Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 06:21:58 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Νόκια στυλό - υπάρχει συλλεκτικό  (Αναγνώστηκε 12467 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 27, 2014, 01:20:03 μμ »

Το δε βρακι της Παπαριζου απο την γιουροβυζιον , θα εσπαγε τα ταμεια στον χωρο των μερακληδων Ελληνων συλλεκτων Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 27, 2014, 01:45:16 μμ »

Αν αλλαζεις συνεχως τα ποστ σου , συμπληρωνοντας τα,  ειναι απολυτως αδυνατον να υπαρξει οποιαδηποτε λογικη συνεχεια σε διαλογο.
Τωρα θα μου πεις, τι καθομαι και εμπλεκομαι σε διαλογο μαζι σου, σωστο και αυτο, λες και δεν σε ξερω.
Αντε, καλη συνεχεια και καλο βολι.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 27, 2014, 01:48:18 μμ »

Αν αλλαζεις συνεχως τα ποστ σου , συμπληρωνοντας τα,  ειναι απολυτως αδυνατον να υπαρξει οποιαδηποτε λογικη συνεχεια σε διαλογο.

.......


τι να πει κανείς.....
Καταγράφηκε
Vaggosmaster
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 231



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 27, 2014, 02:27:48 μμ »

Καλησπέρα σε όλους

     Δεν περίμενα ότι ένα στυλό θα μπορούσε να ανοίξει τέτοια κουβέντα, πιστεύω ότι όλοι έχουν δίκιο από την δική του συλλεκτική γωνία ο καθένας.

   Τώρα όσο αφορά το στυλό είναι συλλεκτικό κομμάτι όπως πολλά προϊόντα της Νόκια και είναι επίσημη περιορισμένη έκδοση που πωλούνταν μόνο σε επίσημους αντιπροσώπους ανά χώρα, δεν βγήκε ποτέ πρός πώληση για το κοινό τουλάχιστον όχι επίσημα.

    Δίνω μια φώτο από το πίσω μέρος (ταμπελάκι) , το οποίο και εγώ χτές το παρατήρησα και το έψαξα λίγο αλλά δεν βρήκα τίποτα στο google, ένας φίλος παλιός πωλητής της Νόκια μου τα είπε.

Tο μόνο που με μπερδεύει λίγο είναι αυτό που λέει τελευταία "Use only for original purpose". Ti θέλει να πει ο ποιητής?





     
Καταγράφηκε

Χρω φιλανθρώπως και δικαίως τοις εντυγχάνουσι
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 27, 2014, 11:50:51 μμ »

Sac, (Γιώργο αν κατάλαβα καλά), σε γενικές γραμμές δε διαφωνώ με την οπτική σου, παρά μόνο σε επιμέρους ίσως ζητήματα και στο "λεπτό θέμα" της υποκειμενικότητας. Κι αυτό γιατί μάλλον την ορίζουμε διαφορετικά. Τέλος πάντων, δεν υπάρχει λόγος να το "κουράσουμε".  Κλείσιμο ματιού

Αν υπάρχει κανείς που ενδιαφέρεται, το ζητάει και το παίρνει. Ενδεχομένως πληρώνει και όσα πιστεύει ότι αξίζει. Αλλιώς το "κληρονομεί" ο γυιος.

Αν του κολλήσουμε την ταμπέλα "συλλεκτικό" ή "όχι συλλεκτικό" τι αλλάζει;

Ουσιαστικά δεν αλλάζει τίποτα και δεν υπάρχει και καμιά "ζημιά". Η κοινότητα και η αγορά της θα αποφασίσουν σε μικρό ή μεγάλο βάθος χρόνου τι θα γίνει με το αντικείμενο. Όσοι μάλιστα δεν ενδιαφέρονται και δεν πρόκειται να ενδιαφερθούν, μένουν απόλυτα ανέγγιχτοι.

Αυτό μπορεί να λειτουργεί φυσικά και αντίστροφα. Η αξία κάποιων αντικειμένων δεν εξαρτάται μόνο από τη συλλεκτικότητά τους. Οι φωτογραφίες που ανέφερες όμως φέρουν κάποια "αντικειμενικά" συλλεκτικά χαρακτηριστικά. Υπάρχει μεγάλη κοινότητα συλλεκτών ιστορικών/στρατιωτικών φωτογραφιών διεθνώς εδώ και δεκαετίες, λίγο-πολύ κριτήρια για τη χρηματική αξία και τη συλλεκτικότητά τους κτλ. Και ταυτόχρονα, υπάρχουν χιλιάδες αντίγραφα, φτιαγμένα για να εξαπατήσουν, άλλα καλά και άλλα άθλια, η ύπαρξή τους είναι ενδεικτική όμως της υπεραξίας και της συλλεκτικότητας των αυθεντικών.

Υπεραξία που δεν είναι καθαρά χρηματική (αν και η μέση φωτο άνετα κοστίζει 10 ευρώ, με κάποιες να φτάνουν τα τριψήφια νούμερα) αλλά και ιστορική, καθώς εμπεριέχει πιθανά σημαντικές πληροφορίες. Πολλές φορές μια και μόνο φωτογραφία μπορεί να λύσει ιστορικούς ή συλλεκτικούς γρίφους. Και αυτό δεν απασχολεί μόνο τους συλλέκτες φυσικά, άρα και τη συλλεκτική τους διάσταση.

Στο δια ταύτα, κάποιους μπορεί να μην τους ενδιαφέρει το αν ένα αντικείμενο είναι συλλεκτικό ή όχι και να χαίρονται "απλά" την αισθητική και την (όποια) ιστορία του. Πάσο. Για κάποια αντικείμενα -και την αγορά τους- δε χρειάζεται να αποδειχθεί τίποτε, καθώς είναι γενικά καθιερωμένα σαν συλλεκτικά. Το να πείσει κανείς τον κόσμο ότι να νομίσματα δεν είναι συλλεκτικά αντικείμενα θα ακουστεί στους περισσότερους παράλογο. Κάποια άλλα αντικείμενα θα πρέπει να "πείσουν", τόσο για τη δημιουργία κοινότητας, όσο και τη δημιουργία αγοράς. Ειδικά καθώς η τελευταία μπορεί να αποδώσει κέρδη στους δημιουργούς της, ή έστω στα "μεγάλα κεφάλια της".
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 28, 2014, 12:44:29 πμ »

Γιώργος, σωστά.

Η "δευτερολογία" μου και η "τριτολογία" μου προς εσένα αναφερόταν ακριβώς στους ορισμούς. Προφανώς και το σημαντικό δεν είναι οι ορισμοί, αλλά το να συνεννοηθούμε. Για αυτό ανέφερα και το παράδειγμα με τη λέξη "νόμισμα" που δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα στη συνεννόηση.

Κι εγώ βλέπω ότι λίγο-πολύ συμφωνούμε. Η διαφωνία μου κυρίως είναι με τις "σχολές" του Νίκου και του harou. (Δεν έχω καταλάβει αν συμφωνούν μεταξύ τους, αλλά εγώ διαφωνώ και με τους δύο.)

Η συζήτηση είναι τεράστια και είναι αλήθεια ότι και εγώ δεν έχω καταλάβει ακριβώς τις απόψεις τους. Καθώς και κάποιων άλλων. Αυτός είναι ένας λόγος που η συζήτηση "χαλάει" μερικές φορές.

Για μένα το συλλέγειν είναι πάνω από όλα χόμπι, δηλαδή χαβαλές. Περνάω ευχάριστα κάποιες ώρες. Ναι, κάνω και μπίζνες. Αλλά αν δεν περνάω ευχάριστα, παύει να με ενδιαφέρει.

Παρομοιάζω συχνά τα νομίσματα με τις γυναίκες. Ή με το φαγητό. Θα φάω αυτό που θέλω εγώ. Θα την πέσω σε αυτή που θέλω εγώ. Όχι σε όποια "μετράει" ως γκόμενα, αλλά σε αυτή που μου γυάλισε.

Θα μου πεις ότι υπάρχει και το οικονομικό στη μέση. Να μη μου φάει τα λεφτά η γκόμενα. Συμφωνώ, έτσι είναι...
Καταγράφηκε
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 28, 2014, 07:50:43 πμ »

sac , οποιοσδήποτε μπορεί να βαφτίσει το γουρουνάκι ελιά και να νηστέψει.  Φτάσαμε να συζητάμε για υποκειμενικό και αντικειμενικο ορθολογισμό, πέρα της ετυμολογίας απλά και μόνο για να λέμε...

Το θέμα είναι -γιατί από εκεί ξεκινήσαμε- ότι το στυλό αυτό σε καμιά περίπτωση δεν είναι συλλεκτικό κομμάτι.

Απλά πράγματα. Στη κοινότητα αυτών που μαζεύουν και ενδιαφέρονται για ομοειδή, τα ομοειδή αυτά έχουν αξία. Εξω από αυτούς δεν υπάρχει αξία.
Τα παιδιά μου στο μέλλον θα μπορέσουν να ρευστοποιήσουν τη συλλογή μου από νομίσματα. Δεν θα μποέσουν όμως να ρευστοποιήσουν τη συλλογή μου από τις καρφίτσες. Δεν θα είναι συλλέκτες, παρόλα αυτά ο σκουπιδιάρης θα είναι συλλέκτης σκουπιδιών.

Τώρα μπορούμε να πάμε στον Πρωταγόρα...



Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 28, 2014, 11:58:15 πμ »

Η διαφωνία μας βασικά εστιάζεται στο αν η "συλλεκτικότητα" εξαρτάται από την εμπορική αξία. Τα υπόλοιπα είναι πράγματι θέμα διατύπωσης, γραμματικής κλπ και αρκετά τα συζητήσαμε.

Απλά πράγματα. Στη κοινότητα αυτών που μαζεύουν και ενδιαφέρονται για ομοειδή, τα ομοειδή αυτά έχουν αξία. Εξω από αυτούς δεν υπάρχει αξία.
Τα παιδιά μου στο μέλλον θα μπορέσουν να ρευστοποιήσουν τη συλλογή μου από νομίσματα. Δεν θα μποέσουν όμως να ρευστοποιήσουν τη συλλογή μου από τις καρφίτσες. Δεν θα είναι συλλέκτες, παρόλα αυτά ο σκουπιδιάρης θα είναι συλλέκτης σκουπιδιών.

Σύμφωνα με αυτά, τα ομόλογα του γερμανικού δημοσίου είναι "συλλεκτικότατα"! Έχουν αξία σχεδόν παντού και τα παιδιά σου θα μπορέσουν να τα ρευστοποιήσουν πολύ εύκολα. Το ίδιο και ο χρυσός σε bullion.

Τα ομόλογα (αν υποθέσουμε ότι υπάρχουν σε υλική μορφή) κανένας δεν πρόκειται να τα απλώσει στο τραπέζι του να τα καμαρώσει, να τα φωτογραφίσει, να τα δείξει στους φίλους του. (Εκτός αν είναι ο Σκρουτζ Μακ Ντακ.)

Το στυλό της Νόκια μπορεί (ίσως...) να το βάλει στο γραφείο του να το χαζεύει. Και ίσως αποφασίσει να ψάξει να βρει και άλλο ένα παρόμοιο γιατί του αρέσει. Ίσως βάλει δίπλα και ένα στυλό της Eurobank.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2014, 12:46:31 μμ από sac » Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 28, 2014, 12:46:50 μμ »

Μαθε λοιπον φιλε, οσο σκληρο και να σου ακουστει, και επειδη αγνοεις προφανως και τα βασικα, πως το τι ειδους συλλεκτης τελικα ειναι ο καθε ενας, ειναι κατι που κρινεται απο τους αλλους συνοδοιπορους του στον ιδιο χωρο, οχι απο τον ιδιο, και φυσικα κρινεται απο τους αλλους συλλεκτες και συνοδοιπορους του αφου λαβουν υποψιν οχι μονο την γνωση του συλλεκτη στο πεδιο που ασχολειται αλλα φυσικα λαμβανοντας υποψιν και την ποιοτητα, εκταση, σπανιοτητα, πληροτητα και στησιμο της συλλογης του.
Τα υπολοιπα ολα τα ψευτο - "φιλοσοφικα" αυτα εγω τα ακουω "τσαμπα και βερεσε" που λεει και ο λαος...

Κυρίως, αυτό είναι που με ενόχλησε. Τι δουλειά έχουν οι άλλοι με τη συλλογή μου; Ποιος τους ρώτησε;

Και με αυτά και άλλα, κρίνετε (κάποιοι εδώ μέσα) ότι αυτά που έχω μαζέψει δεν έχουν συλλεκτική αξία, γιατί δεν μπορούν να ρευστοποιηθούν καθόλου εύκολα.

Το αγαπημένο μου κομμάτι είναι τα χαρτονομίσματα. Είναι 2.945 κομμάτια, από τα οποία 120 ελληνικά. Αξία καταλόγου γύρω στις 15.500. Κόστος απόκτησης 5.500 με 6.000 ευρώ. Μέσος όρος αξίας καταλόγου 5 ευρώ και κόστους 2 ευρώ. Περίπου 2.568 είναι ακυκλοφόρητα.

Τα παιδιά μου ούτε ένα κομμάτι ψωμί δεν θα πάρουν για αυτά. Πιθανόν να τα χαρίσουν ή να τα πετάξουν.

Έτσι, μπορούμε να καταλήξουμε στο συμπέρασμα ότι εγώ δεν είμαι συλλέκτης (αλλά χαβαλετζής, ας πούμε). Επίσης, μπορουμε να καταλήξουμε στο συμπέρασμα ότι κάποια χαρτονομίσματα δεν είναι συλλεκτικό είδος, γιατί δεν έχουν εμπορική αξία και δεν ρευστοποιούνται από τους κληρονόμους. (Αστειευόμενος το αφιερώνω στον giorgos_p.)

Σημαντικό: Όποιος θεωρεί ότι παίζω με τις λέξεις, ας μην ασχοληθεί και ας πάει παρακάτω. Όποιος θέλει να απαντήσει σοβαρά, ας μας δώσει τη γνώμη του στο ερώτημα "όλες αυτές οι βλακείες που έχω μαζέψει είναι συλλεκτικό είδος ή δεν είναι".

Παράλληλα, όποιος θέλει μπορεί να απαντήσει και στο ερώτημα "πόσα δίνεις για όλα αυτά", για να αποδειχτεί η μικρή τους εμπορική αξία.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2014, 01:08:01 μμ από sac » Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 28, 2014, 01:23:37 μμ »

Θα εκμεταλευτώ την ανοχή σας για να προσθέσω και ένα τρίτο ερώτημα. Αν κληρονομούσατε μια τέτοια συλλογή, τι θα την κάνατε; Θα την πουλούσατε όσο-όσο, θα την πετάγατε, θα την χαρίζατε;

Προφανώς, όλα τα ερωτήματα είναι ρητορικά...
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 28, 2014, 01:36:43 μμ »

Επίσης, μπορουμε να καταλήξουμε στο συμπέρασμα ότι κάποια χαρτονομίσματα δεν είναι συλλεκτικό είδος, γιατί δεν έχουν εμπορική αξία και δεν ρευστοποιούνται από τους κληρονόμους. (Αστειευόμενος το αφιερώνω στον giorgos_p.)

Τραβηγμένο...  Σαρκασμός Όπως και να 'χει, δείχνει ότι είναι άλλο πράγμα η συλλεκτική και άλλο η εμπορική αξία. Μπορεί ένα αντικείμενο να έχει μικρή συλλεκτική αξία και μικρή εμπορική, μπορεί να έχει μικρή συλλεκτική και μεγάλη εμπορική, μεγάλη συλλεκτική και μεγάλη εμπορική, ίσως και μεγάλη συλλεκτική αλλά μικρή εμπορική. Ίσως το τελευταίο να "χτυπάει" μυστήρια, συμβαίνει όμως να βρεθούν μοναδικά κομμάτια σε υποδεκαπλάσια τιμή συνηθισμένων, πλην όμως "hot" κομματιών. Όλα είναι πιθανά.

Τίθεται εδώ ταυτόχρονα και το θέμα της ρευστοποίησης σε συνάρτηση με την αξία και το πώς αγοράζει κανείς για τη συλλογή του. Εξίσου ενδιαφέρον, καθώς βάζει μέσα και το ζήτημα της πιθανής "επένδυσης" εκ μέρους κάποιων συλλεκτών, τουλάχιστον για να μη "χάσουν" (ή οι κληρονόμοι μάλλον) τα λεφτά τους σε βάθος χρόνου. Ενδιαφέρον ζήτημα και αυτό. Η οπτική όμως αυτή καθορίζει και αξίες, σε σχέση πάντα με την αναμενόμενη -για συλλεκτικά- υπεραξία.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 28, 2014, 01:55:50 μμ »

Μια προσθήκη. Για κάποια αντικείμενα και κάποιες συλλογές, τα πράγματα είναι πολύ ξεκάθαρα, αντικειμενικά και μετρήσιμα, σε ό,τι αφορά την "ώρα της κρίσης".

Κάποιος που θέλει να πουλήσει μια συλλογή με κοινά, χαμηλής εμπορικής αξίας αντικείμενα, που όμως συνολικά ανεβάζουν το κόστος αρκετά, ίσως να δυσκολευτεί να την πουλήσει (γρήγορα). Αντίθετα, μια συλλογή με πολύ λιγότερα, περιζήτητα όμως και ίσως και σημαντικά πιο ακριβά κομμάτια μπορεί να "φύγει" πολύ γρήγορα και με τη "μια". Κι αυτό αποτελεί (μια κάποια τουλάχιστον) εγγύηση για τον νέο αγοραστή. Για αντικείμενα που είναι στο ντεμί αν είναι συλλεκτικά ή όχι, η πώληση της συλλογής μπορεί να αποδειχτεί πολύ δύσκολη.

Εδώ δεν εστιάζω στην εμπορική αξία, αλλά στη συλλεκτική, που διαφαίνεται, έστω και μέσα από τους όρους της (μισητής) "αγοράς".
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 28, 2014, 02:14:29 μμ »

Προφανώς συμφωνώ με όλα αυτά που λες...

Η διαφωνία μου με τον Νίκο (και κάποιους άλλους) είναι αν όλα αυτά αποτελούν το ένα και μοναδικό (ή το ύψιστο) κριτήριο του συλλέκτη.

(Όπως σημειώνει ο haros στην αρχή της σελίδας, το βρακί της Παπαρίζου θα έσπαγε τα ταμεία...)

Ίσως δεν είναι καν κριτήριο "συλλεκτικότητας", αλλά "επενδυτικότητας". Έγραψες παραπάνω ότι τα κομμάτια της συλλογής μας τα αγοράζουμε με πολλά και διάφορα κριτήρια. Άλλα γιατί έχουν επενδυτική αξία, άλλα γιατί τα βρήκαμε σε καλή τιμή, άλλα γιατί μας αρέσουν, άλλα για συναισθηματικούς λόγους, άλλα για λόγους πληρότητας (σε ακραίες περιπτώσεις και αναγκαστικά), άλλα... για να κάνουμε εντύπωση στην παρέα των συλλεκτών... Ακόμα και γιατί είναι απλώς φτηνά και δεν μας πειράζει να δώσουμε 10 ευρώ τζάμπα...

Επομένως δεν ξεχωρίζει το "συλλέγειν" από το "μαζεύειν". Φυσικά υπάρχουν τομείς/περιοχές που δίνουμε περισσότερη σημασία και επικεντρωνόμαστε, ενώ σε άλλες δίνουμε πολύ μικρή σημασία... κλπ. Οπότε ξαναγυρνάμε στο "υποκειμενικό" και ο καθένας βάζει τα δικά του κριτήρια.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2014, 02:35:55 μμ από sac » Καταγράφηκε
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 28, 2014, 04:21:59 μμ »

Η διαφωνία μας βασικά εστιάζεται στο αν η "συλλεκτικότητα" εξαρτάται από την εμπορική αξία. Τα υπόλοιπα είναι πράγματι θέμα διατύπωσης, γραμματικής κλπ και αρκετά τα συζητήσαμε.

Απλά πράγματα. Στη κοινότητα αυτών που μαζεύουν και ενδιαφέρονται για ομοειδή, τα ομοειδή αυτά έχουν αξία. Εξω από αυτούς δεν υπάρχει αξία.
Τα παιδιά μου στο μέλλον θα μπορέσουν να ρευστοποιήσουν τη συλλογή μου από νομίσματα. Δεν θα μποέσουν όμως να ρευστοποιήσουν τη συλλογή μου από τις καρφίτσες. Δεν θα είναι συλλέκτες, παρόλα αυτά ο σκουπιδιάρης θα είναι συλλέκτης σκουπιδιών.

Σύμφωνα με αυτά, τα ομόλογα του γερμανικού δημοσίου είναι "συλλεκτικότατα"! Έχουν αξία σχεδόν παντού και τα παιδιά σου θα μπορέσουν να τα ρευστοποιήσουν πολύ εύκολα. Το ίδιο και ο χρυσός σε bullion.

Τα ομόλογα (αν υποθέσουμε ότι υπάρχουν σε υλική μορφή) κανένας δεν πρόκειται να τα απλώσει στο τραπέζι του να τα καμαρώσει, να τα φωτογραφίσει, να τα δείξει στους φίλους του. (Εκτός αν είναι ο Σκρουτζ Μακ Ντακ.)

Το στυλό της Νόκια μπορεί (ίσως...) να το βάλει στο γραφείο του να το χαζεύει. Και ίσως αποφασίσει να ψάξει να βρει και άλλο ένα παρόμοιο γιατί του αρέσει. Ίσως βάλει δίπλα και ένα στυλό της Eurobank.


Όχι η εμπορικότητα αλλά η μεταπωλητική αξία αποτελούν ΕΝΑ από τα συστατικά. ΔΕΝ είναι το ΜΟΝΑΔΙΚΟ συστατικό.

Δεν θέλω να διαφωνώ μαζί σου σε κάτι που είμαι σίγουρος ότι συμφωνούμε.

Εξάλλου ένας γνωστός μου έγραψε "Και οι φτωχομπινέδες συλλέκτες... συλλέκτες είναι."  Σαρκασμός. Να προσθέσω και εγώ ότι και οι...καπνοσυλλέκτες συλλέκτες είναι.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 28, 2014, 06:52:41 μμ »

Οι πένες είναι συλλεκτικό αντικείμενο με υψηλές αξίες, αλλά όχι τα στυλό. Τα στυλό έχουν συλλεκτική αξία παρόμοια με αυτούς που μαζεύουν καπάκια από μπουκάλια, μανταλάκια κλπ.
Ο καθένας συλλέγει ότι του αρέσει. Γιατί κατ' ανάγκη θά πρέπει να έχει και σημαντική χρηματική αξία η συλλογή του;

Μα δεν έθιξα το θέμα έτσι όπως το τοποθέτησες. Έμεσα ρωτούσε την αξία του για να το δώσει στο παιδί του ή όχι.

Από την άλλη δες το αλλιώς. Την ίδια αξία έχει ένα πρωτάθλημα του Ο από του Π ? Ο πρώτος τα έχει άφθονα ενώ ο τελευταίος θα ξανάχει όταν βρεθεί ο τάφος του Μ. Αλεξάνδρου.

(για να μη μας κλειδώσουν πάλι)  Σαρκασμός

Βρεθηκε Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences