Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 09:16:55 πμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Απ: 20 ΔΡΧ 1884  (Αναγνώστηκε 9530 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 12, 2014, 10:29:05 πμ »

Ομολογω οτι δεν το ηξερα οτι το "ξερασμα" του χαλκου κοβει τοσο πολυ απο την βαθμολογια....για την ακριβεια νομιζα οτι δεν παιζει καθολου ρολο.....το ιδιο συμβαινει δηλαδη και στις λιρες?
Δεν εχω άμεση γνώση ή προσωπικη εμπειρία με βαθμολόγηση αγγλικών sovereigns αλλα φαντάζομαι πως ναι (λογικά).
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 12, 2014, 10:59:52 πμ »

Χμμ, δεν ειμαι σιγουρος οτι αυτο που λετε ειναι ετσι, εχω δει ενα- δυο πιστοποιημενα χρυσα ξενα με κοκκινωπα σποτς απο χαλκουδακι και μια χαρα βαθμο ειχαν παρει.(αντιστοιχο της καταστασης τους).
Δεν επιμενω παντως, μπορει να ειναι και ετσι, η να ειναι περιπτωσιολογικο.
Παντως οταν καποιος βαθμολογει απο φωτο σε ενα φορουμ δεν ειναι το ιδιο με το να εχει το νομισμα στο χερι, εμεις βλεπουμε φωτο, οι δυο γκρειντερς που το βαθμολογησαν ανεξαρτητα ο ενας απο τον αλλον το ειχαν στο χερι.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 12, 2014, 12:48:37 μμ »

Γιάννη τι το θες αυτό με τον ξερασμένο χαλκό .Δωστον σε εμένα και να σου δώσω κανα θυρεό που εχει τον χαλκό μέσα του  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

http://www.ngccoin.com/certlookup/index.aspx?CertNumber=2793014-009
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 14, 2014, 04:57:59 μμ από dimitris1980 » Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 12, 2014, 01:55:14 μμ »

Εκλεισε. Πες μου που και πότε Κλείσιμο ματιού Θα κραταω και μια ανθοδέσμη  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
jimse
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 384

End Of An Era


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 12, 2014, 02:11:58 μμ »

Απο τα ομορφότερα 20δραχμα που έχω δεί, μπορεί να είναι αδικημένο, στο eye apeal είναι τέλειο, καλορίζικο και να το χαίρεσαι, πολύ όμορφο κομμάτι
Καταγράφηκε

From Wishes To Eternity
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 12, 2014, 04:25:03 μμ »

Εκλεισε. Πες μου που και πότε Κλείσιμο ματιού Θα κραταω και μια ανθοδέσμη  Σαρκασμός
Κρατα καλύτερα κανα καραφάκι τσίπουρο  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 12, 2014, 05:09:00 μμ »

Γιάννη καλορίζικο. Ασε το κουτί να γράφει τα δικά του, το νόμισμα μιλάει από μόνο του.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 12, 2014, 07:23:20 μμ »

Ομολογω οτι δεν το ηξερα οτι το "ξερασμα" του χαλκου κοβει τοσο πολυ απο την βαθμολογια....για την ακριβεια νομιζα οτι δεν παιζει καθολου ρολο.....το ιδιο συμβαινει δηλαδη και στις λιρες?
Ακριβώς δεν παίζει κανένα ρόλο, όλα είναι ένας μύθος. Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 14, 2014, 09:52:04 μμ »

Και εγω δεν νομιζω οτι παίζει σημαντικό ρόλο οι κοκκινίλες απο χαλκό εκτός αν αλλοιώνουν η σβήνουν τελείως το eye appeal. Μια δυο μικρες δεν κάνουν τιποτα, πολλές ομως και μεγάλες τότε ειναι που χαλάει ο βαθμός. Σε μερικά νομιςματα μαλιςτα πιστευω πως ιςως προσθέτει eye appeal αντί να αφαιρεί. Θέμα γούστου.

Μερικοι λαοί δεν τις αγαπάνε καθόλου. Οι Κινέζοι πχ. Panda του 80-90 ακόμα και 69 να ειναι δεν το πανε. Το στέλνουν conservation (φεύγει εύκολα, αλλα απο επαγγελματίες, μην το επιχειρήσετε). Εγω δεν ξέρω κάν πως.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 708


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 20, 2014, 09:44:36 μμ »

Και εγω δεν νομιζω οτι παίζει σημαντικό ρόλο οι κοκκινίλες απο χαλκό εκτός αν αλλοιώνουν η σβήνουν τελείως το eye appeal. Μια δυο μικρες δεν κάνουν τιποτα, πολλές ομως και μεγάλες τότε ειναι που χαλάει ο βαθμός. Σε μερικά νομιςματα μαλιςτα πιστευω πως ιςως προσθέτει eye appeal αντί να αφαιρεί. Θέμα γούστου.

Μερικοι λαοί δεν τις αγαπάνε καθόλου. Οι Κινέζοι πχ. Panda του 80-90 ακόμα και 69 να ειναι δεν το πανε. Το στέλνουν conservation (φεύγει εύκολα, αλλα απο επαγγελματίες, μην το επιχειρήσετε). Εγω δεν ξέρω κάν πως.

Πράγματι φεύγουν εύκολα αλλά από επαγγελματίες.
Είχα δει σε φόρουμ του εξωτερικού νόμισμα πριν (με μεγάλο κόκκινο λεκέ) και μετά το καθάρισμα και δεν είχε μείνει τίποτα απ'την κοκκινίλα.
Νομίζω την αποκατάσταση την είχε κάνει ειδικό τμήμα της PCGS, στην οποία είχε στείλει το νόμισμα ο κάτοχός του.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences