Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 03:25:59 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χιλιάδες ελληνικά αρχαιολογικά ευρήματα  (Αναγνώστηκε 17583 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 22, 2014, 01:14:50 μμ »

Μάλλον είναι πραγματική η συγκεκριμένη είδηση..κρίμα πραγματικά τί να πω..περισσότερο φταίμε εμείς σαν λαός για αυτή την κατάντια , παρά οι ξένοι..

Πάντως γενικά πρέπει να προσέχουμε πολύ τις πληροφορίες από το ίντερνετ.Κυκλοφορεί πολύ ψέμα το οποίο αναπαράγεται σε πολλά σάιτ.
+1 Διαβαστε παλαιοτερα αρθρα στην ιστοσελιδα για κυνηγους?θησαυρων,πωλησεις μηχανηματων ανιχνευσης?ποσο στοιχιζουν στην Διεθνη αγορα?οι Ελληνικοι θησαυροι που εμεις θαυμαζουμε μονο στα Μουσεια(εκτος και αν ειμαστε νομιμοι Κατοχοι η συλλεκτες-εμποροι,κλπ)!!!Τα εχουμε αναλυσει ολα πολλες φορες!!Δεν φταινε μονο οι Ξενοι!!!ισως εις ειμαστε οι Χειρωτεροι διακινητες της Ιστοριας μας!!Χαιρετω την Παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 22, 2014, 02:45:10 μμ »

να και μια ευχαριστη ειδηση σε συνεχεια αυτων που συζητουσαμε http://www.tanea.gr/news/culture/article/5161668/ogdonta-arxaia-ellhnika-nomismata-epistrefoyn-apo-thn-italia-sthn-ellada/
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 22, 2014, 02:46:48 μμ »

βεβαια τα νομισματα ειχαν κατασχεθει απο το 2008 και επρεπε να περασουν 6 χρονια αλλα ποτε δεν ειναι αργα
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 29, 2014, 02:00:31 μμ »

Αρχαία Ελληνικά νομίσματα από την Αμφίπολη βγάζουν σε δημοπρασία οι Γερμανοί φίλοι μας ... Άραγε που τα βρήκαν; ...
http://www.defencenet.gr/defence/item/%CE%BF%CE%B9-%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%AF-%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%80%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%8D%CE%BD-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B1%CE%AF%CE%B1-%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%AF%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CE%BC%CF%86%CE%AF%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B7-%CF%84%CE%B1-%CE%B5%CE%AF%CF%87%CE%B1%CE%BD-%CE%BA%CE%BB%CE%AD%CF%88%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%BF%CE%B4%CE%BF-%CF%84%CE%B7%CF%82
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 30, 2014, 08:58:33 πμ »

Γιάννη μου,

Και πριν κανα μήνα ανέBασες ένα παρόμοιο ποστ και γίναμε κώλος εμεις και εσύ απλά διάBαζες. Μεγάλο χαμόγελο

Ας αφήσουμε στην άκρη τον Gorny and MOsch. Εμεις είμαστε οι προδότες πακέτο με τους πολιτικους μας, εμείς όταν ξέραμε ότι κλέBανε και κάναμε ότι δεν Bλέπαμε για να πάρουμε λίγο απο το μέλι. Καλά κανει ο Gorny and Mosch  και μας ξεπουλάει αφου ειμεις δεν φροντίσαμε να ψηφίσουμε πολιτικούς αντάξιους του επιπέδου μας. Ή μάλλον τοσα χρόνια ψηφίζαμε πολιτικούς του επιπέδου μας??

Και γω μαζί με τον Gorny and Mosch . Μακάρι να τα πουλήσει όλα μπας και Bαλουν μυαλό καποιοι καποιοι που το  παίζουν ελληνάρες με 'ε' μικρό ασφαλώς και θίγονται όταν μας ξεπουλάνε αλλά οταν πανε στην κάλπη κατεBάζουν νεράκια .....
+1 Το Ψαρι,οπως πολυ Σωστα  γραφει και ο Βασιλης,βρωμαει απο το Κεφαλι!!!Σιγουρα και αλλοι Πολλοι(στην διαρκεια τοσων δεκαετιων,κλπ)!!!που αφου ειδαν το Μελι,δεν ηταν Χαζοι!!!πληροφοριες στους εμπορους μηχανηματων ανιχνευσης,κυνηγους? θησαυρων!!!κλπ.Ποσες Χιλιαδες Εξαιρετικων και Σπανιων Αρχαιων,κλπ νομισματων πωλουνται καθε Χρονο στο Εξωτερικο?και εδω θελανε να απαγορευσουνε(για υποπτους λογους για μενα) τους Αργυρους Φοινικες ως Πολιτιστικη? Κληρονομια!!δεν ανακαλυψαμε σημερα την πυριτιδα!!!και μη Χειρωτερα για ενα θεμα που Δυσφημει την Χωρα μας!!!Χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 02, 2014, 04:00:08 μμ »

Για όσους πιστεύουν ότι το Υπουργείο Πολιτισμού βαράει μύγες.

http://news.in.gr/culture/article/?aid=1231352135

Αν ήταν εύκολη δουλειά η ανάκτηση κλεμμένων αρχαιολογικών αντκειμένων, θα... την έκαναν οι δημοσιογράφοι!
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 02, 2014, 04:29:46 μμ »

Sac, πιστεύεις οτι αυτη η κεφαλή μπορεί να ανήκει στον Ερμή; Ο Ερμής συμβολίζει, εκτός των άλλων την γοργάδα, την ταχύτητα, την ευκινησία κι αυτά αποτυπώνονται σε χαρακτηριστικά νέου άνδρα. Εμένα περισσότερο σε Δία ή Ποσειδώνα μου κάνει.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 02, 2014, 08:29:23 μμ »

Δεν γνωρίζω/Δεν απαντώ. Και η φωτογραφία δεν είναι καθαρή και η προτομή(Κλείσιμο ματιού είναι φθαρμένη.

Αλλά φοράει καπέλο!

Ίσως είναι από οδοδείκτη ("όρο") και είναι φτιαγμένη πρόχειρα. Από αυτές που έσπασε ο Αλκιβιάδης και η παρέα του...

Ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.hellinon.net/parallila/?p=343

Χαμηλά, δίπλα στη δεύτερη εικόνα, αναφέρει ότι η αρχαϊκότερη απεικόνηση του Ερμή ήταν "σφηνοπόγων" και στην κλασική εποχή καθιερώθηκε "αγένειος".
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2014, 08:44:16 μμ από sac » Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 02, 2014, 08:41:49 μμ »

είναι άδικο να κατηγορείς άδικα κάποιον (βλ Αλκιβιάδης), αν ζούσε θα μπορούσε να σου κάνει μήνυση.
Δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω εγώ εκ μέρους του  Γλώσσα
 Μάλιστα στον αρχαϊκό τύπο των ερμών δεν υπάρχει καμιά διαφορά στα χαρακτηριστικά μεταξύ του Διονύσου και του Ερμή, η διάκριση στις νεότερες γίνεται από το “κηρύκειο”, τον πίλο και άλλα στοιχεία, τα οποία συνοδεύουν τις ερμές του Ερμή. Ούτε με τον Διόνυσο μοιάζει.
Το π.α.χ.χ. τι σημαίνει;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2014, 09:07:14 μμ από nestor34 » Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 02, 2014, 08:59:29 μμ »

Εντάξει, να μου έλεγες για κανέναν άλλον...

Ο Αλκιβιάδης κατέχει το παγκόσμιο ρεκόρ προδοσίας. Και το όνομά του έγινε συνώνυμο με τον αμοραλισμό.

Πρόδωσε τους Αθηναίους στους Σπαρτιάτες, μετά τους Σπαρτιάτες στους Αθηναίους, μετά πάλι τους Αθηναίους στους Σπαρτιάτες και τέλος όλους μαζί στους Πέρσες.

Θα μου πεις το γεγονός ότι έκανε τόσα εγκλήματα δεν αποδείχνει ότι έσπασε και τα κεφάλια του Ερμή. Αλλά πραγματικά από τον Αλκιβιάδη όλα μπορούσε να τα περιμένει κανείς...

Δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω εγώ εκ μέρους του  Γλώσσα

Αν το αδίκημα διώκεται αυτεπάγγελτα, μπορείς να το καταγγείλεις. Αν διώκεται μόνο "κατ' έγκλησιν", τότε πρέπει να αποδείξεις το έννομο συμφέρον σου. Η συκοφαντική δυσφήμιση κλπ πέφτει στη δεύτερη κατηγορία.
 :-)
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 02, 2014, 09:11:45 μμ »

ναι, ο Αλκιβιάδης ήταν σαν τον Βενιζέλο, τον δικό μας. Θα πουλούσε και τη μάνα του για να μείνει στην εξουσία.
Αν δεν κατηγορούνταν (ίσως άδικα) για το έγκλημα αυτό ίσως να μην κατέπεφτε στις προδοσίες και ίσως έπαιρνε και τη νίκη στη Σικελία και είχαμε διαφορετική ιστορία.
Εγώ πάντως είμαι με τους Σπαρτιάτες  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 02, 2014, 09:27:18 μμ »

Χαλάρωσε.

Κι ο Αριστείδης εξοστρακίστηκε και ο Θεμιστοκλής και ο Κλεισθένης εξορίστηκε, αλλά δεν ξεφτιλιστήκανε... Και ο Κίμωνας υποχρεώθηκε να πληρώσει το πρόστιμο του Μιλτιάδη και ο Κόνωνας ξηλώθηκε από ναύαρχος, αλλά τίμησαν τον εαυτό τους.

Μάλιστα ο Θεμιστοκλής είχε καταφέρει το απόλυτο (!) Έβαλε τον τεράστιο εγωισμό του στην υπηρεσία της υστεροφημίας του και με αυτόν τον τρόπο απέφυγε οποιοδήποτε λάθος.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 09:51:44 πμ »

Για να να μην λέμε μόνο τα καλά του Υπουργείου Πολιτισμού...

http://news.in.gr/culture/article/?aid=1231352676

Παράλληλα, έχουν πολύ ενδιαφέρον οι λεπτομέρειες για το συγκεκριμένο οικόπεδο.
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 10:02:05 πμ »

Χαλάρωσε.

Κι ο Αριστείδης εξοστρακίστηκε και ο Θεμιστοκλής και ο Κλεισθένης εξορίστηκε, αλλά δεν ξεφτιλιστήκανε... Και ο Κίμωνας υποχρεώθηκε να πληρώσει το πρόστιμο του Μιλτιάδη και ο Κόνωνας ξηλώθηκε από ναύαρχος, αλλά τίμησαν τον εαυτό τους.

Μάλιστα ο Θεμιστοκλής είχε καταφέρει το απόλυτο (!) Έβαλε τον τεράστιο εγωισμό του στην υπηρεσία της υστεροφημίας του και με αυτόν τον τρόπο απέφυγε οποιοδήποτε λάθος.

δεν μιλάμε για εξοστρακισμό αλλα για πιθανή εκτέλεση.
Όταν δίνεις και την ψυχή σου για την πόλη σου και η αναγνώριση είναι οτι είσαι ιερόσυλος, αν είσαι αθώος, γίνεσαι και προδότης (προσωπική εκτίμηση χωρίς να το συμμερίζομαι. Εκεί φάνηκε, εξάλλου, η μεγάλη ψυχή του Σωκράτη. Όσο για τους Αθηναίους, το δις εξαμαρτείν ...).
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 03, 2014, 10:28:55 πμ »

Χμμμμ.... τη μία λες ότι θα πουλούσε και τη μάνα του για την εξουσία και την άλλη ότι έδωσε την ψυχή του για την Αθήνα. Βάλε μια τάξη στις σκέψεις σου. :-)

Οι Αθηναίοι πράγματι φέρθηκαν άσχημα σε πολλούς σπουδαίους άνδρες, αλλά δεν υπάρχει λόγος να τα βλέπουμε "άσπρο-μαύρο". Άλλωστε, μόνο ο Γιαχβέ είναι αναμάρτητος! (Ότι κανένας άνθρωπος δεν είναι αναμάρτητος εννοώ, μην πιάσουμε τώρα θρησκευτική συζήτηση.)
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences