Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 30, 2024, 03:10:53 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Η αγορά σήμερα (Σεπτέμβριος 2014)  (Αναγνώστηκε 26420 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 30, 2014, 09:13:22 πμ »

Οπως Σωστα Αναφερει ο Νικος παλι Ξεφυγαμε απο το Ομορφο και Επιμελημενο Αρθρο του Αγαπητου Γιωργου Κουντουριδη!!!Συλλεκτης για Εμενα ειναι Αυτος που Συλλεγει οτι τον Ευχαριστει!!!ανεξαρτητος θεματος,οικονομικης Αξιας,κλπ.Αρκει να μην του Πασαρουν Καθρεφτακια για Ιθαγενεις!!!επειδη Πρεπει?η λογω Μοδας?(οι Γνωστοι-Αγνωστοι του Χωρου).Επισης οι Συλλογες δεν Γινονται μονο Απο Εχοντες!!!Νομιζω οτι Ολοι Εχουν Δικαιωμα στον Συλλεκτισμο!!!Αρκει να Γνωριζουν Τι Συλλεγουν,και Γιατι?Χαιρετω την Παρεα!!!γιαννηςτ.
Συμφωνώ απόλυτα με τον Γιάννη.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 30, 2014, 09:44:51 πμ »

κι εγώ συμφωνώ με τον Γιάννη και τον ellinas και τον Νίκος και τον Sac.
Να ευχαριστήσω, με την σειρά μου, τον GKOUNTO για το, πραγματικά, ωραίο άρθρο που μας προσέφερε.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 30, 2014, 10:48:32 πμ »

  Ας επανελθουμε λοιπον στα σχετικα με το report του Γιωργου.
  Στο ερωτημα σου Νικο, οπωσδηποτε οι απαντησεις μπορει να ειναι υποκειμενικες και μονο, οπως οποιαδηποτε προβλεψη για την πορεια οποιουδηποτε προιοντος.(γιατι εαν μιλαμε για τιμες, το συλλεκτικο νομισμα ειναι και αυτο προιον).
  Κατ αρχας, το χρημα ειναι χρημα, ειτε ειναι μαυρο, ειτε ειναι πρασινο, ειτε κοκκινο, και παντα το πλεοναζων ψαχνει τροπους εξυπνης τοποθετησης, ασχετα απο το εαν υπαρχει κριση η οχι.
  Το ΥΨΗΛΟΒΑΘΜΟ συλλεκτικο νομισμα (και δη σλαμπαρισμενο, που σημαινει οτι ειναι "φιξαρισμενη" η ποιοτητα του και δεν κρυβει εκπληξεις για τους ημιασχετους) πληρει αρκετες απο τις προδιαγραφες που απαιτουνται για να γινει στοχος, το χαμηλοβαθμο οχι.
  Το υψηλοβαθμο, απο συλλεκτικη σκοπια, ειναι πιο ομορφο απο ενα αντιστοιχο χαμηλοβαθμο.
  Με την εξαπλωση του ιντερνετ οι συλλεκτες (κυριως οι νεοι) εχουν την δυνατοτητα να αγοραζουν υψηλοβαθμα λουστροπατινατα απο πωλητες σε ολον τον κοσμο και δεν χρειαζεται πια να αρκουνται σε οποια σκουπιδια και προβληματικα θελουν να τους πασαρουν οι (μεχρι πριν απο λιγο καιρο) ελεγχοντες μικρες αγορες οπως η δικη μας, να μπουκωνονται στα καθαρισμενα και στα προβληματικα επειδη δηθεν "δεν υπαρχουν αλλα στην πιατσα".
  Η "πιατσα" ειναι πια παγκοσμια και ολο και περισσοτεροι συλλεκτες ανοιγουν τους οριζοντες τους και απαιτουν ποιοτικα νομισματα , εστω και εαν χρειαστει να στραφουν σε συλλογες world coins.
  Πιστευω οτι η στροφη στην ποιοτητα δεν εχει επιστροφη, για τους ανωτερω λογους και για πολλους ακομα , τα  VFακια πεθαναν, ζητω τα MSακια, hasta la victoria siempre  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Επειδη κανεις συγκριση με το χρηματιστηριο, ο εχθρος του φτηνου ειναι το φτηνοτερο, ειδικα  εαν μιλουμε για χαμηλοβαθμα Ελληνικα...
 
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 30, 2014, 11:47:46 πμ »

Χωρίς, απαραίτητα, να διαφωνώ με τους προηγούμενους, θα έλεγα ότι όποιος συλλέγει "δεν δικαιούται δια να ομιλεί". Μεταξύ σοβαρού και αστείου, πάντα...

Όταν κάποιος μαζεύει χρυσό, δεν χρειάζεται να μας πει τις απόψεις του για την πορεία του χρυσού, οι πράξεις του το δείχνουν καλύτερα... Με την επιφύλαξη ότι οι γενικεύσεις πάντα "τσουβαλιάζουν" και τις εξαιρέσεις.

Κοκ.

Αν ήθελα να γίνω κακός, θα επαναλάμβανα ότι πολλοί εδώ μέσα μας εκθέτουν τις απόψεις τους για το πού θέλουν ή πού πρέπει να πάρει η αγορά και όχι πού "φαίνεται πιθανό" να πάει...

----------------------------------------------

Πανάσχετο, να μην το ξεχάσω...

Αγαπητέ μου Νίκο, το θέμα της μεταπωλητικής αξίας των νομισμάτων σου ανάθεσέ το στον Μαρινάκη (ή στον Ραϊόλα). Έτσι, δεν θα έχεις κανέναν λόγο να το σκέφτεσαι :-)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2014, 12:39:45 μμ από sac » Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 30, 2014, 01:37:19 μμ »

Σχετικά με το τι συλλεγουμε , πως συλλεγουμε, ποιος ειναι συλλέκτης κλπ συμφωνώ με τον Νίκο (helios) ειδικά στην τελευταία του πρόταση. Στα δύσκολα φαίνεται ο συλλέκτης. Στα ταλιρα 30 λονδινου όλοι ειμαστε άρχοντες.

Θέλω να επικεντρωθώ στο άρθρο του κ. Κουντουρίδη στο οποίο συμφωνώ με τα περισσότερα αλλά θα ήθελα να αναφερθώ σε κάποια σημεία του άρθρου στα οποία έχω διαφωνίες.
Αρχικά , μας αναφέρετε αρκετά παραδείγματα νομισμάτων τα οποία εχουν αυξητική τάση όπως τα αιγυπτιακά, η ούνα κ.α. Αυτά ειναι χρυσά και μπορώ να φανταστώ ότι η τεράστια αύξηση ίσως να οφείλεται σε  ξέπλυμα ή σε επένδυση. Καποιος που θελει να διασφαλιστεί καπως, λεει στον ατζέντη του , αγορασε μου 20 φαρουκ, 15 χρυσά ελβετικά, 2 ούνες , τα χώνει στην θυρίδα και τέλος. Αυξηθηκανε οι τιμές τους.
Θα ήθελα στον αντίποδα των χρυσών - επενδυτικών - ντεμί συλλεκτικών, να μας πείτε την εμπειρία σας στα καθαρά συλλεκτικά ήτοι ασημενια ή χάλκινα και όχι αποκλειστικά τόσο δημοφιλή νομίσματα. Νομίζω ότι η αγορά νομισμάτων σε διεθνές επιπεδο δεν αντικατοπτρίζεται στα χρυσά φαρούκ , ούτε στα χρυσά ελβετικά αλλά στα πραγματικά συλλεκτικά νομίσματα. Σε αυτά θα θέλαμε την εμπειρία σας.
Επίσης , διαφωνώ κ. Γιώργο στη τελευταία παράγραφο του άρθρου σας για τη δημοπρασία Λισσνερ. Τα νομίσματα του Λίσσνερ πήρανε ΟΛΑ μα ΟΛΑ μία υπεραξία λίγω ονοματος, λόγω διαφήμισης και λόγω pedigree. Όμως, εκτός απο τα κοινά νομίσματα που είχε , το οποία οποιος συλλεκτης θελει μπορεί να βρει ανα πασα στιγμή αν εχει τα χρήματα, η συλλογή του περιείχε διαμάντια τα οποία πουλήθηκαν με μια υπεραξία αλλά στο μέλλον η υπεραξία αυτή θα φαίνεται αστεία. Και αναφέρομαι σε μερικά παραδείγματα.

λοτ 367 20 φραγκα γαλλιας 1815 πρ65 καμεο 55000.
λοτ 828 20λει ρουμανιας 1870 μσ67  42500
λοτ 827 5 λει ρουμανιας 1880 μσ65 6500
λοτ 843 2 λει ρουμανίας 1881 σπ65 7000
λοτ 147 5 δρχ Κρητης 1901 μσ64 27500

Τα κομμάτια αυτά είναι πανσπάνια και οποιος μου πει ότι πουληθκαν ακριβά , εδώ ειμαστε, σε 5-6 χρόνια να δουμε αν εμφανιστεί ποτέ ξανα κανα από δαυτα. Στον αντίποδα , πολλά εφυγαν ακριβά λόγω pedigree παλι όπως το 100ρικο ασημενιο 1935 πρ65, το ταλιρο γουινεας 1894 μσ65 στα 8500 , νομίσματα σε καλούς βαθμούς αλλα οποτε εχεις τα χρήματα αυτά , τα βρίσκεις στο δευτερόλεπτο.

Ας μου επιχειρηματολογήσει κάποιος ότι η υπεραξία των παραπάνω νομισματων δεν θα υπερκεραστεί απο το πέρασμα του χρόνου!! Και το 40δραχμο 1852 ακριβα ειχε κλείσει το 1973. Ρεκόρ χρυσού νομίσματος ολων των εποχών εως την εποχή εκείνη. Για Ελληνικό νόμισμα ?? ΟΚ!!! Ας κανει ο κατοχος του να το πουλήσει και αν δεν κλείσει επταψηφιο θα εκπλαγπώ.

Ενα άλλο παράδειγμα, το τάλιρο 1884 βουλγαρίας σε μσ65. Εκλεισε 5500 δολάρια. Ακριβό ηταν δηλαδή? Νομίζω εκλεισε τσάμπα. Το δίγραγκο 1916 βουλγαρίας μσ65 ήταν ακριβό στα 16000 ?
Η δημοπρασία αυτή είχε πολλές ευκαιρίες , που όμως θα έπρεπε να ησουν παρών για να μπορεσεις να χτυπήσεις το κατάλληλο κέρμα. Πολλά εξ αυτών , να μου το θυμηθείτε , θα κανουμε πολλά χρόνια να τα ξαναδούμε.

Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 30, 2014, 04:33:56 μμ »

....είναι καμμιά πενηνταριά νομίσματα όπως 5λ 1836, 1/2 δρ 1851, 5λ 1847-1834-1844, 5 δρ. κουκουβάγια, 1/4 και μισό του 46 κλπ κλπ.

Προτιμώ να τα έχω "πεθαμένα" σε VF τα πιο πάνω, παρά ακυκλοφόρητες δραχμούλες του 1910, 1873, 5δ 1930 MS99, κλπ κλπ....

Ή πλάκα κάνουμε ή...

Sac, στο Μαρινάκη λέμε ναι.

Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 30, 2014, 05:37:50 μμ »

[...]....είναι καμμιά πενηνταριά νομίσματα όπως 5λ 1836, 1/2 δρ 1851, 5λ 1847-1834-1844, 5 δρ. κουκουβάγια, 1/4 και μισό του 46 κλπ κλπ.

Προτιμώ να τα έχω "πεθαμένα" σε VF τα πιο πάνω, παρά ακυκλοφόρητες δραχμούλες του 1910, 1873, 5δ 1930 MS99, κλπ κλπ....[...]
+1000
και μαζί 1/4 οβολού 1821, σπάνιες Καποδιστριακές ποικιλίες, 1λ-2λ 1847, λ 1848-9, 10λ 1849 μεγάλη κορώνα κ.α.
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 30, 2014, 06:02:48 μμ »

Τα χαρακτηριστικα της καθε συλλογης καθοριζονται αποκλειστικα και μονο απο ενα παραγοντα...ποιος ειναι αυτος ο παραγοντας?μα φυσικα ο ιδιος ο συλλεκτης....δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο θα πρεπει καποιος να αποκτησει νομισματα τα οποια δεν συμπαθει μονο και μονο για λογους πληροτητας ... κατεχω δυο Παυλους μια δραχμη 1833 και μια πενταρα 1895 και θα πρεπει καποιος να προσπαθησει πολυ για να με πεισει οτι δεν εχω συλλογη.........με ολο το σεβασμο και προς αυτους που εχουν πληρεις και μεγαλες συλλογες και προς αυτους που ειναι στο αντιθετο ακρο....
Συγγνώμη από όλους και κυρίως από το Γιώργο που επανέρχομαι στο εκτός θέματος κομμάτι. Μιχάλη, με συγχωρείς πολύ και με όλο το σεβασμό πραγματικά απέναντί σου, συλλέκτης δε χαρακτηρίζεται αυτός με τα 4 νομίσματα. Αν αποκτήσεις δηλαδή το ασημένιο 10ευρω για την Ελληνική Προεδρία και τίποτε άλλο, έγινες συλλέκτης σύγχρονων ελληνικών αναμνηστικών Απορία, δεν νομίζω. Τέλος πάντων, δε μπορούμε και να απαγορεύσουμε στον οποιονδήποτε να θεωρεί τον εαυτό του όπως θέλει Άνεση.
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 30, 2014, 06:05:41 μμ »

Επανερχόμενος στο θέμα, πιστεύω ότι η αγορά των υψηλών MS θα έχει άνοδο όσο υπάρχει χρήμα και αναζητάει διέξοδο Κλείσιμο ματιού. Όμως λόγω σταδιακού "παρκαρίσματος" αυτών σε μεγάλες συλλογές και εξάντλησης των αποθεμάτων, πιστεύω ότι θα επανέλθει και η ζήτηση στα XF οπότε και αυτά θα ξανα-αποκτήσουν αξία.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 30, 2014, 06:06:58 μμ »

αν και είναι εκτός θέματος , συλλεκτης = χόμπυ = αγάπη για το αντικειμενο που συλλεγεις. Και αγάπη = θυσίες.

Το συλλέγειν θέλει μελέτη και θυσίες.

Αυτή ειναι πολύ συνοπτικά η γνώμη μου.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 30, 2014, 06:42:43 μμ »

αν και είναι εκτός θέματος , συλλεκτης = χόμπυ = αγάπη για το αντικειμενο που συλλεγεις. Και αγάπη = θυσίες.

Το συλλέγειν θέλει μελέτη και θυσίες.

Αυτή ειναι πολύ συνοπτικά η γνώμη μου.

Αγαπητέ Βασίλη, να εκφράσω την επιφύλαξή μου... δεν θα την έλεγα ακριβώς διαφωνία.

Κάποιος που ασχολείται μα το ψάρεμα ή με την ανθοκομία, θα πρέπει να θυσιάσει πράγματα για το χόμπι του; Ενδιαφέρον, προσήλωση, αγάπη, αφοσίωση, μελέτη και γνώση, σύνεση, υπευθυνότητα είναι λέξεις που μου έρχονται στο μυαλό, αλλά θυσίες... δεν ξέρω...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2014, 07:15:39 μμ από sac » Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Αύγουστος 30, 2014, 07:53:44 μμ »

@solferino:

Βασίλη για ένα σκασμό νομισματα έγραψα, τον Φαρουκ και τα 100φραγκα σου έμειναν μόνο;

Δεν σε κάλυψα, καλώς τι να κανω, δεν πειραζει.  Δεν εχω να γράψω τιποτα αλλο ιδιως με τον τροπο που το ζητάς.

Για τον Λιςνερ ομως εγω που ήμουν στην αιθουςα ξέρω καλύτερα. Εσυ μόνο αριθμούς βλέπεις.

Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Αύγουστος 30, 2014, 08:06:03 μμ »

ε καλά μην τσακωθούμε τώρα και για νομίσματα των 25 ή των 150 χιλιάδων. όποιος δίνει λεφτά για τέτοια νομίσματα, δεν νομίζω να έχει και άγχος αν θα πέσει ή αν θα ανέβει η τιμή του. δηλαδή αν έχει δώσει 5-6 μύρια για συλλογή (που πάει να πει ότι έχει καμιά 100αριά σε τράπεζες, χρυσό ή οτιδήποτε άλλο), θα τον πειράξει πολύ αν πάνε στα 4 μύρια ή θα πετάξει από την χαρά του αν πάνε στα 10?

πάμε στα δικά μας...
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Αύγουστος 30, 2014, 08:58:49 μμ »

Τα χαρακτηριστικα της καθε συλλογης καθοριζονται αποκλειστικα και μονο απο ενα παραγοντα...ποιος ειναι αυτος ο παραγοντας?μα φυσικα ο ιδιος ο συλλεκτης....δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο θα πρεπει καποιος να αποκτησει νομισματα τα οποια δεν συμπαθει μονο και μονο για λογους πληροτητας ... κατεχω δυο Παυλους μια δραχμη 1833 και μια πενταρα 1895 και θα πρεπει καποιος να προσπαθησει πολυ για να με πεισει οτι δεν εχω συλλογη.........με ολο το σεβασμο και προς αυτους που εχουν πληρεις και μεγαλες συλλογες και προς αυτους που ειναι στο αντιθετο ακρο....
Συγγνώμη από όλους και κυρίως από το Γιώργο που επανέρχομαι στο εκτός θέματος κομμάτι. Μιχάλη, με συγχωρείς πολύ και με όλο το σεβασμό πραγματικά απέναντί σου, συλλέκτης δε χαρακτηρίζεται αυτός με τα 4 νομίσματα. Αν αποκτήσεις δηλαδή το ασημένιο 10ευρω για την Ελληνική Προεδρία και τίποτε άλλο, έγινες συλλέκτης σύγχρονων ελληνικών αναμνηστικών Απορία, δεν νομίζω. Τέλος πάντων, δε μπορούμε και να απαγορεύσουμε στον οποιονδήποτε να θεωρεί τον εαυτό του όπως θέλει Άνεση.
Aυτη η συζητηση εχει ενδιαφερον τελικα.....Νικο σεβαστη η αποψη σου αλλα δεν την ασπαζομαι........δεν γνωριζω τι ειδους και τι μεγεθους συλλογη εχεις αλλα προφανως απο τον τροπο γραφης σου καταλαβαινω οτι ειναι πληρης.....σου ευχομαι νασαι καλα και να την χαιρεσαι....εχω παραπανω απο 4 νομισματα στην συλλογη μου αν δεν λεγομαι συλλεκτης βρες μου εσυ σε παρακαλω το καταλληλο χαρακτηρισμο για να μην λεω και γω οτι ειμαι συλλεκτης και προσβαλλω και την εννοια της λεξης....με απολυτο σεβασμο στο προσωπο σου
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Αύγουστος 30, 2014, 11:14:41 μμ »

Δεν κατάλαβα γιατί παρξηγηθηκατε κύριε Γιώργο. Τα περισσότερα νομίσματα στα οποία αναφερθήκατε ήταν μπούλιον με την μία ή την άλλη έννοια εκτός της ουνας και του πεντολιρου 1826. Είπα ότι θα είχε περισσότερο νόημα να ακούγαμε τι γίνεται με τα υπόλοιπα. Μια χαρά ήταν το ύφος μου. Πως θα έπρεπε να τη ζητήσω την γνώμη σας δηλαδή,  σε θέσεις για κάμψεις??
Όσο για τον λισσνερ επιχειρηματολογησα με συγκεκριμένα παραδείγματα. Το ότι ήσασταν στο δωμάτιο δε λέει κάτι και δεν είναι επιχείρημα. Αν νομίζετε ότι το ταλιρο Κρήτης θα πέσει 50 τοις εκατό σας έχω ήδη 4 αγοραστές. Βρείτε τα ταλιρα μόνο στην μισή τιμή.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences