Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:34:04 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 2 1/2 σολδινια εκτιμηση και ποικιλια  (Αναγνώστηκε 4137 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
minoas74
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 100



Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 26, 2014, 05:57:33 μμ »

2 1/2 σολδινια εκτιμηση  και ποικιλια διαβαζοντας ειδα οτι υπαρχουν 4 βασικες ποικιλιες στα κρητικα σολδινια .πια ειναι αυτη της φωτο θελω να μαθω αν καποιος γνωριζει.
Καταγράφηκε

οι καλυτερες αγορες που εχω κανει ειναι αυτες που δεν ε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 26, 2014, 06:04:30 μμ »

Λοιπόν μια και δεν βλέπω τον Νικόλα μέσα, θα σου πω ότι μπορώ, μέχρι να μας κάνει την τιμή ο επίτιμος Σαρκασμός
Όντως, ο επίτιμος λοιπόν, κάποια στιγμή πρότεινε με βάση τις ροζέτες στον οπισθότυπο τέσσερις κατηγορίες
1. Δύο ροζέτες, στην ευθεία
2. Τρεις ροζέτες, σχηματίζουν ευθεία
3. Τρεις ροζέτες σχηματίζουν τρίγωνο
4. Τέσσερις ροζέτες ως ένα ρόμβο.
Από ότι μπορώ να δω η δική σου είναι η τέταρτη κατά NMS Σαρκασμός
Βέβαια υπάρχουν και άλλες διαφορές, πέρα από αυτήν με τις ροζέτες άλλα ο Νίκος υπέδειξε ότι αυτές οι διαφορές, ίσως σχετίζονται με τα αντίστοιχα διατάγματα κοπής τους. Η απόδειξη είναι λίγο δύσκολη άλλα το προσπαθεί, αυτά τα λίγα Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
minoas74
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 100



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 26, 2014, 06:08:29 μμ »

ναι σε ευχαριστω!τα εχω διαβασει ,βασικα θελω να ζεκαθαρισω πια ειναι η πιο δυσκολη απο τις 4 αυτες και πια περιπου η τιμη της!και αν υπαρχουν ποικιλιες και στα  τ2-και 60 τορνεζια
Καταγράφηκε

οι καλυτερες αγορες που εχω κανει ειναι αυτες που δεν ε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 26, 2014, 06:16:38 μμ »

Από τις δημοπρασίες που παρακολουθώ άλλα και από κάποιες σχετικές συζητήσεις, έχω την εντύπωση ότι δυσκολότερη θεωρείται η τέταρτη ποικιλία, αυτή με τις τέσσερις ροζέτες. Το θέμα των τιμών είναι σχετικό, τις έχω δει να πωλούνται από 10 έως 100, λόγω παλαιότητας είναι εντελώς απρόβλεπτη η αγορά αυτών των νομισμάτων. Εξαρτάται από πόσο πολύ την θέλει ο αγοραστής. Εν πάσει περιπτώσει εννοείται ότι υπάρχουν διαφορές στα 2 τορνέζια όπως και στα εξήντα. Το περίεργο θα ήταν να μην υπήρχαν.  Στα εξηντάρια η πιο βασική ποικιλία είναι αυτή με τους δύο δόγηδες, ΚΟΡΝΗΛΙΟΣ ΚΑΙ ΠΡΙΟΛΟΣ, ενώ στα 2 τορνέζια υπάρχουν διαφορές στις επιγραφές, ροζέτες κτλ, ανάλογα την χάραξη, όμως δεν έχω πολυασχοληθεί με τα 2 τορνέζια και δεν μπορώ να σου δώσω πολλές πληροφορίες.
Καταγράφηκε
minoas74
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 100



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 26, 2014, 06:19:43 μμ »

βοηθας σιγουρα!σε ευχαριστω
Καταγράφηκε

οι καλυτερες αγορες που εχω κανει ειναι αυτες που δεν ε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 27, 2014, 09:30:50 πμ »

Από τις δημοπρασίες που παρακολουθώ άλλα και από κάποιες σχετικές συζητήσεις, έχω την εντύπωση ότι δυσκολότερη θεωρείται η τέταρτη ποικιλία, αυτή με τις τέσσερις ροζέτες. Το θέμα των τιμών είναι σχετικό, τις έχω δει να πωλούνται από 10 έως 100, λόγω παλαιότητας είναι εντελώς απρόβλεπτη η αγορά αυτών των νομισμάτων. Εξαρτάται από πόσο πολύ την θέλει ο αγοραστής. Εν πάσει περιπτώσει εννοείται ότι υπάρχουν διαφορές στα 2 τορνέζια όπως και στα εξήντα. Το περίεργο θα ήταν να μην υπήρχαν.  Στα εξηντάρια η πιο βασική ποικιλία είναι αυτή με τους δύο δόγηδες, ΚΟΡΝΗΛΙΟΣ ΚΑΙ ΠΡΙΟΛΟΣ, ενώ στα 2 τορνέζια υπάρχουν διαφορές στις επιγραφές, ροζέτες κτλ, ανάλογα την χάραξη, όμως δεν έχω πολυασχοληθεί με τα 2 τορνέζια και δεν μπορώ να σου δώσω πολλές πληροφορίες.
+1  Στα 2,5 Σολδινια υπαρχει και η ποικιλια με μικρο-μεγαλο λιονταρι.Οι Καταστασεις παιζουν μεγαλο ρολο στην τιμη του καθε νομισματος.Χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences