Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 07:47:43 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ανιχνευτες μεταλλων  (Αναγνώστηκε 35977 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
novak85
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 65



Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 14, 2011, 01:08:15 μμ »

παιδια εριξα μια προχειρη ματια και δεν ειδα να υπαρχει θεμα για τους ανιχνευτες μεταλλων..τι πιστευετε?? λειτουργουν?? εχει κανεις προσωπικη εμπειρια???για πειτε και σε μας να μας φωτισετε Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

PureGold!!!
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 03:07:56 μμ »

σαν απλο μελος της ιστοσελιδος παντα, θα ηθελα κανω μια ερωτηση στον κυριo novak85.μηπως μπορεις να με βοηθησης να σκεφτω!!!!σε τι θα μου χρησιμευσει ,ο ανιχευτης μεταλλων?Απορία?το μυαλο μου παει στην αναζητηση? σε υπαιθριο χωρο μεταλλικων αντικειμενων,γιατι  στο σπιτι μου ,δεν πιστευω να χασω κανενα νομισμα ,ξερω που τα βαζω.οσο για τον εξωτερικο χωρο,αν μου προτεινεις να ψαχνω σε ερημιες?γιανα βρω αυτο που φανταζομαι οτι εννοεις,που το μονο που με παραπεμπει, στην αρχαιοκαπηλια,η, παρανομη αναζητηση πολυτιμων μεταλλων,υπαρχει ηδη ιστοσελιδα,με καινουργιους ιντιανα τζοουνς!!!αν ενδιαφερεσαι να γινεις αρχαοικαπηλος,μη με βαζεις και μενα σε τετοιες σκεψεις,ηδη στι αγγελιες του -οτε- υπαρχουν ενα σωρο διευθυνσεις τηλεφωνα κλπ.καλη η απληστια,αλλα η ελευθερια ακομα καλυτερη.παντα φυσικα γραφω την ελευθερη και απλη γνωμη μου,γιατι ξερω,οτι για τετοιο μηχανημα χρειαζεται και  αδειες κατοχης,ερευνας κλπ.ηδη αρκετοι ,μετρανε μερες, απο τις εξυπναδες γνωστου κυνηγου θησαυρων?μου αρεσει που διαφημιζει μοντελακια,λες και εναι κινητα τηλεφωνα,σε χαιρετω και σου ευχομαι να βρεις κανενα τσουβαλι αρχαια, η και συγχρονα νομισματα,η οτι αλλο τραβαει η ορεξη σου.εχεις δικιο!!! τι? τους χρειαζομασται τους αρχαιολογους?αφου μπορουμε να (καταστρεψουμε)βρουμε μονοι μας την ιστορια μας ,για τα λεφτα,μπραβο σου,σε χαιρετω,γιαννηςτ.παιδια, οσοι γωριζετε βοηθηστε τον κυριο,ειναι αξιεπαινη η προοπτικη του.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 03:38:51 μμ »

παιδια εριξα μια προχειρη ματια και δεν ειδα να υπαρχει θεμα για τους ανιχνευτες μεταλλων..τι πιστευετε?? λειτουργουν?? εχει κανεις προσωπικη εμπειρια???για πειτε και σε μας να μας φωτισετε Κλείσιμο ματιού


Αγαπητε φιλε η σελιδα μας εχει να κανει με τις συλλογες !!
Αν ενδιαφερεσε για τετοια απευθνησου σε σελιδες οπως αυτη : http://www.coinsmania.gr/cm/guide/index.html
 ή αυτη :
http://www.fotiadisd.gr/forum/
οπου το εχουν κανει επιστημη το θεμα ενιχνευση!!
Ειναι ενα κεφαλαιο που δεν μας αφορα και δεν προκειτε να ασχοληθουμε!!
Φιλικα herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
novak85
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 65



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 04:33:09 μμ »

φιλε γιαννη δεν μπορω να καταλαβω τον λογο που μιλας ετσι ..δεν με ξερεις..και δεν ειπα οτι θα ανακαλυψω κανεναν θυσαυρο ενταξει?μια ερωτηση εκανα επειδη εχω διαβασει καπου για ανιχνευτες..ουτε οτι θα αγορασω τετοιο μηχανημα ειπα ουτε κατι τετοιο..ρωτησα για να μαθω ..αν εχεισ μαθει παντα να απαντας με ειρωνια σε κατι που ρωταει ενας νεος με το θεμα και δεν ξερει πολλα θα ταν καλυτερα να μην απαντησεις καθολου..
Καταγράφηκε

PureGold!!!
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 05:39:43 μμ »

περα απο την πλακα πιστευω οτι ειναι ενα εξερετικο θεμα
αν ξερετε κατι καλο και φθηνο να το γραψετε
σκεφτομαι πολυ σοβαρα να παω στο χωραφι του παππου μου και να αρχισω να ψαχνω μηπως του επεσε καποτε τιποτα απο τη τσεπη
Καταγράφηκε

epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 07:36:28 μμ »

αυτοι που γινονται πλουσιοι απο τους ανιχνευτες ειναι μονο αυτοι που τους πωλουν και αυτοι που συντηρουν τους μυθους με χαμενους θυσαυρους για να πουλανε τα βιβλια τους.Τιποτα δεν υπαρχει στην γη, εχοντας αξια,που να μην εμπιπτει στο νομο για τα αρχαια. Και επισης αν και η κατοχη ανιχνευτη ειναι νομιμη η χρηση του απαγορευεται.
   Οποτε λοιπον πεταμενα λεφτα. Θυμαμαι μια  φορα τον Γιωργο που τους ειχε ρωτησει στο site τους, ποσα λεφτα εχουν δωσει στο ''χομπυ'' τους. Και αυτοι ανεφεραν καποια τρελα ποσα.Τοτε ο Γιωργος τους ειπε οτι με τοσα χρηματα θα μπορουσαν να ειχαν βαλει στην ακρη αρκετες κιτρινουλες. Ηταν κατι που δεν ειχαν βεβαια σκεφτει και παρασυρμενοι απο το παθος του γρηγορου και ευκολου πλουτισμου αναζητουσαν θυσαυρους ή και εγω δεν ξερω τι αλλο.
  Οι ανθρωποι που ψαχνουν θησαυρους ειναι επιπεδου πολυ κατω του μετριου και γενικα ανθρωποι με ελαχιστη εως καθολου παιδεια.Γι αυτο ειναι και ευκολα ''κοτοπουλα'' για μαδημα στα χερια των επιτηδειων. Γι αυτο απορω  φιλε νοβακ πως ειναι  δυνατον να συσχετισες τα ατομα του φορουμ,που ασχολουντια με το ''χομπυ'' των βασιλιαδων, με τετοιου ειδους ανθρωπους;
Καταγράφηκε
novak85
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 65



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 07:47:12 μμ »

τι να σας πω ρε σεις μια ερωτηση εκανα και μου λετε συσχετισα ανθρωπους με χαμηλο επιπεδο με τα ατομα του φορουμ..οτι ναναι ζηταω απο τον admin να κλειδωσει το θεμα γ ν τελειωνουμε μ αυτο..λες και σας βρισανε κανετε
Καταγράφηκε

PureGold!!!
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 07:55:31 μμ »

οχι αγαπητε δεν καταφερομαστε εναντιον σου,για τον εαυτο μου μιλαω παντα.απλως το θεμα χρησιμευει για να γινει κατανοητο οτι εμεις οι συλλεκτες δεν εχουμε ουδεμια σχεση με το χειριστο ειδος νεοελληνα που αναζητα τον ευκολο  πλουτισμο νομιζοντας οτι ετσι θα λυσει το προβλημα του.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 07:57:42 μμ »

περα απο την πλακα πιστευω οτι ειναι ενα εξερετικο θεμα
αν ξερετε κατι καλο και φθηνο να το γραψετε
σκεφτομαι πολυ σοβαρα να παω στο χωραφι του παππου μου και να αρχισω να ψαχνω μηπως του επεσε καποτε τιποτα απο τη τσεπη
λεωνιδα ουτε στο χωραφι του παππου σου μπορεις να ψαξεις.Και αυτο ακομα χρειαζεται αδεια.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 08:07:42 μμ »

Φιλε novak85 τα διαβαζω ολα αυτα με μεγαλη προσοχη.
Δεν βλεπω λογω να κλειδωθει ενα θεμα απο την στιγμη που δεν υπαρχει ουτε λογομαχια , ουτε τιποτα το υβριστικο!!
Τρια ατομα εκφρασαν τις αποψεις τους , ειπαν πως βλεπουν την προταση σου.
Ας πουμε με τον Εποπ , σεβαστη η αποψη του αν και εγω διαφωνω.
Υπαρχουν τετοια ατομα που αναφερετε μεσα σε αυτο τον χωρο , αλλα υπαρχουν και αρκετοι μορφωμενοι!!
Σε  αυτο που ειπε για τα ποσα που δαπανουντε για την αγορα και τον εξοπλισμο για να ψαχνουν ναι εχω κανει ερωτησεις σε μερικα ατομα και οντως ειδικα ενας, αν τα ειχε κανει λιρες ΤΟΤΕ αυτα τα χρηματα σημερα θα ειχε τρια κιλα χρυσο σε νομισματα!! Έκπληξη Έκπληξη
Αρα τσαμπα ψαχνει τοσα χρονια.
Με την αποψη του Γιαννη παλι δεν βρισκω κατι το μεπτο, ο Ανθρωπος μιλησε για νομους και ειπε την προσωπικη του αποψη που οδηγανε αυτα τα μηχανηματα.
Αληθεια ποσοι απο αυτους βγαζουν αδεια ανασκαφης? Στους δεκα αντε ο ενας!! Αρα εχουμε μια παρανομια διοτι ο νομος της Ελλαδος λεει οτι ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΩ ΤΟΥ ΕΔΑΦΟΥΣ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ!!
Καλως η κακως αυτος ειναι ο νομος και οφειλουμε να τον σεβαστουμε.
Σε ολα τα χομπυ υπαρχουν και καλοι και κακοι.
Εμεις σαν σελιδα θελουμε να προωθουμε την καλη πλευρα του χομπυ μας και το χομπυ μας δεν εχει σε καμια περιπτωση να κανει με εξερευνησεις σε χαλασματα , σε βουνα και σε λαγκαδια.
Αυτα τα λιγα ειχα να σας πω , οποιος θελει μπορει να συπληρωση την αποψη του και σε καμια περιπτωση μην την θεωρησεις <προσωπικη επιθεση>
Επιθεσεις δεν κανουμε, και αν νομιζεις οτι καποιος σε εθιξε, υπαρχουν τα προσωπικα μηνυματα να μιλησετε και να τα βρειτε αφουν δωθουν καταλληλες εξηγησεις!!
Αυτη ειναι μια οδηγια η οποια υπαρχει μεσα στους ορους χρησης του φορουμ και μπορειτε να την εφαρμοσετε και να την χρησημοποιησετε!!
Φιλικα herakliotis.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 09:01:51 μμ »

αναργυρε χρειαζετε αδεια για να ψαξω το χωραφι μου Απορία

το θεμα το γυρισα λιγο στην πλακα αλλα αυτο που μου ειπες θα ηθελα να το ξερω
για να ψαξω στο χωραφι μου χριαζομαι αδεια
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 11:18:17 μμ »

φιλε νοβακ85,δεν σου μιλησα απρεπως,αλλα λες? σε τοσα αρθρα,να μην υπηρχε ενα!!! για αυτα τα καταστροφικα εργαλεια,που εχουν καταστρεψει,υπεροχα μνημεια,μερικοι πονηροι,για να τα κονομησουν.και να  βλεπουμε,εμεις στα ξενα μουσεια,η ιδιωτικες συλλογες, σπαραγματα αυτων των υπεροχων αντικειμενων.δεν πιστευω,να εισαι τοσο μικρος!!! για να καταλαβεις,οτι το κυνηγι?τετοιων αντικειμενων απαγορευεται?εσυ τι θα το εκανες αμα το ειχες?παραγματικα λεωνιδα και στα θεμελια του σπιτιου σου φερειπειν,αν βρεθει κατι σημαντικο,στο απαλοτριωνει το κρατος.στην αθηνα οταν βρισκαν αρχαια το 1950, και μετα στην ανοικοδομηση της αθηνας,οι ιδιοκτητες,εριχναν τα θεμελια βραδυ!!!μην τους σταματησει η πολεοδομια.δεν βλεπεις που σε ενα σημειο εχει αρχαια,και διπλα πενταοροφη πολυκατοικια!!!στην πολυκατοικια δεν θα ειχε αρχαια? αλλα ο νεοελληνας για το χρημα πουλαει τα παντα.εικονες βυζαντινες, αγγγεια σπανια,νομισματα,αγαλματα,κλπκαι μετα φταινε οι ξενοι?που τα αγοραζουν.καλα κανουν!!! αφου εμεις δεν εχουμε συνειδηση,και για 10.000 ευρω πουλαμε αρχαιους κουρους,αρχαικους,αμυθητου αξιας?οσο μερικοι, που λενε για λιρες της κατοχης, κλπ καλα λεει ο αναργυρος,ραδιο αρβυλα των πανεξυπνων εμπορων,με ενα δυο παραδειγματα!!!ποσους βλεπουμε ομως καθε μερα στις ειδησεις με χειροπεδες ,για αρχαιοκαπηλια?το χωραφι σου που ειναι?παμε καμμια βολτα,το καλοκαιρι.φιλε νοβακ και παλι δεν σου την επεσα,αλλα στο εθεσα ετσι, γιατι αμα το συζηταγαμε!!! σε ολους μπαινει το δαιμονιο του ευκολου πλουτισμου,και ειναι κριμα να την παθεις,για μερικους ανοητους αιθεροβαμωνες,κυνηγους περιεργων ιστοριων, και αλλα παραμυθια,χαιρετω την παρεα γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Απόλλωνας
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 15



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 05:55:08 μμ »

Απαγορεύεται η ανασκαφή ακόμα και σε δικό σου κτήμα με σκοπό την ανεύρεση αρχαιοτήτων.Αν σε καταγγείλουν και συλληφθείς ,κατηγορείσαι για λαθρανασκαφή.Αν βρεθούν και αντικείμενα που χαρακτηρίζονται αρχαία από την νομοθεσία είναι εις βάρος σου και χειρότερα για σένα,
Καταγράφηκε

Πάντων χρημάτων μέτρον άνθρωπος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 06:11:45 μμ »

Απαγορεύεται η ανασκαφή ακόμα και σε δικό σου κτήμα με σκοπό την ανεύρεση αρχαιοτήτων.Αν σε καταγγείλουν και συλληφθείς ,κατηγορείσαι για λαθρανασκαφή.Αν βρεθούν και αντικείμενα που χαρακτηρίζονται αρχαία από την νομοθεσία είναι εις βάρος σου και χειρότερα για σένα,

Nα το διαβασετε καλα αυτο που εγραψε ο Αποστολης !!
Παραδειγμα οποιος γνωστος σας θελησε να χτισει σπιτι, μπορεσε να κανει εσκαφη για τα θεμελια διχως παρουσια αρχαιολογου??
Δεν ξεκινανε εργασιες διχως παρουσια αρχαιολογου!! Γιατι?? Για αυτο ακριβως τον λογο , , , Αν θρεθει κατι απο κατω ανηκει στο κρατος , το οικοπεδο δεσμευετε και οι εργασιες σταματουν για εξερευνηση των ανευρεθεντων!!
Μας αρεσει δεν μας αρεσει αυτοι ειναι οι νομοι και αφου ζουμε στην Ελλαδα οφειλουμε να τους σεβωμαστε!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Απόλλωνας
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 15



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 06:17:39 μμ »

Ακριβώς όπως το λέει ο Γιώργος.Δεν επιτρέπεται καμιά εργασία χωρίς άδεια της αρχαιολογικής υπηρεσίας και παρουσίας κρατικού υπαλλήλου(αρχαιολόγου) στον χώρο της εκσκαφής.Αν αρχίσουν οι διαδικασίες και βρεθεί ακόμα και ένα αγγείο ή ένα αντικείμενο ,πρέπει να σταματήσει η εκσκαφή και να ειδοποιηθεί ΑΜΕΣΑ η Αρχαιολογική υπηρεσία.Οποιαδήποτε ενέργεια για απόκρυψη η κατάχωση των ευρημάτων είναι έκνομη και προβλέεπεται τιμωρία μέχρι και για τον χειριστή του μηχανήματος ή οποιονδηποτε αποδεδειγμένα παρίστατο και δεν το κατήγγειλε.Υπάρχει η σχετική νομοθεσία κωδικοποιημένη εδώhttp://www.yppo.gr/5/g5210.jsp
Καταγράφηκε

Πάντων χρημάτων μέτρον άνθρωπος
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences