Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 04:17:39 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Παρέλαση με έναν μαθητή!  (Αναγνώστηκε 18046 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 12:05:32 μμ »

Γιάννη,

Εχουμε Δημοκρατια κακής , κάκιστης ποιότητας. Αν είχαμε χουντα εγω τωρα θα ήμουν 'μεσα' θα έτρωγα ξύλο απο εναν αμόρφωτο , άσχημο, κομπλεξιμό μπάτσο του καθεστώτος που πιθανότατα τα παιδιά στο δημοτικό τον είχαν του κλωτσου και του μπάτσου και αυτός πήγε εκεί για να βγαλει τα απωθημένα του.

Αναλογίσου , πως μπορείς να ΜΙΛΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΑ, να ΒΓΑΙΝΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΦΕ ΚΑΘΕ ΚΥΡΙΑΚΗ ΣΤΟ ΘΗΣΕΙΟ με αλλουσ 30 κιτρινολαγνους χωρις να σας πανε μέσα για συσταση συμμορείας και μέτα αναλογίσου πως θα ήσουν χωρίς αυτά......

Για του π....0 ειναι οι πολιτικοί μας σήμερα αλλα στο χερι μας ειναι να τους αλλάξουμε! Και η δικτατορία δεν ειναι λύση. Το ποναει χερι κοβει χερι δεν ειναι λύση.

ο φιλος σου


Β.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2014, 01:01:31 μμ από ANTONIO1967 » Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 12:32:01 μμ »

Το ποναει χερι κοβει χερι δεν ειναι λύση.

Ισχύει και από την άλλη πλευρά. Ούτε να σφάξουμε τους "πλούσιους" είναι λύση, ούτε να βρίζουμε τον καπιταλισμό.

----------------------------------------

Γιάννη, ας πιάσουμε και το άλλο κεφάλαιο. Για να πάρεις προαγωγή κλπ, δεν θα 'πρεπε να δείξεις ότι είσαι "νομοταγής"; Δεν θα 'πρεπε να ρουφιανέψεις τις παρέες σου; "Βοήθησέ μας για να σε βοηθήσουμε", θα σου έλεγαν. Και φυσικά, δεν θα σε ήθελε κανένας στην παρέα του.

Το αναφέρω μόνο σαν παράδειγμα, δεν εννοώ ότι το υποστηρίζεις. Αλλά θα το πάω και παραπέρα.

Όταν χτύπησε η κόρη σου, θα ζήτησες κάποια άδεια, κάποια διευκόλυνση, για να φροντίσεις το παιδί. Όταν γύρισες πίσω, θα σου έλεγαν: "Εμείς σε βοηθήσαμε στη δυσκολία σου, εσύ τόσα χρόνια δεν έχεις κάνει κάτι να μας βοηθήσεις. Για φρόντισε να μάθεις πληροφορίες για τον τάδε και για τον τάδε. Και... τις λίρες από πού τις αγοράζεις;"

(Συγγνώμη που σε πήρα για παράδειγμα κι εσένα και το παιδί σου, αλλά πρέπει να καταλάβουμε πόσο πονάνε κάποια πράγματα και ότι η συζήτηση δεν είναι "ακαδημαϊκή".)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2014, 12:50:37 μμ από sac » Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 01:23:56 μμ »

σε κάθε κοινωνία υπάρχει μια ''εν δυνάμει'' ή ''κοιμωμένη'' δημοκρατία. Όπως λέει και ο ποιητής,
άιντε θύμα, άιντε ψώνιο
άιντε σύμβολο αιώνιο
αν ξυπνήσεις μονομιάς
θα ΄ρθει ανάποδα ο ντουνιάς.

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να αποτρέψεις μια δημοκρατία και γι αυτό δεν πρόκειται να την δούμε. Εξάλλου, την θεωρώ πολύ υπερτιμημένη και δυσκίνητη. Συντάσσομαι με τον Αριστοτέλη τον Σταγειρίτη.
Καταγράφηκε
Mefisto
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 02:05:12 μμ »

Αναλογίσου , πως μπορείς να ΜΙΛΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΑ, να ΒΓΑΙΝΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΦΕ ΚΑΘΕ ΚΥΡΙΑΚΗ ΣΤΟ ΘΗΣΕΙΟ με αλλουσ 30 κιτρινολαγνους χωρις να σας πανε μέσα για συσταση συμμορείας και μέτα αναλογίσου πως θα ήσουν χωρίς αυτά......

Η συλλογή sovereigns ως συνταγματικώς κατοχυρωμένο δικαίωμα και υπέρτατη έκφραση της δημοκρατίας...


Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 02:39:26 μμ »

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 03:05:25 μμ »

Βασίλη δεν ειπα σε καμμια περιπτωση οτι καλύτερα να ειχαμε χουντα.Προσπαθησα απλα να τεκμηριωσω την αποψη μου οτι το καθεστώςτων τελευταίων 5 χρονων εχει κανει αισχη χειρότερα και απο της δικτατορίας...Μην βαζεις στο στομα μου λόγια που δεν ειπα.

Οταν λες πως προτιμάς την χούντα απο την σημερινη αθλια δημοκρατία (ωστόσο δημοκρατία!) αναγκαστικά θα παρεις και τα 'καλά' και τα 'κακά' της χούντας και όχι όποια εσύ θέλεις. Οπότε σε επαναφέρω σε αυτά που προείπα.

Γεια σου φιλε μου Βασιλη....ναι εχεις δικιο......μολις γυρισα απο τραπεζα οπου πληρωσα φορο εισοδηματος και 3 ΕΝΦΙΑ (δικο μου-συζυγου-μητερας μου)και σκεπτομουν οτι ολα ειναι καλως καμωμενα.....εθελοντικα και οχι αναγκαστικα πηγα και τα πληρωσα οπως εθελοντικα και οχι αναγκαστικα πηρα την μειωση αποδοχων μου κατα 50.2% ασχετα αν ολα τα χρονια εργασιας μου εθελοντικα και οχι αναγκαστικα μου κρατουσαν τα αναλογουντα ποσα τα ταμεια μου και τωρα που το σκεπτομαι καλυτερα εθελοντικα και οχι αναγκαστικα πανε ολοι αυτοι που βρισκουν με ενα σχοινι στο λαιμο η πηδανε απο τα μπαλκονια και βαζουν τελος στην ζωη τους και προσεξε καλα μη τυχον απο τα γραφομενα μου με χαρακτηρισεις υποστηρικτη της χουντας(βγαζω σπυρια και μονο που γραφω αυτη την λεξη)γιατι θα φαμε τα μουστακια μας και επειδη εγω δεν εχω μουστακια οτι φαμε θαναι απο τα δικα σου
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 03:15:52 μμ »

και θα σας πω και ενα παραμυθακι.....καποτε στις ελληνικες θαλασσες ζουσε ενα ψαρι που το ελεγαν τσιπουρα....ολοι το θαυμαζαν και σε ολους αρεσε....καποια στιγμη ομως εγινε ενα τρομερο ατυχημα και η θαλασσα μολυνθηκε....η τσιπουρα μας προσπαθησε να εγκλιματιστει στο νεο περιβαλλον αλλα τα αποτελεσματα ηταν ασχημα.....υπηρξε μεταλλαξη και με την παροδο των χρονων αυτο το ωραιο ψαρι μεταμορφωθηκε σε αυτο που ειναι στην φωτογραφια......εεεεεε καποιοι τωρα προσπαθουν να μας πουν οτι αυτο που βλεπουμε ειναι τσιπουρα ασχημη μεν αλλα τσιπουρα.....ξερω γω τι να πω
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 03:27:16 μμ »

Φυσικά και Δ Ε Ν σε χαρακτηρίζω υποστηρικτή της χούντας. Ξέρω τι λέω Μιχαλη  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού

για αυτά που λες , συμφωνώ , αλλά εγω δεν μπορώ να κάνω κάτι . Αν θες 2103375000 www.gsis.gr. Η πρωτη που θα το σηκώσει ξεκίνα τα ####σταυρίδια, εγώ τι να σου κάνω Απορία?

Καλώς καμωμένα Μιχάλη εγω δεν είπα πως είναι!! Για το 50% μείωση επίσης δε μπορώ να κάνω κατι, και ο πατέρας μου τόση μείωση έφαγε. Ξέρεις τι του λέω? ' Καλά να πάθεις , πατέρα! Οταν σου έλεγα οτι οι ΝΔτες ειναι κλέφτες μου απαντούσες "γιατί οι πρασινοφρουροί δεν είναι΄' ''.?

Ας μην κοροιδευόμαστε πια............ Ολοι σας , οι άνω των 50 (πανω κατω) βολεμένοι τη δεκαετία του 80 και 90 ψηφίζατε αυτόν που σας βόλεψε και δεν σαν ένοιαζε αν ο συνανθρωπος αν ζούσε ή αν πέθανε. Τώρα που οι ίδιοι ακριβώς πολιτικοί σας τα γυρνανε και χάνετε τα κεκτημενα σας, φωνάζετε. Υπάρχουν και εξαιρέσεις οπως παντου αλλά ας μην αρχίσουμε....

Εγώ Μιχαλη μου , ούτε ειχα τιποτα , ούτε εχασα τίποτα, με 1000 ευρω την παλεύω τον μήνα και παιδί δε μπορώ να κάνω για να του δώσω τα αναγκαία εξαιτίας της γενιάς σας. Οποτε χαμηλώστε τον τόνο της φωνής σας διότι Η ΓΕΝΙΑ ΣΑΣ και οι συνέπειες των ΨΗΦΩΝ ΣΑΣ κάνανε την Ελλάδα ένα @@@@@@@@@ και μισο.

Και σε οποιον φαίνομαι αυστηρός, τα ίδια ακριβώς, στον ίδιο τόνο και με την ίδια φρασεολογία λέω και στους γονείς μου. Τουλάχιστον αυτοί συμφωνουν μαζί μου με μια καθυστέρηση 30 χρόνων.

Εσυ Μιχάλη τι ψήφιζες απο το 74 και μετά?Απορία?? Οι γονείς μου ΝΔ δαγκωτό . ΕΣΥ?Απορία Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Ασε τις τσιπούρες.... και πες μας τι ψήφιζες??? Ο φουφουτος τους έφερε? Ουρανοκατεvatoi ήρθαν? Τα ελοχιμ εφεραν τον Παπανδρεου?? ΠΟΙΟΣΣΣΣΣΣ?ΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορία
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 03:32:41 μμ »

Διαβάζω όλα τα γραφόμενα και βλέπω απόψεις και απόψεις. Οι περισσότεροι βέβαια από εμάς ή δεν είχαμε γεννηθεί εκείνη την περίοδο ή ήμασταν πολύ μικροί. Συνεπώς προσωπική εμπειρία δεν έχουμε. Έτσι λοιπόν εγώ θέλω να θέσω ένα ερώτημα.
Αν η χούντα ήταν τρισχειρότερη από αυτή τη δημοκρατία που έχουμε τώρα, πώς γίνεται τόσοι και τόσοι άνθρωποι μεγαλύτεροί μας, που την έζησαν και την πολέμησαν εκείνη την εποχή για να πέσει, να γυρνάνε σήμερα και να λένε ότι ήταν πολύ καλύτερα τότε; Απορία
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 03:42:01 μμ »

Διαβάζω όλα τα γραφόμενα και βλέπω απόψεις και απόψεις. Οι περισσότεροι βέβαια από εμάς ή δεν είχαμε γεννηθεί εκείνη την περίοδο ή ήμασταν πολύ μικροί. Συνεπώς προσωπική εμπειρία δεν έχουμε. Έτσι λοιπόν εγώ θέλω να θέσω ένα ερώτημα.
Αν η χούντα ήταν τρισχειρότερη από αυτή τη δημοκρατία που έχουμε τώρα, πώς γίνεται τόσοι και τόσοι άνθρωποι μεγαλύτεροί μας, που την έζησαν και την πολέμησαν εκείνη την εποχή για να πέσει, να γυρνάνε σήμερα και να λένε ότι ήταν πολύ καλύτερα τότε; Απορία

Διότι φίλε parker τα λένε εκ του ασφαλούς!
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 03:44:12 μμ »

Βασιλη μου στην δημοκρατια που αναζητας αυτο που κανεις τωρα ειναι οφσαιντ.....εννοω το να ζητας να σου πει καποιος το τι ψηφισε.....επειδη ομως τους εχω ολους χεσ.........νους θα σου πω οτι δεν ψηφισα ποτε ουτε το ενα ουτε το αλλο κομμα.......αυτο ομως δεν με απαλλασσει απο το μεριδιο ευθυνης που μου αναλογει.....Βασιλη στους καταδρομεις υπαρχουν καποιες απαραβατες αρχες και δεν θελω να πιστευω οτι επειδη περασε καιρος απο τοτε που απολυθηκες τις ξεχασες.....ευκολα θα μπορουσα και γω να σου πω οτι ναι η γενια μου τα εκανε σκατα η δικη σου γενια τι εκανε για να διορθωσει τα πραγματα....δεν θα το πω ομως.....μπουρου μπουρου μπουρου και απο γλυκο τιποτα.......το να τα λεμε και να τα ξαναλεμε δεν οδηγει πουθενα......προτασεις δεν εχω ακουσει...λογια πολλα........δεν σου αρεσε βρε το παραμυθακι μου? Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 03:49:22 μμ »

Βασιλη μου στην δημοκρατια που αναζητας αυτο που κανεις τωρα ειναι οφσαιντ.....εννοω το να ζητας να σου πει καποιος το τι ψηφισε.....επειδη ομως τους εχω ολους χεσ.........νους θα σου πω οτι δεν ψηφισα ποτε ουτε το ενα ουτε το αλλο κομμα.......αυτο ομως δεν με απαλλασσει απο το μεριδιο ευθυνης που μου αναλογει.....Βασιλη στους καταδρομεις υπαρχουν καποιες απαραβατες αρχες και δεν θελω να πιστευω οτι επειδη περασε καιρος απο τοτε που απολυθηκες τις ξεχασες.....ευκολα θα μπορουσα και γω να σου πω οτι ναι η γενια μου τα εκανε σκατα η δικη σου γενια τι εκανε για να διορθωσει τα πραγματα....δεν θα το πω ομως.....μπουρου μπουρου μπουρου και απο γλυκο τιποτα.......το να τα λεμε και να τα ξαναλεμε δεν οδηγει πουθενα......προτασεις δεν εχω ακουσει...λογια πολλα........δεν σου αρεσε βρε το παραμυθακι μου? Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα

Tι προτάσεις ρε Μιχάλη?Απορία Παμε καλά Απορία Περυσι ειχαμε εκλογές και ο λαος αποφάσισε...... κατέvase λεκανάκια στην κάλπη ως συνηθώς με την γνωστή δουλοπρέπεια που μας διέπει πολλά χρονια τώρα.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 03:55:03 μμ »

Διότι φίλε parker τα λένε εκ του ασφαλούς!

Αυτή είναι μία απάντηση Βασίλη. Κάτι μου λέει όμως πως υπάρχουν και άλλες πίσω από αυτή. Όπως για παράδειγμα ότι σ' αυτή τη δημοκρατία που ξεκίνησε το 1974, κάτι έγινε στα μισά της πορείας και διαστρεβλώθηκε η ουσία, οι έννοιες, τα οράματα, τα ιδανικά της. Γιατί πρέπει λοιπόν να την υπερασπίζομαι, αφού έχει αλλοιωθεί και μένει μόνο το περιτύλιγμα; Δε με ενδιαφέρει ποιος την κατάντησε έτσι. Μπορεί να φταίει η γενιά μου, η γενιά σου, η γενιά του οποιουδήποτε. Όπως και να 'ναι, απ' τη στιγμή που στην πορεία χάλασε, πρέπει να αντικατασταθεί.
Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν υποστηρίζω ούτε τη χούντα, ούτε την επαναφορά ενός παρόμοιου σάπιου καθεστώτος.
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
apb
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 04:04:29 μμ »

Φυσικά και Δ Ε Ν σε χαρακτηρίζω υποστηρικτή της χούντας. Ξέρω τι λέω Μιχαλη  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού

για αυτά που λες , συμφωνώ , αλλά εγω δεν μπορώ να κάνω κάτι . Αν θες 2103375000 www.gsis.gr. Η πρωτη που θα το σηκώσει ξεκίνα τα ####σταυρίδια, εγώ τι να σου κάνω Απορία?

Καλώς καμωμένα Μιχάλη εγω δεν είπα πως είναι!! Για το 50% μείωση επίσης δε μπορώ να κάνω κατι, και ο πατέρας μου τόση μείωση έφαγε. Ξέρεις τι του λέω? ' Καλά να πάθεις , πατέρα! Οταν σου έλεγα οτι οι ΝΔτες ειναι κλέφτες μου απαντούσες "γιατί οι πρασινοφρουροί δεν είναι΄' ''.?

Ας μην κοροιδευόμαστε πια............ Ολοι σας , οι άνω των 50 (πανω κατω) βολεμένοι τη δεκαετία του 80 και 90 ψηφίζατε αυτόν που σας βόλεψε και δεν σαν ένοιαζε αν ο συνανθρωπος αν ζούσε ή αν πέθανε. Τώρα που οι ίδιοι ακριβώς πολιτικοί σας τα γυρνανε και χάνετε τα κεκτημενα σας, φωνάζετε. Υπάρχουν και εξαιρέσεις οπως παντου αλλά ας μην αρχίσουμε....

Εγώ Μιχαλη μου , ούτε ειχα τιποτα , ούτε εχασα τίποτα, με 1000 ευρω την παλεύω τον μήνα και παιδί δε μπορώ να κάνω για να του δώσω τα αναγκαία εξαιτίας της γενιάς σας. Οποτε χαμηλώστε τον τόνο της φωνής σας διότι Η ΓΕΝΙΑ ΣΑΣ και οι συνέπειες των ΨΗΦΩΝ ΣΑΣ κάνανε την Ελλάδα ένα @@@@@@@@@ και μισο.

Και σε οποιον φαίνομαι αυστηρός, τα ίδια ακριβώς, στον ίδιο τόνο και με την ίδια φρασεολογία λέω και στους γονείς μου. Τουλάχιστον αυτοί συμφωνουν μαζί μου με μια καθυστέρηση 30 χρόνων.

Εσυ Μιχάλη τι ψήφιζες απο το 74 και μετά?Απορία?? Οι γονείς μου ΝΔ δαγκωτό . ΕΣΥ?Απορία Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Ασε τις τσιπούρες.... και πες μας τι ψήφιζες??? Ο φουφουτος τους έφερε? Ουρανοκατεvatoi ήρθαν? Τα ελοχιμ εφεραν τον Παπανδρεου?? ΠΟΙΟΣΣΣΣΣΣ?ΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορία

δυστυχως ετσι ειναι..ο ελληνας δεν καταλαβε ποτε το μεγεθος και την αξια της ψηφου του..σκεφτεται τι θα ψηφισει 1-2 μερες και τα υπολοιπα 4 χρονια κλαιγεται ...
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 04:06:01 μμ »

Διότι φίλε parker τα λένε εκ του ασφαλούς!

Αυτή είναι μία απάντηση Βασίλη. Κάτι μου λέει όμως πως υπάρχουν και άλλες πίσω από αυτή. Όπως για παράδειγμα ότι σ' αυτή τη δημοκρατία που ξεκίνησε το 1974, κάτι έγινε στα μισά της πορείας και διαστρεβλώθηκε η ουσία, οι έννοιες, τα οράματα, τα ιδανικά της. Γιατί πρέπει λοιπόν να την υπερασπίζομαι, αφού έχει αλλοιωθεί και μένει μόνο το περιτύλιγμα; Δε με ενδιαφέρει ποιος την κατάντησε έτσι. Μπορεί να φταίει η γενιά μου, η γενιά σου, η γενιά του οποιουδήποτε. Όπως και να 'ναι, απ' τη στιγμή που στην πορεία χάλασε, πρέπει να αντικατασταθεί.
Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν υποστηρίζω ούτε τη χούντα, ούτε την επαναφορά ενός παρόμοιου σάπιου καθεστώτος.
η μεταλλαγμενη τσιπουρα που λεγαμε
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences