Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 05:12:46 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Οθωμανικό 1223/12  (Αναγνώστηκε 1927 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 10:07:32 μμ »

Πρόβλημα σε αρκετές λεπτομέρειες για Hayriye και περίεργες διαστάσεις και βάρος.
Είναι κάλπικο... Εκτός... κι αν μου διαφεύγει κάτι.

Έτος : 1223/12 , Βάρος : 0.95 gr , Διάμετρος : 21-22 mm , Υλικό : Χρυσό ?? / Επίχρυσο ??

Τη βοήθειά σας, μπας και βγάλουμε κάποια άκρη.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2014, 10:19:01 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Dir
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 411


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 10:47:31 μμ »

Δυσκολο Κωστα! Οσο και αν εψαξα δεν εβγαλα ακρη.
Για 1/2 HAYRIYE ειναι βαρυτερο, για 1 HAYRIYE ειναι πολυ ελαφρυτερο. Επισης 12 ετος δεν κοπηκε αποτι βλεπω κανενα απο τα 2. Οπως εγραψες υπαρχει προβλημα και σε πολλες λεπτομερειες!

Βρηκα και μια δημοπρασια απο καποιον που εχει το ιδιο θεμα (12? error) http://www.ebay.com/itm/Turkey-Gold-Mahmud-II-AH-1223-55-1808-1-2-HAYRIYE-ALTIN-1223-12-Error-/121439599779?pt=US_World_Coins&hash=item1c465d3ca3
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 11:03:16 μμ »

κωστα μου... πολυ φοβαμαι οτι ειναι κοπια! ΑΑΑΑΑννν εχει χρυσο ειναι σε πολυ χαμηλα καρατια... αλλα πιθανοτατα ειναι επιχρυσο.. ειτε σε ευτελες μεταλλο ειτε σε ασημι!

το λεω γιατι εχω ενα ασημενιο κι επιχρυσωμενο..

με τετοιο μεγεθος δεν ειναι μισο χαϊρι.. το μισο ειναι 15-17 χιλιοστα και βαρος απο 0.73 εως 0.90 γραμμαρια!

ετσι ειναι του μεγαθους του 1 χαϊριου... αλλα...

στο σχεδιο πασχει παντου!!! εχουν κανει τραγικα λαθη... ουτε το κωνσταντινουπολη ειναι σωστα. ουτε τα αραβικα μεσα στα οβαλ γυρω απ οτο κεντρικο σχεδιο... πολυ χαλι μιλαμε! και η δημοπρασια που σου εδειξε ο Dir, μαλλον κοπια ειναι... τι μαλλον... κοπια ειναι!

στο 1 Χαιρι ΥΠΑΡΧΕΙ με ετος 12 και ειναι λεθος στην τυπωση! ηθελαν να γραψουν 21 και εγινε αυτο! δεν εχω δει φωτογραφια του αλλα δεν μπορει να εχει τετοια λαθη στο σχεδιο αλαλ και τοση διαφορα βαρους!

το 1 Χαίρι ειναι στα 20-21 χιλιοστα και εχει βαρος απο 1.73 εως 1.84 γραμμαρια! ειναι δε... 87.3% καθαρος χρυσος!

οι μοντερνες κοπιες (χαιρι δυστυχως εχω μονο κοπια... αν και ειναι ευκολα..), ειναι με βαρος 1.22 γραμμαρια.. ισως και λιγο παρακατω αναλογα με το παχος τους, αλλα εχουν καλη τυπωση!

καλου κακου ελεγξε το για καθαροτητα χρυσου.. αλλα...

Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 22, 2014, 07:20:48 πμ »

Εξ αρχής φαινόταν ότι είναι κόπια, έχει πρόβλημα και ελλείψεις σε πολλές λεπτομέρειες. Είπα να το συζητήσουμε διότι και 'γω δεν έχω δει ακόμη του 1223/12 σε καλές φωτό, και έλεγα μήπως έχασα κάποιο επεισόδιο ή μου διαφεύγει κάτι. Κι αυτό του eBay επίσης είναι κόπια. Έγιναν οι κατάλληλες αναφορές και συστάσεις στους πωλητές... και των 2 νομισμάτων.
Γιώργο, Νίκο... Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια... πάμε γι' άλλα.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences