Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 05:33:55 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Κερμα με τον προφητη ηλια  (Αναγνώστηκε 4169 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Alexisvar
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 04, 2014, 01:25:41 μμ »

Καλησπερα σας ,ειμαι νεο μελος της κοινοτητας ......και θα ηθελα την βοηθεια σας .

ΘΑ ηθελα να μου πειτε τι ακριβως ειναι αυτο το νομισμα που εχω στην κατοχη μου και εαν εχει αξια

ευχαριστω εκ των προτερων
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 04, 2014, 01:42:35 μμ »

εκκλησιαστικα μαρκα Τουρκοκρατουμενης περιοχης!!!ομορφο τοκεν?Χουλκ που εισαι?για λεπτομερειες!!!σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Alexisvar
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 04, 2014, 01:52:58 μμ »

εκκλησιαστικα μαρκα Τουρκοκρατουμενης περιοχης!!!ομορφο τοκεν?Χουλκ που εισαι?για λεπτομερειες!!!σε χαιρετω,γιαννηςτ.
   




σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου , υπαρχει καποια αλλη λεπτομερια που θα μπορουσες να μου πεις για να μπορεσω να το βρω στο google
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 04, 2014, 02:26:34 μμ »

αααχχχ.... ερωτευτηκα! Χαμόγελο

το νομισμασου ειναι εκκλησιαστικη φολλα.. μην το παρεις στραβα το ονομα.. λογικα προερχετε απ οτο follis τα βυζαντινο νομισμα!

σε αντιθεση με τις κοντραμαρκες που ηταν επισφραγισμενα παλια χαλκινα οθωμανικα ή και ξενα (υπαρχουν και καποια ελληνικα κερματα..) για τοπικη χρηση στην ενορια εκει... οταν δεν εβρισκαν παλια κερματα εκοβαν λεπτους χαλκινους δισκους ή εκαναν χυτα μπρουτζινα δισκακια που τα τυπωναν μετα με το σχεδιο (ετσι ειναι το δικο σου).

αυτα ειναι της περιοδου 1877-1922 πανω κατω.. και εγιναν γιατι πτωχευσε το οθωμανικο κρατος και δεν υπηρχαν ψιλα στην αγορα! ετσι οι εκκλησιες εκοψαν σαν να ηταν τραπεζες τετοια κερματα ωστε να αγοραζουν οι πιστοι το κερακι... για το παγκαρι ηταν δηλαδη! αργοτερα αρχισαν να γινονται δεκτα και εκτος εκκλησιας... στην ενορια ή και σε ολοκληρη περιοχη.. αναλογα...

υπαρχουν περιπτωσεις που σε μια κοντραμαρκα θα δουμε διαφορες σφραγιδες απο διαφορες περιοχες, μιας και αν το κερμα εφευγε απο την ενορια και πηγαινε σε αλλη που ειχε δικη της κοντραμαρκα.. το κερμα επανα επισφραγιζοταν για να περναει κι εκει! Χαμόγελο

το δικο σου τωρα ειναι για πιο τοπικη χρηση... ετσι ηταν οι φολλες! Χαμόγελο

κοντραμαρκες και πιθανον και καποιο ειδος φολλας ειβγαλαν και οι αρμενικες αλλα και οι τουρκικες περιοχες.. (πχ ενοριες ή χωρια με τουρκικο ή αρμενικο πληθυσμο!), αντιγραφοντας το πολυ επιτυχιμενο ελληνικο! Χαμόγελο

απο που ειναι;;;  Χαμόγελο απο τον Προφητη Ηλια, στην Σαντα του Ποντου!

απο τιμη δεν γνωριζω δυστυχως... δεν μαζευουν και πολλοι τετοια κερματα πιθανον λογο και ελλειψης μεγαλης μετετης τους!

α... ειναι 10 παραδες σαν ονομαστικη αξια! Χαμόγελο

ειναι αρκετα μικρο κερματακι ε; πανεμορφο ειναι φιλε μου! πραγματικα ερωτευσιμο! ααχχχ... παω για ψωνια και το μυαλο μου θα το αφησω εδω... Χαμόγελο χαχαχαχαχα


Καταγράφηκε
Alexisvar
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 04, 2014, 02:34:33 μμ »

Φιλε μου σε ευχαριστω παρα πολυ η απαντηση σου ηταν τουλαχιστον εγκυκλοπαιδικη ....πλεον δεν με ενδιαφερει η αξια του διοτι ειναι κατι παραπανω απο λεφτα  πλεον ...........


Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 04, 2014, 03:03:54 μμ »

Η συλλεκτική-συναισθηματική αξία του ειναι πολύ μεγαλύτερη απ' την χρηματική! Συγχαρητήρια, εξαιρετικά ενδιαφέρον κομμάτι!
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 04, 2014, 04:53:12 μμ »

να σε καλα φιλε μου! Χαμόγελο

οντως η συναισθηματικη του αξια ειναι πολυ μεγαλυτερη! αν κρατας απο τον Ποντο.. ακομα μεγαλυτερη! δεν ειμαι απο εκει.. αλλα καταλαβαινω απολυτα και σεβομαι την συναισθηματικη αξια του κομματιου αυτου! τι εχει δει.. τι περασε.. ισως καποιοι ελληνες του Ποντου ερχομενοι στην ελλαδα.. διωγμενοι απο τα μερη τους... το πηραν για να θυμουνται για παντα την πατριδα που αφησαν πισω.. και για φυλακτο... να τους φυλαει ο προφητης Ηλιας.. ο προστατης τους!  ολα αυτα το κανουν ερωτευσιμο! η ιστορια που κουβαλαει.. οχι μονο αυτη που διαβαζουμε στα βιβλια.. αλλα αυτη που ποτε δεν θα μαθουμε.. των απλων ανθρωπων που το ειχαν.. το χρησιμοποιουσαν, το κρατησαν για φυλακτο.. κι απο απλο κερμα για ενα κερακι εγινε το οικογενειακο συμβολο της χαμενης πατριδας τους!
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1429



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 04, 2014, 09:17:54 μμ »

πολυ όμορφο και με ιστορία!!!!!
Δεν είναι ένα θέμα που πρέπει να χαθεί στο σωρό του on line, γι'αυτό το μεταφέρω στα τόκεν.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 04, 2014, 09:27:52 μμ »

πολυ όμορφο και με ιστορία!!!!!
Δεν είναι ένα θέμα που πρέπει να χαθεί στο σωρό του on line, γι'αυτό το μεταφέρω στα τόκεν.
+1 να μην Αναγκαζονται οι Φιλοι να Περιμενουν!!ειδικα στα Δυσκολα Νομισματα,κλπ.γιαννης.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences