Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 03:05:55 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: τα φωτα σας παρακαλω  (Αναγνώστηκε 15179 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
tonixrysa
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 25, 2014, 11:36:25 μμ »

καληνύχτα κ ευχαριστήσω πάω κ εγώ για ύπνο γιατί 5μιση ξυπνάω  Κλάμα Κλάμα Κλάμα Κλάμα τα λέμε Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
MiLToS_666
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 209



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 26, 2014, 09:24:05 πμ »

Καλημέρα,

Έριξα μια γρήγορη ματιά στις φωτογραφίες... Υπάρχει ενδεχόμενο να είναι και ορυκτό ροζ αλάτι;
Φτιάχνουνε και κάτι διακοσμητικά με αυτό... Για κεράκια ρεσώ και φωτιστικά...  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
antonis333
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 253



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 27, 2014, 12:31:42 πμ »

Μπορεί να είναι ορυκτό αλάτι Ιμαλα'ί'ων. Για να το διαπιστώσεις, τρίψε επάνω του με το νύχι και αν δεις ότι βγαίνει σκόνη τότε είναι ορυκτό αλάτι. Πάντως δεν είναι με τίποτα Ροζ χαλαζίας.
Καταγράφηκε
antonis333
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 253



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 27, 2014, 12:36:51 πμ »

Το ορυκτό αλάτι έχει σκληρότητα 2-2,5 της κλίμακας σκληρότητας Μος. Το νύχι έχει 2,5 σκληρότητα. Ενώ ο χαλαζίας έχει σκληρότητα 7!
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 27, 2014, 02:00:03 μμ »

Μπορεί να είναι ορυκτό αλάτι Ιμαλα'ί'ων. Για να το διαπιστώσεις, τρίψε επάνω του με το νύχι και αν δεις ότι βγαίνει σκόνη τότε είναι ορυκτό αλάτι. Πάντως δεν είναι με τίποτα Ροζ χαλαζίας.
Οντως μπορει και να ειναι ετσι.αρα ο φιλος μας πρεπει να εχει παει στα ιμαλαΐα και να τα βρηκε εκει πανω Γλώσσα Σαρκασμός
Και οπως ειπα της φωτο κανω εκτιμηση Χαμόγελο
Φιλικα παντα Φιλί
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 27, 2014, 02:34:58 μμ »

δεν χρειαζετε να παει ιμαλαια Βασιλη... εχω φιλο που πουλουσε λαμπατερ απο ορυκτο αλατι ... (ενα του εβγαζε υγρο... νερο ισως; καποιες φορες.. δεν ξερω γιατι...). οποτε παιζει να ειχε παρει καποιος ενα... (εχει διαφορα μεγεθη!), να εσπασε και να το πεταξε.. και... το βρηκε ο φιλος μας απο εδω!  αν και δεν φαινεται "σκαμμενο" για να μπει η λαμπα... δεν ξερεις.. μπορει να ειναι μερος απ οτην βαση.. ή δεν ξερω κι εγω τι...
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 27, 2014, 02:45:13 μμ »

δεν χρειαζετε να παει ιμαλαια Βασιλη... εχω φιλο που πουλουσε λαμπατερ απο ορυκτο αλατι ... (ενα του εβγαζε υγρο... νερο ισως; καποιες φορες.. δεν ξερω γιατι...). οποτε παιζει να ειχε παρει καποιος ενα... (εχει διαφορα μεγεθη!), να εσπασε και να το πεταξε.. και... το βρηκε ο φιλος μας απο εδω!  αν και δεν φαινεται "σκαμμενο" για να μπει η λαμπα... δεν ξερεις.. μπορει να ειναι μερος απ οτην βαση.. ή δεν ξερω κι εγω τι...
Μπορει να ειναι και ετσι Νικο μου τι να πω,θα μας πει ο φιλος που το βρηκε για να μας φυγη η απορια Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 27, 2014, 03:01:02 μμ »

αυτο ειναι σιγουρο! αναλογα και το που το βρηκε... Χαμόγελο δνε νομιζω να πηγε πχ κανενας να πεταξει ορυκτο αλατι ιμαλαιων απο λαμπατερ ή μπιμπελο.. πανε σε κανενα βουνο.. αν και ... ολα να τα περιμενεις πια! χαχαχαχα
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 27, 2014, 03:10:01 μμ »

αυτο ειναι σιγουρο! αναλογα και το που το βρηκε... Χαμόγελο δνε νομιζω να πηγε πχ κανενας να πεταξει ορυκτο αλατι ιμαλαιων απο λαμπατερ ή μπιμπελο.. πανε σε κανενα βουνο.. αν και ... ολα να τα περιμενεις πια! χαχαχαχα
Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Σωστοςςςςςςς
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 27, 2014, 09:58:32 μμ »

χωρις να ειμαι ειδικος,απο τις φωτο και μονο,εχω την εντυπωση οτι προκειται για κοινοτατο πετρωμα χωρις αξια που το συνανταμε σε ολες σχεδον τις βραχωδης περιοχες..δεν ειναι τπτ αλλο απο αλατα..για την δημιουργια τους δεν ξερω..απο ονομασια τωρα,εδω οι πατεραδες μας και πισω το λεγαν ''αλατι της αλεπους''!!
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 28, 2014, 09:09:18 πμ »

χωρις να ειμαι ειδικος,απο τις φωτο και μονο,εχω την εντυπωση οτι προκειται για κοινοτατο πετρωμα χωρις αξια που το συνανταμε σε ολες σχεδον τις βραχωδης περιοχες..δεν ειναι τπτ αλλο απο αλατα..για την δημιουργια τους δεν ξερω..απο ονομασια τωρα,εδω οι πατεραδες μας και πισω το λεγαν ''αλατι της αλεπους''!!
+1
έχω κι εγω σε κίτρινο και σε διάφανο και τα θεωρώ χαλαζίες.
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 28, 2014, 02:30:47 μμ »

χωρις να ειμαι ειδικος,απο τις φωτο και μονο,εχω την εντυπωση οτι προκειται για κοινοτατο πετρωμα χωρις αξια που το συνανταμε σε ολες σχεδον τις βραχωδης περιοχες..δεν ειναι τπτ αλλο απο αλατα..για την δημιουργια τους δεν ξερω..απο ονομασια τωρα,εδω οι πατεραδες μας και πισω το λεγαν ''αλατι της αλεπους''!!
+1
έχω κι εγω σε κίτρινο και σε διάφανο και τα θεωρώ χαλαζίες.
Πολυ σωστα τα λετε και οι δυο,ειναι χαλαζίας,γιατι ολα τα ορυκτά προέρχονται απο χαλαζία,θα ψάξω να το βρω αυτο που λεω Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
MiLToS_666
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 209



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 28, 2014, 05:44:14 μμ »

Εγώ αποφάσισα πάντως βλέποντας ξανά τις φωτογραφίες και την κρυσταλλική διάταξη και υφή...

Ροζ Ασβεστίτης (Pink Calcite):



Ίσως στην πράξη η ροζ απόχρωση να μην είναι τόσο έντονη και να παίζει περισσότερο σε πορτοκαλορόζ αλλά λόγω φωτισμού φαίνεται έτσι στις φωτός...
Όταν μικρός είχα πάρει στην Ύδρα εκδρομή με το σχολείο και είχα πάρει κάτι βουνά, είχα βρει κίτρινο-μπεζ ασβεστίτη σε μεγάλη ποσότητα και είχα πάρει μερικά δείγματα μαζί μου...

Στο σπίτι έχω και ένα κομμάτι με τέλειο πορτοκαλί χρώμα...

Είναι πολύ κοινός!
Καταγράφηκε
antonis333
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 253



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 28, 2014, 09:51:12 μμ »

Αν δεν έχει την ελαιώδη υφή κατά το τρίψιμο και αν δεν θρυμματίζεται σε σκόνη με το νύχι, τότε πιθανόν θα είναι ασβεστίτης (καλσίτης) που είναι πολύ κοινό ορυκτό. Με μακροσκοπικά τέστ εύκολα γίνεται η αναγνώριση αυτών των ορυκτών.
Καταγράφηκε
tonixrysa
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 12:27:46 πμ »

καλησπέρα ήμουν εκτός κάτι μέρες κ δεν μπήκα το έξυσα με το νύχι δεν θρυμματίστηκε δεν έγινε σκόνη ο πατέρας μου που είναι πετράς (χτίστης) πάντα έλεγε ότι είναι αλάτι αλλά ήταν σε πολύ μικρότερες πέτρες κ ίσα ίσα που γυάλιζαν (το ιδιο λεει κ για αυτες Σαρκασμός Σαρκασμός) το χρώμα στις φώτο δεν είναι σωστό αλλά με το μάτι το χρώμα είναι άσπρο κ όχι ροζ δεν ξέρω γιατί γίνετε αυτό της πέτρες της βρήκα σε βουνό (ήπειρο πλευρά) διαμορφώνουν έναν χώρο που είναι σε μια πλαγιά όποτε έχουν σπάσει τόνους πέτρας κ μέσα σε αυτούς τούς τόνους βρήκα αυτές της 2 (μεγάλες) κ ένα σορό μικρές που δε μάζεψα τη άλλα τεστ υπάρχουν να δοκιμάσω για να δω τι μπορεί να είναι
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences