Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 06:38:59 μμ
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Οταν το ταληρο ειναι Σπανιο.  (Αναγνώστηκε 41685 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #105 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 04:36:11 μμ »

epop. Αγαπητέ, αυτό που βλέπω στο site είναι να λειτουργούν ΟΛΟΙ με ψευδώνυμο. Δεν είδα κάποιον με ονοματεπώνυμο. Φυσικά εάν θα ήθελα να συνδιαλλαγώ σε αγοραπωλησία με κάποιον σίγουρα θα έπρεπε να του πω το όνομά μου αλλά και να συνδιαλλαγώ εκτός του site για λόγους (προσωπικής) ηθικής. Δυστυχώς ή ευτυχώς "το έχω δει" ως Στέκι Συλλεκτών και όχι εμπόρων.Εάν διάβασες τα άρθρα (ΠΝΕ) και δεν αντιλήφθηκες, τότε σίγουρα δεν σε αφορούν.
     Φιλε συλλεκτη ubobke φυσικα και εχω καταλαβει περι τινος προκειται,και τα αρθρα σου εχω διαβασει και τα γραφομενα σου.Αλλωστε δεν ειναι και τοσο μεγαλη η συλλεκτικη κοινοτητα στην Ελλαδα και ολοι λιγο ή πολυ γνωριζομαστε.Και ολοι λιγο πολυ καταλαβαινουμε με τον κοινο νου που διαθετουμε τι γραφεται και γιατι.
    Εσυ προφανως την συλλογη σου  την βρηκες στην πισω αυλη του σπιτιου σου και δεν την αγορασες απο καπου,αφου απαξιωνεις τις συναλλαγες που γινονται μεταξυ συλλεκτων.Εμεις οι τυχαρπαστονομιζοσυλλέκτες την συλλογη μας την καναμε αγοραζοντας τα νομισματα μας.
  Το καλο και το ακυκλοφορητο  το ξερουμε ολοι και οχι μονο οι μεγαλοσυλλεκτες και οι μπαρμπαδες  των Αθηνων.Οταν βαζει καποιος στην συλλογη του τρυπιο ειτε δραχμη, ειτε ταλληρο Οθωνα, ειναι γιατι προφανως δεν εχει αφθονα χρηματα ουτε και προκειται να τα βρει και στο μελλον.Αναγκαζεται να συμβιβαστει με κατι ελαττωματικο και ως εκ τουτου φθηνο.Και εγω που τα γραφω αυτα δεν εχω στην συλλογη ουτε ενα τρυπιο και τα τελευταια χρονια δεν συμβιβαζομαι και με νομισματα κατω απο XF.Aλλα ομως δεν απαξιωνω την συλλογη κανενος  λεγοντας μαζωματα και αλλα υπονοουμενα σε καποιον που με το υστερημα του εφτιαξε μια συλλογη και την καμαρωνει.
Φιλικα Αναργυρος

ζωγραφισες παλι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #106 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 05:00:41 μμ »

. Έχω όμως σοβαρές επιφυλάξεις και με αποδείξεις, ότι τα Ελληνικά ΔΕΝ τα γνωρίζουν. Ίσως σε εκατό χρόνια να τα μάθουν. Η απόψή μου αυτή θα πρέπει να κάνει εμένα ή κάποιον άλλο αναγκαστικά πολέμιο?

Και εκατο χρονια να περασουν παλι την γνωση που χρειαζετε δεν θα την αποκτησουν!!
Ο λογος ειναι απλος : Θα εχουν πεθανει οσοι εχουν διδαχτει πεντε πραγματα και την θεση τους θα την εχουν παρει νεοι Αμερικανοι!!
Αν οι εταιριες δεν βρουν ατομα να <εκτιμουν και σλαμπαρουν> τα νομισματα στην χωρα που βγηκαν παντα θα εχουν προβληματα!!
Οι Ελληνες γνωριζουν τα δικα τους νομισματα και οι Αμερικανοι τα Αμερικανικα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #107 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 05:06:14 μμ »

Φυσικά και συμφωνώ μαζί σου. Δεν μπορώ να επιβάλω καμιά γνώμη. Απορώ όμως όταν κάποιος λέει την άποψή του όπως εσύ ή εγώ προσπαθούμε να επιβάλλουμε γνώμη? Γιατί όταν εγώ έχω άποψη εσύ λες ότι προσπαθώ να την επιβάλλω ενώ εσύ όταν λες άποψη δεν την επιβάλλεις? Θίγονται αυτοί που δεν έχουν αξιοπρέπεια ή αυτοί που έχουν σκοπιμότητα φίλε μου.

Αυτο ηταν κατι που ηθελα να το γραψω απο προχτες που ακουστηκε η λεξη <Επιβαλλεται> αλλα δυστηχως ειχα ενα ασχημο διημερο και δεν τα καταφερα!!
Σας ευχαριστω παρα πολυ για αυτο το ευστοχο σχολιο!!
Αποψεις ανταλλασουμε και δεν ειναι επιβολη το να εμενουμε στις θεσεις μας και να τις υποστηριζουμε!!

Υ,Γ Δεν ειδα κανεναν να βαζει το μαχαιρι στον λαιμο του αλλου και να του λεει : Αυτο θα πιστευεις απο εδω και περα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #108 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 05:16:47 μμ »

Αγαπητέ, αυτό που βλέπω στο site είναι να λειτουργούν ΟΛΟΙ με ψευδώνυμο. Δεν είδα κάποιον με ονοματεπώνυμο. Φυσικά εάν θα ήθελα να συνδιαλλαγώ σε αγοραπωλησία με κάποιον σίγουρα θα έπρεπε να του πω το όνομά μου αλλά και να συνδιαλλαγώ εκτός του site για λόγους (προσωπικής) ηθικής. Δυστυχώς ή ευτυχώς "το έχω δει" ως Στέκι Συλλεκτών και όχι εμπόρων.Εάν διάβασες τα άρθρα (ΠΝΕ) και δεν αντιλήφθηκες, τότε σίγουρα δεν σε αφορούν.

Το σαιτ δεν υποχρεωνει κανεναν να πει οτι τον λενε Γιωργακη ή Κωστακη ή Αντωνίου (το παιδι βγαζει ματι Μεγάλο χαμόγελο ) αρα δεν χρειαζετε αγαπητοι φιλοι να επιμενετε σε αυτον τον τομεα!!
Απο καλη διαθεση οποιοι θελουν λενε και ποιοι ειναι κτλ κτλ.
Αλλοι δεν θελουν να αποκαλυφθουν!! Δικαιωμα τους και δεν πιεζουμε κανεναν ουτε και κανουμε εικασιες περι του συνομηλιτη μας!! Το Θεωρω εσφαλμενο προσωπικα!!

Οσο για το δευτερο σκελος που αναφερετε παραπανω ΝΑΙ βρισκομαστε σε ενα στεκι του συλλεκτισμου αλλα δεν κατακρινουμε τις ανταλλαγες ή τις αγοροπωλησιες μεταξυ συλλεκτων εδω μεσα!!
Προσωπικα θα προτιμουσα τα μελη μας να βγαζαν εδω ανακοινωσεις οτι πουλανε κατι-καλο-τοσο παρα να το δω στο ebay και τελικα να φευγει σε Γερμανια ή Αμερικη το νομισμα!! (προσωπικη αποψη)

Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #109 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 07:35:26 μμ »

Που φτάσαμε...
Η συλλογή των κουμπιών πρέπει να είναι είτε με κουκουβάγιες είτε χρυσά... Εάν συνεχίζει κάποιος να επιμένει (όπως ο γράφων) εγείρει τη (κατηργημένη) πάλη των τάξεων.
Φτωχός αυτός που συλλέγει τρύπια Αθηναικά τάλληρα, χρυσά του 52, Δραχμές του 46 κλπ, φτωχός αυτός που δεν καταδέχεται τη μετριότητα των δραχμών του 32-33, φτωχός αυτός που προτιμά τις βιτρίνες και τις νεκροφόρες...
Πλούσιος αυτός που προτιμά τις φωτό από τα κουμπάκια, πλούσιος αυτός που σιχαίνεται τους (νεο) έμπορους, πλούσιος αυτός που ψάχνεται για ένα νόμισμα αντί να απευθυνθεί στις γνωστές δημοπρασίες και γνωστούς "νωμισματεμπόρους" (προς τους φτωχούς,δεν είναι ανορθόγραφο)...
Μας μπερδεύει η λέξη σύμπλεγμα αλλά όχι το κόμπλεξ (Ξέρω τώρα θα ανακαλύψει κάποιος ότι τον είπα κομπλεξικό πέρα από τυχαρπαστονομιζοσυλλέκτη). Μας ενοχλέι να μας λέει κάποιος κάτι χωρίς συμφέρον, μας κολακεύει όμως αυτός που μας τα "χώνει".
Στο "παρατημένο" πλέον site της ΠΝΕ υπάρχουν κάποια άρθρα. Διαβάστε τα. Κάποιος αξιόλογος, πρώτα άνθρωπος και μετά συλλέκτης, γράφει πράγματα που δεν μπορείτε να αγοράσετε και είναι σημαντικότερα από τις όποιες συλλογές ή "μαζώματα".
(Υ.Γ Δεν πρόκειται να κάνω προσωπικές επιθέσεις, όσο και εάν ωρισμένοι το κάνουν επειδή δεν αντιλαμβάνονται την Ελληνική γλώσσα.Όμως πραγματικά με εξέπληξε πόσοι βλέπουν τον ευατό τους μέσα από τη λέξη τυχαρπαστοσυλλέκτη. Μάλιστα την απλοποίησαν σε "τυχάρπαστο").
Ποιος ειναι αυτος ο αξιολογος ανθρωπος ανθρωπος και συλλεκτης στο site της ΠΝE;
Χωρις να θελω να κανω προσωπικη επιθεση για κανεναν λογο,αγαπητε ubobke ποιος εισθε ,γιατι δεν συστηνεστε.Αφου εισθε τοσα χρονια στο χωρο και ξερετε τα πραγματα πολυ καλα οπως φαινεται απο τα γραφομενα σας, σιγουρα θα σας γνωριζουν καποια μελη της μεγαλης κοινοτητας μας.Ειναι καλο να γνωριζουμε με ποιον ομιλουμε .


Λυπάμαι αλλά έπιμένεις να μη θέλεις να καταλάβεις, Θα σε παρακαλούσα να μην αλλάζεις τα λόγια μου.
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #110 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 07:50:32 μμ »


[/quote]

ζωγραφισες παλι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
[/quote]

Από grader (?) Ελληνικών νομισμάτων ο οποίος κατονόμαζε σκουπίδια μέτρια Οθωνάκια, ξαφνικά υπερασπίζεται τους "φτωχούς" που μαζεύουν τρύπια όπου (σωστά) η εταιρεία που αντιπροσωπεύει ούτε καν τα βαθμολογεί (άραγε τα θεωρεί κουμπιά?).

Αγαπητέ rakosyllekts σέβομαι το επάγγελμά σου που δεν με αφορά όμως. Εγώ αναφέρομαι σε συλλεκτισμό. Εσύ μπορείς να υπερασπιστείς τις γνωριμίες σου, αλλά οι αντιφάσεις...

Κύριοι, τα τρύπια ούτε καν "σλαμπάρονται". Αυτό που υποστηρίζω κι επιμένω είναι μην αφήνετε να σας πουλάνε τα τρύπια σαν τα δήθεν νομίσματα του "φτωχού". Απλά κάντε υπομονή όλα υπάρχουν.

Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1429



Προφίλ
« Απάντηση #111 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 08:10:10 μμ »

Γνωριζω οτι  στην οθωμανικη αυτοκρατωρια γινωνταν συναλλαγες με τρυπια.
Στις ισπανικες κτισεις με κουρεμενα ή βλεπουμε επανω σε νομισματα, του Φερδναρδου και του Καρολου της
Ισπανιας μικρο κεφαλακι κοντρα μαρκα του Γεωργιου της αγγλιας το ιδιο συνεβει και στην επτανησο πολιτεια
με τους παραδες που ειναι απο την πιεση της κοντραμαρκας ελαφρως σκυφωτοι.
Τα οποια αναγνωριζουν οι καταλογοι ολου του κοσμου.
Παρακαλω αν υπαρχει καποια πηγη που να γραφει, οτι την εποχη του Οθωνος γινωνταν συναλλαγες με τρυπια Οθωνικα νομισματα,ωστε να ενημερωθω και εγω.
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #112 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 09:09:20 μμ »

Γνωριζω οτι  στην οθωμανικη αυτοκρατωρια γινωνταν συναλλαγες με τρυπια.
Στις ισπανικες κτισεις με κουρεμενα ή βλεπουμε επανω σε νομισματα, του Φερδναρδου και του Καρολου της
Ισπανιας μικρο κεφαλακι κοντρα μαρκα του Γεωργιου της αγγλιας το ιδιο συνεβει και στην επτανησο πολιτεια
με τους παραδες που ειναι απο την πιεση της κοντραμαρκας ελαφρως σκυφωτοι.
Τα οποια αναγνωριζουν οι καταλογοι ολου του κοσμου.
Παρακαλω αν υπαρχει καποια πηγη που να γραφει, οτι την εποχη του Οθωνος γινωνταν συναλλαγες με τρυπια Οθωνικα νομισματα,ωστε να ενημερωθω και εγω.


.......................... !
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #113 στις: Νοέμβριος 05, 2011, 09:47:37 πμ »



ζωγραφισες παλι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
[/quote]

Από grader (?) Ελληνικών νομισμάτων ο οποίος κατονόμαζε σκουπίδια μέτρια Οθωνάκια, ξαφνικά υπερασπίζεται τους "φτωχούς" που μαζεύουν τρύπια όπου (σωστά) η εταιρεία που αντιπροσωπεύει ούτε καν τα βαθμολογεί (άραγε τα θεωρεί κουμπιά?).

Αγαπητέ rakosyllekts σέβομαι το επάγγελμά σου που δεν με αφορά όμως. Εγώ αναφέρομαι σε συλλεκτισμό. Εσύ μπορείς να υπερασπιστείς τις γνωριμίες σου, αλλά οι αντιφάσεις...

Κύριοι, τα τρύπια ούτε καν "σλαμπάρονται". Αυτό που υποστηρίζω κι επιμένω είναι μην αφήνετε να σας πουλάνε τα τρύπια σαν τα δήθεν νομίσματα του "φτωχού". Απλά κάντε υπομονή όλα υπάρχουν.


[/quote]

τα τρυπια σλαμπαρονται και παιρνουν kai net grade sth PCGS.UNC DETAIL PIERCED,GENUINE.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #114 στις: Νοέμβριος 05, 2011, 05:21:34 μμ »

Γνωριζω οτι  στην οθωμανικη αυτοκρατωρια γινωνταν συναλλαγες με τρυπια.
Στις ισπανικες κτισεις με κουρεμενα ή βλεπουμε επανω σε νομισματα, του Φερδναρδου και του Καρολου της
Ισπανιας μικρο κεφαλακι κοντρα μαρκα του Γεωργιου της αγγλιας το ιδιο συνεβει και στην επτανησο πολιτεια
με τους παραδες που ειναι απο την πιεση της κοντραμαρκας ελαφρως σκυφωτοι.
Τα οποια αναγνωριζουν οι καταλογοι ολου του κοσμου.
Παρακαλω αν υπαρχει καποια πηγη που να γραφει, οτι την εποχη του Οθωνος γινωνταν συναλλαγες με τρυπια Οθωνικα νομισματα,ωστε να ενημερωθω και εγω.


.......................... !

Ρε Νικο,εσυ εισαι ο ουκομπες??? :)Θα μας τρελανιιιςς?Απορία
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #115 στις: Νοέμβριος 05, 2011, 07:31:19 μμ »

 Σαρκασμός
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1429



Προφίλ
« Απάντηση #116 στις: Δεκέμβριος 18, 2011, 10:19:36 μμ »

Εκλεισε χθες η δημοπρασια της Π.Ν.Ε.χαρικα πολυ γιατι εξαρτιματα γιορντανων, δεν ειδα πανω απο τρια, και μαλιστα το ενα μεσα σε λοττο των 200 γραμμαριων ασημιου,ειχε και δυο,ενα μισο του 1855 που απο 20 εκλεισε
στα 44 ευρω, και 1/4 του 1855 απο 55 ευρω απεσυρθει, ετσι για να μπαινουν ορισμενα πραγματα στις πραγματικες τους διαστασεις, ειναι μια καλη αρχη!
ΕΥΓΕ στην ΠΝΕ χιλια ευγε!!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences