Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 06:22:19 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ελληνικα site δημοπρασιων  (Αναγνώστηκε 10274 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 25, 2012, 10:42:43 πμ »

ειναι 63-64 σιγουρα
αξιζει να το στειλεις
Καταγράφηκε

heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 25, 2012, 10:48:04 πμ »

Μακαρι....εγω θα θελα και παραπανω, αλλα θα δουμε...Η κοκκινη μητροτητα παντως ειναι πολυ ακριβη, νομιζω εβγαζε ο Καραμητσος μια PMG ms66, αλλα την εδινε εξωφρενικα ψηλα, πανω απο 1500 ευρω. Πολυ ομορφα ομως χαρτονομισματα. Και το 20,000 που εχεις επισης πολυ ακριβο..
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 25, 2012, 10:53:56 πμ »

με τοσα την βρισκεις σε speciment

μακαρι να ειναι και παραπανω

αν η πισω πλευρα ειναι καλυτερη μπορει
Καταγράφηκε

NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 25, 2012, 12:32:16 μμ »

Ειναι ξυραφισμενο Κλείσιμο ματιού

εχω την εντυπωση Γιωργο μου οτι εχεις δικιο! μερικες φορες μπορει κατα λαθος να μην το παρει ολο το σκανερ... αλλα.. και απο κατω και στα πλαγια... σχεδον δεν εχει περιθωριο! που πηγε;; δεν ειναι λαθος εκτυπωση... που μετακινηθηκε το σχεδιο...
εχω ενα 100 δρχ του 1927 ετσι αλλα σε αθλια κατασταση.... ομως το κρατησα... ειναι στο ιδιο μεθεθος με τα κανονικα, και απο την αλλη εχει μεγαλο περιθωριο...

πρεπει να ειναι μικροτερο απο το κονονικο... και αρκετα! δεν μιλαω για 1-2 χιλιοστα που συμβαινει καποιες φορες και τωρα ακομα... ειτε σε ακυκλοφορητα ειτε σε κυκλοφορημενα αν εχουν βραχει, ξηρανθει κτλ... ή αποσ την πολυ κακη χρηση.. αλλα... για αρκετα παραπανω... πανω απο 3-4 ειναι λιγο προβλημα... εκτος κι αν υπαρχει ειδικη ποικιλια σε αυτα.... αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια.. 

αν οντως ειναι ετσι... μιλαμε οτι ο τυπος.. στην προσπαθεια του να πουλησει καλλιτερο χαρτονομισμα το κατεστρεψε! το κουρεμα στο χαρτονομισμα ειναι οτι και στο νομισμα που παλια το εκαναν... ή να του ανοιξεις τρυπα μεγαλη! το κακομοιρο!

Υποψιν... αν τα εχεις παρει σχετικα φτηνα.. ειναι πολυ καλα για μελετη στο τι κανουν για να πουλησουν παραπανω...

καπου (εδω ηταν;) ειχα δει και απιστευτη δουλεια σε καταστρεμμενο υπερσπανιο Ροδιακο χαρτονομισμα!! και αυτο θελει ιδιαιτερη προσοχη... αλλα και παλι... οταν μιλαμε για σπανιοτητες...οπως αυτο...
αλλα και η επιδιωρθωση που εγινε... δεν σημαινει οτι το χαρτονομισμα εγινε καλο....σε πολυ καλη κατασταση... ετσι; repare ειναι!

ξεχασα χτες να αναφερω οτι σε καποιες χωρες ειναι πολυ δυσκολο να βρεις ακρως ακυκλοφορητα..... αλλα βρισκεις με τις συνηθεις τρυπες απο συρραπτικο οπως πολλοι αναφερουν! αυτο ειναι γιατι ειτε ειναι καρφιτσες απο γαμους... που τα καρφιτσωνουν στα ρουχα του ζευγαριου, ειτε που τα πιανουν ετσι στους ναους... ειτε γιατι... ετσι κανουν εκει στις τραπεζες τις δεσμιδες! δεν ξερω αν το κανει η κεντρικη τραπεζα ή οι αλλες... χωρες οπως Ινδια, Μπαγκλαντες... ειναι στο ετσι... και περισσοτερο η ινδια! ΤΙΠ!!! αν θελεις πραγματικα ακυκλοφορητο... εχω το νου σου αν εισαι εκει, σε ΑΤΜ! αν βαλουν νεα χαρτονομισματα... υπαρχουν φορες που δεν εχουν τις τρυπες! εχω καποια....
λοιπον... σε αυτα... θα δειτε συνηθως να αναφερεται οτι εχουν τις συνηθεια τρυπες... μιας και το 95% των χαρτονομισματων εκει τις εχει! ισως εκει... κανεις λιγο τα στραβα ματια... αλλα την στιγμη που μπορεις να βρεις και πραγματικα ακρως ακυκλοφορητο.....

η μητροτητα σου Heretic μου ειναι απιστευτη!!!! και η σειρα ειναι δυσκολη σε πολλα παο αυτα... να τα βρεις ακρως ακυκλοφορητα, γιατ ιτο χαρτι τους ειναι δυσκολο..... φθειρετε πολυ ευκολα, χαλαει, η υγρασια αλλα και ο ηλιος το καταστραφουν, λερωνονται ευκολα (βαμβακερο δεν ειναι;), κρατανε πολλα μικροβια αν εχουν χρηση... και συνηθως ειναι κωλοβακτηριδια... αλλα και αν γινει κακη χρηση... και που χρηση... γινονται ευκολα κουρελια....

παντως πολλα απο αυτα ειναι απιστευτα ομορφα! λατρευω το 100δραχμο, και τις μητροτητες πολυ! φυσικα.. εχω μονο το 100δραχμο αρκετα χρησιμοποιημενο... δεν πειραζει.. τι να κανω;; δεν μπορω προς το παρον...... Χαμόγελο



 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 25, 2012, 12:41:36 μμ από NMS » Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 25, 2012, 01:40:47 μμ »

δηλαδη το 5αρι δεν σου αρεσει
Καταγράφηκε

NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 25, 2012, 01:55:32 μμ »

το μεταξωτο; πριν εννοουσα απο την σειρα της μεσης ανατολης οτι μου αρεσει το 100ρικο και οι μητροτητες πολυ!! Χαμόγελο

Τα μεταξωτα ειναι πιθανοτατα τα ομορφοτερα χαρτονομισματα της ελλαδος! εστω κι αν δεν τα εχω δει ποτε μου ακυκλοφορητα... βλεπεις ποσο φινα και ντελικατα ειναι!  πραγματικα νομιζεις οτι κρατας ξενο, Γαλλικο χαρτονομισμα.... Κλείσιμο ματιού

Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 25, 2012, 03:13:03 μμ »

Σε ευχαριστω φιλε NMS, αν εξαιρεσω ενα πολυ πολυ μικρο καφε στιγμα στο κατω περιθωριο, το χαρτονομισμα οντως ειναι απαιχτο, αλλα πληρωσα και παρα πολλα εις γνωση μου για να το παρω. Προσεξα επισης και αυτο ειναι σημαντικο, οτι οι εταιρειες πιστοποιησης δινουν ιδιατερη εμφαση στο να ειναι καλοκεντρα τα χαρτονομισματα, οπως δηλαδη πανω κατω συμβαινει και στα γραμματοσημα. Και αν διαβασει κανεις τους ορισμους των βαθμων της PMG, αν καποιο χαρτονομισμα ειναι κακοκεντρο (για τους νεους συλλεκτες, οταν δηλαδη η εικονα του χαρτονομισματος ειναι ασυμετρη με τα περιθωρια), τοτε το χαρτονομισμα βαθμολογειται χαμηλοτερα (αδικα για μενα επειδη αυτο ειναι χαρακτηριστικο απο τη 'μανα' τους). Και στη συγκεκριμενη δημοπρασια του Καραμητσου, ειχε αλλο ενα ακυκλοφορητο αλλα πιο κακοκεντρο και 100 ευρω φθηνοτερο.
Τα μεταξωτα περιπου στοιχιζουν σε ακυκλοφορητη κατασταση γυρω στα 150-200 ευρω και τα 3 μαζι. Πιστευω αξιζει η επενδυση αυτη γιατι οντως ειναι πανεμορφα. Οπως και πολυ ομορφα ειναι τα μεταπολεμικα χαρτονομισματα, ο Καναρης πχ. Πραγματικα, εκεινη την εποχη, λογικα θα λυποσουν οταν εδινες ενα χαρτονομισμα γιατι ηταν ενα μικρο εργο τεχνης. Ενω τωρα τα ευρω ειναι εντελως 'βιομηχανοποιημενα'.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
micayian
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 63



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 25, 2012, 05:52:30 μμ »

Ειναι ξυραφισμενο Κλείσιμο ματιού

δηλαδή???  Απορία
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 25, 2012, 06:41:22 μμ »


Χαμόγελο το χαρτονομισμα ηταν οκ.. σε γενικες γραμμες αλλα στο τελειωμα ηταν χαλασμενο.. δηλαδη στο περιθωριο ειχε σχισιματακια κτλ... οποτε ενας απο τους προηγουμενους κατοχους του εκοψε το χαλασμενο περιθωριο για να μεινει το υπολοιπο το καλο και να φαινεται το χαρτονομισμα καλλιτερο! φυσικα το καταστρεψε το κακομοιρο!

οταν ειναι μικρο το κοψιμο το κανουν με ψαλιδι αλλα το καλλιτερο ειναι με χαρακα και ξυραφι για να ειναι τελειο το κοψιμο....
ομως το χαρτονομισμα.... Λύπη
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences