Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 05:57:45 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΣΟΙ ΕΙΠΑΣ... Οθωμανικά για τον NMS (του την φύλαγα) - και όχ  (Αναγνώστηκε 8419 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 12, 2014, 12:03:47 μμ »

Ακριβως! Χαμόγελο κι εγω μαλλον για κοπια το κανω το αλλο.. Πολιτικα υπαρχουν... Μισιρικα οχι! δεν βρηκα τιποτα...

και σαν να βλεπω να αχνοφαιεται ενα συννεφακι χρυσου! ειναι παλια κοπια.. τοτε υπηρχαν και ασημενια! στην συλλογη μου (οσο κι αν ακουγετε τρελλο.. δεν εχω πολλα οθωμανικα!), εχω μια κοπια του Hayriye Altin που ειναι επιχρυσωμενο ασημι! οποτε... Κλείσιμο ματιού

οσο αφορα το αιγυπτιακο οντως οπως τα λεει ο imike ειναι! Χαμόγελο η χρονια 1333 ειναι το 1914. ειναι η χρονια που σταματαει η οθωμανικη κυριαρχια αλλα ξεκιναει αλλη... η βρετανικη! ο χουσειν καμιλ μετα την εκθρονιση του ανιψιου του, ανελαβε τον θρονο, ανακυρυχθηκε σουλτανος της Αιγυπτου (τελη του 1914) αλλα λιγο μετα η αιγυτος γινοταν βρετανικο προτεκτορατο! (ομορφιες!!! Λύπη  ) ο χουσειν καμιλ πεθανε στα τελη του 1917, και ο γιος του αρνηθηκε τον θρονο οσο κουμαντο εκαναν οι αγγλοι! (προς τιμην του!!! παιδι με κακαλα!!!). τον θρονο ανελαβε ο αδερφος του χουσειν καμιλ, ο αχμετ φουατ και ονομαστηκε Φουατ Α'.


οσο αφορα το αλλο ειναι οθωμανικο... του σουλτανου Μαχμου Β΄. ανηκει στην τελευταια σειρα εκδοσης νομισματων του... την 10η!  την εποχη εκεινη βλεπουμε τον νομισματικο χαμο που υπηρχε και εφερε ως αποτελεσμα να προτειμουν για συναλλαγες τα ξενα νομισματα που ηταν της εμπιστοσυνης τους λογο σταθεροτητας! αν και σε αυτη την σειρα βλεπουμε μια μικρη βελτιωση στο ασημι... που ειναι 43.5%... βλεπουμε και το εξης παραδοξο... στην ενατη σειρα.. τα νομισματα ειναι με 17% ασημι μολις! εκει εχουμε ακομα και 5γροσο κερμα! η 10η σειρα εχει κερματα  των 1.5 γροσιων, 3 γροσιων και 6 γροσιων! και δημιουργητε το ερωτημα.. οι εμποροι τι να εκαναν;; να πληρωνες με το σχεδον χαλκινο κερμα των 5 γροσιων και να σου εδιναν ρεστα σε μερματα με 43.5% ασημι;  ο εμπορος εχανε! και μιας και η υποτιμηση του γροσιου ηταν τεραστια.. στραφηκαν περισσοτερο σε ξενα κερματα σαν το ταλιρα (ρεγκινες), τα 8 ρεαλ κτλ.. που ηταν σταθερα και αποδεκτα παντου!

θελεις και το ανεκδοτο; αν θυμαμαι καλα... (μπορει να κανω λαθος..), οταν κοπηκε ο φοινικας στην ελλαδα.. ανταλλακτικη αξια ειχε 2.5 γροσια! φανταζεσε να δινεις 2 φοινικες για να παρεις το σχεδον χαλκινο και πολυ φτηνο 5 γροσο (με 17% ασημι μολις);;; χαχαχαχα το αντιθετο θα το γουσταρα πολυ... αλλα που....χαχαχαχα


το δικο σου τωρα... αναλογα με το μεγεθος του ειναι και η αξια του...
αν ειναι 28 χιλιοστα ειναι  τα 1.5 γροσια (60 παραδες)
αν ειναι 33 χιλιοστα ειναι τα 3 γροσια (120 παραδες)
αν ειναι 35-38 χιλιοστα ειναι τα 6 γροσια (240 παραδες).

για να πω την αληθεια.. οπως το βλεπω με το ματι μαλλον τα 1.5 γροσια ειναι! εσυ θα μου πεις αν το ματι παει καλα.. χαχαχαχα

πολλα τετοια ειναι με τρυπες για να τα βαλουν σε στολες κτλ.. δεν ειναι κατι ακριβο.. πολυ ευκολα βρισκονται ολα.. αν και εμενα μου λειπει ακοαμ το 6 γροσο.. αλλα σου λεω.. ειναι.. φτηνο!
το 1.50 το εχω σε χειροτερη κατασταση... με κρικακι που εσπασε αλλα ηταν κολλημενο με καλάι, κι εχει και τρυπα... ολα τα καλα μαζι δηλαδη.. χαχαχαχα απλα δεν ετυχε να το αλλαξω... ειμαι ψειρας με λεπτομερειες και ποικιλιες.. οποτε... ολο και κατι διαφορετικο θα βρω.. χαχαχαχα

για να ολοκληρωσω... το νομισμα σου εχει κοπει στην Κωνσταντινουπολη το ετος 1223/27 αρα παμε στο χριστιανικο ετος 1834.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 12, 2014, 12:07:22 μμ »

αριβεντεντι μπουλη
Καταγράφηκε

silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 12, 2014, 01:09:33 μμ »

Οι 10 πιάστρες γράφουν από τη μία πλευρά 1333 γιατί είναι το έτος ενθρόνισης του σουλτάνου Χουσεΐν Καμίλ. Το 1335 (1917) είναι το έτος κοπής του νομίσματος. 

Ευχαριστώωωωω Χαμόγελο

αντε στα τσακιδια τωρα

αναστατωθηκες ρούλη???  Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση Σαρκασμός


 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
αριβεντεντι μπουλη


 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 12, 2014, 01:40:37 μμ »

Ακριβως! Χαμόγελο κι εγω μαλλον για κοπια το κανω το αλλο.. Πολιτικα υπαρχουν... Μισιρικα οχι! δεν βρηκα τιποτα...

και σαν να βλεπω να αχνοφαιεται ενα συννεφακι χρυσου! ειναι παλια κοπια.. τοτε υπηρχαν και ασημενια! στην συλλογη μου (οσο κι αν ακουγετε τρελλο.. δεν εχω πολλα οθωμανικα!), εχω μια κοπια του Hayriye Altin που ειναι επιχρυσωμενο ασημι! οποτε... Κλείσιμο ματιού

...............

το δικο σου τωρα... αναλογα με το μεγεθος του ειναι και η αξια του...
αν ειναι 28 χιλιοστα ειναι  τα 1.5 γροσια (60 παραδες)
αν ειναι 33 χιλιοστα ειναι τα 3 γροσια (120 παραδες)
αν ειναι 35-38 χιλιοστα ειναι τα 6 γροσια (240 παραδες).

για να πω την αληθεια.. οπως το βλεπω με το ματι μαλλον τα 1.5 γροσια ειναι! εσυ θα μου πεις αν το ματι παει καλα.. χαχαχαχα

...............

για να ολοκληρωσω... το νομισμα σου εχει κοπει στην Κωνσταντινουπολη το ετος 1223/27 αρα παμε στο χριστιανικο ετος 1834.

33 χιλιοστά είναι (αν και κουρμπαριστό...) άρα των 3 γροσίων...

Υπάρχει -ρεαλιστικά- τάξη μεγέθους που θα έλεγες ότι άξιζουν όλα μαζί? (έχω σκοπό...)
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 12, 2014, 03:44:31 μμ »

δυσκολο να πω με σιγουρια..

τα χαλκινα αλλα και τα χαλκαργυρα που εχεις ειναι φτηνα κι ευκολα.. φυσικα ολα ειναι σχετικα.. δεν παει να πει οτι τα εχουν κι ολοι... απλα βρισκονται.. και καποια ειναι χαμηλης καταστασης.. οποτε πανε σε λοτακι...
αλλα τα βλεπεις με 1-2 ευρω.. και τα μεγαλα των 40 παραδων.. 2-3 ευρω; ισως λιγο παραπανω!

τα ασημενια πανε στο ασημι τους κοντα.. οι 5 παραδες ειναι ομορφοι αλλα φτηνοι.. κι αυτο κοντα στο ασημι τους.. λιγο παραπανω.. αλλα οχι πολλα!

το πλαστο.. δεν ξερω!

το αιγυπτιακο 10 πιαστρες πιστευω οτι παει παραπανω απο το ασημι και λογο της ομορφης πατινας του! να υπολογισω καμια 20ρια δολλαρια;; ισως..

τωρα... οφειλω να ομολογησω οτι δεν ειμαι καλος σε τιμες απλα γιατι εδω που ειμαι δεν μπορω να τις παρακολουθω στην αγορα... εδω εχουμε 1-2 τουριστικα που στα πουλανε σαν σπανιοτητες σε τιμες... τρελλες! οποτε...

Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 12, 2014, 04:20:38 μμ »

Ώρε Νίκο, μπορείς να πεις από την φώτο αν είναι 20 ή 40 παράδες το καϋμένο; Έφαγε πολύ χτύπημα Γλώσσα


Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 12, 2014, 04:36:23 μμ »

γιαννη μου.. η θασιωτικη κοντραμαρκα σου ειναι πανω σε 40 παραδες!
αυτο το λεω γιατι βλεπουμε το 22 σαν χρονο βασιλειας... και 22 βλεπουμε στους 40 παραδες!

αν και ο κραους δεν εχει 20 παραδες 1255/22... τετοιο νομισμα υπαρχει αλλα δεν ξερω αν τεθηκε σε κυκλοφορια.. γιατι μιλαμε για ενα νομισμα R4 !!!!! οποτε καταλαβαινεις οτι ...δυσκολα ειναι 20 παραδες... αν ειναι δεν ξερω τι πρεπει να κανεις... να κλαψεις γοερα ή να χαρεις;; ιδου η απορια Κλείσιμο ματιού

παντως σαν να αχνοδιακρινω το 4 απο το 40 στο κεντρο.. μιλαμε για μερος των γωνιωσεων....
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 12, 2014, 04:44:51 μμ »

Γιατί να κλάψω Νίκο Σαρκασμός Αν κάτσει και είναι 20 παράδες θα στην στείλω δώρο, να έχεις κάτι R4 Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences