Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 09:49:39 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Καναδικό 1000 δολλαρίων  (Αναγνώστηκε 3990 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ΛΑΛΟΣ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 26, 2014, 11:34:04 πμ »

Καλημέρα. Έχω ένα χαρτονόμισμα Καναδικό των 1000 δολλαρίων του 1954 σε άριστη κατάσταση. Μπορείτε να με βοηθήσετε στην εκτίμηση της αξίας του? Στην ΤτΕ μου είπαν ότι η ονομαστική αξία είναι 700 ευρώ, αλλά ενδέχεται σαν συλλεκτικό να αξίζει περισσότερο. Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
kostas1
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 26, 2014, 11:36:45 πμ »

πρεπει να βαλεις και φωτο του χαρτονομισματος φιλε μου να το δουμε σε τι κατασταση ειναι τι χρονολογια κλπ
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 26, 2014, 11:42:04 πμ »

τετοιο χαρτονομισμα δυσκολα θα το μπουλησεις στην Ελλαδα.Το καλυτερο ειναι να το βαλεις στο ebay εκει σιγουρα θα πουληθει.
Καταγράφηκε
Αντωνης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 652

Τι κανεις μπαρμπα?? κουκια σπερνω....


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 26, 2014, 12:13:33 μμ »

Ανεβασε το σε φωτογραφια να το δουμε και ποιος ξερει μπορει να μην χρειαστει να το βαλεις στο ebay
Καταγράφηκε
ΛΑΛΟΣ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 26, 2014, 12:16:45 μμ »

Έχετε δίκιο, θα πρέπει να ανεβάσω και φωτογραφίες. Πάντως σε σχετική αναζήτηση στο e-bay για αρκετή ώρα δεν βρήκα αντίστοιχο. Όλα του 1954 ήταν για μικρά χαρτονομίσματα - έχω και απο αυτά - και λίγα έως 100 δολλαρίων. Εκτιμάτε ότι αυτό είναι στοιχεία σπανιότητας? Ευχαριστώ
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 26, 2014, 12:24:34 μμ »

παμπολα στο ebay. οριστε ορισμενα που ειναι και πιστοποιημενα

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2498.m570.l1311.R3.TR4.TRC0.A0.H1.X1000+canada&_nkw=canada+1954+1000&_sacat=0
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 26, 2014, 12:32:04 μμ »

οριστε και ορισμενα πουλημενα ωστε να διαμορφωσεις αποψη για την τιμη

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_nkw=canada+1954+1000&LH_Complete=1&LH_Sold=1&rt=nc
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 26, 2014, 12:34:21 μμ »

απο οτι συμπεραινω με ψαξιμο 5 λεπτων 9-10 κατοσταρικα ειναι η τιμη του.Αν  βγαλεις το 15% του εβαυ γυρω στα 8,5 θα σου μεινουν στο χερι
Καταγράφηκε
kostas1
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 26, 2014, 01:11:35 μμ »

απο οτι συμπεραινω με ψαξιμο 5 λεπτων 9-10 κατοσταρικα ειναι η τιμη του.Αν  βγαλεις το 15% του εβαυ γυρω στα 8,5 θα σου μεινουν στο χερι

 θα μου επιτρεψεις να πω οτι δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα αναργυρε,για να το στειλεις στο εξωτερικο μεσω ebay θα πρεπει να γνωριζεις και καποια πραγματα,αν ο φιλος θα το κανει για πρωτη  φορα τοτε χρειαζετε καθοθηγηση,αλλο να το στειλεις απλο  οχι συστημενο και να χαθει,αλλο να το στειλεις συστημενο και αν χαθει να παρεις αποζημιωση 36 ευρω κλπ,καποιος θα πρεπει να ειναι προετοιμασμενος για αρκετες περιπτωσεις, επισης αν ειναι σε καλη κατασταση και ο φιλος το στειλει χωρις προσεκτικη συσκευασια τοτε μπορει παλι να εχει προβλημα ( χαρτονομισμα ειναι)δεν ειναι το ιδιο αναταλλαγη χερι με χερι αυτα τα λεω σε περιπτωση που γινει το κακο.. και απλο μπορεις να το στειλεις και να μην υπαρξει προβλημα,αλλα επειδη ειναι μεγαλο το ποσο χρειαζεται και προσοχη.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 26, 2014, 01:26:07 μμ »

φυσικα και δεν ειναι ευκολο να πουλησεις ειδικα τοσης αξια χαρτονομισμα στο ebay.Εγω απλως εδωσα μια ιδεα του ποσο κανει. Και δεδομενου οτι ενα τετοιο χαρτονομισμα δεν ειναι κατι που ενδιαφερει ελληνες συλλεκτες τοτε ειναι μονοδρομος το εβαυ. Δεν ειναι τελειως απιθανο να βρεθει και εδω καποιος που να θελει το εν λογω χαρτονομισμα αλλα οι πιθανοτητες ειναι πολυ μικρες.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 26, 2014, 01:37:46 μμ από epop » Καταγράφηκε
ΛΑΛΟΣ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 26, 2014, 03:47:13 μμ »

Αγαπητοί σας ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες. Βλέπω στα sites που μου προωθήσατε ότι παίζουν και κάποιες τιμές πολύ υψηλές. Σχετίζονται μόνο με την πιστοποίηση, τους υπογράφοντες η και με άλλα στοιχεία. Πιστεύετε ότι θα άξιζε τον κόπο να μπώ στη διαδικασία πιστοποίησης και αν ναι πως γίνεται αυτό?
Ευχαριστώ όλους και πάλι. Όπως έχετε ήδη καταλάβει είμαι νέος στο Forum και έχω ανάγκη απο βοήθεια
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 26, 2014, 04:31:34 μμ »

το χαρτονομισμα σου θα αξιζει να το πιστοποιησεις αν ειναι καινουριο ατσαλακωτο και οπως εχει βγει απο την τραπεζα.Δεν μας εβαλες μια φωτο να το δουμε.
για να το πιστοποιησεις πρεπει να το στειλεις στην pcgs.com ειτε στην ngccoin.com
Καταγράφηκε
ΛΑΛΟΣ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 26, 2014, 07:52:34 μμ »

Καλησπέρα και πάλι. Που υπάρχει ένας φωτογραφικός κατάλογος χαρτονομισμάτων για να δω και κάποια αλλά που έχω;
Καταγράφηκε
dca$h
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 997


Ποτε μην κανεις αυτο που δεν θελεις να σου κανουν


Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 27, 2014, 09:33:55 πμ »

Εδω για αγορα
http://collector-shop.info/index.php?route=product/category&path=59_520
Αλλιως τα μελη kostakis88 και malef13 σε παρομοια αναζητηση μου (για νομισματα) με βοηθησαν παρα πολυ και μου τα εστειλαν σε μορφη pdf.
Καταγράφηκε

m42b18 isT
ΛΑΛΟΣ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 28, 2014, 04:31:03 μμ »

Αγαπητοί, σας επισυνάπτω φωτογραφίες για το Καναδικό χαρτονόμισμα των 1000 δολλαρίων καθώς επίσης και για ένα των 2 δολλαρίων και παρακαλώ για τις απόψεις σας όσον αφορά την αξία και των δύο. Ευχαριστώ
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences