Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 09:11:51 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Large Indian Head Gold Dollar 1862  (Αναγνώστηκε 5775 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 22, 2014, 10:00:19 μμ »

Καλοριζικο Χρησταρα.........οπως σου ειπα παμε χαμενοι δεν εχουμε σωσιμο  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 23, 2014, 09:26:55 πμ »

Καλοριζικο Χρηστο!!!Ομορφο Νομισμα και πιστευω η Φωτογραφια σου το Αδικει!!!σε Χαιρετω,γιαννης.
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 23, 2014, 10:41:42 πμ »

Πραγματικά έχετε δίκιο, οι φωτογραφίες το αδικούν, στο χέρι είναι πολύ καλύτερο με φουλ λούστρο. Θα το στείλω με την επόμενη παρτίδα στην NGC να δούμε πως θα πάει. Λίγες φωτογραφίες που τράβηξα σήμερα ίσως δείξουν καλύτερα τα χαρακτηριστικά του. Δεν θέλω να παραλείψω και να ευχαριστήσω τον Δημήτρη(elpidoforos) για τις συμβουλές του πριν από την απόκτηση του νομίσματος. Ευχαριστώ και τους υπόλοιπους φίλους για τα καλά του λόγια, χαρά μου να μοιράζομαι μαζί σας όμορφα νομίσματα.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 23, 2014, 11:40:29 πμ »

Τώρα μάλιστα οι νέες φωτογραφίες αναδεικνύουν το τόσο ωραίο νόμισμα.
Πιστεύω η πιστοποίηση θα είναι πολύ καλή σε βαθμό.
Υ.Γ. Να είναι σίγουροι κάποιοι, ότι στα μάτια μας δείχνει τεράστιο σε σύγκριση με οποιοδήποτε μισόλιρο. Άνεση Άνεση   
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 23, 2014, 04:45:14 μμ »

Τώρα μάλιστα οι νέες φωτογραφίες αναδεικνύουν το τόσο ωραίο νόμισμα.
Πιστεύω η πιστοποίηση θα είναι πολύ καλή σε βαθμό.
Υ.Γ. Να είναι σίγουροι κάποιοι, ότι στα μάτια μας δείχνει τεράστιο σε σύγκριση με οποιοδήποτε μισόλιρο. Άνεση Άνεση   
επειδη εχεις σε αυτα τα νομισματα την εμπειρια και την γνωση πες μας δυο λογακια τι βλεπουμε τι προσεχουμε κλπ.....επισης στο συγκεκριμενο του Χρηστου τι βλεπεις πως το κρινεις....εχω καποια αποψη δικη μου αλλα δεν ειμαι σιγουρος
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 23, 2014, 05:58:12 μμ »

Τώρα μάλιστα οι νέες φωτογραφίες αναδεικνύουν το τόσο ωραίο νόμισμα.
Πιστεύω η πιστοποίηση θα είναι πολύ καλή σε βαθμό.
Υ.Γ. Να είναι σίγουροι κάποιοι, ότι στα μάτια μας δείχνει τεράστιο σε σύγκριση με οποιοδήποτε μισόλιρο. Άνεση Άνεση  
επειδη εχεις σε αυτα τα νομισματα την εμπειρια και την γνωση πες μας δυο λογακια τι βλεπουμε τι προσεχουμε κλπ.....επισης στο συγκεκριμενο του Χρηστου τι βλεπεις πως το κρινεις....εχω καποια αποψη δικη μου αλλα δεν ειμαι σιγουρος
Από πού να αρχίσω και που να σταματήσω.
Γενικά είναι νομίσματα πολύ κοπιαρισμένα λόγω ενδιαφέροντος,έχουν άτσαλες κόπιες αλλά κυρίως οπτικά τέλειες,μία μεγάλη ατέλεια που έχουν είναι το βάρος τους, επίσης ένα άλλο χαρακτηριστικό έχουν σωστά καράτια και μερικές φορές όσο και εάν ακούγεται παράξενο λίγο περισσότερο.
Δεν βασίζεσαι ποτέ στην διάμετρο κυρίως στα μεγάλα γιατί έχουν απόκλιση προς τα πάνω.
Τα βασικά στοιχεία είναι το βάρος - η οδόντωση - και το ελαφρά υπερυψωμένο rim.
Η Οδόντωση είναι ένα χάος, διαφορετική σε κάθε αξία.
Το βάρος συνήθως είναι λιγότερο.
Οποιος είχε την δυνατότητα να έχουν περάσει από τα χέρια του αρκετές κοπές από κάθε αξία θα έλεγα ότι πραγματικά είναι σχετικός,από φωτογραφία 100% μην είσαι ποτέ σίγουρος.
Γι αυτό και λέω συνεχώς πιστοποίηση σε αυτά τα νομίσματα,και η pcgs και η ngc θεωρητικά είναι μητρικά τους νομίσματα και είναι εντελώς απίθανο με την εμπειρία και την database που διαθέτουν να την πάθουν.
Σε γενικές γραμμές όλα αυτά.

Κυρίως αυτό σε φοβίζει,ίσως και το rim.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2014, 07:09:02 μμ από elpidoforos » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences