Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 06:38:56 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αποσυρμενα γραμματοσημα Λεωνιδα Σαμπανη  (Αναγνώστηκε 14634 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sotoscr
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 24, 2014, 07:26:25 μμ »

Καλησπερα στην παρεα. Μια ερωτηση εχω να κανω οσον αφορα τον τιτλο του θεματος μου. Εχω στην κατοχη μου 2 καρτελες με τα συγκεκριμενα γραμματοσημα. Βλεπω στο internet που εψαξα οτι οι τιμες μεταξυ διαφορων αγγελιων εχουν μεγαλο χασμα μεταξυ τους. Εχω δει τιμες απο 80 μεχρι 8000 ευρω. Ειλικρινα δεν ξερω γιατι τοση διαφορα. Εσεις ποσο εκτιματε μια τετοια καρτελα και ποσο πιστευετε μπορει να πουληθει? Σας ευχαριστω.
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 24, 2014, 07:46:22 μμ »

8000 ευρω φυσικα  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 24, 2014, 07:54:24 μμ »

Καλησπερα στην παρεα. Μια ερωτηση εχω να κανω οσον αφορα τον τιτλο του θεματος μου. Εχω στην κατοχη μου 2 καρτελες με τα συγκεκριμενα γραμματοσημα.

μήπως είναι φωτοτυπίες με γόμα γραμματοσήμων ??

είσαι σίγουρος ότι είναι "γραμματόσημα "?
Καταγράφηκε
sotoscr
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 24, 2014, 08:40:17 μμ »


μήπως είναι φωτοτυπίες με γόμα γραμματοσήμων ??

είσαι σίγουρος ότι είναι "γραμματόσημα "?
[/quote]

τι εννοεις αυτο με την γομα και την φωτοτυπια? δεν καταλαβαινω. καρτελα ολοκληρη ειναι με τα γραμματοσημα. δουλευε η μανα μου στο ταχυδρομειο και τις πηρε οταν πρωτοβγηκαν πριν σταματησουν την κυκλοφορια οποτε ειναι ατοπο να υποννοει καποιος οτι ειναι πλαστο αν εννοεις αυτο.
Καταγράφηκε
Vaggosmaster
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 231



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 24, 2014, 08:58:50 μμ »

Καλησπέρα φίλε μου

Οι τιμές ποικίλουν αναλόγως τη ζήτηση , ο μόνος τρόπος να μάθεις την τιμή τις αγοράς είναι δημοπρασία.

3 ερωτήσεις! Άνεση
Είναι η γνωστή καρτέλα των δέκα και σε ζελατίνα?
είναι μεταξύ τους ενωμένες οι καρτέλες?
Κάτω δεξιά στο φύλλο έχει το όνομα κάποιας πόλης?
   
Καταγράφηκε

Χρω φιλανθρώπως και δικαίως τοις εντυγχάνουσι
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 24, 2014, 09:19:17 μμ »


μήπως είναι φωτοτυπίες με γόμα γραμματοσήμων ??

είσαι σίγουρος ότι είναι "γραμματόσημα "?

τι εννοεις αυτο με την γομα και την φωτοτυπια? δεν καταλαβαινω. καρτελα ολοκληρη ειναι με τα γραμματοσημα. δουλευε η μανα μου στο ταχυδρομειο και τις πηρε οταν πρωτοβγηκαν πριν σταματησουν την κυκλοφορια οποτε ειναι ατοπο να υποννοει καποιος οτι ειναι πλαστο αν εννοεις αυτο.
[/quote]


εάν έγραφες ότι τα αγόρασε η μητέρα σου όταν δούλευε
σe ταχυδρομείο δεν θα έκανα κανένα σχόλιο .

όταν όμως κυκλοφορούν ακόμα και εισιτήρια του τρόλευ πλαστά ,
δεν είναι καθόλου άτοπο να υποθέσει κάποιος,
ότι γραμματόσημα ακριβά,  μπορεί να είναι έργο κάποιου κοπρίτη
που θέλει να κοροϊδέψει συλλέκτες .
Καταγράφηκε
sotoscr
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 24, 2014, 09:29:32 μμ »

ελπιζω να μην πηρες στραβα την απαντηση μου γιατι δεν αναφερομουνα ειδικα σε σενα απλα το ειπα με βαση το σχολιο σου για να μην προτρεξουν μερικοι και πουνε α καλα μας κοροιδευει αυτος.προς θεου ρε παιδια. ανθρωποι ειμαστε οχι κλεφτες Χαμόγελο 20 χρονια δουλευε η μανα μου στα ελτα και εχει αρκετα πραγματα. ΦΠΗΚ, κονκαρδες, γραμματοσημα, υπογεγραμμενα και μη και πολλα αλλα. απλα μου εκατσε τωρα η σειρα του σαμπανη.
Καταγράφηκε
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 24, 2014, 09:34:09 μμ »

όλα καλά φίλε ,κανένα πρόβλημα .
καλή διαμονή & διασκέδαση εδώ στο στέκι.
Καταγράφηκε
sotoscr
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 24, 2014, 09:39:26 μμ »

Καλησπέρα φίλε μου

Οι τιμές ποικίλουν αναλόγως τη ζήτηση , ο μόνος τρόπος να μάθεις την τιμή τις αγοράς είναι δημοπρασία.

3 ερωτήσεις! Άνεση
Είναι η γνωστή καρτέλα των δέκα και σε ζελατίνα?
είναι μεταξύ τους ενωμένες οι καρτέλες?
Κάτω δεξιά στο φύλλο έχει το όνομα κάποιας πόλης?
   

καλησπερα και σε σενα φιλε μου. ναι ειναι η γνωστη καρτελα των δεκα. δεν ειναι ενωμενες μεταξυ τους. ειναι μεμονωμενες των δεκα γραμματοσημων. και στο κατω μερος γραφει αθηνα για πολη
Καταγράφηκε
aiolos68
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 237



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 25, 2014, 09:35:31 πμ »

Καλημέρα στον κατάλογο Βλαστού 2012 το φυλλαράκι των δέκα το δίνει στα 140 € αξία καταλόγου. Τώρα αν έχει την Αθήνα η Θεσσαλονίκη κλπ η αξία του ειναι σαφώς μεγαλύτερη αλλά η τιμή του εξαρτάται πάντοτε απο το πόσο το θέλει κάποιος για αγορά.  Πριν μερικά χρόνια είχαν πουληθεί στην εξωπραγματική τιμή των 18 ή 19 χιλιάδων ευρώ (μεγάλη φούσκα) . Πάντως στη σημερινή εποχή που οι τιμές έχουν πατώσει ο σαμπάνης βρίσκεται  σε σχετικά καλές τιμές 70-80 € το απλό offset. Τα υπολοιπα με τις πόλεις έχω καιρό να τα δω στο εβαυ αλλά σε παλιές δημοπρασίες έπιαναν γύρω στα 200 ε. Κατά τη γνώμη μου πρέπει να τα κρατήσεις γιατί κάποια στιγμή τα πράγματα θα φτιάξουν και η αξία τους θα εκτοξευθεί .
Καταγράφηκε
sotoscr
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 25, 2014, 12:42:06 μμ »

Καλημέρα στον κατάλογο Βλαστού 2012 το φυλλαράκι των δέκα το δίνει στα 140 € αξία καταλόγου. Τώρα αν έχει την Αθήνα η Θεσσαλονίκη κλπ η αξία του ειναι σαφώς μεγαλύτερη αλλά η τιμή του εξαρτάται πάντοτε απο το πόσο το θέλει κάποιος για αγορά.  Πριν μερικά χρόνια είχαν πουληθεί στην εξωπραγματική τιμή των 18 ή 19 χιλιάδων ευρώ (μεγάλη φούσκα) . Πάντως στη σημερινή εποχή που οι τιμές έχουν πατώσει ο σαμπάνης βρίσκεται  σε σχετικά καλές τιμές 70-80 € το απλό offset. Τα υπολοιπα με τις πόλεις έχω καιρό να τα δω στο εβαυ αλλά σε παλιές δημοπρασίες έπιαναν γύρω στα 200 ε. Κατά τη γνώμη μου πρέπει να τα κρατήσεις γιατί κάποια στιγμή τα πράγματα θα φτιάξουν και η αξία τους θα εκτοξευθεί .

ναι το ξερω οτι ειχαν πουληθει στην οντως εξωπραγματικη τιμη των 18000+ ευρω αλλα απο εκει και περα ειναι ειναι στην κριση πιστευω του καθενος ποσα θελει να διαθεσει για την αγορα ενος τετοιου γραμματοσημου. τελος παντων θα ακολουθησω την συμβουλη σου να τα κρατησω για μελλοντικη πωληση. σε ευχαριστω.
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 25, 2014, 09:58:17 μμ »

Καλωσήρθες στο στέκι.
Ή δική μου συμβουλή είναι να τα κρατήσεις ως οικογενειακό κειμήλιο και να συνεχίσεις τη συλλογή με τα τρέχοντα, που έχουν αξία (αν και ένα σχετικό θέμα πυροδότησε εκρήξεις και έλαβε δραματική κατάληξη, όπως ήταν λογικό, στο στέκι τις προάλες). Κανείς δεν έγινε πλούσιος από τα γραμματόσημα.
Επιπλέον: Είναι η συλλογή της μητέρας σου. Πόσο εύκολα την αποχωρίζεσαι; Σκέψου το αυτό.
Φιλικά,
salonico
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 26, 2014, 03:44:19 μμ »

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα.

Υπάρχει κάποια εξήγηση; Κάτι που  δεν βλέπω;

http://www.ebay.com/itm/GREECE-2004-OLYMPICS-WINNERS-SABANIS-SHEETLET-of-10-OFFSET-MNH-SIG-UP-REQ-/361121301767?pt=Stamps_World_Stamps&hash=item541481c507&nma=true&si=cN1GV2V1ByH9I9QmdZ7Fi5X%252B76A%253D&orig_cvip=true&rt=nc&_trksid=p2047675.l2557

http://www.ebay.com/itm/GREECE-2004-OLYMPICS-WINNERS-SABANIS-SHEETLET-of-20-OFFSET-MNH-SIG-UP-REQ-/141477292195?pt=Stamps_World_Stamps&hash=item20f0b428a3&nma=true&si=cN1GV2V1ByH9I9QmdZ7Fi5X%252B76A%253D&orig_cvip=true&rt=nc&_trksid=p2047675.l2557#ht_2126wt_916
Καταγράφηκε
greenday
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 26, 2014, 03:49:53 μμ »

πως ακριβως καταλαβαινω σε πια πολη εγιναν που γραφετε (αθηνα θεσσαλονικη κτλπ) το γραφει πανω καπου συγκεκριμενα>?
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 26, 2014, 03:53:44 μμ »

Οι ψηφιακές εκτυπώσεις το γράφουν κάτω δεξιά στο φυλλαράκι. Φαίνεται αρκετά εύκολα, όταν υπάρχει. Οι offset δεν έχουν κάτι τέτοιο.

Τα μεμονωμένα γραμματόσημα νομίζω ότι δεν ξεχωρίζουν.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences