Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 09:00:07 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 9
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τι γίνεται με το Ασήμι;  (Αναγνώστηκε 86126 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 15, 2014, 09:33:51 μμ »

Και επειδή το παρόν θέμα είναι το ασήμι πράγματι το ασήμι δεν έχει δική του δυναμική ,απλώς ακολουθεί το χρυσό .
Είναι σχεδόν αδύνατον να επανέλθει η ισοτιμία του διμεταλλισμού . Είναι αρκετά πιθανών  όμως να υπεραποδώσει το ασήμι σε σχέση με το χρυσό . Δηλαδή να έχει π.χ. 5% αύξηση ο χρυσός και 10% αύξηση το ασήμι.
Οι τιμές όντως είναι υπερβολικά χαμηλές . Αν αναλογισθούμε άλλα , άσκοπα , έξοδα που κάνουμε (π.χ. υπερσυγχρονα κινητα- τάμπετ- μάμπλετ -αϊ φον 5,6, τον άλλο μήνα το 7 κτλ) θα μπορούσαμε κυριολεκτικά να τρώμε με ασημένια σερβίτσια.    Τα καθημερινά σερβίτσια , όχι τα επίσημα.  Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2014, 10:24:20 μμ από Μιχάλης 80 » Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 15, 2014, 10:16:53 μμ »

1 λίρα = 1 καρβέλι = φαγητό για μια βδομάδα
1 ευρώ = 10 ευρώ = 10.000 ευρώ = 0 καρβέλι = νηστικός

Δηλαδή, εσύ κατάλαβες, ότι, αν καταρρεύσει το χαρτονόμισμα, η ζωή θα συνεχίζεται κανονικά, απλώς θα πληρώνουμε με χρυσό, αντί για μετρητά. Ότι θα βλεέπις τον εαυτό σου στον καθρέφτη και δεν θα τον γνωρίζεις, είναι λεπτομέρεια...

Συγγνώμη για το ύφος μου, αλλά είτε ζεις είτε πεθαίνεις τότε, μπορεί να μην έχει μεγάλη διαφορά.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2014, 10:26:28 μμ από sac » Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 15, 2014, 11:39:09 μμ »

Η ζωή θα συνεχιστεί κανονικά όπως συνεχίστηκε και σε 250 χρεοκοπίες που έχουν γίνει σε εθνικά χαρτονομίσματα τα τελευταία 150 χρόνια.
Να θυμίσω ότι η πρώτη χρεοκοπία από χαρτονόμισμα έγινε στη Γαλλία πριν από 300 χρόνια περίπου.
Η κατάρρευση ήταν και θα είναι πάντα τεχνητή για να μαζεύεται ο πλούτος στους ολίγους (ελίτ) και να χάνουν οι πολλοί (μάζα).
Αν βέβαια πάμε σε Παγκόσμια σύρραξη τότε όντως οι προτεραιότητες θα είναι άλλες.
Το μέταλλο ήταν και θα είναι εσαεί το τελευταίο καταφύγιο και ασφάλεια για τέτοιες καταστάσεις.
Οι ξένοι το λένε preserve of value.
Απλά δηλαδή, διατηρείς την αξία των κόπων σου και δεν στα τρώει ο αεριτζής τραπεζίτης όπως έχει γίνει πολλάκις στο παρελθόν.
Τη δεκαετία του τριάντα βγήκε διάταγμα στην Αμερική για την παράδοση χρυσού και όσοι τσίμπησαν έχασαν 70% σε μία νύχτα (ήταν πολλοί αυτοί που δεν τσίμπησαν).
Σήμερα δεν βγάζουν διάταγμα γιατί θα γίνει χαμός, μας το ρουφάνε με άλλο τρόπο.
Money for gold σε όλες τις τηλεοράσεις του κόσμου τα τελευταία 6 χρόνια.
Και μην ξεχνάτε, αγοράζουμε σε τιμή κοσμήματος και όχι χρυσού.
Η τεράστια διαφορά αργυρού χρυσού είναι ότι το πρώτο είναι πλέον βιομηχανικό μέταλλο με αμέτρητες εφαρμογές σε όλους τους τομείς, από ιατρική, φωτοβολταϊκά μέχρι αεροδιαστημική.
Ανάργυρε υπάρχουν ακόμη ορυχεία αργυρού και μόνον τα οποία κλείνουν το ένα μετά το άλλο (Πολωνία, Μεξικό, ΗΠΑ κτλ).
Έχεις δίκιο ότι η μεγαλύτερη ποσότητα που εξορύσσεται είναι byproduct και ειδικά του χαλκού, αλλά έχεις άδικο αναφορικά με την ανακύκλωση.
Είναι οικονομικά ασύμφορο ακόμη με τέτοιες τιμές να ανακυκλώσεις από μια τηλεόραση που έχει 60 cents ασήμι ή από ένα κινητό που έχει 3 cents ασήμι.
Έχουν ξεκινήσει ανακύκλωση από φωτοβολταϊκά που περιέχουν 2 ουγγιές ασήμι ανά τετραγωνικό μέτρο, αλλά για μικροσυσκευές που είναι δισεκατομμύρια από δαύτες στον πλανήτη πρέπει να φτάσει 150$ η ουγγιά για να συμφέρει όπως λένε οι ειδικοί. 
Όλα αυτά καταλήγουν χωματερή προς το παρόν.
Οι μητρικές των υπολογιστών βέβαια που περιέχουν χρυσό ανακυκλώνονται κανονικά από τις εταιρείες ανακύκλωσης (γιατί απλά συμφέρει οικονομικά).
Συμπέρασμα ότι χρυσό έχουμε βγάλει 5000 χρόνια τώρα είναι όλος ακόμη μαζί μας.
Τα δακτυλίδι της μαμάς σας μπορεί να είναι χρυσός από την αρχαία Αίγυπτο για παράδειγμα.
Το ασήμι είναι μια άλλη ιστορία και η δυναμική του θα φανεί προς το τέλος της δεκαετίας που διανύουμε όπως λένε οι ειδικοί.
 
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 15, 2014, 11:58:35 μμ »

Και ένα τελευταίο, από το έδαφος με αναλογία 1:10 εξορύσσεται ακόμη, απλά τα κοιτάσματα λιγοστεύουν γιατί το ασήμι το βρίσκεις συνήθως επιφανειακά στο φλοιό σε αντίθεση με τον χρυσό που η φλέβα μπορεί να φτάσει και τα 10 χιλιόμετρα βάθος.
46 δισεκατομμύρια ουγγιές ασήμι έχουμε βγάλει συνολικά.
4,6 δισεκατομμύρια ουγγιές είναι το νούμερο για το χρυσό.
Η παγκόσμια ζήτηση σε ασήμι αυτή τη στιγμή είναι περίπου εννιακόσια εκατομμύρια ουγγιές το χρόνο και από αυτά μόνο τα εκατόν είκοσι εκατομμύρια γίνονται νομίσματα, που και αυτά θάβονται.
Ψάξτε λίγο και δείτε τα νούμερα και θα βγάλετε συμπέρασμα, γιατί τα νούμερα δεν λένε ποτέ ψέμματα.
Η τιμή είναι χαμηλά για έναν πολύ απλό λόγο, για κάθε μια ουγγιά σε φυσικό μέταλλο πουλάνε στην αγορά 100 ουγγιές σε χαρτί.
Αυτή είναι σήμερα η αναλογία κύριοι.
Και οι τράπεζες 1:9 πρέπει σύμφωνα με το νόμο να δανείζουν και έχουμε φτάσει στο 1:50, τι περιμένετε δηλαδή, ότι  θα πάει επ' άπειρον αυτό?
Κάποια στιγμή το πανηγύρι θα τελειώσει σίγουρα, το πότε ακριβώς δεν ξέρουμε μόνον.
Οι λύσεις που προωθούν είναι άϋλο χρήμα ή πόλεμο.
Ο πόλεμος είναι παλιά συνταγή αλλά δύσκολη με τα πυρηνικά σήμερα.
Το άϋλο χρήμα που προωθούν είναι συνέπεια της ψηφιακής εποχής που την εκμεταλλεύονται για το δικό τους συμφέρον.


      
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 12:05:40 πμ »

Υποθέτω ότι ο Ανάργυρος μίλησε για ανακύκλωση ασημιού από ασημένια κοσμήματα , μαχαιροπήρουνα , σκέυη και δίσκους σερβιρίσματος.

Κατά τα υπόλοιπα συμφωνώ και πάλι.
Και δεν είναι ανάγκη να γίνει παγκόσμια σύρραξη.
Ξεκίνησαν να κόβουν δολλάρια με τις παλλέτες στην αμερική για να αντιμετωπίσουν την κρίση του 2008.
Μετά είπαν ότι θα κάνουν τάπερ . Προσφάτως ανακάλεσαν . "Δεν κάνουμε τάπερ , είναι νωρίς ακόμα"

Ζήλεψε ο Ντράγγι ."Θα κάνουμε ότι είναι δυνατόν για να σώσουμε το ευρώ , και πιστέψτε με , αυτό θα είναι αρκετό". Στο 0.05% το βασικό του ευρώ. Πριν λίγες μέρες μίλησε για μαζικές αγορές ομολόγων κρατων.
Δεν είπε επι λέξει "θα κόψω χρήμα" .Είπε θα δέχομαι τα κρατικά ομόλογα για παροχή ρευστότητας.
Έρχεται πληθωρισμός και το βλέπουνε. Η Γερμανία επαναπατρίζει το χρυσό της. Η βενεζουέλα το έκανε ήδη , με εντολή του Τσάβες λίγους μήνες πριν πεθάνει.
Κίνα , Ρωσία και άλλες αναπτυσσόμενες αυξάνουν αποθέματα.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 12:09:38 πμ »

Αυτό που είπα στον nestor34 είναι διαφορετικό, γιατί αυτός κατάλαβε άλλο.

Σε σένα είπα:
Αν γίνει κατάρρευση και αναγκαστούμε να αγοράζουμε μια λίρα ατο καρβέλι... κάποιος άλλος θα ληστεύει τους κόπους μας...

Αν δεν βρίσκουμε ούτε ξύλα για τη σόμπα να ζεσταθούμε... τι να λέει ότι θα έχουμε στα χέρια μας το πραγματικό χρήμα...

Λέω εγώ, τώρα...

Αν αγοράζεις μια λίρα το καρβέλι, πάλι κάποιος δεν θα κλέβει τον κόπο σου;

Όσο για τα υπόλοιπα... θα το πω με δικά μου λόγια.... Μπορεί να έχεις γενικά δίκιο, αλλά θα ήθελα να πεις κι ένα "μακάρι να βγω ψεύτης"...

Τέλος πάντων, όσοι τα 'χετε, βρείτε τι είναι καλύτερο. Εγώ, τουλάχιστον, δεν έχω τέτοια έννοια. Ό,τι είναι να γίνει, θα γίνει...

Δεν είπε επι λέξει "θα κόψω χρήμα" .Είπε θα δέχομαι τα κρατικά ομόλογα για παροχή ρευστότητας.
Άσχετο... αλλά ο Ντράγκι λογικό είναι να χρησιμοποίησε τη σωστή ορολογία :-)
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 12:10:21 πμ »

Έχει πέσει τόση προπαγάνδα από τα ΜΜΕ που στην Αμερική βγαίνουν στο δρόμο με 1 silver eagle οι δημοσιογράφοι και το πουλάνε στην ονομαστική.
99 στους 100 δεν το αγοράζουν για ένα χάρτινο δολλάριο.


Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 12:22:02 πμ »

Στην πόλη δυστυχώς θα το αγοράζεις χρυσό το καρβέλι, στην επαρχία θα δίνεις αυγά από τις κότες ή ρίγανη και βολβούς που έχεις μαζέψει και θα παίρνεις αλεύρι.
Εννοείται ότι μακάρι να βγω ψεύτης, απλά παραθέτω τα γεγονότα και μεταφέρω απόψεις αυτών που ασχολούνται επαγγελματικά για το που το πάνε.
Είναι βέβαια και αυτή η Ιστορία που όλο κύκλους κάνει.
Μακάρι να βρεθεί κάποιος ή κάτι για να τους σταματήσει, αλλά ότι για να διαγράψουν το χρέος τους οι κοσμοκράτορες προς τα εκεί το πάνε, είμαι πλέον πεπεισμένος.
 
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 12:24:55 πμ »

Και αυτά για την μόχλευση 1:50 τά έχω πει αλλά λίγοι τα ακούν και ακόμη λιγότεροι τα καταλαβαίνουν,
ενώ είναι τόσο απλό . Η τράπεζα δανείζει 50 φορές πάνω τις καταθέσεις σας. Εαν το 2,01% των δανείων δεν εξωφληθούν η τράπεζα έχει πτωχεύσει.
Οι περισσότεροι δεν θέλουν ούτε να το ακούσουν , ούτε να το σκεφτούν , ούτε να ζορίσουν και να στεναχωρίσουν το μυαλό τους.
Παράθεση
δηλαδή, ότι  θα πάει επ' άπειρον αυτό?
Κάποια στιγμή το πανηγύρι θα τελειώσει σίγουρα, το πότε ακριβώς δεν ξέρουμε μόνον.
Όταν θα δημιουργηθεί μία "κρίσημη ποσοτικά" ομάδα ανθρώπων που θα πάψει να έχει εμπιστοσύνη στο χάρτινο χρήμα , αλλά και στο τραπεζικό σύστημα και στη συνέχεια βρεί μημητές.

Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 12:30:31 πμ »

Κι' εγώ τα γράφω τρία χρόνια τώρα, που αποφάσισα τουλάχιστον να εκθέσω τις σκέψεις μου δημόσια.
Γιατί μου τα είχαν πει και μου τα είχαν εξηγήσει οι γονείς μου ευτυχώς από τα 15 μου χρόνια για το τι έρχεται.
Τα έλεγα στους φίλους μου και με κορόϊδευαν, βέβαια εγώ ποτέ δεν δανείστηκα ως φυσικό πρόσωπο από τράπεζα και το πρώτο μου μέταλλο το αγόρασα το 1992 όταν έφυγα στην ποντοπόρο ναυτιλία.
Ο μόνιμος καυγάς στο σπίτι με τη σύζυγό μου ήταν γιατί δεν παίρνουμε δάνειο για να πάρουμε το δικό μας σπίτι.
Άντε να της εξηγήσεις ότι θα το πληρώσεις διπλό στην τράπεζα και ότι το έχεις ήδη αγοράσει τριπλό από τον κατασκευαστή.
 

Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 12:35:35 πμ »

Έχει πέσει τόση προπαγάνδα από τα ΜΜΕ που στην Αμερική βγαίνουν στο δρόμο με 1 silver eagle οι δημοσιογράφοι και το πουλάνε στην ονομαστική.
99 στους 100 δεν το αγοράζουν για ένα χάρτινο δολλάριο.
Δεν αμφιβάλλω καθόλου , ειδικά για τα αμερικανάκια.
Να τους βαραίνει στο πορτοφόλι το μέταλλο;  Σαρκασμός

Προσφάτως έκανα δώρο σε βάφτηση ένα αργυρό ΒRΙΤΑΝΝΙΑ  σε όμορφη θήκη και πέρασε από το μυαλό μου
"μήπως νομίσουν ότι τους δωρίζω 2 αγγλικά pounds"; και με περάσουν για γύφτο;
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 12:41:27 πμ »

Έχει πέσει τόση προπαγάνδα από τα ΜΜΕ που στην Αμερική βγαίνουν στο δρόμο με 1 silver eagle οι δημοσιογράφοι και το πουλάνε στην ονομαστική.
99 στους 100 δεν το αγοράζουν για ένα χάρτινο δολλάριο.
Δεν αμφιβάλλω καθόλου , ειδικά για τα αμερικανάκια.

Προσφάτως έκανα δώρο σε βάφτηση ένα αργυρό ΒRΙΤΑΝΝΙΑ  σε όμορφη θήκη και πέρασε από το μυαλό μου
"μήπως νομίσουν ότι τους δωρίζω 2 αγγλικά pounds"; και με περάσουν για γύφτο;
Τότε πως θα πάψει η εμπιστοσύνη στο χαρτί?
Πανικό θα πάθουν μόλις τα τρισεκατομμύρια δολλάρια που έχει κόψει και μοιράσει η ιδιωτική εταιρεία FED στην υφήλιο, αρχίζουν να επιστρέφουν πίσω στη μαμά πατρίδα.
Αυτό θέλουν να προλάβουν και από εκεί και πέρα αρχίζουν τα σενάρια περί πολέμου, μεταφοράς της κρίσης στην Ευρώπη, στρατιωτικού νόμου, ebola και δε συμμαζεύεται.
  
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 12:51:25 πμ »

Έτσι για να πω το παράπονό μου, τα λέω ακόμη δειλά-δειλά και με τρόπο σε φίλους μου υπαλλήλους μου, συνεργάτες μου, για να μην με περάσουν για τρελό, αλλά η ανταπόκριση είναι ελάχιστη.
Οι περισσότεροι πιστεύουν ότι αυτά είναι φαντασιώσεις και ότι οι κόποι μας πρέπει να είναι στην τράπεζα και δεν κινδυνεύουν από τίποτα.
Όταν έγινε το κούρεμα στην Κύπρο όλοι μου είπαν ότι αυτό δεν πρόκειται να γίνει ποτέ στην Ελλάδα, εκτός ενός συνεργάτη που έχασε ένα σημαντικό ποσόν από τη Λαϊκή που έκλεισε (100 χρόνια και, τράπεζα).  
Όπως λένε και αυτοί που γνωρίζουν πολλά περισσότερα, όσο πιο αργά γίνει, τόσο πιο μεγάλο θα είναι.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2014, 02:47:13 πμ από pepos » Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 12:54:34 πμ »

Το ίδιο λέμε
Παράθεση
δηλαδή, ότι  θα πάει επ' άπειρον αυτό?
Κάποια στιγμή το πανηγύρι θα τελειώσει σίγουρα, το πότε ακριβώς δεν ξέρουμε μόνον.
Όταν θα δημιουργηθεί μία "κρίσημη ποσοτικά" ομάδα ανθρώπων που θα πάψει να έχει εμπιστοσύνη στο χάρτινο χρήμα , αλλά και στο τραπεζικό σύστημα και στη συνέχεια βρεί μημητές.

Στέλνουν οι Κινέζοι τα δολάρια πίσω στην Αμερική και αγοράζουν φυσικό χρυσό.

Γιαυτό και το δολάρια γράφει επάνω "αυτο είναι το νόμιμο χρήμα (legal tender) που χρησιμοποιείται για όλες τις ιδιωτικές και δημόσιες πληρωμές" , για να ενισχύσει την εμπιστοσύνη στο χάρτινο χρήμα.

Τρέμουν μην αρθεί αυτή η εμπιστοσύνη . Και αυτό θα γίνει όταν θα δημιουργηθεί αυτή η "κρίσημη ποσοτικά" ομάδα ανθρώπων που θα πάψει να έχει εμπιστοσύνη στο χάρτινο χρήμα και βρεί μημητές.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 01:00:49 πμ »

Μην προσπαθείς να τους πείσεις Ηλία .
Δεν θέλουν να ακούσουν.
Δεν θέλουν να ζορίσουν το μυαλό τους .
Δεν θέλουν να κάνουν στενάχωρες σκέψεις.

Κούρεμα ασφαλώς και θα γίνει . Ο ίδιος ο Ντάισελμπουν το είπε δημοσίως. Για χώρες που έχουν δημοσιονομικά προβλήματα . Ακούστηκε και ποσοστό 10% . Από το μυαλό μου τα βγάζω ρε παιδιά;
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 9
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences