Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 11:10:14 μμ
Σελίδες: 1 ... 14 15 [16] 17 18 ... 48
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δίευρα 2015  (Αναγνώστηκε 191986 φορές)
0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #225 στις: Απρίλιος 24, 2015, 07:51:07 πμ »

Σύμφωνα με ενημέρωση που είχα (και θα έχετε και εσείς φαντάζομαι) από την κεντρική τράπεζα της Μάλτας το αναμνηστικό 2 ευρώ 2015 αφιερωμένο στην πρώτη αεροπορική πτήση από τη Μάλτα θα καθυστερήσει κι άλλο και θα εκδοθεί περί τα μέσα-τέλος Μαΐου.
Φέτος είναι η χρονιά των ακυρώσεων, αναβολών και καθυστερήσεων. Και η Κεντρική τράπεζα του Λουξεμβούργου ανακοίνωσε καθυστέρηση στην έκδοση του αναμνηστικού της δίευρω για τα 15 χρόνια από την ενθρόνιση του Μεγάλου Δούκα. Σε αντίθεση, λοιπόν, με την ανακοίνωση στην Επίσημη Εφημερίδα της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, που εκδόθηκε τον Μάρτιο πιθανότατα θα μετακινηθεί στο μήνα Ιούνιο. Η ποσότητα θα ανέλθει σε 1,4 εκατομμύρια τεμάχια, εκ των οποίων 7.500 αντίτυπα εμφανίζονται σε Coincard.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #226 στις: Απρίλιος 24, 2015, 08:20:41 πμ »

Μια προσπάθεια επεξήγησης των 5 χαρακτικών έργων προς ψήφιση, για το ενιαίο αναμνηστικό δίευρω.
Εικόνα 1 δείχνει ένα κλαδί ελιάς και ένα γρανάζι, ως ένα σημάδι της ευρωπαϊκής οικονομικής δύναμης που αναπτύσσεται από κοινού στην Ευρώπη. Βασικό στοιχείο για την σημαία.
Εικόνα 2 δείχνει ένα νεαρό ζευγάρι χορευτών μπροστά από μια Ευρωπαϊκή σημαία που κυματίζει στον άνεμο.
Εικόνα 3 δείχνει το πρόσωπο της Ευρώπης, η οποία εξετάζει τους ανθρώπους και στέφεται με κλαδί ελιάς, που συμβολίζει την ειρήνη και την ελευθερία. Αντί για μακριά μαλλιά, η Ευρώπη έχει μια ανεμίζουσα στον άνεμο σημαία με 12 αστέρια στο κεφάλι της.
Εικόνα 4 δείχνει 12 άτομα που στέκονται σε σχήμα κύκλου, που αντιπροσωπεύουν τα ιδρυτικά μέλη. Αυτά  κρατούν στο κέντρο ψηλά την ευρωπαϊκή σημαία και κατ' αυτό τον τρόπο, αποδίδουν τιμές στην ΕΕ.
Εικόνα 5 δείχνει μια σπείρα με αστέρια, που αναπτύσσεται μέχρι σήμερα ως ένα σύμβολο της ανάπτυξης του Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου κατά τη διάρκεια των 30 χρόνων από το κέντρο της σημαίας τα έξω.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #227 στις: Απρίλιος 24, 2015, 08:30:13 πμ »

Από τα παραπάνω, φίλε Μπάμπη, μπορεί κανείς να καταλάβει ποιο σχέδιο αποδίδει πιο πολύ το νόημα της εν λόγω έκδοσης και ποιο μπορεί να είναι του δικού μας χαράκτη. ΤΟ ΤΕΤΑΡΤΟ από αριστερά. Τέλος και καλή επιτυχία.
Η ψηφοφορία τελειώνει  Κυριακή 27 Μαΐου 2015 στις 16:00 (ώρα κεντρικής Ευρώπης).
Ο χαράκτης και το νικητήριο σχέδιο θα ανακοινωθούν στις 28 Μαΐου 2015.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #228 στις: Απρίλιος 24, 2015, 03:11:24 μμ »

Από τα παραπάνω, φίλε Μπάμπη, μπορεί κανείς να καταλάβει ποιο σχέδιο αποδίδει πιο πολύ το νόημα της εν λόγω έκδοσης και ποιο μπορεί να είναι του δικού μας χαράκτη. ΤΟ ΤΕΤΑΡΤΟ από αριστερά. Τέλος και καλή επιτυχία.
Η ψηφοφορία τελειώνει  Κυριακή 27 Μαΐου 2015 στις 16:00 (ώρα κεντρικής Ευρώπης).
Ο χαράκτης και το νικητήριο σχέδιο θα ανακοινωθούν στις 28 Μαΐου 2015.

Αθανάσιε είμαι σίγουρος για το 4ο!!!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #229 στις: Απρίλιος 24, 2015, 03:12:49 μμ »

Αθανάσιε είμαι σίγουρος για το 4ο!!!  Κλείσιμο ματιού
Αυτό μας έλειπε, να μην ήσουν!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #230 στις: Απρίλιος 24, 2015, 04:19:41 μμ »

Αναμνηστικό δίευρω θα εκδώσει για το 2015 και η Λιθουανία. Το θέμα του είναι αφιερωμένο στη λιθουανική γλώσσα. Το λιθουανικό αλφάβητο αποτελείται από 32 γράμματα. Τα Λιθουανικά είναι η επίσημη γλώσσα της Λιθουανίας, που είναι μία από τις 23 επίσημες γλώσσες της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #231 στις: Απρίλιος 24, 2015, 08:16:56 μμ »

Ψηφίζω και εγώ το τέταρτο για του δικού μας . Έκανα μια προσπάθεια για να μαντέψω και για τα υπόλοιπα από ποίες χώρες είναι οι χαράκτες ομολογώ πως τα βρήκα δύσκολα πιθανολογώ για δύο ένα  από Ιταλία  και ένα από το Σαν Μαρίνο,για το πρώτο και το τελευταίο δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Ίσως η Κύπρος στο πρώτο.
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #232 στις: Απρίλιος 24, 2015, 08:44:54 μμ »

... Ίσως η Κύπρος στο πρώτο.
Ποτέ μη λες ποτέ, αλλά εδώ θα το τολμήσω. Αποκλείω υποψήφιο σχέδιο από την Κύπρο.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #233 στις: Απρίλιος 26, 2015, 03:55:44 μμ »

Απ' όσο τα μετράω για το 2015 έχουμε 33 + 23 από το κοινό (18 και 5 τα Γερμανικά) = 56 δίευρα.
Βγήκαν τα 15, άρα έχουμε μέλλον με βαρέλι δίχως πάτο.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #234 στις: Απρίλιος 26, 2015, 07:07:01 μμ »

Κάπου πρέπει να σταματήσει αυτό το πράγμα. Εκτός από τους συλλέκτες που δυσκολεύονται οικονομικά να αγοράζουν τόοοοσα 2ευρα, πρόβλημα πρέπει να έχει και κάθε κάτοικος της ευρώπης... Πώς μπορούν να ξέρουν αν τους δίνουν για ρέστα ψεύτηκα τοκέν; ή κάποιος μαγαζάτορας αν του δίνει ο τουρίστας μάρκες αντί για ευρώ;
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #235 στις: Απρίλιος 26, 2015, 07:34:13 μμ »

Δυστυχώς δεν πρόκειται να σταματήσει  Λύπη, θα κόβουν όλο και περισσότερα . Και είναι και ο λόγος που σταμάτησα να τα συλλέγω στο 2014 , δεν μπορώ να αντεπεξέλθω πια οικονομικά , και δεν ξέρω και που να τα βάλω . ήδη μόνο τα 2ευρα έχω γεμίσει ένα grande ....
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #236 στις: Απρίλιος 26, 2015, 07:44:26 μμ »

Το θέμα είναι ότι στην Ελλάδα δεν είναι εύκολη η πώλησή τους αν αποφασίσεις να τα πουλήσεις.
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #237 στις: Απρίλιος 26, 2015, 07:56:36 μμ »

Α δεν έχω σκοπό να τα πουλήσω . Εχω  το άλμπουμ και οποτε θέλω τα βγάζω και τα χαζεύω  Σαρκασμός, τράβηξα μια γραμμή και απαλλάχτηκα απο το ανχος πόσα θα είναι στα 4-5 ευρω , πόσα στα 40 - 70 και ποιο θα αποσυρθεί και δεν θα το αποκτήσω ποτέ . Το πολύ-πολύ να συμπληρώνω τα επετειακα  Κλείσιμο ματιού.
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #238 στις: Απρίλιος 26, 2015, 07:59:13 μμ »

Βέβαια μην παρεξηγηθώ τα 2ευρα ειναι μια απο τις καλύτερες (για εμένα ) συλλογές για κάποιον που θα ασχοληθεί μόνο με αυτά .
Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #239 στις: Απρίλιος 27, 2015, 05:18:21 μμ »

Μόλις βρήκα σε ένα Γερμανικό φόρουμ πληροφορίες για το 2Ε του Βελγίου.
Θα βγει ΜΟΝΟ σε coincard... δεν θα κυκλοφορήσει. Συνολικό τιράζ (μαζί με τα 15.000 proof) 250.000 κομμάτια.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
Σελίδες: 1 ... 14 15 [16] 17 18 ... 48
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences