Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 01:38:07 μμ
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Η αγορά σήμερα (Σεπτέμβριος 2014)  (Αναγνώστηκε 26394 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #75 στις: Αύγουστος 31, 2014, 10:42:49 μμ »

Αν πρέπει να πεις ένα μόνο πράγμα για την δημοπρασία του Λισσνερ και αυτό ειναι η παράνοια που πιάνει καποιους συλλέκτες μέσα στο δωμάτιο, και ότι οι τιμές ειναι πλασματικές, και ότι εφταιγε το μαρκετινγκ και όλα αυτά τότε οκ, μπορεί το φορουμ να μην ειναι νομισματικό.
Εγώ αυτό που εχω να πω ειναι ότι προκειται κατα γενική ομολογία για μια εντυπωσιακότατη δημοπρασία με απιστευτα world interest νομίσματα που δυσκολα θα ξαναδουμε και τα υπόλοιπα για τις τιμές θα τα άφηνα σε δεύτερη μοίρα.

Γράψατε προηγουμένως ότι και το ταληρο 1876 του κουνκερ αν ειχε σλαμπ ngc μσ64 θα εκλεινε στον λισσνερ 7000. Το ομολόγησα και εγώ αυτό λέγοντας ότι τα νομίσματα που αν πληρώσεις το ανάλογο αντίτιμο τα βρίσκεις , αυτά λοιπόν εφυγαν σε υψηλές τιμές, υψηλότερες από αυτές της αγοράς . Σε αυτά συγκαταλέγεται το 100ρικο 1935 πρ65 που εκλεισε 3500 και επίσης αν υπηρχε το εν λόγω ταλιρο γεωργίου 1876 σε μσ64 ΝΑΙ θα εκλεινε 7000 ενώ δεν θα τα αξιζε. Σε αυτό συμφωνησα και εγω και το εγραψα.
ΟΜΩΣ, η δημοπρασία Λισσνερ δεν ηταν αυτά τα νόμισματα!!!!! Είχει και απίστευτα διαμάντια σε ακόμα πιο απιστευτες καταστάσεις που δεν θα τα ξαναδούμε.Σε αυτά αναφέρομαι. Και αυτά έκλεισαν μια χαρά. Και δεν ακουσα καμία κριτική για αυτά.
Δεν με ενδιαφερουν τα νομισματα του Λισσνερ που βρίσκονται αλλά με ενδιαφερουν τα υπόλοιπα. Αναλώνεστε στο παιχνιδακι του δημοπρατη με τον συλλεκτη του κρητικού τάλιρου. so what? Δεν κανει 27500 και κανει 25000, 22500 οκ. σε 20 χρονια δεν θα εχει καμια διαφορά κατα τη γνώμη μου.

Τη δημοπρασία αυτή δεν θα την θυμομαστε για το 100ρικο 1935 αλλα για τα 20λει 1870 μσ67.  Και σαν το ρουμανικο ειχε πολλά.
Και εγω στεναχωριέμαι που δεν μπορούσα να ανταγωνιστώ σχεδόν κανεναν αλλά ετσι ειναι η ζωή.

Φανταστειτε να κανατε μια κριτκή για την δημοπρασία σπινκ 1979 και να λεγατε ' παρανοια του συλλεκτη στο δωματιο μεσα. Ολα πανακριβα. Το χρυσο 30δραχμο του γάμου το πήγανε οι βλακες 6000λίρες (το 1979)'. Ε δεν ειναι για γέλια?
Αντί να λέμε τι απιστευτη δημοπρασία, λέμε για το οτι τα περισσοτερα τα πηρε ενα fund και οι υπολοιποι , που ιδεα δεν εχουν τι δηποπρατηθηκε εκει , σιγονταρουν και κοροιδευουν για τα σλαμπ.

Tέλος, μια χαρά ευκαιρίες ειχε. Χτυπησα για φίλο , μέλος του στεκιου, το λοτ883 5 δηναρια σερβιας, το χανει, και το αγοραζει ο ατλας
http://atlasnumismatics.com/1017142/
ήδη το πουλαει 2950$. Και ναστε σιγουροι οτι θα το πουλησει.

Η γνωμη μου για την lissner auction είναι ότι οι 2 οικοι δεν άφησαν σχεδον καθόλου το περιθώριο να μπορεί να πουληθει κέρμα στην δευτερογενή αγορά. Τα χρηματα τα ηθελαν όλα για παρτη τους. Δεν αφησαν ντιλερς να αγοράσουν κατι φτηνά ( αν γινόταν) ωστε να το μεταπουλήσουν. Τα ξεκοκκάλισαν ένα προς ένα.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #76 στις: Αύγουστος 31, 2014, 11:10:43 μμ »

Και συγγνώμη αλλά αυτό το τελευταίο

Τρεις Ευρωπαίοι dealers ειμασταν στην αιθουσα. Κανεις δεν αγόρασε τιποτα εκτός απο εμενα και μόνο κατι λίγα που θεώρησα undergraded. Έφυγα σχηματίζοντας την εντύπωση οτι κανεις δεν είδε νομισματα αλλα σλαμπ. Και σ'αυτο συμφωνήσαμε και οι τρεις.

Οταν οι deαlers δεν βρίσκουν να αγορασουν κατι για μεταπώληση , βγαζετε το συμπερασμα ότι όλοι ειδανε σλαμπς. Δηλαδη το φυσιολογικό θα ήταν ενα νομισμα να πωλείται ΔΗΜΟΣΙΩΣ απο δημοπράτη (εμπορο) σε dealer και μετα o dealer να το πουλαει στον συλλεκτη???  ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ?ΑπορίαΑπορίαΑπορία
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #77 στις: Σεπτέμβριος 01, 2014, 01:09:46 πμ »

Και συγγνώμη αλλά αυτό το τελευταίο

Τρεις Ευρωπαίοι dealers ειμασταν στην αιθουσα. Κανεις δεν αγόρασε τιποτα εκτός απο εμενα και μόνο κατι λίγα που θεώρησα undergraded. Έφυγα σχηματίζοντας την εντύπωση οτι κανεις δεν είδε νομισματα αλλα σλαμπ. Και σ'αυτο συμφωνήσαμε και οι τρεις.

Οταν οι deαlers δεν βρίσκουν να αγορασουν κατι για μεταπώληση , βγαζετε το συμπερασμα ότι όλοι ειδανε σλαμπς. Δηλαδη το φυσιολογικό θα ήταν ενα νομισμα να πωλείται ΔΗΜΟΣΙΩΣ απο δημοπράτη (εμπορο) σε dealer και μετα o dealer να το πουλαει στον συλλεκτη???  ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ?ΑπορίαΑπορίαΑπορία


Βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα και βάζεις λόγια στο στομα μου που δεν εχω πει ουτε κάν υπονοησει ενώ συγχρόνως με συκοφαντεις λέγοντας οτι δεν πάω καλα.

Καταγγέλλω δημοςια την προσβλητική,αναγωγη και χυδαία συμπεριφορά σου.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #78 στις: Σεπτέμβριος 01, 2014, 08:02:57 πμ »

Καλημέρα και καλό μηνα, η δημοπρασία στη lissner collection εξάντλησε ολα τα περιθώρια πώλησης που είχε, αυτο σημαίνει οτι ήταν μια πετυχημένη δημοπρασία!!
Υπάρχουν δε και άλλες δημοπρασίες που αφήνουν περιθώρια στους κερδισμένους.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #79 στις: Σεπτέμβριος 01, 2014, 09:39:27 πμ »

Γιώργο ξαναδιάβασε τα ποστ σου στην προηγούμενη σελίδα.

Αντιγράφω

Έχεις δίκιο. Εγω ομως λέω και κατι αλλο. Αν πχ αυτο το ταλληρο του 76 έγραφε "NGC MS 64 Wings approved The R.Lissner Collection" και ηταν σε αυτη την δημοπρασια και είχε περιγραφτει με τον πολυ χαρισματικό αλλα συνάμα και marketing τροπο του Μ.L.Teller θα είχε πιάσει όχι 7000 αλλα 12000!

Αυτη ειναι η δύναμη της δημοπρασίας και του marketing. Φέρτο  τώρα στην "δευτερογενή" αγορά και βάλτο σε ενα πάγκο και ζητα αυτα τα λεφτά.


Ποιος θα το βγαλει στη δευτερογενη αγορά? Εγω? Δεν το νομίζω!! Αρα το συμπερασμα μου βγαινει αβίαστα...
επίσης.....

Ξέρω επισης πολλα απο το παρασκήνιο. Μίλησα εντός και εκτός της αίθουσας με πολλούς dealers και συλλέκτες. Έφαγα με δυο απο τους δημοπρατες που ειναι φίλοι μου (Mark Louis Teller και Stephen Fenton) και ξέρω πράγματα.
Τρεις Ευρωπαίοι dealers ειμασταν στην αιθουσα. Κανεις δεν αγόρασε τιποτα εκτός απο εμενα και μόνο κατι λίγα που θεώρησα undergraded. Έφυγα σχηματίζοντας την εντύπωση οτι κανεις δεν είδε νομισματα αλλα σλαμπ. Και σ'αυτο συμφωνήσαμε και οι τρεις.

Οι τιμες για εμενα δεν ειναι πραγματικές αλλα one off διαμορφωμένες σε ειδικές marketing συνθήκες. Όχι σε ολα βεβαια, κάποια, αρκετά μαλιστα το άξιζαν για διάφορους λόγους. Οποιος εχει αντίθετη αποψη αλλα διαμορφωμένη ομως όχι απο μεσα και απο απο την αγορά (με ο,τι κόστος αυτο συνεπάγεται)  αλλα απο τον καναπέ του σπιτιού του ας την εχει. Και ας κάνει κριτική με χρήματα άλλων αν τον βολεύει.


Και ερωτώ : Οι ντιλερς περνουσατε τυχαια απο το σικαγο εκεινο το διήμερο ή πηγατε για την δημοπρασία? Ασφαλώς για τη δημοπρασία!!

Διαφωνώ με την τοποθέτηση σου γύρω απο την συγκεκριμένη δημοπρασία. Δεν κατάλαβα δηλαδή. Οτι λες, πρεπει να το καταπίνουμε όλοι αμάσητο? Εχω διαφορετική αποψη και μπορώ να την εκφράζω. Κανενα αυθαιρετο συμπερασμα δεν έβγαλα. Αν οι ντιλερς βρισκατε να αγορασετε προς μεταπώληση 40 νομισματα ο καθενας θα λεγατε ' ω τι καλη δημοπρασία, με τι ωραία νομισματα' . Τώρα την έθαψες όμως.
Και σε ρωτώ παλι για τρίτη φορα, το ταλιρο βουλγαρίας 1884 μσ65 εκλεισε 5500δολαρια. Ειναι πολλά? Ειναι ακριβό? Τι διφραγκο βουλγαρίας 1916 μσ65 εκλεισε 16000? ΕΙναι πολλά? Το ταλιρο ρουμανίας 1881 μσ65 πηγε νομίζω 6000. Ειναι πολλά? Τα εχετε ξαναδεί προς πώληση αυτα τα κομμάτια σε αυτές τις καταστάσεις?? ?? Τα 20λει 1870μσ67 στα 42500 ειναι πολλά?Απορία Τετοια νομίσματα ειχε η δημοπρασία λισσνερ και για αυτά θα επρεπε να σχολιαζουμε και όχι για το ότι πιανει αμοκ τους συλλεκτες μεσα στο δωματιο και ότι τα νομισματα φυγανε πανακριβα κλπ.

Και συ Γιώργο ειπες οτι κανω κριτική απο τον καναπέ μου , προσβλητικό σχόλιο και το γνωρίζεις αυτό, αλλα στο φόρουμ μιλάμε ΟΛΟΙ επι ίσοις όροις.

Το ότι δε μπορούσα να πάω Σικάγο δεν μου αναιρεί το δικαίωμα να εκφράζω τη γνώμη μου για τη δημοπρασία.


Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #80 στις: Σεπτέμβριος 01, 2014, 09:56:30 πμ »

Ηρεμια φιλοι μου και καλο μηνα ναχουμε......ο γραπτος λογος ξερουμε ολοι μας οτι ειναι ευκολο να παρεξηγηθει.....αποψεις-σκεψεις ανταλλασουμε και ο καθενας εχει τις δικες του και οχι μονο αυτο αλλα εχει και διαφορετικο τροπο να της εκφρασει.....οποτε
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #81 στις: Σεπτέμβριος 01, 2014, 11:27:43 πμ »

Ηρεμησε. Δεν χρειαζεται να φωναζεις και να συκοφαντεις προσβαλοντας οχι μονο εμενα αλλα και τους υπολοιπους φιλους του φορουμ ("Αντί να λέμε τι απιστευτη δημοπρασία, λέμε για το οτι τα περισσοτερα τα πηρε ενα fund και οι υπολοιποι , που ιδεα δεν εχουν τι δηποπρατηθηκε εκει , σιγονταρουν και κοροιδευουν για τα σλαμπ.") για να δειξεις ποσο αντρας εισαι.

Αυτα ειχα να σας δωσω, αυτα σας εδωσα. Εδω τελειωνει η συμμετοχη μου. Αν θελεις εσυ να συνεχισεις στο ιδιο υφος ελευθερα. Ο καθενας δινει αυτο που εχει.

Καλημερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2014, 02:24:58 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #82 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 02:46:06 μμ »

Ηρεμια φιλοι μου και καλο μηνα ναχουμε......ο γραπτος λογος ξερουμε ολοι μας οτι ειναι ευκολο να παρεξηγηθει.....αποψεις-σκεψεις ανταλλασουμε και ο καθενας εχει τις δικες του και οχι μονο αυτο αλλα εχει και διαφορετικο τροπο να της εκφρασει.....οποτε
+1 Δεν ειναι Ωραιο να Χαλαμε ενα Ενδιαφερον Θεμα με λεπτομερειες δευτερευουσης σημασιας!!!σιγουρα η καθε αποψη ειναι Σεβαστη αλλα παντα σε κοσμιο Τονο!!χαιρετω την Παρεα,γιαννης.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences