Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 06:03:44 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τι λετε γιαυτα?  (Αναγνώστηκε 21165 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 26, 2014, 03:01:29 μμ »

Τελος παντων αυτο που θελω να πω ειναι οτι αν το 1869 εχει 100κ το 84 Proof να μην εχει περιπου τα ίδια; Άντε 80κ.
Και ομως έκλεισε 33κ σε δημοπραςια πριν 5 μέρες.
Η το 69 ειναι υπερτιμημένο για λόγους ο,τι νομίζει ο καθένας η το 84 ειναι υποτιμημένο.

Αν ομως το 84 ειναι σωστό ( και περιπου λογικά πρεπει να ειναι) τότε δικά σας τα συμπεράσματα για το 69!

Και για τα υπόλοιπα.
Γιώργο είναι άλλη συζήτηση αν είναι υπερτιμημένο ή υποτιμημένο κάτι και άλλη αν πιστεύουμε ή δεν πιστεύουμε ότι έκλεισε σε κάποια Χ τιμή.
Το πρώτο έχει να κάνει και με αρκετούς αστάθμητους παράγοντες, ενώ το δεύτερο με την αξιοπιστία του όλου συστήματος.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #46 στις: Νοέμβριος 26, 2014, 03:25:11 μμ »

Προσωπικά δε βλέπω να υπάρχει κάποιο μεγάλο θέμα με τις τιμές. Πέραν του 20 Δρχ 1833, που εξ αρχής το σχολίασα, τα υπόλοιπα κυμάνθηκαν εκεί περίπου που 'παίζουν'. Εξ άλλου είναι νομίσματα 'μοναδικά' και πολύ σπάνια, που πηγαίνουν ανάλογα με τις συνθήκες, τους ενδιαφερόμενους και πολλούς άλλους παράγοντες.

Θα επιμείνω όμως και πάλι για το 20 Δρχ 1833.
Ο φίλος Γιώργος εντόπισε νωρίτερα τα θέματα στο νόμισμα, αλλά δεν σχολιάστηκαν οι παρατηρήσεις του.
Υπάρχει η τιμή αυτή για ένα νόμισμα κυκλοφορίας, που παίζεται αν μπορεί να πάρει Top βαθμό (67) ;;
Είναι δυνατόν με εμφανώς 'κουρασμένη' μήτρα, να δοθεί SP ;;
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 26, 2014, 09:09:38 μμ »

Προσωπικά δε βλέπω να υπάρχει κάποιο μεγάλο θέμα με τις τιμές. Πέραν του 20 Δρχ 1833, που εξ αρχής το σχολίασα, τα υπόλοιπα κυμάνθηκαν εκεί περίπου που 'παίζουν'. Εξ άλλου είναι νομίσματα 'μοναδικά' και πολύ σπάνια, που πηγαίνουν ανάλογα με τις συνθήκες, τους ενδιαφερόμενους και πολλούς άλλους παράγοντες.

Θα επιμείνω όμως και πάλι για το 20 Δρχ 1833.
Ο φίλος Γιώργος εντόπισε νωρίτερα τα θέματα στο νόμισμα, αλλά δεν σχολιάστηκαν οι παρατηρήσεις του.
Υπάρχει η τιμή αυτή για ένα νόμισμα κυκλοφορίας, που παίζεται αν μπορεί να πάρει Top βαθμό (67) ;;
Είναι δυνατόν με εμφανώς 'κουρασμένη' μήτρα, να δοθεί SP ;;


Λοιπον να απαντήσω.

Δεν θα σχολιάσω περί γνησιότητας δεδομένου οτι οι παρευρισκόμενοι με ξεπερνούν και αποφάνθηκαν οτι ειναι γνήσιο αλλα μεταγενέστερης κοπης.

Ομως δεν ειναι καλυτερο απο του ΒΒ που ως γνωστόν ειναι SP67! Ουτε κάν το πλησιάζει. Ουτε στο ελάχιστο.

Οςο για το ερώτημα του Βαςιλη solferino το 84 Proof βγήκε  σε δημοπραςια στο Παριςι Παρασκευή 21/11/2014.

http://www.sixbid.com/browse.html?auction=1611&category=33818&lot=1442835
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 26, 2014, 09:19:04 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 26, 2014, 10:55:10 μμ »

ευχαριστώ Γιώργο.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Νοέμβριος 26, 2014, 11:16:51 μμ »

ευχαριστώ Γιώργο.
πως και σου ξέφυγε αυτό;  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 26, 2014, 11:21:54 μμ »

ευχαριστώ Γιώργο.
πως και σου ξέφυγε αυτό;  Σαρκασμός
Είναι που δεν ξέρει γαλλικά Σαρκασμός
Καταγράφηκε
KVASSOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 269



Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 26, 2014, 11:36:18 μμ »

Eνδεχομενως τα εικοσαρικα 1833 που δεν ενωνουν οι μισχοι να ειναι τα 958 τεμαχια  που κοπηκαν στο νομισματοκοπειο της πλατειας Κοραη οπως αναφερει η μελετη του υπουργειου οικονομικων του 1932.Με αφορμη ενα τετοιο γεγονος θα μπορουσε   ενα εικοσαρικο  με die break σε κατασταση specimen να εχει κοπει στην Αθηνα.Με την εννοια οτι θα γινοταν ενα επιφανειακο γυαλισμα στο πεδιο και  μια μικρη επιδιορθωση στο αναγλυφο.Ας μην ξεχναμε οτι η μητρα (ή μητρες?) απο ταληρο 1833 Μοναχου(ελλειποντος μισχου) εκοψαν μεχρι και το ταλληρο του 1846.
 Φυσικα δεν λεω οτι το παραπανω εικοσαρικο ειναι specimen 'η οχι.Σ'αυτο το ερωτημα θα μπορουσε να απαντησει καποιος που ειδε το νομισμα απο κοντα.
Καταγράφηκε

ΜΕΑ FIDES INVIOLABILIS
YVASILAKIS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 169



Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 27, 2014, 12:26:26 πμ »

Eνδεχομενως τα εικοσαρικα 1833 που δεν ενωνουν οι μισχοι να ειναι τα 958 τεμαχια  που κοπηκαν στο νομισματοκοπειο της πλατειας Κοραη οπως αναφερει η μελετη του υπουργειου οικονομικων του 1932.Με αφορμη ενα τετοιο γεγονος θα μπορουσε   ενα εικοσαρικο  με die break σε κατασταση specimen να εχει κοπει στην Αθηνα.Με την εννοια οτι θα γινοταν ενα επιφανειακο γυαλισμα στο πεδιο και  μια μικρη επιδιορθωση στο αναγλυφο.Ας μην ξεχναμε οτι η μητρα (ή μητρες?) απο ταληρο 1833 Μοναχου(ελλειποντος μισχου) εκοψαν μεχρι και το ταλληρο του 1846.
 Φυσικα δεν λεω οτι το παραπανω εικοσαρικο ειναι specimen 'η οχι.Σ'αυτο το ερωτημα θα μπορουσε να απαντησει καποιος που ειδε το νομισμα απο κοντα.
Κώστα το νομισμα το είδα από κοντά και δεν ήταν SP σε καμία περίπτωση .
Ένα πολύ καλό ακυκλοφόρητο (Ms 65+) και φυσικά καμία σχέση με το 20 δρχ το ΒΒ

Καταγράφηκε
KVASSOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 269



Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Νοέμβριος 27, 2014, 09:24:48 πμ »

Γιαννη δεν ειπα οτι το συγκεκριμενο νομισμα ηταν sp απλα εκανα μια υπoθεση εργασιας ,πως θα μπορουσε  ενα νομισμα με die breaks οπως ανεφερε παραπανω ο Γιωργος (G.K.) να ειναι specimen.Eνδεχομενως 32 Κ να ειναι παρα πολλα χρηματα για ενα νομισμα που δεν ηταν specimen εστω κι ας εγραφε MS 66(κατα την γνωμην μου).
Καταγράφηκε

ΜΕΑ FIDES INVIOLABILIS
KVASSOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 269



Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Νοέμβριος 27, 2014, 11:39:56 πμ »

Επειδη εχουμε μπερδευτει εδω μεσα ,οταν γραφω Γιωργος (GK)  αναφερομαι στον Κο Γ. Κουντουριδη που εχει το site GK coins Ltd
http://www.gkcoins.co.uk

και οχι στον GK Collect.

Eπιπλεον επειδη δεν το εγραψα καλα παραπανω, δεν εννοoυσα οτι θα γραψει το εικοσαρικο MS 66-αλλα οτι ακομα κι αν γραψει MS 66-ειναι παρα πολλα τα χρηματα εφοσον δεν ειναι Specimen .
Καταγράφηκε

ΜΕΑ FIDES INVIOLABILIS
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #55 στις: Νοέμβριος 27, 2014, 12:39:17 μμ »

Μη μου πείτε δεν τα έλεγα...

Αρχικά θα έπρεπε να είναι ήδη σε κουτί και να έχει το SP 64-65-66.  Κλείσιμο ματιού ... πράγμα που δεν συμβαίνει.

Δεν υπάρχει ενδεικτική τιμή με τέτοια απόκλιση και φαίνεται ότι 'πετάει' κράχτες.
Αν κοιτάξετε κι άλλα κράτη κι άλλα νομίσματα, θα το διαπιστώσετε.

Πιθανότατα να πουληθούν αλλά δεν ξέρουμε αν τελικά θα 'φύγουν'. Και πιθανότατα να βγουν, στο όχι και τόσο μακρινό μέλλον, κι άλλα αντίστοιχης κατάστασης 20 Δρχ 1833, και να έχουμε τιμή εκεί ψηλά... στον Υμηττό... υπάρχει κάποιο μυστικό.

Βασίλη, το πόσο που θα το έδινα αν ήταν δικό μου... το ανέφερα και είμαι ξεκάθαρος...
''Αν έπαιρνε το SP... ξεκινάμε από 1 κι όσο πάει.''

Κι όσο για την τιμή εκκίνησης... κατά τη γνώμη μου είναι υψηλή, αφού πιστεύω ότι πρέπει να ξεκινήσει από 1. Άλλο που θα κλείσει κι αν θα κλείσει υψηλότερα. Το θέμα είναι αν θα 'φύγει' ή αν απλά αν θα 'χτυπηθεί'.

ΥΓ Ας μην ξεχνάμε ότι είναι και η ποικιλία Χωρίς 'Μίσχους'.

Φυσικά το νόμισμα είναι πανέμορφο, αξιοζήλευτο και υψηλότατης κατάστασης.
Καλορίζικο...
Τέλος πάντων, να έχουμε να λέμε.
Όποιος το πάρει... λέμε τώρα... να το χαίρεται.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Νοέμβριος 27, 2014, 12:53:27 μμ »

Κώστα μας κοροϊδεύεις , έτσι δεν είναι? Μιλάς λες και κάνεις σιβυλλικό χρησμό. Ασφαλώς και θα επιβεβαιωθείς όταν γραφεις

Τέλος πάντων, να έχουμε να λέμε.
Όποιος το πάρει... λέμε τώρα... να το χαίρεται.


Αφου εκ των υστερων μπορεις με την παραπάνω φραση να επικαλεστείς και τα δυο σενάρια , είτε ότι πουλήθηκε είτε ότι δεν πουλήθηκε. Επίσης λιγο πιο πριν εγραψες οτι πιστευεις οτι οι τιμες ειναι αληθινές. Τώρα μας χρησιμοποιείς την φράση 'λέμε τώρα' που υπονοείς οτι μπορει και να μην εχει πουληθει. Αλήθεια , σου είναι τόσο δύσκολο να μας πεις πραγματικά  ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ?Απορία
Κανενας δε διεκδικεί το αλάθητο, αποψεις εκρφάζουμε, αλλά εσυ τις αλλάζεις κατα το δοκούν καθε 1 ώρα.
Και μας λες και απο πάνω ' Μη μου πείτε ότι δεν τα έλεγα' !!!!!!!!!!
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Νοέμβριος 29, 2014, 08:49:37 μμ »

Παντως βλέποντας και τις τιμες στην επόμενη ΠΝΕ δεν ξέρω...

Αν του Baron ειναι στημένες αυτές τι ειναι δηλαδή; Πως ειναι δυνατόν να κάνει ειναι uni face δοκίμιο του Οθονα χάλκινο μαλιςτα 50κ οταν εγω προςωπικα εχω δώσει unique & uniface χάλκινο του Γεωργιου Δ'  της Αγγλίας 2κ; Καταχωρημένο μαλιςτα στον Lineker & Stone ως unique, ex King Farouk specimen.

Ποιος το εκτίμησε αυτο;

Γιατί μετα να λέμε δεν πιστεύουμε αυτές τις τιμες στον Baron?

Αν αγαπητοί μου κάνει αυτο τόσα τότε καλώς πουλήθηκαν οςο πουλήθηκαν στον Baron. Αν δεν τα φτάνουμε ας μην τα κάνουμε κρεμαστάρια.

Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #58 στις: Νοέμβριος 29, 2014, 09:27:49 μμ »

Παντως βλέποντας και τις τιμες στην επόμενη ΠΝΕ δεν ξέρω...
Αν του Baron ειναι στημένες αυτές τι ειναι δηλαδή; Πως ειναι δυνατόν να κάνει ειναι uni face δοκίμιο του Οθονα χάλκινο μαλιςτα 50κ οταν εγω προςωπικα εχω δώσει unique & uniface χάλκινο του Γεωργιου Δ'  της Αγγλίας 2κ; Καταχωρημένο μαλιςτα στον Lineker & Stone ως unique, ex King Farouk specimen.
Ποιος το εκτίμησε αυτο;
Γιατί μετα να λέμε δεν πιστεύουμε αυτές τις τιμες στον Baron?
Αν αγαπητοί μου κάνει αυτο τόσα τότε καλώς πουλήθηκαν οςο πουλήθηκαν στον Baron. Αν δεν τα φτάνουμε ας μην τα κάνουμε κρεμαστάρια.
+1000
Όπως τα λές Γιώργο, μάλιστα το είχα δει και Live Coinex του George V όταν το είχες αλλά και στο site σου. Αυτό ακριβώς σκέφτηκα όταν είδα το Otto Uniface.....τι μουστάκι και Ιστορίες λέμε τώρα ....με 50Κ έπαιρνες στου Barron το χρυσό (copper επιχρυσωμένο) 50αρικο Uniface (double μάλιστα) και πιο Hot στο μάτι βέβαια...........ΑΛΛΑ γούστα είναι αυτά και είμαι περίεργος να δω την αγορά σε αυτό το κομμάτι.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 29, 2014, 10:59:36 μμ από zobels » Καταγράφηκε

gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Νοέμβριος 30, 2014, 02:27:58 πμ »

Ναι να δούμε τι θα γίνει. Πάντως θεωρώ φρόνιμο να ανακαλεςω τα περί στησίματος, αυτο που εννοούσα ειναι υπερτιμολόγηση, υπερεκτίμηση..
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences