Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 11:13:34 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Νέα συλλογή χαρτονομισμάτων-συμβουλές  (Αναγνώστηκε 2671 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
michail44
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 20, 2014, 08:52:50 μμ »

Καλησπέρα σε όλους.
Πρόσφατα άρχισα την συλλογή ελληνικών χαρτονομισμάτων τα οποία συγκέντρωσα από το ευρύτερο οικογενειακό μου περιβάλλον. Τα περισσότερα είναι της περιόδου από το 1926 έως το 1941.
θα ήθελα την συμβουλή έμπειρων μελών ως για την αγορά χαρτονομισμάτων περιόδου από το 1941-1950 προκειμένου να εμπλουτίσω την συλλογή μου.
Να τα αγοράσω από εμπορικό κατάστημα της περιοχής μου ή μέσω διαδικτύου; Ποίο το εύρος των τιμών; Τι θα πρέπει να προσέξω;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

   
   

Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 20, 2014, 09:14:58 μμ »

Καλησπερα φιλε Μιχαηλ! Τα χαρτονομισματα ειναι μια πολυ ωραια συλλογη. Ολοι καπως ετσι ξεκινησαμε απο μια μικρη ποσοτητα που ηρθε στα χερια μας.
Τωρα ζητας απο χαρτονομισματα να αγορασεις.. Απο το εβαυ, και γενικα ονλαιν αγορες αγοραζουμε οι περισσοτεροι. Ομως εδω μεσα υπαρχουν και ατομα που πολλες φορες πουλανε και σε τιμες πολυ φιλικες!
Προσφατα μελος μας ειχε βγαλει ολη τη σειρα απο 41-44 και επιασαν εδω μεσα καπου 70 ευρω -αν θυμαμαι καλα-
Η ερωτηση που κανεις /τι να προσεξω/ εχει απειρες παραμετρους! Καθησε διαβασε το φορουμ και σιγα σιγα θα μπεις στο κλιμα του συλλεκτη και θα σου λυθουν πολλες αποριες.  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Dir
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 411


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 20, 2014, 09:29:46 μμ »

Γνωμη μου ειναι να αφησεις τα μεταπολεμικα, την περιοδο '44 - '56 για αργοτερα. Ειναι λιγο πιο ακριβα..
Απο το '60 και μετα μεχρι το 10χιλιαρο μπορεις να τα βρεις ευκολα και σε καλες τιμες..
Απο που θα αγοραζεις;.. οπως ειπε και ο φιλος παραπανω, ειτε εβαυ, ειτε απο εδω μεσα.
Καταγράφηκε
michail44
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 20, 2014, 10:03:08 μμ »

Επισκέφθηκα το εβαυ και παρατήρησα ότι, για το ίδιο χαρτονόμισμα, υπάρχουν διαφορετικές τιμές και σε κάποιες περιπτώσεις oi διαφορές είναι μεγάλες.
Θα μπορούσα να σας συμβουλευτώ προτού προβώ σε κάποια αγορά; 
Επίσης, πως διασφαλίζεται η αγοραπωλησία; 
Καταγράφηκε
Dir
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 411


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 20, 2014, 10:17:50 μμ »

Εννοειται! Υπαρχουν πολλα μελη προθυμα να βοηθησουν... Χαμόγελο
Γενικα να προτιμας πωλητες με αρκετες πωλησεις στο ιστορικο τους, θετικες αξιολογησεις και καλο ποσοστο... Τωρα γραφτηκες στο ebay;
Καταγράφηκε
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 20, 2014, 10:35:13 μμ »

Καλή συνέχεια με όμορφες αποκτήσεις ........τα χαρτονομίσματα έχουν ρομαντικές απαράμιλλης ομορφιάς παραστάσεις.
Για αγορές - έρευνα συμφωνώ με τους προλαλήσαντες .........και γω Rookie είμαι στο χαρτί αλλά έχω ήδη κολλήσει .
Καταγράφηκε

michail44
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 20, 2014, 10:50:24 μμ »

Δεν έχω γραφτεί ακόμη στο εβαυ, αλλά το επισκέπτομαι συχνά και παρατηρώ τις τιμές προκειμένου να προσδιορίσω την τρέχουσα τιμή διαφόρων χαρτονομισμάτων.   
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 21, 2014, 11:05:16 πμ »

Καλησπέρα σε όλους.
Πρόσφατα άρχισα την συλλογή ελληνικών χαρτονομισμάτων τα οποία συγκέντρωσα από το ευρύτερο οικογενειακό μου περιβάλλον. Τα περισσότερα είναι της περιόδου από το 1926 έως το 1941.
θα ήθελα την συμβουλή έμπειρων μελών ως για την αγορά χαρτονομισμάτων περιόδου από το 1941-1950 προκειμένου να εμπλουτίσω την συλλογή μου.
Να τα αγοράσω από εμπορικό κατάστημα της περιοχής μου ή μέσω διαδικτύου; Ποίο το εύρος των τιμών; Τι θα πρέπει να προσέξω;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


η περιοδος που αναφερεις εχει τα φτηνοτερα χαρτονομισματα αλλα και τις περισοτερες ποικιλιες

σαν μια πρωτη ματια δες εδω
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=924.0

   
   


Καταγράφηκε

donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 21, 2014, 11:50:11 πμ »

Kαλημέρα και από εμένα!
Για αρχή θα βοηθούσε ένας κατάλογος.Οι τιμές στους καταλόγους είναι ενδεικτικές αλλά θα βλέπεις τι υπάρχει και τι είναι το καθένα.
Στη συνέχεια να μελετήσεις τί καταστάσεις υπάρχουν, τί  θες να συλλέξεις και πόσα χρήματα θες να  διαθέσεις.Τα αυστηρά ακυκλοφόρητα συνήθως στοιχίζουν πολύ παραπάνω.
Μετά ψάχνεις ebay, εδώ, σε μαγαζιά, οπουδήποτε πουλάνε.
Πολύ χονδρικά  σε αξιοπρεπείς- κυκλοφορημένες  καταστάσεις έως ακυκλοφόρητες τα εύκολα κατοχικά μια λογική τιμή να τα βρεις, θα είναι από 1 έως 3 ευρώ το κομμάτι.
καλό μάζεμα!
Κώστας
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences