Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 03:20:49 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τι λετε γιαυτα?  (Αναγνώστηκε 21092 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 25, 2014, 11:39:22 πμ »

Πλάκα μας κάνεις??? Εσυ εισαι υπέρμαχος των συλλεκτών που εχουν καλό μάτι και τα αγοράζουν raw τα νομίσματα , τα πιστοποιούν κλπ.... Το εχεις αναφέρει απειρες φορές εδώ μέσα.

Τι σε νοιάζει τι θα γράψει? Αν ειναι ΣΠ ειναι ΣΠ. Την pcgs περιμενεις να στο πει?? Σε ξαναρωτώ λοιπόν, αν το ειχες εσυ raw και κατα την γνώμη σου ήταν ΣΠ πόσο θα το πουλούσες?? ??
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 25, 2014, 11:44:14 πμ »

Eπίσης να σου πω πως το σπ67 του bασιλάκη, νομιζω ο μπαρόν πάλι το πουλούσε παλαιότερα raw...... όποιος ειχε μάτι τότε εbγαλε λεφτά..... νομίζω αυτο υποστηριζεις τόσον καιρό Κώστα.

Το εχεις αναφερει πολλές φορές. ...εμεις που εχουμε ματι και τα αγοραζουμε raw φθηνοτερα.

πας το bλεπεις, δινεις 19500 και αν bγει το πουλας σε εναν την συνομοταξίας μου που συνηθως αγοραζει πιστοποιημενα με καπελο 25%.  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 25, 2014, 11:45:57 πμ »

Τέλος, επειδη απορείς για την τιμη του, αν το κερμα ειναι bu, η τιμή είναι μια χαρά . Αν ειναι ΣΠ bγάζεις και χρήματα κιολας.....
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 25, 2014, 12:00:07 μμ »

Βασίλη, το πόσο που θα το έδινα αν ήταν δικό μου... το ανέφερα και είμαι ξεκάθαρος...
''Αν έπαιρνε το SP... ξεκινάμε από 1 κι όσο πάει.''

Κι όσο για την τιμή εκκίνησης... κατά τη γνώμη μου είναι υψηλή, αφού πιστεύω ότι πρέπει να ξεκινήσει από 1. Άλλο που θα κλείσει κι αν θα κλείσει υψηλότερα. Το θέμα είναι αν θα 'φύγει' ή αν απλά αν θα 'χτυπηθεί'.

ΥΓ Ας μην ξεχνάμε ότι είναι και η ποικιλία Χωρίς 'Μίσχους'.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 25, 2014, 12:05:57 μμ »

Βασίλη, το πόσο που θα το έδινα αν ήταν δικό μου... το ανέφερα και είμαι ξεκάθαρος...
''Αν έπαιρνε το SP... ξεκινάμε από 1 κι όσο πάει.''

Κι όσο για την τιμή εκκίνησης... κατά τη γνώμη μου είναι υψηλή, αφού πιστεύω ότι πρέπει να ξεκινήσει από 1. Άλλο που θα κλείσει κι αν θα κλείσει υψηλότερα. Το θέμα είναι αν θα 'φύγει' ή αν απλά αν θα 'χτυπηθεί'.

ΥΓ Ας μην ξεχνάμε ότι είναι και η ποικιλία Χωρίς 'Μίσχους'.

Εγω θα προτιμούσα ειδικά τετοιες εποχές που δεν κλεινουν στην τιμή τους πολλά νομισματα λόγω κρίσης να το προστατεύσω bαζοντας ρεζέρbα. Σεbαστή ωστόσο η γνώμη σου . Χαμόγελο

Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 25, 2014, 08:37:51 μμ »

Στο συγκεκριμένο διακρίνω μια ανομοιομορφία στις μπίλιες της περιφέρειας κυρίως στον οπισθοτυπο.. Επισης διακρίνω ενα σπάσιμο μήτρας στον εμπροσθοτυπο. Κανονικά νομιςματα με μικρό τιραζ δεν υποφέρουν απο τέτοια προβλήματα για τον απλό λογο οτι οι μητρες δεν "κουράστηκαν". Εχει ξαναδεί κανεις αυτα τα σημάδια ιδιαίτερα το σπάσιμο;
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Theodorosp
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 315



Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 25, 2014, 09:43:33 μμ »

Ξέρει κανείς ποσά έκλεισαν αυτά;
Καταγράφηκε

nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 25, 2014, 11:27:28 μμ »

Καλύτερα να καθόμαστε όταν μαθουμε Στριφογύρισμα ματιών.
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 25, 2014, 11:42:34 μμ »

1833 32K
1875 300K
1876 75K
1875 x2 uni face patterns 45K
1869 100K
1873 28K
1868 set 70K
1935 25K
1901 28K
1901 set 30 K


Οι τιμες σε CHFx1000 κλεισιμο
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 25, 2014, 11:54:39 μμ »

Και βάλε περίπου 25% προμήθειες κλπ Γιωργο Κλείσιμο ματιού, οπότε φθάνουμε σχεδόν αυτά τα νούμερα σε ευρώ!
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 26, 2014, 12:13:35 πμ »

Καλορίζικα ναναι τα νομίσματα στους καινούριους κατόχους και καλοφάγωτα τα χρήματα στους καταθέτες. Αλλη μια φορά ειδαμε πως τα καλά νομίσματα δεν εχουν τιμή. Μπιλιά ειναι , γυρνάει , και όπου κάτσει.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 26, 2014, 02:36:36 πμ »

 Οταν διαβαζω για τιμες που πετυχαινουν ξενα πανακριβα νομισματα, το βλεπω λιγο ακαδημαικα και ψιλοαδιαφορα  το θεμα.
 Τωρα που διαβαζω τις τιμες που πετυχαν νομισματα που (στην " φτηνη" τους εκδοχη φυσικα) μας ειναι τοσο οικεια, ομολογω οτι με πιανει μια ανατριχιλα.
 Σε μια χωρα που οι περισσοτεροι κατοικοι της δοκιμαζονται σκληρα, που οικογενειες πολλες δεν ξερουν εαν αυριο θα μπορεσουν να ικανοποιησουν βασικες αναγκες, υπαρχουν ανθρωποι που για να κανουν το κεφι τους και το παθος τους δινουν " 300Κ " η " 100 Κ" για λιγα κομματια μεταλλου επειδη ειναι σπανια...
 "300Κ" ειναι οσα θα βγαλει ενας υπαλληλος απο την εργασια του σε 25 χρονια.
 Ειναι οσα θα βγαλει ενας αμοιβομενος με βασικο μισθο ανειδικευτος σε 35 χρονια..
 Ενα κομματι μεταλλου διαμετρου μερικων εκατοστων αξιζει - ισουται με μια ολοκληρη ζωη μοχθου των περισσοτερων ανθρωπων δηλαδη.
Η αληθεια ειναι οτι η οπτικη ενος συλλεκτη (ολων μας) ειναι λιγο περιεργη και το αξιακο μας συστημα λιγο μπερδεμενο.
 Και χρησιμοποιω το "μας", γιατι ξερω για τον εαυτο μου, αλλα βαζω στοιχημα και για εσας, οτι ολοι θα επιθυμουσαμε να εχουμε τετοια οικονομικη ευχερεια που να μπορουμε να δωσουμε αυτα τα χρηματα για να αποκτησουμε τετοιου ειδους ονειρικα κομματια.
 Χωρις να σκεφτουμε, μητε για μια στιγμη, οτι διαπρατουμε υβρη. (με την αρχαιοελληνικη εννοια).
 Και το κανουμε ο καθενας, στην δικη του κλιμακα, μικρη η μεγαλη, σε ολη την συλλεκτικη μας ζωη.
 Τες πα, ειναι βραδυ και ειναι αργα, αυριο θα μου εχει περασει..

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 26, 2014, 02:57:50 πμ από haros » Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 26, 2014, 03:19:14 πμ »

Να μην σου περάσει...όλα αυτά είναι η στρέβλωση της καπιταλιστικής κοινωνίας, των τεράστιων οικονομικών διαφορών, των δισεκατομμυριούχων και των φτωχών συμπολιτών τους...που από μόνη της θα καταλήξει και αυτή, αλλά δυστυχώς και το επόμενο οικονομικό σύστημα, μπορεί να ξεκινήσει δικαιότερο, αλλά στην πράξη και στα χέρια των ανθρώπων θα σαπίσει και αυτό...και η ζωή συνεχίζεται, και εγώ δουλεύω, ο άλλος είναι στα μπουζούκια και ο άλλος πεθαίνει από πείνα...κανελλίδου - νύχτα είναι θα περάσει...
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 26, 2014, 06:53:07 πμ »

1833 32K
1875 300K
1876 75K
1875 x2 uni face patterns 45K
1869 100K
1873 28K
1868 set 70K
1935 25K
1901 28K
1901 set 30 K


Οι τιμες σε CHFx1000 κλεισιμο
Τα μισα απο αυτα Γιωργο δεν τα πιστευω.
Καταγράφηκε

sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 26, 2014, 08:26:11 πμ »

Και το κανουμε ο καθενας, στην δικη του κλιμακα, μικρη η μεγαλη, σε ολη την συλλεκτικη μας ζωη.
 Τες πα, ειναι βραδυ και ειναι αργα, αυριο θα μου εχει περασει..


Καλό είναι να ασχολιόμαστε και λίγο με τον εαυτό μας και όχι μόνο με τα νομίσματά μας (έτσι ακριβώς).

Κάποτε συζητούσαμε με τον Ανάργυρο και τον Ηρακλειώτη για χαρτονομίσματα με πολλά μηδενικά. Και "υπολογίζαμε" πόσοι σκοτωμένοι και πόσοι πεινασμένοι αντιστοιχούν σε κάθε μηδενικό.
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=227.msg974#msg974
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences