμηλες βαθμιδες και σιγουρα, οχι τσακισεις του τυπου του κατοχικου που ειδατε εδω, στη γωνια. Ισως μια μικροτσακιση οπως αυτη στο πλαι του 25.000.000 να μη το εριχνε σε AU αλλα αυτη η γωνια βγαζει ματι.
Κατηγορουμε τις εταιρεις οτι ενα νομισμα αντι να παρει 62 πηρε 64 ενω εδω οι πωλητες του βγαζουν τα ματια και περιγραφουν κατι που ειναι XF45 ως 65. Ελεος....Και γκρινιαζουμε οτι δε θελουμε Αμερικανους να μας βαθμολογουνε τα δικα μας συλλεκτικα, οποτε να τα αφησουμε στους Ελληναραδες να μας κανουν το ασπρο μαυρο.
Και κατι τελευταιο...Ενα μασουρι με νομισματα δεν εχει επουδενι λογο την ιδια αξια με μια δεσμιδα χαρτονομισματων. Το μασουρι αν δεν εχει χτυπηματα βεβαια και ζελοτειπ, σιγουρα μεσα εχει ακυκλοφορητα νομισματα, ενω οι δεσμιδες οπως  κλεινονται με το πλαστικο, μπορουν να δημιουργησουν προβληματα στα χαρτια, και γι αυτο εχω δει τετοιες να πωλουνται στο εμπαυ με το χαρακτηρισμο UNC και να βλεπουμε ολα τα χαρτονομισματα πιεσμενα και με χαλια γωνιες. Βεβαια ο Ελληνας δε θα ηταν χαζος, μια χαρα βλεπει το προβλημα γι αυτο και τις πουλαει αλλωστε  Χαμόγελο Θα ηταν πολυ πιο τιμιο να γραψει καποιος οτι ναι κυριοι πουλαω AU χαρτονομισμα και να το δωσει και στη σωστη τιμη, παρα να γραψει παπατζες ξεροντας οτι για 10 ευρω δε θα μπει ο αλλος στη διαδικασια ταλαιπωριας να επιστρεψει χαρτονομισματα, οποτε εχουμε ενα καλο μεροκαμματο.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 27, 2014, 01:45:55 μμ »

Φίλτατε,δυστυχώς ή ευτυχώς έχεις κάποιο δίκιο.Το πιστεύω.
Αλλά δεν είναι όλοι οι Έλληνες πωλητές έτσι.
Όπως δεν είναι όλοι ίδιοι και οι ξένοι πωλητές. Δεν έχεις συναντήσει κακούς πωλητές Άγγλους.Αμερικανούς
ή και Γερμανούς;; Εγώ προσωπικά πολλούς! και μάλιστα κάκιστους! Με περιγραφές αλλοπρόσαλλες. 
¨ενα από τα πολλά παραδείγματα,έτυχε και το είδα σήμερα,ταυτόχρονα με το θέμα.
UNC UNCIRCULATED(επικεφαλίδα)
Seller Notes:   “Nice original, Not cleaned, Dark brown in uncirculated condition.Please look at all pictures as they are part of the description.”

Και αυτός ξέρει πολύ καλά τη πουλάει!!!!! Γι'αυτό και τα μεταφορικά του είναι ακριβά.

http://www.ebay.com/itm/141481252134?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 27, 2014, 03:04:29 μμ »

Αρκετά με το αυτομαστίγωμα των Ελλήνων. Καλοί και κακοί υπάρχουν παντού! Μιλάω εκ πείρας και βάσει γεγονότων.
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences