Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 05:44:09 μμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: τα φωτα σας παρακαλω  (Αναγνώστηκε 15180 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
antonis333
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 253



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 10:59:31 μμ »

Καλησπέρα, ένα καλό τεστ είναι η γραμμή σκόνης. Χάραξε το ορυκτό με μικρή δύναμη πάνω σε μαύρο πλακάκι που δεν το χρειάζεσαι. Το πλακάκι πρέπει να είναι μαύρου χρώματος και από εκείνα που τοποθετούμε σε μπάνια, κουζίνες και δάπεδα. Αν η γραμμή σκόνης είναι λευκή, τότε θα είναι η' ασβεστίτης η' χαλαζίας μιας και τα 2 ορυκτά έχουν το ίδιο χρώμα γραμμής σκόνης. Και αν είναι λευκή, τότε ρίξε 2-3 σταγόνες υδροχλωρικού οξέος σε μια πλευρά του ορυκτού. Αν βράσει, τότε είναι ασβεστίτης ως αποτέλεσμα ενανθράκωσης του ασβεστίου σε αντίδραση με το οξύ. Αν όχι, τότε είναι χαλαζίας. Καλή εξέταση λοιπόν! Θα γίνει χημικός για λίγο!  Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
tonixrysa
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 07, 2014, 03:57:59 μμ »

καλησπέρα το υδροχλωρικό οξύ που θα το βρω??? Χαμόγελο Χαμόγελο και αν δεν έχω πλακάκι αν ρίξω πάνω στην πετρά το υδ. οξύ το ίδιο δεν είναι?Απορία
Καταγράφηκε
antonis333
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 253



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 02:21:37 πμ »

Δεν βρίσκεις εύκολα νομίζω υδροχλωρικό οξύ στην αγορά. Έχω την εντύπωση πως σε χημικά εργαστήρια και σχολές χημικού το βρίσκεις συνήθως. Αν κάποιος από το στέκι έχει καμιά ιδέα από που μπορεί να προμηθευτεί υδροχλωρικό οξύ ο tonixrysa, ας βοηθήσει.. Το τεστ χάραξης της πέτρας πάνω σε πλακάκι δεν είναι το ίδιο με το τεστ με οξύ επειδή υπάρχει κοινό χρώμα γραμμής κόνεως(σκόνης) σε μερικά ορυκτά και αυτό καθιστά δύσκολο την διάκριση 2 διαφορετικών ορυκτών με σχεδόν πανομοιότυπη εμφάνιση. Ενώ το οξύ είναι καθοριστικό τεστ και τα λέει όλα.  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
tonixrysa
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 10:59:35 μμ »

ίσως υπάρχει κ άλλη λύση, αν είναι χαλαζίας σε κάποια θερμοκρασία θα λιώνει λογικά ε?? αν λιώνει στους πόσους βαθμούς λιώνει?Απορία? κ αν είναι ασβέστης δε θα λιώσει ε?Απορία
Καταγράφηκε
antonis333
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 253



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 02:20:56 μμ »

Γιατί θες να χάσεις το ορυκτό σου από το λιώσιμο;; Αν θες να χάσεις το ορυκτό σου στο λιώσιμο, τότε χρειάζεσαι κλίβανο για την επίτευξη θερμοκρασιών πάνω από 1000 βαθμούς κελσίου.
Καταγράφηκε
tonixrysa
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 08:10:54 μμ »

έχω κ πιο μικρά κομματάκια το θέμα είναι να βρω τι είναι χαλαζίας η άσβεστης? αν είναι χαλαζίας στο λιώσιμο θα γίνει γυαλί κάπου διάβασα οπότε  με κανα καλούπι να φτιάξω κανα σχέδιο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο αλλά που θα βρω κλίβανο Απορία Απορία Απορία Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα γιατί εγώ σκεφτόμουν για καμινέτο-φλόγιστρο  από αυτό που χρησιμοποιούν η υδραυλικοί Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Πανίκκος Βαρν
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 12, 2014, 08:37:05 μμ »

είναι  ροζ χαλαζίας αρκετά όμορφος .αν θες ανέβασε ποιο κοντινή φωτογραφία να δούμε τις λεπτομέρειες
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences