Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 04:43:37 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Η ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΗΣ ΣΥΛΛΟΓΗΣ ΜΟΥ "ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΠΑΥΛΟΥ"  (Αναγνώστηκε 14981 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 03:41:53 μμ »

Πάνο καλή αρχή στο δύσκολο έργο σου...οι φώτο δυνατές, το site θέλει δουλειά για να είναι πιο φιλικό, λιγότερο βαρύ, δεν μου αρέσει η μαυρίλα παντού (στα νομίσματα μόνο μου αρέσει όταν τα ανοίγεις), επίσης άποψή μου το κάθε νόμισμα χωριστά με τίτλο, και αν σου αρέσει το slideshow βάλε διαφορετικές λήψεις του ίδιου νομίσματος. πάντως είσαι συλλέκτης με μεράκι....
Σε ευχαριστώ..........κάτι θα σκεφτώ να ικανοποιήσω το κοινό.
Καταγράφηκε

donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 03:49:34 μμ »

Πάνο καλή αρχή στο δύσκολο έργο σου...οι φώτο δυνατές, το site θέλει δουλειά για να είναι πιο φιλικό, λιγότερο βαρύ, δεν μου αρέσει η μαυρίλα παντού (στα νομίσματα μόνο μου αρέσει όταν τα ανοίγεις), επίσης άποψή μου το κάθε νόμισμα χωριστά με τίτλο, και αν σου αρέσει το slideshow βάλε διαφορετικές λήψεις του ίδιου νομίσματος. πάντως είσαι συλλέκτης με μεράκι....

+1000  Τις ίδιες παρατηρήσεις σκέφτηκα και εγώ. 1 με 2 mb η κάθε φωτογραφία κάνει το site βαρύ..μείωσέ τες χωρίς να χαλάσει η πολύ καλή ανάλυση.Θα βοηθούσαν και μερικές πληροφορίες για το κάθε νόμισμα (Τιράζ,υλικό, διαστάσεις ,νομισματοκοπείο, κ.α.)

Πολύ καλή δουλειά πάντως και τρομερές φωτογραφίες!
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 03:52:57 μμ »

Σίγουρα θέλουν βελτίωση κάποια πράγματα στο αισθητικό, αλλά:

Μην προσπαθείς να φτιάχνεις και να ξαναφτιάχνεις το ίδιο "κομμάτι". Τελείωσε αυτό, όπως το ξεκίνησες και μετά φτιάξε κάποιο άλλο κάπως αλλιώς. Κοκ.

= Δώσε χρόνο στον εαυτό σου να αποχτήσει εμπειρία.

(Παράλληλα, θα ευχαριστιέσαι και αυτό που κάνεις, γιατί αν το φτιάχνεις και το ξαναφτιάχνεις... δεν θα προλάβεις να το ευχαριστηθείς!)
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 03:54:57 μμ »

Καλοριζικο και σιδεροκεφαλος.
Αν μπλεξεις με την δημιουργια site-blog δεν ξεμπλεκεις ποτε, ειναι μικροβιο.
Μερικες σκεψεις.
1.ισως ο τιτλος ΖοCP , θα μπορουσε, χρησιμοποιωντας τις ιδιες λεξεις, να γινει πιο ευηχος, π.χ. Zo.CO.P.  Κλείσιμο ματιού
2.Ενα διακριτικο ημιδιαφανες λογοτυπο στην γωνια καθε φωτο, να πιανει ομως και λιγο νομισμα, για να μην δεις στο ebay απατεωνες να πουλουν "φανταστικα" νομισματα χρησιμοποιοντας τις φωτο σου..
3.Το μαυρο σαν βασικο χρωμα μου αρεσει, προσδιδει σοβαροτητα και αισθηση "ακριβου".
4.Σηκωνε μικροαρθρακια στην ενοτητα με το blog και αποζητα σχολιασμο των θεατων εκει, σιγα σιγα θα δημιουργησεις κινηση και τακτικους επισκεπτες.
 Θελει πολυ επιμονη και κοπο και το βασικοτερο ειναι να μην βαρεθεις και απογοητευτεις στην αρχη.
Καλα κουραγια.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 04:00:32 μμ »

Σωστός ο sac.
To ξεκίνησα λίγες ημέρες πριν, αν προσέξατε σε κάθε page έχω διαφορετικό Presentation.
Τόνισα εξαρχής ότι θέλει αρκετή δουλειά (και μάλιστα για κάτι που σχεδιάζεται από το 0) , το σίγουρο είναι πως χρειάζεται σύντομη περιγραφή σε κάθε νόμισμα (χαρακτηριστικά + κατάσταση π.χ toned,lustrous k.a)
Τώρα διαβάζω με πολύ προσοχή τι γράφετε , και θα τα εξετάσω ένα ένα. Απλά χρειάζεται χρόνος.
Σας ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις σας.............ελπίζω σε κανά δίμηνο να έχει πιο ικανοποιητικό level.

Καταγράφηκε

zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 04:02:08 μμ »

Καλοριζικο και σιδεροκεφαλος.
Αν μπλεξεις με την δημιουργια site-blog δεν ξεμπλεκεις ποτε, ειναι μικροβιο.
Μερικες σκεψεις.
1.ισως ο τιτλος ΖοCP , θα μπορουσε, χρησιμοποιωντας τις ιδιες λεξεις, να γινει πιο ευηχος, π.χ. Zo.CO.P.  Κλείσιμο ματιού
2.Ενα διακριτικο ημιδιαφανες λογοτυπο στην γωνια καθε φωτο, να πιανει ομως και λιγο νομισμα, για να μην δεις στο ebay απατεωνες να πουλουν "φανταστικα" νομισματα χρησιμοποιοντας τις φωτο σου..
3.Το μαυρο σαν βασικο χρωμα μου αρεσει, προσδιδει σοβαροτητα και αισθηση "ακριβου".
4.Σηκωνε μικροαρθρακια στην ενοτητα με το blog και αποζητα σχολιασμο των θεατων εκει, σιγα σιγα θα δημιουργησεις κινηση και τακτικους επισκεπτες.
 Θελει πολυ επιμονη και κοπο και το βασικοτερο ειναι να μην βαρεθεις και απογοητευτεις στην αρχη.
Καλα κουραγια.
Δημήτρη σε ευχαριστώ πολύ .Ξέρω ότι έχεις αρκετή πείρα στον τομέα αυτό.
Τόνισες πολύ σημαντικό κενό που έχω, να μαρκάρω τις φώτο.
Καταγράφηκε

lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 05:03:51 μμ »

Φορτσατος γυρισες Πανο!!μια παρατηρηση,ασε τον παυλο και ξεκινα απο Οθωνα Σαρκασμός Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 05:15:31 μμ »

Καλοριζικο και σιδεροκεφαλος.
Αν μπλεξεις με την δημιουργια site-blog δεν ξεμπλεκεις ποτε, ειναι μικροβιο.
Μερικες σκεψεις.
1.ισως ο τιτλος ΖοCP , θα μπορουσε, χρησιμοποιωντας τις ιδιες λεξεις, να γινει πιο ευηχος, π.χ. Zo.CO.P.  Κλείσιμο ματιού
2.Ενα διακριτικο ημιδιαφανες λογοτυπο στην γωνια καθε φωτο, να πιανει ομως και λιγο νομισμα, για να μην δεις στο ebay απατεωνες να πουλουν "φανταστικα" νομισματα χρησιμοποιοντας τις φωτο σου..
3.Το μαυρο σαν βασικο χρωμα μου αρεσει, προσδιδει σοβαροτητα και αισθηση "ακριβου".
4.Σηκωνε μικροαρθρακια στην ενοτητα με το blog και αποζητα σχολιασμο των θεατων εκει, σιγα σιγα θα δημιουργησεις κινηση και τακτικους επισκεπτες.
 Θελει πολυ επιμονη και κοπο και το βασικοτερο ειναι να μην βαρεθεις και απογοητευτεις στην αρχη.
Καλα κουραγια.
Δημήτρη σε ευχαριστώ πολύ .Ξέρω ότι έχεις αρκετή πείρα στον τομέα αυτό.
Τόνισες πολύ σημαντικό κενό που έχω, να μαρκάρω τις φώτο.
Μπράβο Παναγιώτη συνέχισε έτσι, διακρίνω κάτι σοβαρό με αρκετό συλλεκτικό γούστο.
Σαν πρώτη φάση θα συμφωνήσω με τον Δημήτρη, και κυρίως στο διακριτικο ημιδιαφανες λογοτυπο στην γωνια καθε φωτο δεν θα ήθελα να παρέμβω στην δόμηση του blog, συνέχισε το προσχέδιο και στην πορεία θα μπορείς κάλλιστα να βλέπεις και να διορθώνεις αυτό που ζητάς.
Πρόσεξε μόνο μην χαθείς στην πολυτέλεια του εγχειρήματος, δώσε βάση ιδιαίτερη, στην χρηστικότητα και φιλικότητα του όλου θέματος με κάθετη εξαίρεση την ποιότητα των φωτογραφιών.
Διακρίνω κάτι ιδιαίτερα ωραίο και χρήσιμο συλλεκτικά από πολλούς.
Καταγράφηκε
gio196
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 272



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 06:23:42 μμ »

τελεια νομισματα με καταπληκτικη φωτογραφιση μπαβο πανογιωτη
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 11:34:53 μμ »

Έχω ξεκινήσει εδώ και 10 μέρες,  κάτι σαν image gallery, ιδέα που πήρα από Forum του εξωτερικού και από διάφορα μέλη που έχουν δημιουργήσει ένα προσωπικό website με photo τα νομίσματα της συλλογής τους.
Εντάξει , ξεκίνησα από το 0 , σχεδίασα ως άπειρος στο webdesign ένα website με το σκελετό που θα δείτε.
Θέλει μήνες για να φτάσει στο level που το έχω οραματιστεί , θα έχει για κάθε φώτο σύντομη περιγραφή του νομίσματος (κατάσταση,χαρακτηριστικά) και διάφορα άλλα που θα αργήσουν προς το παρόν.
Το site θέλω να αποτελεί κάποτε world interest image gallery, μιας και εδώ από τα τελευταία που διάβασα όσοι κάνουν μεμονωμένες αγορές σε καλές καταστάσεις δεν είναι Συλλέκτες και έχουν συλλογές-σκορποχώρια. Έντάξει πιστεύω πως με οργάνωση και κάποια type set που έχω στο μυαλό μου , μια Συλλογή από World Coins μπορεί να αποτελεί μια Ψυχική Απόλαυση για τον κάτοχο της.Εξάλλου η συλλογή χτίζεται με την πάροδο του χρόνου.

Ξεκινάω με τον Παύλο , μιας και εκεί υπάρχει όγκος αρκετός.
Ήθελα να τον τελειώσω για να σας τον δείξω αλλά ίσως καλύτερα να μου πείτε τη γνώμη σας , τι δεν σας αρέσει, ποιο πλαίσιο στις φώτο δείχνει κατάλληλο για μια ομοιομορφία (καθρεπτίζον, κορνίζα, να φαίνεται η ετικέτα του slab κ.α) .
Επίσης κάποιες πρέπει να ξαναβγούν.

http://www.zompelscoinphotos.com/king-paul-1947-1965.html

Πιστεύω σε κανά μήνα θα είναι πλήρες το image gallery του Παύλου. γύρω στις 50 φώτο νομίζω έχω να βγάλω.


στο χω ξαναπει οπως και σε αλλους, αλλα καποιοι καλοθελητες το μετεφεραν ως ζηλεια.....μαζευε οτι σε γεμιζει και ασε το καθενα να λεει οτι θελει.απλα μη κανεις επιπολαιες αγορες γιατι το μερακι σου ειναι σπανιο.παλιο ψιμαρι νυν επενδυτης Γλώσσα
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 07:36:18 πμ »

Σωστός ο sac.
To ξεκίνησα λίγες ημέρες πριν, αν προσέξατε σε κάθε page έχω διαφορετικό Presentation.
Τόνισα εξαρχής ότι θέλει αρκετή δουλειά (και μάλιστα για κάτι που σχεδιάζεται από το 0) , το σίγουρο είναι πως χρειάζεται σύντομη περιγραφή σε κάθε νόμισμα (χαρακτηριστικά + κατάσταση π.χ toned,lustrous k.a)
Τώρα διαβάζω με πολύ προσοχή τι γράφετε , και θα τα εξετάσω ένα ένα. Απλά χρειάζεται χρόνος.
Σας ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις σας.............ελπίζω σε κανά δίμηνο να έχει πιο ικανοποιητικό level.


+1
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 08:24:59 πμ »

Πολύ καλή προσπάθεια Παναγιώτη!  Μπράβο.
Καταγράφηκε

belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 08:38:44 πμ »

Έχω ξεκινήσει εδώ και 10 μέρες,  κάτι σαν image gallery, ιδέα που πήρα από Forum του εξωτερικού και από διάφορα μέλη που έχουν δημιουργήσει ένα προσωπικό website με photo τα νομίσματα της συλλογής τους.
Εντάξει , ξεκίνησα από το 0 , σχεδίασα ως άπειρος στο webdesign ένα website με το σκελετό που θα δείτε.
Θέλει μήνες για να φτάσει στο level που το έχω οραματιστεί



Παναγιωτη αμα μεγαλωσω Στριφογύρισμα ματιών θελω να σου μοιασω Σαρκασμός εντυπωσιακο το συνολο!!!
Αν αυτο ειναι το level 0 ανυπομονω να μας παρουσιασεις το level 1.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 08:43:26 πμ »

Εξαιρετική προσπάθεια, ελπίζω να συνεχιστεί... καλή δύναμη.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 09:47:57 πμ »

Ωραια δουλεια Παναγιωτη!!Μπραβο!!
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences