Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:49:45 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 9
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τι γίνεται με το Ασήμι;  (Αναγνώστηκε 85819 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
KRISTHEGREEK
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 812


Χρήστος.


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 05:50:13 μμ »

Τα ακίνητα μου φαίνονται επισφαλής τοποθέτηση . Θα πέσουν ακόμη περισσότερο.
Η κρίση στην Ελλάδα δεν έχει πιάσει πάτο.


Έχεις δίκιο, όμως υπάρχουν ακίνητα μοναδικά, που δεν μπορείς να τα δείς να πωλούνται ούτε κάθε 100 χρόνια.
Αυτές τις ευκαιρίες λέω και όχι ένα απλό διαμέρισμα ή κτήμα.
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1488

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 06:03:35 μμ »

Υπάρχουν τέτοια ακίνητα αλλά δεν είναι για το βαλάντιο , όχι του μέσου , αλλά ούτε του πλούσιου Έλληνα.
Κάτι αστέρες του Χόλυγουντ θα τα αγοράσουν ή κάτι Σαουδάραβες με πετρελαιοπηγές ...  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
KRISTHEGREEK
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 812


Χρήστος.


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 06:15:33 μμ »

Δεν μιλάω για το Ελληνικό ή τον Ελαιώνα...

Μιλάω για ένα γωνιακό μαγαζί σε κεντρικό εμπορικό δρόμο της περιφέρειας ή και της Αθήνας, "ο κάθε ένας με την δύναμή του".
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 05:18:47 μμ »

 Ηλία συμφωνώ μαζί σου σε γενικές γραμμές, η σκέψη μου στηρίζεται στις ίδιες βάσεις. Ο sac από την άλλη διατυπώνει έναν εύλογο προβληματισμό, ότι αν καταστραφεί η παγκόσμια οικονομία θα είναι τραγικό γεγονος που θα επηρεάσει ακόμη και αυτούς που έχουν προνοήσει...
 
Για να επιστρέψω όμως στον τίτλο του θέματος προς τα που βαδίζει η τιμή του Αργύρου μεσοπρόθεσμα? Μακροπρόθεσμα θεωρώ ότι τα πολ. μετ. θα αποκομίσουν σημαντικά κέρδη. Μελετώντας όμως τις Ιστορικές τιμές  θεωρώ ότι είναι πολύ πιθανό σύντομα να δούμε και τιμές 2007, δηδαδή κάτω από 10 ευρώ την ουγγιά.
 
Αυτή τη στιγμή η παγκόσμια οικονομία έιναι σε υφεσιακό κλίμα ,αφού το χρήμα που κόπηκε σε παγκόσμιο επίπεδο για να σώσει τον Τραπεζικό και Ασφαλιστικό τομέα, έχει φορτώσει υπέρογκα ,τα δημόσια χρέη των κρατών τα οποία πασχίζουν να εξορθολογίσουν τους Προυπολογισμούς τους. Για να το κάνουν αυτό μπορεί να κόβουν πολύ πληθωριστικό χρήμα όμως ταυτόχρονα μαζεύουν και πολύ χρήμα! Όπότε αντί να δημιουργείται πληθωρισμός εμφανίζεται ο  αποπληθωρισμός σε παγκόσμιο επίπεδο. Που πιθανά θα πιέσει τις τιμές των commodities προς τα κάτω... Άρα και τα πολ. μετ..
 
Αυτό που είναι ενθαρυντικό για το ασήμι όμως έιναι ο λόγος του προς τον Χρυσό, αυτή τη στιγμή είναι στο 72. Τα τελευταία 45 χρόνια το ratio έχει ξεπεράσει μόλις 4 φορές το 70 και οι τρείς από αυτές ήταν για πολύ μικρό χρονικό διάστημα. Μόνο το 91-97 παρέμεινε πάνω από το 70 για χρόνια...

 Αυτό για μένα κάνει αυτή τη στιγμή το ασήμι πολύ ελκυστικό...
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 06:13:32 μμ »

Ηλία συμφωνώ μαζί σου σε γενικές γραμμές, η σκέψη μου στηρίζεται στις ίδιες βάσεις. Ο sac από την άλλη διατυπώνει έναν εύλογο προβληματισμό, ότι αν καταστραφεί η παγκόσμια οικονομία θα είναι τραγικό γεγονος που θα επηρεάσει ακόμη και αυτούς που έχουν προνοήσει...
 
Για να επιστρέψω όμως στον τίτλο του θέματος προς τα που βαδίζει η τιμή του Αργύρου μεσοπρόθεσμα? Μακροπρόθεσμα θεωρώ ότι τα πολ. μετ. θα αποκομίσουν σημαντικά κέρδη. Μελετώντας όμως τις Ιστορικές τιμές  θεωρώ ότι είναι πολύ πιθανό σύντομα να δούμε και τιμές 2007, δηδαδή κάτω από 10 ευρώ την ουγγιά.
 
Αυτή τη στιγμή η παγκόσμια οικονομία έιναι σε υφεσιακό κλίμα ,αφού το χρήμα που κόπηκε σε παγκόσμιο επίπεδο για να σώσει τον Τραπεζικό και Ασφαλιστικό τομέα, έχει φορτώσει υπέρογκα ,τα δημόσια χρέη των κρατών τα οποία πασχίζουν να εξορθολογίσουν τους Προυπολογισμούς τους. Για να το κάνουν αυτό μπορεί να κόβουν πολύ πληθωριστικό χρήμα όμως ταυτόχρονα μαζεύουν και πολύ χρήμα! Όπότε αντί να δημιουργείται πληθωρισμός εμφανίζεται ο  αποπληθωρισμός σε παγκόσμιο επίπεδο. Που πιθανά θα πιέσει τις τιμές των commodities προς τα κάτω... Άρα και τα πολ. μετ..
 
Αυτό που είναι ενθαρυντικό για το ασήμι όμως έιναι ο λόγος του προς τον Χρυσό, αυτή τη στιγμή είναι στο 72. Τα τελευταία 45 χρόνια το ratio έχει ξεπεράσει μόλις 4 φορές το 70 και οι τρείς από αυτές ήταν για πολύ μικρό χρονικό διάστημα. Μόνο το 91-97 παρέμεινε πάνω από το 70 για χρόνια...

 Αυτό για μένα κάνει αυτή τη στιγμή το ασήμι πολύ ελκυστικό...


φάσκεις και αντιφάσκεις, αγαπητέ Τρικαλινέ. Τα λόγια σου λένε έτσι αλλα στην πράξη ξεπουλάς ασήμι για να πάρεις χρυσό. Μήπως είσαι διχασμένη προσωπικότητα;
Το ύφος μου δεν είναι επιθετικό αλλα δεν μου αρέσει να αφήνω τίπποτα κάτω (είμαι χειρότερος κι απο τον Sac   Χαμόγελο  ).
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 06:48:03 μμ »

  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο.

Απλά λέω αυτό που νομίζω ότι είναι σωστό, και το πιστεύω 100%! Σε γενικές γραμμές και αυτό κάνω. Τώρα το ότι θέλω να πάρω 2  κομματάκια γιατί μου κάναν κάπως, έιναι απλά για προσωπική ευχαρίστηση.

P.S. Όλοι είμαστε διχασμένες προσωπικότητες, με την έννοια ότι αλλό προστάζει η λογική και άλλο το συναίσθημα...
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 07:44:03 μμ »

συμφωνώ με όσα λες και προσπαθώ να σε συνετίσω, να μην κλαίς μετά  το χαμένο σου ασήμι  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 08:05:07 μμ »

 Μεγάλο χαμόγελο Κοίτα αγαπητέ, τα νομίσματα είναι κάπως σαν τις γυναίκες, αυτή που σου κάνει κλικ συνήθως δεν είναι κατάληλη να ανοίξεις σπίτι αλλά για να το γκρεμίσεις!!!

 Πάντως σε αυτό έχω καταλήξει, όταν ανέβει ο χρυσός το ασήμι θα τον ξεπεράσει σε άνοδο. Αυτό που με προβληματίζει είναι (πάντα στα ασημένια) ποιά θα είναι αυτά που θα αποδώσουν περισσότερο, αυτά με το χαμηλό ή αυτά με το μεγαλύτερο premium.



 
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1488

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 09:42:17 μμ »

 
...
Αυτή τη στιγμή η παγκόσμια οικονομία έιναι σε υφεσιακό κλίμα ,αφού το χρήμα που κόπηκε σε παγκόσμιο επίπεδο για να σώσει τον Τραπεζικό και Ασφαλιστικό τομέα, έχει φορτώσει υπέρογκα ,τα δημόσια χρέη των κρατών τα οποία πασχίζουν να εξορθολογίσουν τους Προυπολογισμούς τους. Για να το κάνουν αυτό μπορεί να κόβουν πολύ πληθωριστικό χρήμα όμως ταυτόχρονα μαζεύουν και πολύ χρήμα! Όπότε αντί να δημιουργείται πληθωρισμός εμφανίζεται ο  αποπληθωρισμός σε παγκόσμιο επίπεδο. Που πιθανά θα πιέσει τις τιμές των commodities προς τα κάτω...
Αυτό το φαινόμενο ονομάζεται στασιμοπληθωρισμός. Συνδιάζεται δε και με την μανιώδη τάση "αποχρέωσης" των νοικοκυριών. Δηλαδή οι τράπεζες μαζεύουν τα δανεικά που έδωσαν , ενώ ταυτόχρονα σταματούν να δίνουν δάνεια (αρνητική πιστωτική επέκταση)

Παράθεση
« Απάντηση #52 στις: Σήμερα στις 09:05:07 μμ »   
...

 Πάντως σε αυτό έχω καταλήξει, όταν ανέβει ο χρυσός το ασήμι θα τον ξεπεράσει σε άνοδο.
Έτσι είναι
Παράθεση
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 15, 2014, 10:33:51 μμ »   
 ... Είναι αρκετά πιθανών  όμως να υπεραποδώσει το ασήμι σε σχέση με το χρυσό . Δηλαδή να έχει π.χ. 5% αύξηση ο χρυσός και 10% αύξηση το ασήμι...

Παράθεση
Αυτό που με προβληματίζει είναι (πάντα στα ασημένια) ποιά θα είναι αυτά που θα αποδώσουν περισσότερο, αυτά με το χαμηλό ή αυτά με το μεγαλύτερο premium.

Προσωπική μου άποψη , όσο πιο κοντά στο μέταλλο τόσο καλύτερα.




Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 18, 2014, 11:14:03 μμ »

 Αυτό σηκώνει λίγη συζήτηση. Ναι σίγουρα ο καθένας θα ήθελε αντί να πληρώσει 35-40% να πάρει κάτι με 10-15% πάνω , όσο το δυνατόν πιο κοντά στην τιμή σποτ, όμως το ερώτημα είναι άλλο. Αν κάποιος αγόραζε πριν από 2-3 χρόνια ένα ασημένιο αετό στα 40 ευρώ (σήμερα που δεν έχει καλά καλά 20) πως θα αισθανόταν? Θυμός Θυμός Θυμός
Αντίθετα αν έκανε μια άλλη επιλογή δίνοντας λίγα περισσοτερα χρήματα και αγοράζοντας κάτι με ελαφρώς μεγαλύτερο premium, οι απώλειες που θα έιχε θα ήταν σημαντικά λιγότερες ή καθόλου.

 Στο ακραίο καταστροφικό (αλλά πιθανό) σενάριο του παγκόσμιου οικονομικού κραχ, θα εκτοξεύονταν οι τιμές των πμ, οπότε σίγουρα κερδισμένος θα ήταν αυτός που θα είχε τη μεγαλύτερη ποσότητα καθώς τότε όλα λίγο πολύ στις ίδιες τιμές θα διαπραγματεύοντουσαν...
 
Καταγράφηκε
vagos789
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 25, 2014, 11:36:26 πμ »

Στο ακραίο καταστροφικό (αλλά πιθανό) σενάριο του παγκόσμιου οικονομικού κραχ, θα εκτοξεύονταν οι τιμές των πμ

Αυτο δεν το ειδαμε να συμβαινει στην κριση του 2009
Τα πμ τελικα ακολουθουν την ταση των χρηματιστηριων
Νομιζω οτι ο μοναδικος τροπος να ωφεληθουν τα πμ απο καταρρευση θα ηταν εαν οι κυβερνησεις επεστρεφαν στον κανονα του χρυσου

Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Δεκέμβριος 10, 2014, 07:50:19 μμ »

Βρισκομαστε στο κατωφλι κοσμοιστορικων γαιωπολιτικων εξελιξεων.Κανενας αναλυτης δεν μπορει πλεον με βεβαιοτητα να πει που θα κοιμανθουν οι τιμες των πολυτιμων μεταλλων,αλλα ολοι εξεταζουν τα πιο ακραια σεναρια.Σημερα η  Saxobank  μας εστειλε την εκθεση με τα 10 αρνητικα σεναρια για το 2015 και εφριξα.Οι αγορες ετοιμαζονται για τα χειροτερα,και αν αυτα ερθουν οι συνεπειες στα μεταλλα θα ειναι απροβλεπτες.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Δεκέμβριος 10, 2014, 08:25:59 μμ »

Όταν λες φίλε μου απρόβλεπτες τι εννοείς , θετικές ή αρνητικές εξελίξεις βλέπουν περισσότερες
Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Δεκέμβριος 10, 2014, 09:04:24 μμ »

Οι προβλεψεις για τη παγκοσμια οικονομια ειναι δυσοινονες.Τα αποτελεσματα στα πολυτιμα μεταλλα δεν μπορουννα προβλεφθουν γιατι κανεις δεν ξερει πως θα κινηθουν οι επενδυτες και τα μεγαλα κεφαλαια σρε μια ασχημη περιπτωση.Θα καταφυγουν στην ασφαλεια των πολ μεταλλων ή θα ρευστοπιοισουν μαζικα;Μακαρι να μπορουσαμε να το προβλεψουμε και να σχεδιασουμε τις επομενες κινησεις μας.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1488

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Δεκέμβριος 10, 2014, 09:17:23 μμ »

...Θα καταφυγουν στην ασφαλεια των πολ μεταλλων ή θα ρευστοπιοισουν μαζικα;Μακαρι να μπορουσαμε να το προβλεψουμε και να σχεδιασουμε τις επομενες κινησεις μας.
Καλύτερα να μην κοιτάμε τι θα κάνουν τα μεγάλα funds τα οποία άλλωστε δεν μας γνωστοποιούν ούτε τις προθέσεις τους ούτε το χαρτοφυλάκιό τους. Αυτοί κάνουν τη δουλειά τους η οποία είναι η κερδοσκοπία.
Καλύτερα να  κοιτάμε τι  θα κάνουμε εμείς και να κινούμεθα με το ένστικτό μας.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 9
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences