Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 12:25:41 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Προς τους Συλλεκτες των Ευρω :  (Αναγνώστηκε 16476 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 10:20:17 μμ »

του μαραθωνα εχω συναντησει,ισως καποιος να εσπασε, πεντε-δεκα μασουρια?συνηθως τα αναμνηστικα δεν κυκλοφορουν στην αγορα,γιατι η τραπεζα,διωχνει πρωτα τα κανονικης κυκλοφοριας.αλλα και τα αναμνηστικα δεν πιστευω,οτι πηγαινουν ολα στους συλλεκτες-εμπορους,κλπ.χαιρετω,γιαννηςτ
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 10:39:16 μμ »

στο κυλικειο στη δουλεια μου βλεπω που και που κανενα
Καταγράφηκε

rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1431



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 11:08:40 μμ »

φιλε Γιωργο δεν την εκανα τυχαια την ερωτηση ακουμε για μασουρια πολλα ενθυλακωμενα.
Αρα και ακυκλοφορητα και 950000 τιραζ, ομως αν δεν υπαρχει φθορα;
Εγω οταν παιρνω μασουρι,  παιρνω και αλλο ενα και με τα διευρα αυτα παω στο περιπτερο για τσιγαρα η στο
S/M,και τα δινω,αυτα  μολις αλλαξουν 30 χερια εχουν γινει εξαιρετικα οποτε ετσι βοηθω το μασουρι που εχω κρατησει.
Αν ο καθενας που στοκαρει μασουρια, κανει το ιδιο τοτε ολοι μαζι μπορουμε να μικρυνουμε τεχνιεντος το
τιραζ των ακυκλοφορητων, και τοτε θα πιασουν πολυ καλες τιμες.
Καθε νομισμα που θα φθαρει λειτουργει υπερ του αλλου που εμεινε ακυκλοφορητο.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 11:21:31 μμ »

Φιλε μου εξυπνο αυτο που λες αλλα θα σας ρωτησω κατι :
Περιμενετε να κερδισετε υπεραξια απο ενα νομισμα κυκλοφοριας που βγηκε χτες?
Τι υπεραξια να παρει και σε ποσο χρονικο διαστημα??
Και εγω εχω παρει μασουρακια ,τα εβαλα σε μια κουτα και ξεχασα οτι υπαρχουν!!
Αλλος θα τα βρει και θα τα αξιοποιηση μετα θανατον πιθανον!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
sotis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 56


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 11:21:42 μμ »

θελω να ρωτησω τα 2ευρα του Μαραθωνα και των special Olympics τα συνατατε ευκολα κατα τις καθημερινες συναλλαγες σας (ρεστα);

Του Μαραθώνα έχω τύχει 4-5 μόνο ελαφρώς κυκλοφορημένα.
Των Ολυμπιακών 2004  και το ανθρωπάκι της ΟΝΕ (χώρα Ελλάδα) αρκετά (τα πιο εύκολα λόγω τιράζ), αλλά πολύ κυκλοφορημένα τα περισσότερα  
Με τη συνθήκη της Ρωμης έχω τύχει περίπου 8-10 επίσης τα περισσότερα πολύ κυκλοφορημένα.
Των special olympics ούτε ένα και είναι το παράπονο μου Θυμός Θυμός (το είχα ρωτήσει και εγώ σε παλαιό πόστ αν τα πετυχαίνετε σε ρέστα)

Βέβαια μου σκάνε και τα κουφά...σε ρέστα σε απαίσια καντίνα το 2ευρώ με τους χειμερινούς στο Τορίνο.Πήγε να μου φύγει το βρώμικο απ' τα χέρια.  Έκπληξη :oΜεγάλο τιράζ αλλά όχι και τόσο συνηθισμένο σε ρέστα...Επίσης και 1-2 αναμνηστικά Γερμανικά μου έχουν εμφανιστεί με τον ίδιο τρόπο (με την Κολωνία και το Αμβούργο)

Πλάκα πλάκα μεγάλο κόλλημα τα 2ευρα. όταν πάμε για καφέ σπάω τα νεύρα όλων των φίλων μου γιατί κοιτάω όλα τα νομίσματα.Δεν μπορούν να καταλάβουν το ψώνιο μου και μου φωνάζουν συνέχεια.
Όταν μου δίνουν ρέστα τα κοιτάω επί τόπου μήπως βρω κάνα καλό και ο πωλητής αγχώνεται ότι μου έδωσε λάθος ρέστα. Πληρώνω πάντα με τέτοιο τρόπο ώστε στα ρέστα να βγει 2ευρω...ψάχνω πορτοφόλια γνωστών μπας και... άσε στο ψιλικατζίδικο μια μέρα μου έβγαλε μια σακκούλα με 500 κομμάτια κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό...την έψαξα όλη... κτλ κτλ κτλ...
Τελικά τώρα που το σκέφτομαι δεν την πολυπαλεύω τελικά... Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 11:30:32 μμ »

Φιλε μου εξυπνο αυτο που λες αλλα θα σας ρωτησω κατι :
Περιμενετε να κερδισετε υπεραξια απο ενα νομισμα κυκλοφοριας που βγηκε χτες?
Τι υπεραξια να παρει και σε ποσο χρονικο διαστημα??
Και εγω εχω παρει μασουρακια ,τα εβαλα σε μια κουτα και ξεχασα οτι υπαρχουν!!
Αλλος θα τα βρει και θα τα αξιοποιηση μετα θανατον πιθανον!!

εγω βλεπω οτι το 99,9% των συλλεκτων ευρω δεν ειναι διατεθειμενο να πληρωσει υπεραξια.Ψαχνει να βρει τα κερματα απο ρεστα και δεν τον νοιαζει να ειναι ακυκλοφορητο.Εδω ψαχνουν το 2ευρω του Βατικανου να ειναι φθηνο και γνησιο Απορία
Καταγράφηκε
sotis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 56


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 11:38:08 μμ »

Σωστός εν μέρει.
Αλλά η καθημερινή συναλλαγή έχει και τα απρόοπτα της. Και κάνει τη μέρα σου πιό όμορφη αν βρείς κάτι καλό έστω και ελαφρώς κυκλοφορημένο από το να πας και να πληρώσεις για το έτοιμο το οποίο δεν λέω χρειάζεται και αυτό...
Υπεραξία στο 2 ευρω να το πληρώσω 3 ή 4 ευρώ δεν το κάνω.Να πληρώσω το μασούρι 55-57 ευρώ εκεί ναι το κάνω.  Δεν επεριμένω κέρδος από τα 2ευρα ειδικά, όπως δεν περιμένω κέρδος γενικότερα από το συλλεκτισμό (αλλά αυτό είναι άλλο τόπικ). ίσως τα τρισέγγονα μου να έχουν να κερδίσουν κάτι...
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 11:56:06 μμ »

 η συλλογη ειναι ωραια οτι και αν μαζευεις.Εγω οτι γραφω το κανω σε αντιδιαστολη για οσα γραφτηκαν παραπανω.Οτι θα παρει αξια το ευρω και πρεπει να στοκαρουμε.Δεν θα παρει ποτε αξια οπως δεν θα παρουν αξια και τα νομισματα Β δημοκρατιας και ακομα παραπισω.Ακομα και Παυλος.Οι ελαχιστες ελαχιστες εξαιρεσεις επιβεβαιωνουν τον κανονα.Συνηδητοποιημενοι συλλεκτες στο ευρω ειναι ελαχιστοι.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 01:58:17 πμ »

παιδια,ας μην γελιωμασται,και ο πιο μικρος εμπορακος στο θησειο εχει τουλαχιστον, απο δυο μασουρια απλης κοπης.φαντασθειται τι?εχουν στοκαρει οι μεγαλεμποροι,κλπ.για εμενα προσωπικα,αξια παιρνουν παντα τα επιμελημενης κοπης,προυφ,μπλιστερ,κλπ.εδω βερισκουμε ακυκλοφορητα του περασμενου αιωνα,η προπολεμικα,σε τιμες ,κατω απο 30-50 ευρω,με τιραζ,με τεραστια διαφορα.πειτε μου ενα αναμνηστικο κυκλοφοριας,δηλαδη,οχι προυφ,κλπ,σε ποσους αιωνες θα ξεπερασει τα 5-10 ευρω?για μενα ευκαιρια ηταν τα αργυρα προυφ,των σπεσιαλ ολυμπικς,που εξαφανισθηκα σε μια μερα?με το τιραζ που ολοι γνωριζουμε!!!!τα υπολοιπα ειναι για να μας πιανουν χωρο.ποιος δεν μπορει να βρει,ενα απλο αναμνηστικο διευρο,εστω σε τιμη διπλη,απο τα γνωστα κορακια,της αδριανου,κλπ.τα χρυσα των σπεσιαλ ολυμπικς,μπορει ακομη,λογω υφεσης,(και οτι ακομη ειναι νωρις),μπορει να μην εχουν ανεβει ακομη αισθητα,αλλα σε 5-10 χρονια,ποσο θα πωλουνται με τοσο μικρο τιραζ?αυτοι που στοκαρουν,ξερουν που,και γιατι,τα υπολοιπα ειναι ματαιοδοξιες,και φρουδες ελπιδες,μηπως τυχων?τα νομισματα με αριθμο κοπης 40.000 κομματια,σε ποσους αιωνες θα αποκτησουν ,μια καποια αξια?μου θυμιζουν τα ρωμαικα γνησια στο αμμπαυ,που πουλιωνται,σε εξαιρετικη κατασταση,20-30$.θα μου πειτε η ελπιδα πεθαινει τελευταια,αλλα να περιμενω πες,30 χρονια τα διευρα να πουλιωνται,το κοματι 5 ευρω,ειναι επενδυση?καλυτερα λιρες αγγλιας,που ανα πασα στιγμη,παιρνω πισω το μεγαλυτερο μερος των χρηματων μου,και σε βαθος χρονου τα εχω διπλασιασει.πριν 10 χρονια,ποσο ειχε η λιρα?στοκαρετε ,εσεις ευρω,διευρα,μισα,κλπ.ειναι σαν να χαλατε χαρτονομισματα σε ψιλα!!!τα συλλεκτικα φωναζουν!!! δεν χρειαζεται ρισκο,η αποθεμα!!!χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 08:26:10 πμ »

φιλε Γιωργο δεν την εκανα τυχαια την ερωτηση ακουμε για μασουρια πολλα ενθυλακωμενα.
Αρα και ακυκλοφορητα και 950000 τιραζ, ομως αν δεν υπαρχει φθορα;
Εγω οταν παιρνω μασουρι,  παιρνω και αλλο ενα και με τα διευρα αυτα παω στο περιπτερο για τσιγαρα η στο
S/M,και τα δινω,αυτα  μολις αλλαξουν 30 χερια εχουν γινει εξαιρετικα οποτε ετσι βοηθω το μασουρι που εχω κρατησει.
Αν ο καθενας που στοκαρει μασουρια, κανει το ιδιο τοτε ολοι μαζι μπορουμε να μικρυνουμε τεχνιεντος το
τιραζ των ακυκλοφορητων, και τοτε θα πιασουν πολυ καλες τιμες.
Καθε νομισμα που θα φθαρει λειτουργει υπερ του αλλου που εμεινε ακυκλοφορητο.

το ιδιο κανω στο supermarket με περιμενουν καθε φορα
γιατι σν διπλασιασω σε κανενα χρονο τα χρηματα μου ασχημα ειναι
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 10:48:19 πμ »

λεωνιδα σιγουρα,το να βγαλεις σε εναν χρονο ενα ποσο που διπλασιαζες το αρχικο σου,δεν ειναι ασχημο σιγουρα.αλλα ολη αυτη η διαδικασια,για να τα πουλησεις που?,και ποτε?με αυτην την κριση,και οταν ξερεις, οτι ολοι οι συλλεκτες του ειδους τα εχουν σε μπλιστερ,προυφ,κλπ.εδω βλεπεις φιλοι, ψαχνουν κυκλοφορημενα,και ειδικα δυσκολα οπως βατικανου,μονακο,και αλλα  πιο ακριβα? δυσκολευονται να τα αγορασουν,πανω απο απο ενα ποσο που δινει καποιος, για ενα συλλεκτικο χαμηλης αξιας των 5-10 ευρω.φανταζεσαι να θελει να συμπληρωσει ημερομηνιες,κλπ.θα φτασει σε ενα σημειο,και θα τα παρατησει,οταν ακουσει τις τιμες,των εμπορων?του θησειου,που ξερουμε.δεν τους κατακρινω,και με ολους,οπως εχεις δει, ειμαι φιλος.την δουλεια τους κανουν,και σε αντιξοες συνθηκες.αν θυμασαι πριν ωργανωθουν σε σωματειο,μεχρι και η αστυνομια του κυνηγαγε,και πολλες φορες εχουν πληρωσει και προστιμα,για παρανομη εμπορια,για χωρις αδεια μικροπωλητου.οσο για τα επιμελημενης κοπης,λγα στο τελος αποκτουν,καλες τιμες,σαν του -οχι-κλπ.οπως τα σπεσιαλ ολυμπικς,(αργυρα προυφ,και χρυσα)με τετοιο χαμηλο τιραζ,σιγουρα θα γινουν ακριβα.οπως ηδη τα αργυρα,δυσκολα να τα πουλησει καποιος σημερα,γιατι ολοι περιμενουν,για τιμες που θα αποκτησουν,στο αμεσο μελλον,οπως και τα χρυσα επισηςμετα απο 5-6 χρονια.αν φυσικα ,η ακριβεια εχει φτασει σε σημεια,που κανεις δεν θα ασχολειτε με συλλογες,οταν δεν θα εχει τον επιουσιον,σε χαιρετω,γιαννηςτ.οποτε εχεις καιρο, κανονισε να βρεθουμε,στειλε μου πμ.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 11:21:23 πμ »

αυτο που λεω γιαννη ειναι το οτι δεν με χαλαει να παω στη ττε και να παρω 20 μασουρια των 2 ευρω και αυτο γιατι δεν μου κοστιζει τιποτα απλα εχω τα χρηματα μου σε ψιλα οταν θα παω να αγορασω τσιγαρα  δεν με πειραζει να δωσω 2 διευρα απο το να δωσω ενα χαρτινι ταληρο

σιγουρα δεν περιμενω να πλουτισω απο ενα μασουρι με ευρω

σιγουρα τα proof εκανε 80 ευρω και την δινεις για πλακα 100 ειναι 20% κερδος σε μια εβδομαδα
special olympics εκαναν 450 και τωρα 800-900 σε 3 μηνες

καθως και τα αλλα
βαλια κλαδα διας κτλπ εχουν κερδος

υγ παμε λεσχη την κυριακη να δεις κατι θα σου στειλω πμ

παρακαλω  ξερει καποιος να μου πει εαν υπαρχει μασουρι με διευρα ευρωπη τους 2007

Καταγράφηκε

SENTOUKI
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 270



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 11:38:28 πμ »

Οχι δεν υπαρχουν 2ε του 2007 με την Ευρωπη ,οπως και του 2004 και του 2011 , μονο στα μπλιστερ υπαρχουν αυτα τα 2ευρα
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences