Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 02:26:35 μμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τι εστι Σολφερίνο!-40λεπτα 1861-86  (Αναγνώστηκε 48306 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 26, 2017, 10:15:18 μμ »

Σχετικά με το γραμματόσημο που ανέβασες LHH δες αυτό: https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=547&lot=383416

Προφανώς και δεν είναι το μοναδικό αντίτυπο....
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 27, 2017, 10:44:42 πμ »

Ευχαριστώ πάρα πολύ,γι'αυτο που ανέβασες !
Το νόημα του ποσταρίσματος μου αυτη ακριβώς την έννοια είχε,ότι πως ένα γραμμ.μέσα σε λιγότερο απο 15 χρόνια και μέσα στην χειρότερη οικονομική συγκυρία εξαπλασιάζει την αξία του.
Εντάξει υπάρχουν λίγο ποιό μεγάλα περιθώρια,αλλά η ευκρινής σφραγιδα Θεσσαλονίκη,που απο μόνης της κάνει 10ε στον κατάλογο αλλά εδώ παίρνει άλλη αξία σαν ταχ.ιστορία λόγω του τέλους 40λ για την χρήση απο το γραφείο εξωτερικού,αντισταθμίζει τα λίγο μικρότερα περιθώρια του δικού μου
Καταγράφηκε
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 29, 2017, 09:46:17 πμ »

Εδώ έχω τα 40λεπτα
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 02, 2017, 09:21:22 μμ »

Κατόπιν συνομιλίας με άριστο γνώστη επι των ΜΚΕ,συμφωνΉσαμε,καθώς προσθέρονται για μελέτη,ότι το πρώτο είναι καθαρισμένων,επίσης και το δεύτερο και για το τρίτο είναι συνεχόμενων.Η σκέψη πως το πρώτο είναι συνεχόμενων απομακρύνεται απο τους βαρείς ΑΕ και το πρώτο ανήκει τελικά στα πρώτα τραβήγματα τέλη 1862/αρχές 1863
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2017, 12:25:41 μμ από LHH » Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 07, 2017, 05:35:33 μμ »

Το δεύτερο γραμ/μο είναι μάλλον 36β αλλά σε πολύ περίεργο τόνο.
Εβαλα δίπλα ένα 10λεπτο καθαρισμένων και δύο 36c για σύγκριση.
Οποιος φίλος θέλει ας ανεβάσει καμία φώτο από αυτά τα 40λεπτα σε χαρτί κατωτέρας ποιότητας να δούμε αποχρώσεις. Πρέπει να έχει τεράστιο φάσμα αυτό το 40λεπτο.
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 07, 2017, 09:11:16 μμ »

Αγαπητέ salonico αν είχε καλά περιθώρια και είναι και χωρις κάποια λέπτυνση είναι μια ακριβή περίπτωση.Γενικά όσο πιο κοντά,θεωρητικά,πάει ο χρωματισμός προς το Σολφερίνο τόσο ανεβαίνει η τιμή.Το 40λ 1871 έχει βασικό χρωματισμό το θαμπό,άτονο χρώμα μπιστρ,απο το κίτρινο μέχρι το ροζ.Το πολύ βαθύ ροζ-κόκκινο είναι πλέον το Σολφερίνο,άρα όσο πιο σκούρα απόχρωση σε αυτο το γραμμ.τόσο πιο ''δύσκολο'' γίνετε-θυμάμαι περιγραφή λοτ σε κάποια δημοπρασία''με απόχρωση πολύ κοντά του Σολφ.,τιμή τόσο,τουλάχιστον αρκετα επάνω για να το θυμάμαι και να μου'χει κάνει εντύπωση.

Στεκόμενος πάνω σε αυτο που έγραψες για το κατώτερο χαρτί,νομίζω αν θεωρήσουμε μια ''άνθιση'' της μελέτης και του ενισχυμένου ενδφιαφέροντος ,για τις ΜΚΕ την τελευταία δεκαετία/δεκαπενταετίΑ,ο ένας απο τους δύο λόγους,και ο κύριότερος είναι ακριβώς αυτό:
η κατάργηση της ονομασίας αλλά και άποψης,''κατωτέρας ποιότητας χάρτου''

Θα μπορούσε να σταθει ακόμα και ειδικό τόπικ για την εμπέδωση των κομβικών αλλαγών που συντελέστηκαν ,αρχη γενομένης στο συνέδριο της Βέρνης το 1991,πάνω στην μελέτη των ΜΚΕ...!
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 07, 2017, 10:48:11 μμ »

Merci για την απάντηση, κάνω συλλογή μελέτης και μαζεύω κομμάτια ψιλοδευτεράτζες.
Αλλά τι είναι αυτό το συνέδριο της Βέρνης; Η Ελβετία μπορεί να κρύβει πολλές εκπλήξεις.
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 08, 2017, 09:48:23 πμ »

Αν και λίγο πολύ τα θυμάμαι απο μνήμης,θα τα ξαναφρεσκάρω και θα τα παρουσιάσω τελικά σε ένα νέο τοπικ,νομίζω ότι ,βλέποντας και  απο την περίπτωσή μου, πάνω στη μελέτη των ΜΚΕ,χρησιμοποιώντας μελέτες προ του 2000 συνδυαστικά με τις μεταγενέστερες,αλλά ακόμα και η χρήση του κατάλογου Hellas με τους άλλους δύο ,Ερμής και Βλαστός,έστω και αν ο δεύτερος δεν ξαναεκδόθηκε απο το 2012,εύλογο και αναμενώμενα ο συλλέκτης βρίσκεται μπροστά σε περιπτώσεις που μπερδεύουν.....νομίζω ότι στο νέο τόπικ θα αναλυθουν συνοπτικά και περιεκτικα οι διαφορές προ και μετά,σίγουρα δεν είναι τεράστιες ,αλλά σίγουρα παίζουν σημαντικό ρόλο !
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 08, 2017, 01:22:46 μμ »

Πολυ καλη περιπτωση , ιδιαιτερο χρωμα! Μακαρι να μπουνε και αλλα ροζ-σιτοχρωμα διπλα διπλα για να δουμε τις διαφορες. Ενα δικο μου ειναι σιγουρα λιγοτερο κοκκινο απο αυτο.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 29, 2017, 01:23:28 μμ »

Εδώ είναι ένα κιτρινοσιτόχρωμο σε πρασινωπό. Χαρακτηριστικό ''0'' του Groom, θέση 62. Γενικά νομίζω πως στα 40λεπτα των 1871-72 υπάρχει τεράστια ποικιλία χρωμάτων. Πολλά γραμματόσημα με ξεθωριασμένα ή θαμπά χρώματα και πολύ λιγότερα με έντονα και καθαρά.
Καταγράφηκε
Theosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 28



Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 23, 2017, 07:45:18 μμ »

Καλησπέρα,

ορμώμενος από την πρόσκληση για ανάρτηση των 40λεπτων που έχουμε στη συλλογή μας από την έκδοση 1871/1872 σας αναρτώ και ένα με παραποιημένο 4 στους Αριθμούς Ελέγχου!! Έχω βέβαια και άλλα 2-3 σε ροζέ-σιτόχρωμο σε πρασινωπό και κιτρινωπό-σιτόχρωμο σε πρασινωπό, αλλά δεν έχω φωτογραφίες...

Κάποια στιγμή θα τα αναρτήσω και εκείνα
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences