Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 03:14:31 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Επιχρυσωμένα-Έγχρωμα Silver Eagles  (Αναγνώστηκε 2578 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Koufonissiwtis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 58



Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 25, 2011, 10:19:56 μμ »

Γεια σας.
Θα ήθελα τη γνώμη σας για κάποια επιχρυσωμένα ή/και έγχρωμα silver eagle dollars που είδα σε δημοπρασίες.
Πέρα από το θέμα του γούστου, υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί γενικά να με διαφωτίσει; Όσον αφορά για παράδειγμα πιθανή φθορά του μετάλλου, αν εχουν αξία μεγαλυτερη η μικρότερη από τα συνηθισμένα, αν δειχνει προτιμηση σε αυτα ο συλλεκτικός κόσμος κλπ...

Οποιαδήποτε παρατήρηση δεκτή.
Ευχαριστώ
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 25, 2011, 10:54:20 μμ »

Λαμπρο για επιχρυσωμενα δεν εχω υποψη μου αλλα μαλλον θα προκειται για ιδιωτικη επιχρυσωση.Οσο για τα εγχρωμα το νομισμα ειναι γνησιο αλλο ο επιχρωματισμος ειναι απο ιδιωτικη εταιρια και οχι απο κρατικο φορεα. Καλο ειναι να υπαρχει σαν δειγμα ενα σε μια συλλογη κατα την αποψη μου.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 25, 2011, 10:58:20 μμ »

αν εννουμε το ιδιο, ο καταλογος δεν αναφερει επιχρυσωμενο κομματι για το ετος 2000 ουτε για κανενα αλλο ετος.Κατι που το κανει για μερικες κοπες κουκαμπουρα ή κινεζικων παντα που  επιχρυσωθηκαν ή επιχρωματιστηκαν απο τα κρατικα νομισματοκοπεια.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 27, 2011, 01:36:15 μμ »

νομισματα που εχουν υποστει,επιχρυσωση,επαργυρωση,,κλπ, δεν πιστευω να εχει εκδωσει επισημα, καποιο κρατος.τωρα για ιδιωτικες εκδοσεις?πιστευω οτι δεν ειναι νομιμο,η γενικα το να επιχρυσωσεις μια πενταρα του 1954 και να την βαλεις σε μια συσκευασια,δεν ειναι σοβαρη επαγγελματικη ενασχοληση,των διαφορων εταιριων,η και ατομων, που αχολουνται επαγγελματικα με το νομισμα,κλπ.οσο για το θεμα εμπορικοτητος,ειναι πιστευω,αναξιο λογου.μου θυμιζει τις προχειρες συσκευασιες,κυκλοφορημενων νομισματων,του 1926, του παυλου,κωνσταντινου,κλπ.πιστευω,οτι ειναι πεταμενα χρηματα αφου μπορειτε να τα αγορασετε ολα,στην μιση τιμη,και πιο κατω.οσο για την συσκευασια?δεν πιστευω,οτι δεν τους δινει κυρος,αφου μερικα, ειναι αρκετα φθαρμενα, για να τα συλεξει κανεις.οσο για τα επισμαλτωμενα κρατικων κοπων,απο διαφορες παραξενες νησιωτικες χωρες!!! του ειρηνικου,η και μεγαλων κρατων,πιστευω,οτι ειναι για εμπορικους και μονο σκοπους,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences