Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 12:37:26 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20 λεπτα 1831 β'  (Αναγνώστηκε 8835 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 24, 2011, 04:36:03 μμ »

Συμφωνω και επαυξανω στα λεγωμενα σου Αναργυρε!!
Η δουλεια που εγινε πανω στο νομισμα ειναι ακρως επαγγελματικη!!
Παρολο που η φωτο ειναι χαλια βλεπουμε πραγματι την απουσια τις πρασιναδας πανω απο το νομισμα.
Ειτε εχουν αξια ειτε οχι αν εχουμε καλα χαλκινα παλια δεν βλαπτει να περασουν απο την NCS!!
Σε αυτη την παρτιδα εγω εστειλα τεσσερα χαλκινα της Κρητικης Πολιτειας ξερωντας εκ των προτερων οτι δεν θα γραψουν τρελους Βαθμους και παρολο που τα εχω σε πολυ ανωτερους βαθμους δεν αντεχα να τα δω να τα τρωει η αρρωστια!!
Τωρα ξερω πως για 10 χρονακια τουλαχιστον τα νομισματα ειναι εξασφαλισμενα!!
Δεν ειναι τυχαιο που διεθνεις αγοραστες επαγγελματιες ζητανε στα νομισματα που εχουν περασει απο την NCS να αναφερετε πανω στο σλαμπ!!
Μια τετοια περιποιηση δινει ΑΛΛΗ αξια στο νομισμα και εγω τουλαχιστον το εχω διαπιστωση σε αρκετα νομισματα μου μεχρι σημερα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 25, 2011, 11:02:52 πμ »

παιδια, η μεγαλυτερη ζημια,οπως λεει και ο αναργυρος,εγινε πιο παλια,που δεν υπηρχαν οι σημερινες γνωσεις,και καλο νομισμα, λεγαν αυτο που γιαλιζε περισοτερο!!!μην νομισετε,οτι και σημερα,πολοι ξερολες,και εμποροι μαλιστα,η, προχωρημενοι,(οπως λενε),δεν καθαριζουν-καταστρεφουν καλα νομισματα,για καποιο τυχον λερωμα,η αλλο μειον, του νομισματος,προκειμενου να βγαλουν κατι παραπανω!!!οτι και να κανουν,ενας εμπειρος,ξερει αν ενα νομισμα γιαλισθηκε,η λιμαρισθηκε,η,τελος, η καινουργια μοδα μερικων αφελων,να δημιουρουν τεχνητες πατινες? με περιεργες αλχημειες.κριμα ομως, γιατι ετσι χανωνται, καλα νομισματα,απο τα ηδη,περιορισμενης κοπης,οπως ειναι τα παλαια, νεοελληνικα νομισματα.αλλα στο ελλαντα,μολις ασχοληθουμε 1-2 χρονια,γινομαστε ξαφνικα εξπερ,με γνωμη για ολα,και ας μην τα εχουμε πιασει ποτε στα χερια μας.χαιρομαι ομως,γιατι υπαρχει και μια σημαντικη μεριδα,νεων, χαρισματικων και με συνεση,που μερικες φορες ξεπερνουν,πολλους λεγομενους παλιους σε επιπεδο συλλογης,και νομισματικη παιδεια.και οχι με κριση,κορακιου!!! της οδου ανδριανου,που πριν καλα δουν κατι,πετανε την σοφιστεια τους,με υφος νομισματολογου με πειρα δεκαετιων,ενω μεχρι πριν μερικα χρονια,πουλουσε τηλεκαρτες,πιν,και ενα σωρο αλλα,παρεμφερη ειδη.το νομισμα,και το χαρτονομισμα επισης,θελει σιγουρα μελετη,και καλο ματι,συν την εξασκηση,βλεπωντας,κομματια,αλλων συλλεκτων,με μεγαλυτερες συλλογες.συλλεκτης,δεν σημαινει,μονο να εχουμε σπανια,και ακριβα κομματια,αλλα οτι εχουμε (φθηνο,η ακριβο)να ξερουμε,ποσο? και γιατι?στοιχιζει,οσο αξιζει,συν,ολα τα στοιχεια,που συνεπαγωνται,απο την δημιουργια του-εως να το αποκτησουμε.σας κουρασα, συγνωμη και παλι,καλες γιορτες σε ολους,γιαννηςτ.ενας, απλος συλλεκτης,χωρις τιποτα το ιδιαιτερο(σε γνωσεις),ωστε να κρινω συγκεγκριμενα ατομα,και λογικες.απλες προσωπικες διαπιστωσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 25, 2011, 11:18:53 πμ από giannist » Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 03, 2012, 12:43:39 μμ »



καλυτερες φωτο του νομισματος τωρα που το εχω στα χερια μου.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 03, 2012, 02:25:18 μμ »

Αναργυρε αποψη μου ειναι να σηκωθει ενα νεο θεμα στην γενικη συζητηση και να μπαινουν ολα τα νομισματα πως ηταν πριν και πως γιναν μετα!!
Φυσικα αν στο επιτρεπουν οι κατοχοι τους , , ,
Εγω προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα να δειξεις τα δικα μου μονολεπτα που στειλαμε μαζι με την συγκεκριμενη εικοσαρα!!
Και λεω να σηκωθει στην γενικη συζητηση διοτι τα νομισματα πιθανον να ειναι απο ολες τις ελληνικες περιοδους αλλα και απο ολον το κοσμο!!
Καλο ειναι να μαθουν ολοι τι σημαινει επαγγελματικος καθαρισμος και οχι αλχημειες!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 03, 2012, 04:03:46 μμ »

σιγουρα,η φωτογραφια αυτη αναδυκνυει,την ομορφη εικοσαρα,ειδικα τις λεπτομερειες στα φτερα,στην κεφαλη,στον λαιμο,και σιγουρα,ο καθαρισμος,οπως λεει και ο γιωργος,εξαφανισε,ομοιομορφα,καθε οξειδωση,κλπ.παραγματικα ενα καθαρισμα επαγγελματικο,σε νομισματα ευαισθητα,στις συνθηκες του χρονου,και χωρου,αξιζει,τα εξοδα που απαιτουνται.χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences