Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 04:08:14 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Ποιο επενδυτικό ασημένιο νόμισμα αγοράζετε συνήθως;
American Eagle
UK Britannia
China Panda
Canadian Maple Leaf
Austrian Vienna Philharmonic
Australian Koala
Australian kookaburra
Mexico Libertad
Lunar

Σελίδες: 1 ... 8 9 [10] 11 12 13
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ποιο ασημένιο επενδυτικό νόμισμα προτιμάτε ?  (Αναγνώστηκε 53158 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
vagos789
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #135 στις: Οκτώβριος 27, 2014, 01:41:51 μμ »

Και το ασημι εχει και VAT,σαν να μην εφταναν ολα τα αλλα,οι λιρίτσες οχι.
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5488


Προφίλ
« Απάντηση #136 στις: Οκτώβριος 27, 2014, 08:15:29 μμ »

καλοριζικα μου και αυτα  Σαρκασμός



Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #137 στις: Οκτώβριος 29, 2014, 06:58:51 μμ »

 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Καλά έτσι όπως πας, σύντομα θα το γυρίσεις στις χρυσές ουγγιές λόγω έλλειψης αλλών διαθέσιμων!

Καταγράφηκε
miltos1819
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 684


silver and gold is only real money!


Προφίλ
« Απάντηση #138 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 01:56:34 μμ »

Κανενα δεν προτιμω απο τα νομισματα της ψηφοθοριας αν και σχεδον τα εχω ολα εκτος απο την  φιλαρμονικη και  το πλατανοφυλλο.Θεωρω ως καλυτερα επενδυτικα νομισματα τους ελεφαντες της Σομαλιας και την σειρα της Ρουαντα με πρωτο νομισμα τον ben gorilla το 2008.Επισης μου αρεσε παρα πολυ και η νεα σειρα του αφρικανικου benin!σιγουρα θα το προτιμησω στο μελλον!
Καταγράφηκε
silverfever
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 315



Προφίλ
« Απάντηση #139 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 02:22:12 μμ »

Κανενα δεν προτιμω απο τα νομισματα της ψηφοθοριας αν και σχεδον τα εχω ολα εκτος απο την  φιλαρμονικη και  το πλατανοφυλλο.Θεωρω ως καλυτερα επενδυτικα νομισματα τους ελεφαντες της Σομαλιας και την σειρα της Ρουαντα με πρωτο νομισμα τον ben gorilla το 2008.Επισης μου αρεσε παρα πολυ και η νεα σειρα του αφρικανικου benin!σιγουρα θα το προτιμησω στο μελλον!
Εχεις δικιο ειναι εκτος λιστας μερικα επενδυτικα , οσο για τους ελεφαντες συμφωνω, πολυ ομορφα και με καλη  τιμη οταν ξεκινουν , αξιοσημειωτο ειναι και το premium που αποκτουν με το χρονο!!
Καταγράφηκε

Perth mint κ' ξερο ψωμι!!
silverfever
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 315



Προφίλ
« Απάντηση #140 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 02:23:56 μμ »

Παντως οπως βλεπω τα πραγματα το Perth mint ειναι πρωτο !!!  Σαρκασμός Άνεση
Καταγράφηκε

Perth mint κ' ξερο ψωμι!!
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5488


Προφίλ
« Απάντηση #141 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 11:32:28 μμ »

 Σαρκασμός



Καταγράφηκε
silverfever
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 315



Προφίλ
« Απάντηση #142 στις: Νοέμβριος 06, 2014, 09:57:43 μμ »

... Για να δουμε ποιο ειναι καλυτερο σαν επενδυτικο στην πραξη ... Αν αγοραζατε το 2011 στη κορυφη του ασημιου (συμβαινουν και αυτα) με τιμη σποτ 30ε  π.χ. φιλαρμονικες με 33ε η λουναρ με 37 σημερα τις φιλαρμονικες με 20ε και δυσκολα θα εφευγαν ενω το λουναρ 32ε-35ε . Αν παλι ησασταν πιο τυχερος και αγοραζατε το 2010 που το ασημι ηταν στα ιδια επιπεδα με σημερα θα ειχατε διπλασιασει τα λεφτα σας (το παραδειγμα ειναι λιγο ακραιο γιατι το λουναρ 2010 ειναι ο τιγρης που ειναι το τρενο της σειρας αλλα σιγουρα ενα +50%). Κλεινοντας πιστευω οτι το παραπανω πρεμιουμ που εχει η συγκεκριμενη σειρα μας διασφαλιζει τα χρηματα μας στην πτωση και παραλληλα μας δινει τη δυνατοτητα για υπεραξια σε σταθερο περιβαλλον και ανοδο.
Καταγράφηκε

Perth mint κ' ξερο ψωμι!!
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #143 στις: Νοέμβριος 06, 2014, 10:02:50 μμ »

Αυτά που λες αποδείχνουν ότι δεν είναι επενδυτικό νόμισμα (= bulion), κατά τη γνώμη μου.

Τέσπα...
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #144 στις: Νοέμβριος 06, 2014, 10:13:22 μμ »

Ακριβως.
Απο την στιγμη που αποκτα κατι υπεραξια , (περα της συνηθισμενης των bullion) πανω απο το μεταλλο του, εντασσεται αυτοματα στα συλλεκτικα.( η στα ημισυλλεκτικα)
Οποτε εκει παιζουν αλλοι οροι και κανονες.
Π.χ. η lunar I εδωσε υπεραξια σε οσους την μαζευαν στον χρονο της, αλλα αυτο ΔΕΝ αποτελει εγγυηση για ολη την lunar II η για οποιαδηποτε αλλη σειρα.
Και μαλιστα δεν μπορει κανεις να προβλεψει ποιο απο τα νομισματα της καθε σειρας θα αποκτησει περισσοτερη δημοφιλια.
Δεν ειναι μονο το μινταζ, πρεπει το συγκεκριμενο νομισμα καθε φορα να αρεσει στον κοσμο.
Για να μην παρεξηγηθω, τα λουναρ μου αρεσουν και τα μαζευω.
Απλως λεω οτι απο την στιγμη που μπαινουν στην σφαιρα των  συλλεκτικων, δεν υπαρχει "σιγουρακι" και το παρελθον δεν προδιαγραφει απαραιτητα το μελλον.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #145 στις: Νοέμβριος 06, 2014, 10:24:18 μμ »

Τα Libertad μου αρεσουν και ειναι ισως τα μονα για τα οποια να πληρωνα και μια καποια υπεραξια.φιλαρμονικες γιατι εχουν καλυτερη τιμη και αγορα και πωληση και αετοι επειδη ειναι το ποιο αναγνωρισιμο.μεσα μεσα κανενα για να σπαει η  μονοτονια και επειδη κανω/προσπαθω να κανω σειρες απο 6 διαφορετικα σχεδια (τυπου συλλογη).Ολα τα υπολοιπα αν ξεφευγουν πολυ απο τη σποτ τιμη δεν ειναι πλεον μπουλιον πχ λουναρ δε το πληρωνα.οχι οτι δε μου αρεσουν αλλα αν χρειαστει ποτε να πουλησω, θα μου λενε οτι κανει οσο το μεταλλο και h buy back price του γερμανου
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
silverfever
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 315



Προφίλ
« Απάντηση #146 στις: Νοέμβριος 06, 2014, 10:30:35 μμ »

Εχεις δικιο λεγονται και ημισυλλεκτικα να βγαλουμε απο τη λιστα και τις κουκαμπουρες , τα κοαλα , τα παντα ,  και τις μπριτανιες γιατι και αυτα αποκτουν υπεραξια  (περα της συνηθισμενης των bullion) . Δεν ξερω σιγουρα το μελλον αλλα τα μεχρι τωρα δειγματα ειναι απο +50%  μεχρι διπλασιασμο και πιστευω οτι ειναι καλυτερο για την τσεπη θεωρηται καλυτερη επενδυση. Φιλικα παντα.
Καταγράφηκε

Perth mint κ' ξερο ψωμι!!
silverfever
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 315



Προφίλ
« Απάντηση #147 στις: Νοέμβριος 06, 2014, 10:33:33 μμ »

Τα Libertad μου αρεσουν και ειναι ισως τα μονα για τα οποια να πληρωνα και μια καποια υπεραξια.φιλαρμονικες γιατι εχουν καλυτερη τιμη και αγορα και πωληση και αετοι επειδη ειναι το ποιο αναγνωρισιμο.μεσα μεσα κανενα για να σπαει η  μονοτονια και επειδη κανω/προσπαθω να κανω σειρες απο 6 διαφορετικα σχεδια (τυπου συλλογη).Ολα τα υπολοιπα αν ξεφευγουν πολυ απο τη σποτ τιμη δεν ειναι πλεον μπουλιον πχ λουναρ δε το πληρωνα.οχι οτι δε μου αρεσουν αλλα αν χρειαστει ποτε να πουλησω, θα μου λενε οτι κανει οσο το μεταλλο και h buy back price του γερμανου
Συμφωνω Για τα λιμπερταντ ειναι ωραια και οι αετοι οι πιο εμπορικοι ... αλλα προς θεου αν ειναι να δωσετε τα λουναρ τιμη μεταλλου ειμαστε πολλοι  εδω που τα ψαχνουμε  Χαμόγελο Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Perth mint κ' ξερο ψωμι!!
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #148 στις: Νοέμβριος 06, 2014, 10:37:35 μμ »

αδαμ αν θυμαμαι καλα.....για να πουλησω πρεπει να ερθει το τελος του κοσμου να γινει ο 3ος παγκοσμιος μετα να κανουμε και ενα εμφυλιο γιατι εχουμε κουσουριο χρυσος να εχει παει 15000 η ουγγια και να φωναζει ο μιλου σας τα ελεγα εγω δε με ακουγατε  Σαρκασμός
δεν ειπα οτι τα βρισκω σε τιμη μεταλλου αλλωστε πριμιουμ δινεις ακομα και για τις φιλαρμονικες...και σε τιμη σποτ να παρεις παλι παραπανω εχεις πληρωσει για αν θελησεις να πουλησεις αυτος που θα θελει να αγορασει θα θελει και να σε δαγκωσει.τα μπουλιον κτλ για μενα δεν ειναι επενδυση....μια καποια εξασφαλιση ειναι οπως πχ να εχει ενα χωραφι
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #149 στις: Νοέμβριος 06, 2014, 10:38:32 μμ »

Άλλο η επένδυση για την τσέπη, άλλο το επενδυτικό νόμισμα. Κάποιος μπορεί να θεωρεί καλύτερη επένδυση τα μη επενδυτικά νομίσματα, κανένα περόβλημα.

(Τώρα θα μου πούνε πάλι ότι το 'ριξα στη γραμματική και παίζω με τις λέξεις...)
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 8 9 [10] 11 12 13
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences