Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 06:42:58 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Gold Sovereign 1910 L  (Αναγνώστηκε 6604 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 22, 2014, 02:33:23 μμ »

Κανετε αναλυσεις σε τελειως λαθος βαση.
Το κοστος κατασκευης-διακινησης - logistics- διαφημισης κλπ ενος χρυσου και ενος ασημενιου ουγκατου νομισματος ειναι σε γενικες γραμμες το ιδιο σε απολυτα νουμερα (πλην φυσικα του κοστους μεταλλου και της ασφαλισης).
Αν αυτο το κοστος ειναι π.χ. 4 ευρω, αυτο αντιπροσωπευει ,ποσοστιαια, ενα 0.4% στο χρυσο νομισμα, αλλα ειναι ενα 30% για το ασημενιο.
Απο εκει ξεκινα η μεγαλη διαφορα στο premium (που εκφραζεται παντα ως ποσοστο) μεταξυ των bullion νομισματων των δυο μεταλλων.
Συν το οτι ο χρυσος δεν επιβαρυνεται με φπα, ενω το ασημι επιβαρυνεται.
Οι δε τιμες των παλιων "μεταχειρισμενων"  bullion νομισματων ακολουθουν ,αναγκαστικα, αυτες των καινουργιων.

Υ.Γ. Αντιστοιχα το κοστος κατασκευης ενος μικρου χρυσου νομισματος ειναι μεγαλυτερο ( ως ποσοστο επι της αξιας του μεταλλου, ανα νομισμα,) απο αυτο ενος μεγαλου.
Γιαυτο και τα μικρα χρυσα εχουν μεγαλυτερο premium απο τα μεγαλα.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
KRISTHEGREEK
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 812


Χρήστος.


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 22, 2014, 02:39:31 μμ »

Αυτό είναι!
Με μια φράση,(όχι ακριβώς μία, κάτι παραπάνω), τα είπες όλα!
Καταγράφηκε
cellophan
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 380



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 22, 2014, 03:04:57 μμ »

Θα συμφωνήσω με τον haros πως οι αναλύσεις γίνονται σε λάθος βάση, θα διαφωνήσω πλήρως όμως στο ποια είναι αυτή η βάση. Το λάθος -κατά την άποψη μου - είναι πως μπαινοβγαίνουμε και ακροβατούμε ανάμεσα στη συλλεκτική οπτική του θέματος και την εμπορική. Η οπτική μου είναι αμιγώς συλλεκτική και τα επιχειρήματα που αρθρώνω προσπαθούν na υποστηρίξουν το αρχικό μου ερώτημα στην πρώτη σελίδα του thread........καλώς η κακώς η λίρα του 1910 έχει αποσβέσει εδώ και καιρό τα overhead στα οποία αναφέρεται ο haros......αν τώρα συγκρίνουμε φρεσκοκομένα bullions με μόνη διαφορά το μέταλλο τότε μαζί σας........δεν ήταν όμως αυτό το αρχικό μου επιχείρημα.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 22, 2014, 03:29:18 μμ »

Νομιζω οτι απαντησα ακριβως και στο αρχικο σου ερωτημα.
Οι τιμες των μεταχειρισμενων(παλιων) bullion ακολουθουν αυτες των καινουργιων αντιστοιχων.
Οσο για το για ποιον λογο δεν θεωρειται συλλεκτικο ενα νομισμα 100 τοσων ετων ετσι ωστε να του αποδοθει συλλεκτικη υπεραξια,(περα αυτης του bullion), η απαντηση ειναι απλη.
Επειδη ο χρονος απο μονος του δεν προσδιδει αξια και συλλεκτικοτητα, εαν δεν συντρεχουν και αλλοι παραγοντες.
Εδω νομισματα χιλαδων ετων, οπως πολλα  Ρωμαικα και πουλιουνται μερικες φορες για ενα-δυο-δεκα  ευρω το κομματι και αυτα και εαν εχουν ιστορια.
Δεν ειναι θεμα λοιπον επιχειρηματων, οπτικης συλλεκτικης  η οτιδηποτε αλλο, αυτα που θετεις ειναι πρωτολεια ερωτηματα που εχει καποιος που μπαινει τωρα στο χομπυ και ειναι λογικο να τα εχει.
Δεξου λοιπον την απαντηση η μην την δεχεσαι, τα πραγματα ετσι ειναι.
Καλη συνεχεια.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
cellophan
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 380



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 22, 2014, 09:02:25 μμ »

Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση αλλά ήμουν εκτός για ώρα. Δεν έχω κανένα πρόβλημα να δεχτώ την άποψη σου, τη σέβομαι απόλυτα, ιδιαίτερα δε το επιμύθιο της που λέει πως 'έτσι είναι τα πράγματα, το οποίο και προσυπογράφω, άλλωστε έχω κάνει και εγώ χρήση του σε απάντηση μου στον Μιχάλη -αν δεν κάνω λάθος- λίγα μηνύματα νωρίτερα.

Από την άλλη, επέτρεψε μου να συνεχίζω να πιστεύω πως το πρόβλημα είναι η ελαφριά 'σχιζοφρένεια' της διπλής οπτικής, καθώς η απάντηση σου, όπως μου λες, στο ερώτημα μου είναι πως οι τιμές των παλιών bullions ακολουθούν αυτές των νεοτέρων. Σχώρνα με, αλλά κατά την ταπεινή, πρωτόλεια όπως σωστά είπες, άποψη μου από τη στιγμή που γίνεται χρήση του όρου bullion, ο συλλεκτισμός πάει περίπατο και απομένει το μέταλλο και η επένδυση.

Εν κατακλείδι, το ξέρω πως έχεις δίκιο και πως με πολλά χρόνια στο χώρο, η άποψη σου είναι παγιωμένη και αμετακίνητη, από την άλλη μάλλον θα συμφωνήσεις πως αν δεν υπήρχαν πρωτόλειες απόψεις, που στη γέννηση τους λοιδορούνται και απορρίπτονται με κύριο επιχείρημα το 'έτσι είναι' ίσως ακόμα να φοβόμασταν να ταξιδέψουμε στην άκρη της γης από φόβο μη τυχόν και πέσουμε στην 'αρχαία σκοτεινή άβυσσο' που την περικλείει......

Καλή συνέχεια και σε σένα.

Σταύρος.

Καταγράφηκε
giotis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 70


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 23, 2014, 12:47:02 μμ »

Σχετικώς άσχετο: πολύ καλή & αναλυτική η φωτογράφηση.  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences