Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 08:19:39 πμ
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Οταν το ταληρο ειναι Σπανιο.  (Αναγνώστηκε 41981 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #90 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 08:41:19 μμ »

μηπως υπαρχει κατι σε Δουκισα
Καταγράφηκε

LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #91 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 08:45:16 μμ »

για σενα μονο 1256,5 ευρω,και επιταγες δεχομεθα,εως τριων μηνων το πολυ.παμε την κυριακη για καφε? να σου πουλησω και το νομισμα.σε χαιρετω,γιαννηςτ.

την κυριακη δεν μπορω εχω ραντεβου με τον κινεζο πρεσβη
Καταγράφηκε

koyote1963
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 95



Προφίλ
« Απάντηση #92 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 09:09:38 μμ »

φιλε giannist αυτα που εγραψα για τρυπια και ανταλλαγη με φωτο
καμια σχεση δεν ειχαν με εσενα, αλλα με αλλο μελος που ελεγε οτι
προτιμα να εχει στην συλλογη του φωτο η κυνεζικα παρα τρυπια
γνησια ουτε καν τα δυσκολα....
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #93 στις: Νοέμβριος 03, 2011, 12:26:51 μμ »

για σενα μονο 1256,5 ευρω,και επιταγες δεχομεθα,εως τριων μηνων το πολυ.παμε την κυριακη για καφε? να σου πουλησω και το νομισμα.σε χαιρετω,γιαννηςτ.

την κυριακη δεν μπορω εχω ραντεβου με τον κινεζο πρεσβη
καλα κυριε λεωνιδα!!!πουλατε τους φιλους, για το κεφαλαιο!!!το σημειωνω αυτο,που θα παει? καποτε ισως συναντηθουμε!!!θα σου τηλεφωνησω,χαιρετω,παντα φιλος σου,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #94 στις: Νοέμβριος 03, 2011, 12:37:21 μμ »

αγαπητε φιλε koyote1963,αλιμονο, ουτε και εγω τα εγραψα,σαν απαντηση σου με εμπαθεια,σιγουρα εχεις δικιο,δεν πρεπει το νομισμα,να ειναι προνομιο, μονο των πλουσιων,η εχοντων.και εγω μικροαστος ειμαι,και στα τριαντα τοσα χρονια, που συλλεγω,(και οχι μαζευω),εχω φτασει σε ενα αρκετα καλο επιπεδο,μετα απο πανπολλες περιπετειες,τρεξιματα,οικονομιες,κλπ.ολα αν υπαρχει υπομονη, μια λογικη,και ενα ομορφο μετρο, γινονται .σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
koyote1963
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 95



Προφίλ
« Απάντηση #95 στις: Νοέμβριος 03, 2011, 09:34:52 μμ »

φιλε giannist σχεδον ολοι οι συλλεκτες τραβουν αυτα που τραβας και εσυ,
για την συλλογη σου. μετριμενοι στα δαχτυλα ειναι αυτοι που κανουν συλλογη χωρις περιπετειες,τρεξιματα
οικονομιες (πλουσιοι), ετσι νομιζω εγω τουλαχιστον. η διαφωνια μου ηταν στην λεξη τυχαρπαστοι απο αλλο μελος. ας βρεθει ενας συλλεκτης ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ
που θα βρεθει στο δρομο του ενα ταληρο 1833 αθηνων με κρυκο. και θα προτιμηση να βαλη στη συλλογη του κυνεζικο. και οχι μονο αυτο θα πει και οσους προτιμησουν αυτο με τον κρυκο, απο το κυνεζικο
(τυχαρπαστονομιζοσυλλεκτες). ασχετο την κυριακη θα ερθω αθηνα και φυσικα θα περασω απο την λεσχη,
αν εισαι εκει τα λεμε.
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #96 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 05:05:39 πμ »

μπραβο τσακαλε!!ελα να με βρεις στον τεταρτο την Κυριακη.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #97 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 09:14:27 πμ »

Που φτάσαμε...

Η συλλογή των κουμπιών πρέπει να είναι είτε με κουκουβάγιες είτε χρυσά... Εάν συνεχίζει κάποιος να επιμένει (όπως ο γράφων) εγείρει τη (κατηργημένη) πάλη των τάξεων.

Φτωχός αυτός που συλλέγει τρύπια Αθηναικά τάλληρα, χρυσά του 52, Δραχμές του 46 κλπ, φτωχός αυτός που δεν καταδέχεται τη μετριότητα των δραχμών του 32-33, φτωχός αυτός που προτιμά τις βιτρίνες και τις νεκροφόρες...
Πλούσιος αυτός που προτιμά τις φωτό από τα κουμπάκια, πλούσιος αυτός που σιχαίνεται τους (νεο) έμπορους, πλούσιος αυτός που ψάχνεται για ένα νόμισμα αντί να απευθυνθεί στις γνωστές δημοπρασίες και γνωστούς "νωμισματεμπόρους" (προς τους φτωχούς,δεν είναι ανορθόγραφο)...

Μας μπερδεύει η λέξη σύμπλεγμα αλλά όχι το κόμπλεξ (Ξέρω τώρα θα ανακαλύψει κάποιος ότι τον είπα κομπλεξικό πέρα από τυχαρπαστονομιζοσυλλέκτη). Μας ενοχλέι να μας λέει κάποιος κάτι χωρίς συμφέρον, μας κολακεύει όμως αυτός που μας τα "χώνει".

Στο "παρατημένο" πλέον site της ΠΝΕ υπάρχουν κάποια άρθρα. Διαβάστε τα. Κάποιος αξιόλογος, πρώτα άνθρωπος και μετά συλλέκτης, γράφει πράγματα που δεν μπορείτε να αγοράσετε και είναι σημαντικότερα από τις όποιες συλλογές ή "μαζώματα".

(Υ.Γ Δεν πρόκειται να κάνω προσωπικές επιθέσεις, όσο και εάν ωρισμένοι το κάνουν επειδή δεν αντιλαμβάνονται την Ελληνική γλώσσα.Όμως πραγματικά με εξέπληξε πόσοι βλέπουν τον ευατό τους μέσα από τη λέξη τυχαρπαστοσυλλέκτη. Μάλιστα την απλοποίησαν σε "τυχάρπαστο").
 
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #98 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 09:22:12 πμ »

Αυτο που ενοχλει τους πολεμιους της πιστοποιησης ειναι αυτη καθεαυτη η πιστοποιηση ,ή οτι γινεται απο Αμερικανους?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #99 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 09:22:34 πμ »

Που φτάσαμε...

 

 
Πλούσιος αυτός που προτιμά τις φωτό από τα κουμπάκια, πλούσιος αυτός που σιχαίνεται τους (νεο) έμπορους, πλούσιος αυτός που ψάχνεται για ένα νόμισμα αντί να απευθυνθεί στις γνωστές δημοπρασίες και γνωστούς "νωμισματεμπόρους" (προς τους φτωχούς,δεν είναι ανορθόγραφο)...

μα οι παλιοι εμποροι δεν εχουν πραμα και εαν εχουν κατι ζητανε γη και υδωρ.

 

Στο "παρατημένο" πλέον site της ΠΝΕ υπάρχουν κάποια άρθρα. Διαβάστε τα. Κάποιος αξιόλογος, πρώτα άνθρωπος και μετά συλλέκτης, γράφει πράγματα που δεν μπορείτε να αγοράσετε και είναι σημαντικότερα από τις όποιες συλλογές ή "μαζώματα".

Κατα την γνωμη σου,την οποια δεν μπορεις να μας επιβαλεις.Ο καθε ενας εχει την δικη του.

(Υ.Γ Δεν πρόκειται να κάνω προσωπικές επιθέσεις, όσο και εάν ωρισμένοι το κάνουν επειδή δεν αντιλαμβάνονται την Ελληνική γλώσσα.Όμως πραγματικά με εξέπληξε πόσοι βλέπουν τον ευατό τους μέσα από τη λέξη τυχαρπαστοσυλλέκτη. Μάλιστα την απλοποίησαν σε "τυχάρπαστο").

Γιατι να κανεις?Ολοι μαζι τον ιδιο στοχο εχουμε αλλα με διαφορετικο δρομο,κανεις δεν ξερει πριν το τελος ποιος ειναι σωστος.  
 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 04, 2011, 10:10:32 πμ από epop » Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #100 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 10:19:06 πμ »

Που φτάσαμε...
Η συλλογή των κουμπιών πρέπει να είναι είτε με κουκουβάγιες είτε χρυσά... Εάν συνεχίζει κάποιος να επιμένει (όπως ο γράφων) εγείρει τη (κατηργημένη) πάλη των τάξεων.
Φτωχός αυτός που συλλέγει τρύπια Αθηναικά τάλληρα, χρυσά του 52, Δραχμές του 46 κλπ, φτωχός αυτός που δεν καταδέχεται τη μετριότητα των δραχμών του 32-33, φτωχός αυτός που προτιμά τις βιτρίνες και τις νεκροφόρες...
Πλούσιος αυτός που προτιμά τις φωτό από τα κουμπάκια, πλούσιος αυτός που σιχαίνεται τους (νεο) έμπορους, πλούσιος αυτός που ψάχνεται για ένα νόμισμα αντί να απευθυνθεί στις γνωστές δημοπρασίες και γνωστούς "νωμισματεμπόρους" (προς τους φτωχούς,δεν είναι ανορθόγραφο)...
Μας μπερδεύει η λέξη σύμπλεγμα αλλά όχι το κόμπλεξ (Ξέρω τώρα θα ανακαλύψει κάποιος ότι τον είπα κομπλεξικό πέρα από τυχαρπαστονομιζοσυλλέκτη). Μας ενοχλέι να μας λέει κάποιος κάτι χωρίς συμφέρον, μας κολακεύει όμως αυτός που μας τα "χώνει".
Στο "παρατημένο" πλέον site της ΠΝΕ υπάρχουν κάποια άρθρα. Διαβάστε τα. Κάποιος αξιόλογος, πρώτα άνθρωπος και μετά συλλέκτης, γράφει πράγματα που δεν μπορείτε να αγοράσετε και είναι σημαντικότερα από τις όποιες συλλογές ή "μαζώματα".
(Υ.Γ Δεν πρόκειται να κάνω προσωπικές επιθέσεις, όσο και εάν ωρισμένοι το κάνουν επειδή δεν αντιλαμβάνονται την Ελληνική γλώσσα.Όμως πραγματικά με εξέπληξε πόσοι βλέπουν τον ευατό τους μέσα από τη λέξη τυχαρπαστοσυλλέκτη. Μάλιστα την απλοποίησαν σε "τυχάρπαστο").
Ποιος ειναι αυτος ο αξιολογος ανθρωπος ανθρωπος και συλλεκτης στο site της ΠΝE;
Χωρις να θελω να κανω προσωπικη επιθεση για κανεναν λογο,αγαπητε ubobke ποιος εισθε ,γιατι δεν συστηνεστε.Αφου εισθε τοσα χρονια στο χωρο και ξερετε τα πραγματα πολυ καλα οπως φαινεται απο τα γραφομενα σας, σιγουρα θα σας γνωριζουν καποια μελη της μεγαλης κοινοτητας μας.Ειναι καλο να γνωριζουμε με ποιον ομιλουμε .
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 04, 2011, 10:38:03 πμ από epop » Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #101 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 12:30:07 μμ »

αγαπητε ukobke
εαν θελετε παρακαλω απαντηστε μου στο εξης ερωτημα
ποιος ειναι συλλεκτης αυτος που εχει χρημα και εχει 3-4 υπαλληλους να ψαχνουν σε ολο το κοσμο να το πηγαινουν τα ακυκλοφορητα η ο φουκαρας των 600 ευρω που αγοραζει ενα νομισμα κακοποιημενο των 5 ευρω

ο πρωτος εχει μια συλλογη 2-3 εκατομμυρια και ο δευτερος εχει μια συλλογη 1000 ευρω μαζι με τα τρυπια του
Καταγράφηκε

ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #102 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 01:50:09 μμ »

heretic77. Δεν θα μπορούσδα να σου απαντήσω γιατί δεν είμαι πολέμιος. Έχω την καλύτερη παγκόσμια συλλογή σε πιστοποιημένα memorial, συγκεκριμένης εταιρείας πιστοποίησης. Αφορά όμως αμερικάνικα νομίσματα. Έχω όμως σοβαρές επιφυλάξεις και με αποδείξεις, ότι τα Ελληνικά ΔΕΝ τα γνωρίζουν. Ίσως σε εκατό χρόνια να τα μάθουν. Η απόψή μου αυτή θα πρέπει να κάνει εμένα ή κάποιον άλλο αναγκαστικά πολέμιο?

rakossylekths. Φυσικά και συμφωνώ μαζί σου. Δεν μπορώ να επιβάλω καμιά γνώμη. Απορώ όμως όταν κάποιος λέει την άποψή του όπως εσύ ή εγώ προσπαθούμε να επιβάλλουμε γνώμη? Γιατί όταν εγώ έχω άποψη εσύ λες ότι προσπαθώ να την επιβάλλω ενώ εσύ όταν λες άποψη δεν την επιβάλλεις? Θίγονται αυτοί που δεν έχουν αξιοπρέπεια ή αυτοί που έχουν σκοπιμότητα φίλε μου.

epop. Αγαπητέ, αυτό που βλέπω στο site είναι να λειτουργούν ΟΛΟΙ με ψευδώνυμο. Δεν είδα κάποιον με ονοματεπώνυμο. Φυσικά εάν θα ήθελα να συνδιαλλαγώ σε αγοραπωλησία με κάποιον σίγουρα θα έπρεπε να του πω το όνομά μου αλλά και να συνδιαλλαγώ εκτός του site για λόγους (προσωπικής) ηθικής. Δυστυχώς ή ευτυχώς "το έχω δει" ως Στέκι Συλλεκτών και όχι εμπόρων.Εάν διάβασες τα άρθρα (ΠΝΕ) και δεν αντιλήφθηκες, τότε σίγουρα δεν σε αφορούν.

Φίλτατε LTZORTZAK. Έκανες την καλύτερη παρατήρηση. Προσωπικά εμένα δεν με νοιάζει εάν κάποιος έχει συλλογή μόνο με ακυκλοφόρητα, ή μόνο μέτρια, ή διαθέτει εκατομμύρια για τη συλλογή του. Προσωπικά με ενδιαφέρει το νόμισμα και όχι αυτός που το έχει. Αυτό και μόνο αυτό συζητάω. Το νόμισμα, τη κατάστασή του, την ιστορία του κλπ κλπ. Είμαι σίγουρος ότι όταν ασχοληθεί κάποιος με το νόμισμα και τη πραγματική του διάσταση, τότε θα μάθει να ξεχωρίζει το κινέζικο, το πλαστό, την έννοια του τρύπιου κλπ. Αυτό που μου έμαθαν οι παλιοί καλοί συλλέκτες ήταν ένα πράγμα. Υπομονή και όλα βρίσκονται. Κέρδισα και δεν έχασα. Βιαζόμουν να αποκτήσω γρήγορα μια συλλογή. Ευτυχώς αντιλήφθηκα πολύ γρήγορα αυτό που μου είπαν και τελικά βγήκα κερδισμένος.

Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #103 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 03:51:59 μμ »

epop. Αγαπητέ, αυτό που βλέπω στο site είναι να λειτουργούν ΟΛΟΙ με ψευδώνυμο. Δεν είδα κάποιον με ονοματεπώνυμο. Φυσικά εάν θα ήθελα να συνδιαλλαγώ σε αγοραπωλησία με κάποιον σίγουρα θα έπρεπε να του πω το όνομά μου αλλά και να συνδιαλλαγώ εκτός του site για λόγους (προσωπικής) ηθικής. Δυστυχώς ή ευτυχώς "το έχω δει" ως Στέκι Συλλεκτών και όχι εμπόρων.Εάν διάβασες τα άρθρα (ΠΝΕ) και δεν αντιλήφθηκες, τότε σίγουρα δεν σε αφορούν.
     Φιλε συλλεκτη ubobke φυσικα και εχω καταλαβει περι τινος προκειται,και τα αρθρα σου εχω διαβασει και τα γραφομενα σου.Αλλωστε δεν ειναι και τοσο μεγαλη η συλλεκτικη κοινοτητα στην Ελλαδα και ολοι λιγο ή πολυ γνωριζομαστε.Και ολοι λιγο πολυ καταλαβαινουμε με τον κοινο νου που διαθετουμε τι γραφεται και γιατι.
    Εσυ προφανως την συλλογη σου  την βρηκες στην πισω αυλη του σπιτιου σου και δεν την αγορασες απο καπου,αφου απαξιωνεις τις συναλλαγες που γινονται μεταξυ συλλεκτων.Εμεις οι τυχαρπαστονομιζοσυλλέκτες την συλλογη μας την καναμε αγοραζοντας τα νομισματα μας.
  Το καλο και το ακυκλοφορητο  το ξερουμε ολοι και οχι μονο οι μεγαλοσυλλεκτες και οι μπαρμπαδες  των Αθηνων.Οταν βαζει καποιος στην συλλογη του τρυπιο ειτε δραχμη, ειτε ταλληρο Οθωνα, ειναι γιατι προφανως δεν εχει αφθονα χρηματα ουτε και προκειται να τα βρει και στο μελλον.Αναγκαζεται να συμβιβαστει με κατι ελαττωματικο και ως εκ τουτου φθηνο.Και εγω που τα γραφω αυτα δεν εχω στην συλλογη ουτε ενα τρυπιο και τα τελευταια χρονια δεν συμβιβαζομαι και με νομισματα κατω απο XF.Aλλα ομως δεν απαξιωνω την συλλογη κανενος  λεγοντας μαζωματα και αλλα υπονοουμενα σε καποιον που με το υστερημα του εφτιαξε μια συλλογη και την καμαρωνει.
Φιλικα Αναργυρος
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #104 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 04:15:17 μμ »

Πραγματικα, επειδη εχω πολλα ελαττωματα, ζηλια πειτε το, απωθημενα, αλλα απορια το εχω.
Οι παλιοι συλλεκτες με τα απιστευτα proof , τα essai, τα ακυκλοφορητα Οθωνα, Γεωργιου κλπ...τα αγορασαν?
Αν πουμε οτι τα αγορασαν τοτε μιλαμε για εκατομμυριουχους.
Δε θα με πειραζε ομως αυτο. Ολοι θελουμε χρηματα και δεν ειναι κατακριτεο.
Αν δε τα αγορασαν ομως, τοτε πως εγιναν οι συλλογες?
Και ενα τελευταιο...Αρα αποσαφηνιστηκε οτι το προβλημα ΔΕΝ ειναι οι Αμερικανοι, ουτε η διαδικασια της πιστοποιησης, αλλα η μικρη εμπειρια τους στα ελληνικα νομισματα. Αν καταλαβα καλα δηλαδη..
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences