Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 08:09:18 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ανιχνευτες μεταλλων  (Αναγνώστηκε 36204 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sotiris
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 14, 2011, 07:59:13 μμ »

Οσο για τον φιλο Στελιο που αναφερθηκε για δυο πεντολιρα που βρηκε τυχαια στο χωραφι του παπου του καθως το οργωνε θελω να του πω πως αν παει και το δηλωσει οτι τα βρηκε στο οργωμα τα τεμαχια θα κατασχεθουν και θα εκτιμηθουν και θα του αποδωθει το 10% !! Το δε υπολοιπο παει στο κρατος!!
(Σωστα τα Θυμαμε Αποστολε ή κανω λαθος στην μοιρασια? )
Τωρα θα μου πειτε και εσεις :
Εσυ βρε Γιωργο αμα πας να οργωσεις τις ελιες σου και τυχαια χτυπησεις μια γαζοντενεκα γεματη με λιρες θα πας να τις δηλωσεις??
Οχι δεν θα παω να τις δηλωσω και το λεω ανοιχτα .
Θα μου πειτε : Ε Τοτε δεν εισαι το ιδιο με τους αλλους??
Οχι δεν ειμαι το ιδιο με τους αλλους διοτι ΕΓΩ ΔΕΝ ΨΑΧΝΩ !! Τυχαια θα τις εβρισκα στο παρεδειγμα που ανεφερα!!
Ναι μεν θα εχω διαπραξη και εγω μια παρανομια αλλα θα ηταν συμπτωματικη!!
Δεν την επιδιωκω ωστε να ειμαι αποφασισμενος εκ των πρωτερων παραβατης!!
Και νομιζω οτι ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ!!

συμφωνω απολυτα με τον γιωργο και να ευχηθω καλως ηρθες στον παρη...παιδια δεν ειναι αρχαιοκαπηλοι οσοι ειναι χομπιστες χρυσοθηρες..οπως σε ολες τις κοινωνιες και τις ομαδες υπαρχουν οι καλοι και οι κακοι..αλλωστε οι περισσοτεροι που εχουμε ανιχνευτες πρωτα απο ολα μας αρεσει η καλη παρεα,η βολτα στο βουνο και αν θελει η θεα τυχη να μας χαρισει και καμια λιριτσα...αγιος ο θεος..μην τα βαζουμε ολα στο ιδιο τσουβαλι...γιατι ολοι οι συλλεκτες ειναι αγια παιδια???ποσοι απο αυτους δεν ειναι κλεπταποδοχοι και ψωνιζουν το "αιμα" του καθενος απο ενεχυροδανειστηρια και τοκογλυφους???
φιλικα σωτηρης κορινθος
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 14, 2011, 08:32:33 μμ »

Γεια σου Σωτηρη ψαχτηρι!!
Καιρο ειχαμε να σε δουμε!!
Ειδες φως και μπηκες?  Μεγάλο χαμόγελο
Πολυ μου αρεσει το αβαταρ σου
<Δεκαπεντε χιλιαδες και μια>
<Τα μπουτια σου Μαρια>
Φοβερα ασματα Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 14, 2011, 09:41:33 μμ »

φιλε παρισΚ,δεν θα παρω!!!εχω γυρισει την ελλαδα,απο την αλεξανδρουπολη,μεχρι την γαυδο.απο τα επτανησα μεχρι το καστελοριζο,και η αδρεναλινη μου ανεβαινε!! με την προσπαθεια του περιπατητη,σε φαραγγια,η βουνα ,για να θαυμασω,τα πανεμορφα τοπια της πατριδος μου!!!δεν μου ανεβαινε η αδρεναλινη,απο τον φοβο,και την αγωνια ,μην με συλλαβουν για αρχαιοκαπηλο,μεσα στο βραδυ!!!!κρυφα,με φακους,κλπ.δοξα τω θεω,εχω ακουσει πολλες ιστοριες, αρχαιοκαπηλων,η μαλλον, σπορτσμαν του ειδους σου!!!το πιο ωραιο που εγραψες,ηταν οτι καθεστε μετα, με την παρεα σας? στα καφενεια,και ξεκουραζεστε? απολαμβανοντας τα καινουργια αποκτηματα?σας.εγω αμφιβαλω,αν κοιτατε πισω σας!!! φευγοντας,τι καταστροφη!!! κανατε,εις βαρος των παιδιων σας,για να αρπαξετε κρυφα,τους θησαυρους της πατριδος σας,για τα φραγκα!!!τα υπολοιπα να τα λες, στους υποψηφιους νεους φερελπεις αρχαιοκαπηλους.,πως κρυβεστε,κλπ για να μην σας συλλαβουν,η παρουν χαμπαρι,οι ντοπιοι,κλπμου θυμιζεις την διαφημιση, με τον κοσμο του μαλμπορο,που καθονται οι καουμπουδες,γυρω,στην φωτια,πινοντας και καπνιζοντας στην φυση!!!και στην μεση τα σπασμενα,κεφαλια,χερια,απο αγαλματα, αγγεια,κλπ.μπραβο μεγαλε φυσιολατρη!!!.μην γελιωμαστε,καλυτερα να αγοραζω,νομιμα νομισματα,η οτιδηποτε αλλο,με οσα χρηματα εχω,παρα να παινευωμαι!!!για τις παρανομιες μου.αυτα τα χρηματα να ξερεις ειναι ολη η περηφανεια,και το ελληνικο!!!φιλοτιμο,και παιδεια,που διαθετεις,γιαννηςτ.υγ.ενας χαζος,που δινει ασκοπα λεφτα,και δεν κλεβει τον εθνικο,πλουτο της πατριδος του.γιαννηςτ.υγ.οσα χρηματα χαλαω εγω,αγοραζοντας νομισματακια,και τα γιαλιζω,χαλας εσυ,για μηχανηματα,και αλλα συνεργα,του ευγενικου,σπορ?σου,ελπιζω,ισως καποτε ξυπνησεις!!και δεν κανεις,οτι κανουν , αυτοι που ανεφερες.κυριε ελγιν.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 14, 2011, 09:51:52 μμ από giannist » Καταγράφηκε
parisk
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 14, 2011, 10:18:45 μμ »

λυπαμαι γιαννη γιατι υποστηριζης συνεχεια την λεξη αρχαιοκαπηλος με τοση ευκολια
λυπαμαι επισης επειδη εισαι και νεωτερος για την αμαθεια σου σε τετοια θεματα
ευχομαι αυτα που γραφης εδω μεσα μην τα μεταφερης στην πραγματικη σου ζωη
και εφοσον εισαι και φυσιολατρης και περπατας λαγκαδια και ραχουλες πιστευω οτι αυτο που αισθανεσε εσυ στην φυση,το ιδιο αισθανωμαστε και εμεις με μια διαφορα οτι δεν κυκλοφορουμε με φακους τα βραδυα,αλλα την ημερα και οπου ακους πολλες ιστοριες κρατα και μικρο καλαθι,και μην πεσης βραδυ σε χερια πραγματικου αρχαιοκαπηλου,τοτε θα εκτιμησεις την διαφορα του χομπυ της χρυσοθηριας και της αρχαιοκαπηλειας
δεν ξαναγραφω εδω μεσα και ουτε θελω αλλες αντιπαραθεσεις
αλλα δημοσια τετοιες λεξεις δεν εκτοξευονται
και αυτος που θα της πη να εχη τα γκιολα να μην κρυβετε πισω απο οθονη και την ανωνυμια
ευχαριστω για την φιλοξενια σας
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 14, 2011, 10:21:59 μμ »

Αγαπητοι φιλοι , θα επιθυμουσα να επικρατηση η συνεση και απο τις δυο πλευρες και να σταματησουν οι αλληλοκατηγοριες!!
Εμενα οι αρχες μου μου λενε οτι καθε τι το οποιο <κυνηγας> να το αποκτησης παρανομα ειναι κατακριτεω!!
Ειτε μας αρεσουν οι νομοι ειτε δεν μας αρεσουν οφειλουμε να τους σεβωμαστε!!
Σε ολα τα χομπυ υπαρχουν και οι καλοι αλλα και οι κακοι!!
Εσεις γιατι να παιρνετε τα κακα παραδειγματα και να χτυπατε ο ενας τον αλλον?
Μηπως εχετε τιποτα να χωρισετε??
Θα παρακαλουσα λοιπον να πεσουν οι τονοι και να συνεχισετε σε ποιο ηπιο κλιμα την κουβεντα σας διχως ακραιες τοποθετησεις η οποιες στερουντε αποδειξεων και δεν αφορουν την πλειονοτητα των συλλεκτων ή των ψαχτηριων αλλα καποιες μειωνοτητες!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 14, 2011, 11:47:35 μμ »

αγαπητε φιλε παρη,θα μπορουσες?να υποδειξεις,σε εναν,ανιστορητο ασχετο,που συλεγει και καθαριζει,νομισματακια,που αγοραζω,απο τα γραφομενα σου,απο εσενα,που σου περισευει,η αντρικια αδρεναλινη!!(δεν κρυβωμαι πισω,απο ενα πληκτρολογιο,με ξερει,αρκετος κοσμος,και τα πιο πολλα στοιχεια μου,τηλ,κλπ θα τα βρεις στα αρθρα της ιστοσελιδας,που ειμαι μελος,και αγαπω)πως να σε ονομασω?φυσιολατρη,ερευνητη?παρανομων μνημειων,και αντικειμενων,που υποκεινται,σε απαγορευτικους νομους?εχεις γνωσεις αρχαιολογου,η φυσιοδιφη?που σου επιτρεπει,να σκαβεις,οπου ,και οποτε θες.τις καταλληλες,γνωσεις,και σπουδες?για την επιπονη,και χρονοβορα,μελετη,πρωτα,και υστερα ανασκαφη,για οτιδηποτε,υπαρχει,στο υπεδαφος της πατριδος μας.εγω,παρολου,που εχω,γυρισει,ολην,την ελλαδα,παρολο,το νεαρο της ηλικιας μου(1962).απο αγονη γραμμη,μεχρι,βικο,κερκινη,κλπδεν εχω συναντησει ποτε μου αντικειμενα,πολυτιμα,η ιστορικα,και αλλα ανατριχιαστικα που ανεφερες.αν οντως εχεις αδεια,να σκαβεις,με το μηχανημα σου,την ελλαδιτσα μας,με ολα τα νομιμα στοιχεια,που χρειαζονται,τοτε σου δινω συγχαρητηρια!!!και θα ηθελα μια φορα,να με επαιρνες μαζι σου,να δω το ευγενικο σου σπορ.δεν ειμαι ουτε βασιλιας,ουτε πριγκηπας,ενας μικροαστος ειμαι,που με τις οικονομιες μου, απο την πεμπτη δημοτικου, περιπου(ειχα εναν θειο συλλεκτη),συλλεγω νομισματα,και γενικα αντικειμενα τεχνης,ομορφιας,και ιστοριας,παρολου,που  δεν εχω,τις δικες σου γνωσεις.κλεινω εδω,δεν εχω τιποτα προσωπικο μαζι σου,και αν θες,θα χαρω,να τα πουμε,και απο κοντα,αν θελεις,και μενεις αθηνα.θα ηθελα κλεινοντας να μου πεις πως να ονομαζω το σπορ σου?σε χαιρετω,οπως και ολην την παρεα,γιαννηςτ.υγ δεν ειναι αναγκη,οτι διαφημιζουν,οι ξενοι,να τα εστερνιζομασθε,και εμεις.πλουσιος σπανια γινεσαι,απο οτι διαφημιζουν!!!
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 14, 2011, 11:57:16 μμ »

λυπαμαι γιαννη γιατι υποστηριζης συνεχεια την λεξη αρχαιοκαπηλος με τοση ευκολια
λυπαμαι επισης επειδη εισαι και νεωτερος για την αμαθεια σου σε τετοια θεματα
ευχομαι αυτα που γραφης εδω μεσα μην τα μεταφερης στην πραγματικη σου ζωη
και εφοσον εισαι και φυσιολατρης και περπατας λαγκαδια και ραχουλες πιστευω οτι αυτο που αισθανεσε εσυ στην φυση,το ιδιο αισθανωμαστε και εμεις με μια διαφορα οτι δεν κυκλοφορουμε με φακους τα βραδυα,αλλα την ημερα και οπου ακους πολλες ιστοριες κρατα και μικρο καλαθι,και μην πεσης βραδυ σε χερια πραγματικου αρχαιοκαπηλου,τοτε θα εκτιμησεις την διαφορα του χομπυ της χρυσοθηριας υπαρχει τετοιο νομιμο χομπυ? και της αρχαιοκαπηλειας
δεν ξαναγραφω εδω μεσα και ουτε θελω αλλες αντιπαραθεσεις
αλλα δημοσια τετοιες λεξεις δεν εκτοξευονται
και αυτος που θα της πη να εχη τα γκιολα να μην κρυβετε πισω απο οθονη και την ανωνυμια
ευχαριστω για την φιλοξενια σας
υπαρχει νομιμο χομπυ χρυσοθηριας?η αν βρω χρυσα αρχαια τα ξαναπεταω?επειδη απαγορευωννται,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 12:49:13 πμ »

Κύριε Γιάννη γιατί να μένεις αμαθής στην καρέκλα σου, διαβάζοντας κάτι ελεεινά βιβλία και μονογραφίες για δουκάτα και λίγκες του Βορά και δεν παίρνεις σβάρνα τα ρουμάνια να μορφωθείς πραγματικά ακούγοντας δοξασίες για χρυσές γουρούνες και το θυσαυρό του Αράπη? (τι διάολο, τα μισά ελληνικά χωριά έχουν κι από έναν αράπη που καταχώνιαζε παράδες?)
Και με ποιό δικαίωμα κατατάσεις τους πολίτες ανάλογα με τη μόρφωσή τους? Να τους κατατάσεις ανάλογα με το πόσο μ... "λεβέντες" είναι και πόσο μακρύ τον έχουν ( τον ανιχνευτή). Ξέρεις που θα σου πάει η αδρεναλίνη άμα μπεις με ανιχνευτή 12 η ώρα τη νύχτα σε επαρχιακό νεκροταφείο? Εκεί να δεις γούστα  Σαρκασμός
Μόνο μου αγοράζεις νομισματάκια στις καφετέριες... που είναι αυτές οι καφετέριες, δε μου λες και 'μένα? Τα γυαλίζεις κιόλας και με προκαλείς περισσότερο...
Συν τοις άλλοις δεν έχεις τον αντρισμό να περπατήσεις εκεί που οι τούρκοι σφάξαν Έλληνες και με μόνα όπλα σου τον ανιχνευτή, έναν γκασμά και μια απέραντη ημιμάθεια, να ξεπατώσεις 'ο΄τι απέμεινε όρθιο. Και μετά να τα πιείς στην ταβέρνα κοροιδεύοντας τα χαιβάνια τους ντόπιους που τόσο καιρό κάθονταν πάνω σε θυσαυρό και δεν το ξέρανε
Γιατί για όλα φταίνε οι πολιτικοί που μας κάναν να φαινόμαστε αρχαιοκάπηλοι.
Και μετά σου λέει φταίει ο Νομοθέτης που οι ανιχνευτές επιτρέπονται σχεδόν σε όλο τον κόσμο εκτός απ' την Ελλάδα Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 01:11:52 πμ »

Kαι για να μην παρεξηγηθώ άδικα...
Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με τον άνθρωπο που κατέχει έναν ανιχνευτή έστω και παράνομα (άνευ άδειας δηλαδή) και ο οποίος ψάχνει στο σπίτι του ,στο χωράφι του και ξέρει που σταματάει ο χαβαλές και που αρχίζουν τα ... καουμπο'υ'λίκια.
Απ' την 'αλλη 'εχω χοντρό πρόβλημα όταν βλέπω σοβαρούς συλλέκτες (θέλω να ανήκω στην κατηγορία τουλάχιστον σε επίπεδο γνώσεων) να χαρακτηρίζονται ως αμαθείς και "γυαλίζοντες νομιματάκια"
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 08:57:19 πμ »

αφηστε τον τοσα ξερει απο νομισματα τοσα λεει.
Εγω θα εξακολουθησω να πιστευω οτι οι τυμβωρυχοι-γιατι ετσι λεγονται- τρωγλοδυτες ειναι τα κατακαθια της κοινωνιας μας.
Αλλα ουτε και ξυπνιοι ειναι οπως οι ανθρωποι της πιατσας και του πεζοδρομιου.
Ειναι ολοι τους κουτοπονηροι και κοροιδα.
Που εισαι Παρι στη Βασιλικη Τρικαλων ο Αυστραλος ξεμεινε απο παραδες....
Γιατι δεν σπευδετε να τον ενισχυσετε και να παρετε ενα 2% απο τον προς ευρεση θυσαυρο του Αλη Πασα με τα σαραντα φορτωματα,τις πεντολιρεςτα διαμαντια και τα ζαφειρια....
Και αν δεν βρει τον θυσαυρο, νερο θα βρει σιγουρα για να κανετε ενα μπανιο οταν θα μεινετε στα κρυα του λουτρου...
Ή αν δεν θες εκει, πανε να επιδοτησεις τον αλλο τον τυχαρπαστο που ψανει τον θυσαυρο των Εβραιων...
εκει μπορει να εχεις καλυτερη τυχη....
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 11:04:55 πμ »

η μεγαλη πλακα,ειναι οτι αυτα τα μηχανηματα,απαγορευωνται σε ολην την εοκ,και οι αθλητες του ειδους,μαζευουν υπογραφες,απο οτι διαβασα,εχθες,στην ιστοσελιδα,που προτεινε ο φιλος παρης,για να προτεινουν στο ευρωπαικο κοινοβουλειο,να εγκριθουν!!!αυτα τα μηχανηματα,αφου πωλουνται ελευθερα!!!ενω αμα σε σταματησουν στην εξοδο του καταστηματος, που τα αγοραζεις,διωκεσαι?νομικα.απο τα λεγομενα των φιλων, μελων-χρυσοθηρων????αυτο ειναι αδικο,αφου πληρωνουν κανονικα,τους κρατουν τα καταστηματα και το φπα,και ειναι παραλογο,να απογορευεται να καταστρεφεις,ταφους,μνημεια,κλπ.αυτο ειναι τελειως αδικο,και μας υποβιβαζει σαν εθνος,η σαν ευρωπαικη ενωση,να πλουτιζουμε,καταστρεφοντας πολυτιμες γνωσεις,και αριστουργηματα,καθε εθνους.τελος με συγκινησε,που χαρις στα παιδια αυτα,βρισκουμε και εμεις οι ασχετοι,και απαιδευτοι κανενα νομισματακι,αλλιως δεν θα βρισκαμε αρχαια,ελληνικα βυζαντινα,ρωμαικα,μεσαιωνικα νομισματα,και θα μεναμε χωρις συλλεκτικα νομισματα!!!ειναι καλο να ριξετε μια ματια,πως μας αποκαλουν?λες και ειμασθε αντιπαλοι?δεν μπορω να καταλαβω,τι σχεση εχω?με αυτο το σπορ,την γνωμη μου λεω,και οποιος θελει την αποδεχεται!!!χαιρετω,και κλεινω εδω,αυτον το βαρετο,και παιδικου υφους  διαλογο,με τα υψηλης παιδειας ατομα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
metal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 02:07:27 μμ »

μια ερωτηση...... οι μεγαλητερη συλλεκτες της ελλαδας αγοραζουν παρανομα αρχαια νομισματα απο αρχαιοκαποιλους κ μετα τους βγαζουν πιστοποιητικα νομιμης κατοχης?ΑπορίαΑπορία?πυστεβω να απαντησετε με το χερι στην καρδια οσοι συλλεκτες ξερουν...
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 02:48:30 μμ »

αγαπητε μεταλ.Αν παρακολουθησεις τα γραφομενα μας στην σελιδα θα δεις οτι εμεις ουδεμια σχεση εχουμε με αρχαια νομισματα.Οτι νομισμα εμπιπτει στον νομο περι αρχαιοτητων δεν εχει χωρο στη συλλογη μας.Οποιοσδηποτε ανεβασει αρχαιο νομισμα στην σελιδα τον προτρεπουμε να το παραδωσει στις κατα τοπους αρχαιολογικες υπηρεσιες.Ο νομος ειναι ξεκαθαρος και εμεις δεν θελουμε κατ' ουδεν τροπο μπλεξιματα μαζι του.Οτιδηποτε κινειται στις παρυφες του νομου δεν μας αφορα.
Κυριως τα μελη της σελιδας ασχολουνται με νεοελληνικο νομισμα που αφορα την περιοδο 1828 και επειτα.

Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 02:54:07 μμ »

οσοι!!! εχουν την οικονομικη ανεση,και χρονο,αν και υπαρχουν αρκετα χαμηλης αξιας,για μενα ειναι πραγματικοι ελληνες,που επαναπατριζουν,(παντα με χαρτια προελευσης,κλπ)τους ελληνικους θησαυρους,που πουλησαν!!! στο εξωτερικο,μερικοι ΕΛΛΗΝΕΣ ΧΡΥΣΟΘΗΡΕΣ? σιγουρα τουλαχιστον!! ειναι καλλυμενοι νομικα.ΟΣΟΙ τα εισαγουν παρανομα,γιαυτο υπαρχουν οι νομοι,θα υποστουν τις Συνεπειες.αλλα δυστηχως.ειναι πολλα τα λεφτα ΑΡΗ,που ελεγε και ο καλλογηρου,στον κουρκουλο.και ετσι ανθει,το τεραστιο και επικερδες αυτο εμποριο,οπως τα ναρκωτικα,η πορνεια,κλπ.δηλαδη!!! επειδη ειμαι πονηρος,πρεπει,να αντικαταστησω?τους αρχαιολογους,και ενα σωρο επιστημονες,ιστορικους,και αλλους,και να χαθουν ενα σωρο πολυτιμα στοιχεια,για τον πολιτισμο μας!!!για να τα κονομησω?αλλα θα μου πεις, εδω το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι,και εχεις δικιο,παιδεια δεν υπαρχει,οταν πολιτικοι,και αλλοι,εχουν,μεγαλυτερες συλλογες,απο τα μουσεια,θα την πληρωσουν μερικοι γιαννη- αγιαννηδες?που πανε να βγαλουν,κανενα ματσο χιλιαρικα,για να γινουνε ανθρωποι?συγνωμη,εχεις δικιο,πρεπει,οτι απεμεινε,να το πουλησουμε και αυτο,και κανουμε και αθλητισμο μαζι!!!,σε χαιρετω,ενας αιθερωβαμων, ηλιθιος,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 15, 2011, 05:32:44 μμ »

μια ερωτηση...... οι μεγαλητερη συλλεκτες της ελλαδας αγοραζουν παρανομα αρχαια νομισματα απο αρχαιοκαποιλους κ μετα τους βγαζουν πιστοποιητικα νομιμης κατοχης?ΑπορίαΑπορία?πυστεβω να απαντησετε με το χερι στην καρδια οσοι συλλεκτες ξερουν...
Φιλε metal αν και σου δοθηκε η απαντηση  απο αλλους συλλεκτες οτι μαζευουμε νομισματα μετα του 1828 θα σου πω μερικα πανω στο ερωτημα σου.
Ναι καποιοι συλλεκτες ξερω ΕΙΣΑΓΟΥΝ με χαρτια νομισματα αρχαια και τα  δηλωνουν κανονικα στην εφορια!!
Που το κακο? Το ξερεις οτι αν το νομισμα που εισαγουν αν δεν το εχει το Ελληνικο κρατος τους το παιρνει και δεν παιρνουν ουτε το ενα δεκατο αποζημιωση απο οσα ειχαν δωσει??
Οι συλλεκτες ομως αυτοι ειναι ελαχιστοι!!
Οπως ελαχιστοι ειναι και αυτοι που κινουνται κατω του νομου!!
Επειδη λοιπον δυο τρεις αντεχει η τσεπη τους και εχουν αρχαια ΝΟΜΙΜΑ ή δυο τρεις ζουν καταπατωντας καθε νομο ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΤΟ ΙΔΙΟ??

Καποτε ειχα διαβασει οτι σε ενα εξωκλησι εσπασαν την αγια τραπεζα προκειμενου να βρουν χρυσες λιρες που ειχαν κρυψη στον πολεμο!!
Παρολο που ειμαι Αθεος αυτο το θεωρω μεγαλη ιεροσυλια!!
Αυτο που εκαναν αυτοι οι χρυσοθηρες ειναι κατακριτεω , επειδη λοιπον αυτοι ηταν ρεμαλια θα στιγματισω ολους εσας?? Ε Ε?
Οχι!!
Αλλη ιστορια , περυσι επεσε καπου το οδοστρωμα διοτι καποιοι εκαναν απο κατω ενα τουνελ  για να φτασουν στην ριζα ενος δεντρου που πιστευαν οτι ειχαν κρυψει λιρες!!
Ρεμαλια και αυτοι , διοτι αν επεφτε την ωρα που περνουσε ενα αυτοκινητο απο πανω μπορει να χανωταν μια ζωη ή περισσοτερες!!
Και αυτο χρυσοθηρες το εκαναν!!
Μηπως αυτο σας αντιπροσωπευει ολους??
Φυσικα και δεν θελετε να σας αντιπροσωπευει!!
Εγω αγαπητοι μου φιλοι δεν σας βαζω ολους σε εναν ντουρβα μεσα , εσεις γιατι το κανετε??
Σε ολα τα σπορ υπαρχουν και οι καλοι και οι κακοι , μην τα ισωπεδωνετε λοιπον ολα ουτε η μια πλευρα , ουτε η αλλη!!
Φιλικα herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences