Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 23, 2024, 06:19:54 μμ
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Παρέλαση με έναν μαθητή!  (Αναγνώστηκε 18163 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #75 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 12:51:59 πμ »

Και για να συνεχίσω, το θέμα είναι τι κράτος θέλουμε και τι παραγωγικό μοντέλο θέλουμε για τη χώρα μας. Το ανησυχιτικό είναι ότι κανένας δεν κάνει σοβαρή κουβέντα για αυτό. Για να μην επαναλαμβάνομαι, όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να διαβάσει τις απόψεις μου σε ένα άλλο θέμα που είχε αρχίσει μέσα στο καλοκαίρι με αφορμή την είδηση για τη δυνατότητα "εισβολής" εφοριακών στα σπίτια. Εκείνες οι απόψεις έγιναν αφορμή αντιπαράθεσης, αλλά κανένας δεν έδωσε πειστικές κατ' εμέ απαντήσεις. Έγιναν όμως και αφορμή για να ξεκινήσει μία φιλία που ελπίζω να φθάσει μακριά (ξέρει αυτός  Κλείσιμο ματιού).

Κράτος που να στηρίζεται μόνο στις υπηρεσίες και τον τουρισμό δεν υπάρχει! Χρειάζεται και παραγωγή, πρωτογενής και δευτερογενής. Η πρώτη χρειάζεται κυρίως διάθεση και κότσια. Η δεύτερη κυρίως διάθεση και χρήμα. Όλα δυστυχώς σε ανεπάρκεια. Όμως δεν υπάρχει άλλος δρόμος.
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #76 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 01:08:20 πμ »

Η μεγαλη αληθεια ειναι παντως οτι εμεις, ο λαος δηλαδη, τους ψηφισε και τους ψηφιζε τοσα χρονια. Ας προσεχαμε!
Το ερωτημα ειναι τωρα τι κανουμε. Γιατι και ο Τσιπρας φοβαμαι οτι θα ειναι χειροτερος απο αυτους που μας κυβερνανε τωρα...
Μεγάλη αλήθεια αυτό που λες. Και τι μας υπόσχεται; Αποκατάσταση αδικιών. Ποιών αδικιών, αλλά κυρίως πώς; Γιατί θα μου πει κάποιος είναι αδικία να κόβουν τη σύνταξη, είναι λέω και εγώ. Είναι αδικία να κόβουν το μισθό, είναι λέω και εγώ. Είναι αδικία να κόβουν το ρεύμα στον άπορο καρδιοπαθή, είναι λέω και εγώ. Είναι αδικία να απολύουν τις καθαρίστριες και τους σχολικούς φύλακες, είναι λέω και εγώ. Είναι αδικία ο ΕΝΦΙΑ, είναι λέω και εγώ. Είναι αδικία η κατάργηση του αφορολόγητου και των φοροαπαλλαγών, είναι λέω και εγώ. Είναι αδικία η αύξηση των εισιτηρίων στα ΜΜΜ, είναι λέω και εγώ. Είναι αδικία το κλείσιμο της ΕΡΤ, είναι λέω και εγώ. Και της Ολυμπιακής, είναι λέω και εγώ. Όλα αδικία είναι ... Να τις αποκαταστήσουμε όλες, μαζί και εγώ. Αλλά ποιός θα πληρώσει το λογαριασμό;

Σε βάθος χρόνου ψελλίζουν, όχι λέω εγώ άμεσα, την άλλη μέρα! Γιατί να καθυστερούμε αφού δεν κοστίζει τίποτε. Απλή ανακατανομή κονδυλίων θα γίνει. Έτσι δε λένε; Γιατί σύντροφοι, αν περιμένουμε την πάταξη της φοροδιαφυγής και τη φορολόγηση των off-shore, τ΄τοτε ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι ... έγραψα και αυτή τη λέξη  Στριφογύρισμα ματιών.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #77 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 02:23:06 πμ »

ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι

Δοκίμασε "Ζήσε, βάζελε, να φας τριφύλλι" :-)
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #78 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 08:07:00 πμ »

η λυση σε ολα αυτα που διαβασα ειναι μια.το καθε κομμα εχει και παρουσιαζει στο λαο ενα προγραμμα.να βγει ενας νομος που να λεει οτι το κομμα που θα κερδιζει τις εκλογες συγκρινοντας το προγραμμα του με αυτα που εφαρμοζει στην πραγματικοτητα παρεκλινει πανω απο 20% (1)να πηγαινουμε αμεσως σε εκλογες (2)να τιμωρουνται με φυλακιση και χρηματικα προστιμα οι ηγετες του κομματος αυτου.με αυτο το τροπο δεν θα βγαινουν καποιοι μαυρογιαλουροι και θα σκεφτονται πολυ καλα να ξαναπουν φρασεις τυπου λεφτα υπαρχουν και μετα παμε μνημονιο.η ατιμωρησια σε αυτο το τοπο εχει οδηγησει τα πραγματα σε ακραιες καταστασεις.
Κωνσταντίνε καλημέρα, ειναι μια σκέψη, μια πρόταση. Φοβάμαι όμως οτι το θέμα δεν ειναι μονο να κάνουν αυτά που τάζουν, αλλα και τι τάζουν  Κλείσιμο ματιού.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #79 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 08:59:37 πμ »

Προσωπικά , η μόνη λύση που μπορώ να βρω, αποτελεσματική και ρεαλιστική ειναι αυτή, στο παρακάτω βίντεο, το οποίο εχω ξανανεβάσει στο παρελθόν και το κάνω πάλι μήπως το δει κανένας. Χωρίς αυτά που λεει ο Ρένος δεν πάμε πουθενά. Ευτυχώς υπάρχουν μερικοί γονείς που μεγαλώνουν τα παιδιά τους με αξίες και με σωστή παιδεία χωρις έυκολες λύσεις για το μέλλον, οπότε ελπίζω για την επόμενη γενιά απο τη δική μου.

Δείτε το όλο προσεκτικά , αξίζει τον κόπο...... το ότι ειναι και 20 ετών το κάνει ακόμα πιο ενδιαφέρον.

ΡΕΝΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΤΩΝ ΝΕΟΕΛΛΗΝΩΝ
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #80 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 11:57:06 πμ »

Προσωπικά , η μόνη λύση που μπορώ να βρω, αποτελεσματική και ρεαλιστική ειναι αυτή, στο παρακάτω βίντεο, το οποίο εχω ξανανεβάσει στο παρελθόν και το κάνω πάλι μήπως το δει κανένας. Χωρίς αυτά που λεει ο Ρένος δεν πάμε πουθενά. Ευτυχώς υπάρχουν μερικοί γονείς που μεγαλώνουν τα παιδιά τους με αξίες και με σωστή παιδεία χωρις έυκολες λύσεις για το μέλλον, οπότε ελπίζω για την επόμενη γενιά απο τη δική μου.

Δείτε το όλο προσεκτικά , αξίζει τον κόπο...... το ότι ειναι και 20 ετών το κάνει ακόμα πιο ενδιαφέρον.

ΡΕΝΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΤΩΝ ΝΕΟΕΛΛΗΝΩΝ
+1
Καταγράφηκε
fanis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #81 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 01:12:28 μμ »

Αυτος ειταν Ο ΡΕΝΟΣ επαναστάτης
Μπραβο solferino
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #82 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 01:45:24 μμ »

@ solferino  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού!
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #83 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 02:01:28 μμ »

Πριν χρονια διαβασα την "ΠΥΡΑΜΊΔΑ 67" Φοβερό βιβλιο γραμμενο απο προσωπικες εμπειριες του Αποστολίδη κατα την διάρκεια του εμφυλίου. Απο τις πιο αντικειμενικες τοποθετησεις στα γεγονότα. Αποδιδωντας χωρίς δισταγμο ευθυνες στους αριστερούς συμμοριτες του βουνου αλλα και προς τους ακροδεξιους εθνοσωτηρες των Αθηνών. Αξιζει να το διαβασει κανεις....

Λέγεται οτι ειναι εξ ολοκλήρου γραμμενο σε αδεια πακέτα τσιγάρα.   Έκπληξη
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
kostantinos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 327


Προφίλ
« Απάντηση #84 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 07:01:28 μμ »

η λυση σε ολα αυτα που διαβασα ειναι μια.το καθε κομμα εχει και παρουσιαζει στο λαο ενα προγραμμα.να βγει ενας νομος που να λεει οτι το κομμα που θα κερδιζει τις εκλογες συγκρινοντας το προγραμμα του με αυτα που εφαρμοζει στην πραγματικοτητα παρεκλινει πανω απο 20% (1)να πηγαινουμε αμεσως σε εκλογες (2)να τιμωρουνται με φυλακιση και χρηματικα προστιμα οι ηγετες του κομματος αυτου.με αυτο το τροπο δεν θα βγαινουν καποιοι μαυρογιαλουροι και θα σκεφτονται πολυ καλα να ξαναπουν φρασεις τυπου λεφτα υπαρχουν και μετα παμε μνημονιο.η ατιμωρησια σε αυτο το τοπο εχει οδηγησει τα πραγματα σε ακραιες καταστασεις.
Κωνσταντίνε καλημέρα, ειναι μια σκέψη, μια πρόταση. Φοβάμαι όμως οτι το θέμα δεν ειναι μονο να κάνουν αυτά που τάζουν, αλλα και τι τάζουν  Κλείσιμο ματιού.
Νικο καλησπερα!θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου!
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #85 στις: Οκτώβριος 31, 2014, 07:41:35 μμ »

ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι

Δοκίμασε "Ζήσε, βάζελε, να φας τριφύλλι" :-)
Μου βάζεις δύο δύσκολες λέξεις... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #86 στις: Νοέμβριος 03, 2014, 09:25:25 πμ »


Φίλε Μανώλη, δεν έχω καμία αντίρρηση σε αυτά που λες για Μύκονο, ροζ μαγιό, Κούβελο (όχι -ας), ΠΑΣΟΚ, ΕΝΦΙΑ, Άκη, Σταμάτη, Παπαγεωργόπουλο και άλλα πολλά που μπορώ να σου αναφέρω. Το θέμα είναι ότι δεν πρέπει να στεκόμαστε σε αυτά, ούτε να κρυβόμαστε πίσω από αυτά ... Εμείς τι κάνουμε και τι θέλουμε;

Σε ρώτησα πότε το κατάλαβες, για να πάρω αφορμή εγώ να σου πω ότι αν όχι όλοι μας, οι περισσότεροι το καταλάβαμε όταν έφθασε φυσιολογικά η στιγμή που έκλεισε η κάνουλα ...

Γιατί μέχρι τότε όλα καλά καμωμένα ήταν! Και οι κρατικοποιήσεις, και τα διακοπο-αυτοκινητο-χριστουγεννο-πασχαλο-κατοικοδάνεια, και οι πρόωρες συντάξεις, και οι παχυλές  συντάξεις, και οι στρατιές δημοσίων υπαλλήλων και συμβούλων, και οι μετακλητοί υπάλληλοι, και οι 18 μισθοί, και ο ωχαδελφισμός, και η ΑΤΑ, και η διακοπή οποιασδήποτε παραγωγικής διαδικασίας, και οι αγροτοσυνεταιρισμοί, και οι επιδοτήσεις, και, και, και ...

Φιλικά, Νίκος
Το θέμα Νίκο είναι ότι ποτέ μου δεν πήρα δάνειο για να πάω διακοπές ή να πάρω αυτοκίνητο ή το οτιδήποτε άλλο. Δόσεις έβαζα σε ότι δεν μπορούσα να πάρω τις μετρητοίς. Οπως φαντάζομαι έκανε η πλειοψηφία των Ελλήνων. Και βέβαια ούτε ΔΥ είμαι για να παίρνω τα χρήματα που έπαιρναν.
Οπότε όταν 'ξαφνικά' τα σαϊνια του κράτους αποφάσισαν πως ο εύκολος τρόπος να γεμίσουν τα ταμεία είναι οι γνωστοί βλάκες, συνταξιούχοι, ΙΥ, ΔΥ, έχοντες σπίτι και αυτοκίνητο -επειδή δεν υπάρχουν οι ελεκτικοί μηχανισμοί απο το ίδιο το κράτος για την πάταξη της φοροδιαφυγής απο τις επιχειρήσεις και ελ. επαγγελματίες-.
Τότε λοιπόν, αφου ρωτάς, επιβεβαίωσα ότι κάτι δεν πάει καλά. Τα περί χούντας το είχα καταλάβει πολλά χρόνια πιο πρίν, που για να περάσει ο Πάγκαλος έκλειναν για 45' την Βάρης Κορωπίου και περιμένανε σαν τα σκυλιά μέσα στο λεωφορείο να περάσει ο 'εκλεκτός'.
Παραδείγματα πολλά, αλλα με πιέζει ο χρόνος.
Συνεχίζουμε αργότερα την συζήτηση μας Νίκο.  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences