Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 04:26:30 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ελληνικές φωτογραφίες 4/8/36-28/10/40  (Αναγνώστηκε 26472 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 09, 2015, 11:53:58 πμ »

Όμορφες φωτογραφίες της Χωροφυλακής Πάνο!

Ενδιαφέρον Γιώργο, αξίζει λίγο παραπάνω ψάξιμο.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 09, 2015, 12:01:27 μμ »

...Και δυο ακόμη φρέσκιες για την κατηγορία.

Κάτω Νευροκόπι, 5 Μάη 1940. Έχουν ενδιαφέρον οι διαφορετικού τύπου στολές των υπαξιωματικών, καθώς και η χρήση των πηληκίων και των ζωνών Sam Browne.



Και μια με αρκετό ενδιαφέρον ως προς τις στολές. Οι στρατιώτες φορούν κάποιο μονοκόμματο κάλυμμα πάνω από τα χιτώνιά τους. Δεν έχει τύχει να ξαναδώ κάτι αντίστοιχο. Σίγουρα σηκώνει παραπάνω ψέξιμο και βλέπουμε... Τυχόν πληροφορίες παραπάνω από ευπρόσδεκτες, φυσικά!  Μεγάλο χαμόγελο

Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 10, 2015, 06:34:26 μμ »

Φρέσκια φρέσκια από το ταχυδρομείο.  Μεγάλο χαμόγελο

Παρέλαση στην Αθήνα, άγνωστη χρονολογία, λογικά όμως μεταξύ 1938 και 1940. Το σημείο γνωστό, μπροστά από τον Άγνωστο Στρατιώτη και τους επίσημους. Ένας ιταλικής κατασκευής τράκτορας πυροβολικού Fiat Pavesi P4/100 Mod. 30A ρυμουλκεί ένα γερμανικής κατασκευής Flak 18/38 (το γνωστό "88άρι", που είδε εκτεταμένη χρήση και σαν αντιαρματικό, αλλά και σαν πυροβόλο βαρέων αρμάτων κατά τον Β' ΠΠ). Δεδομένης της τοποθεσίας, μάλλον πρόκειται για πυροβόλο του Α' Συντάγματος Αντιαεροπορικού Πυροβολικού.

Ακριβώς πάνω από την μπροστινή δεξιά ρόδα του τράκτορα διακρίνεται ο Ι. Μεταξάς, ενώ δίπλα στον δείκτη πρέπει να είναι ο Γεώργιος Β'.

Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 10, 2015, 08:07:04 μμ »

Και μια με αρκετό ενδιαφέρον ως προς τις στολές. Οι στρατιώτες φορούν κάποιο μονοκόμματο κάλυμμα πάνω από τα χιτώνιά τους. Δεν έχει τύχει να ξαναδώ κάτι αντίστοιχο. Σίγουρα σηκώνει παραπάνω ψέξιμο και βλέπουμε... Τυχόν πληροφορίες παραπάνω από ευπρόσδεκτες, φυσικά!  Μεγάλο χαμόγελο


[/quote]

Γιώργο είναι με κάθε επιφύλαξη αδιάβροχο. Έχω αντίστοιχη φωτογραφία προγενέστερης εποχής με αντίστοιχα αδιάβροχα.
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 10, 2015, 08:16:13 μμ »

Άντε να την ανεβάσω και ας μην είναι του θέματος  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 10, 2015, 09:26:33 μμ »

Πολύ ενδιαφέρον, Πάνο, ευχαριστώ για τη φωτογραφία. Μακάρι να αρχίσουμε να συγκεντρώνουμε υλικό και να βγάζουμε άκρη με στολές και διακριτικά που μέχρι τώρα αποτελούν σκοτεινές περιοχές.

Διακρίνω κάποιο σκουρόχρωμο και μεγάλο διακριτικό στο μπράτσο του Δεκανέα τέρμα δεξιά ή είναι απλά σκιά;
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 10, 2015, 09:33:52 μμ »

Πράγματι είναι σαν περιβραχιόνιο, πιθανότατα πρόκειται για βοηθό εκπαιδευτή. Δυστυχώς δεν μπορώ να ανεβάσω την ανάλυση λόγω του περιορισμού του φόρουμ.
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 31, 2015, 06:06:10 μμ »

Μερικές καινούριες προσθήκες στη συλλογή, φέρνοντας το θέμα ξανά επάνω!

Ξεκινάω με κάποια, στην οποία θα ήθελα αν γίνεται και κάποια βοήθεια. Πορτρέτο ενός αξιωματικού, στις επωμίδες του οποίου διακρίνονται κάποιες ταινίες. Αυτές διακρίνονται και σε άλλες φωτογραφίες που έχουν ανέβει παλιότερα και δεν ξέρω τι ακριβώς είναι. Έχω την εντύπωση ότι ίσως είναι διακριτικό δόκιμων, οι οποίοι εκκρεμεί να γίνουν ανθυπολοχαγοί;



Αξιωματικός και υπαξιωματικοί του Γ' Συντάγματος Αντιαεροπορικού Πυροβολικού, Θεσσαλονίκη, 12 Απριλίου 1939. Έχει ενδιαφέρον η ύπαρξη και των δυο τύπων στολών εκστρατείας σε χρήση από τους υπαξιωματικούς, καθώς και το πώς φέρουν τα διακριτικά του Συντάγματος. Στην πλειοψηφία διακρίνονται ψηλά στα μανίκια, ακριβώς κάτω από την επωμίδα, ενώ σε έναν, στα αριστερά του αξιωματικού, στα επιράμματα του γιακά. Ανάμεσα στους εικονιζόμενους, διακρίνεται επίσης κι ένας εύζωνος, με τον χαρακτηριστικό ντουλαμά.



Και η καλύτερη... για το τέλος!

Από το πεδίο ασκήσεων των στρατώνων της Έδεσσας, στις 24 Σεπτεμβρίου 1940. Αξιωματικοί γύρω από ένα πολυβόλο Hotchkiss Mle 1930 των 13,2 mm, με τον χαρακτηριστικό έστορα που επέτρεπε τόσο την αντιαεροπορική βολή, όσο και αυτήν εναντίον επίγειων στόχων, σε ρόλο ελαφρού αντιαρματικού. Ο ΕΣ χρησιμοποίησε μόλις 32 από τα συγκεκριμένα πολυβόλα, σε μια μετασκευασμένη έκδοση, η οποία τροφοδοτούνταν από μεταλλικές ταινίες αντί από γεμιστήρες.

Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 11:52:01 μμ »

Ξεκινάω με κάποια, στην οποία θα ήθελα αν γίνεται και κάποια βοήθεια. Πορτρέτο ενός αξιωματικού, στις επωμίδες του οποίου διακρίνονται κάποιες ταινίες. Αυτές διακρίνονται και σε άλλες φωτογραφίες που έχουν ανέβει παλιότερα και δεν ξέρω τι ακριβώς είναι. Έχω την εντύπωση ότι ίσως είναι διακριτικό δόκιμων, οι οποίοι εκκρεμεί να γίνουν ανθυπολοχαγοί;

Τελικά προκύπτει όντως μετά από διασταύρωση ότι τα συγκεκριμένα διακριτικά υποδηλώνουν Έφεδρο Ανθυπολοχαγό. Παραμένει μια απορία σχετικά με το αν αυτά αποτελούσαν εναλλακτικό διακριτικό του κλασσικού σειρητιού περιμετρικά της επωμίδας (όπως χρησιμοποιείται μέχρι και σήμερα) ή αν φερόταν σε κάποια περίοδο μεταξύ του προηγούμενου και της απονομής των αστεριών.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 12:09:33 πμ »

Μέσα στις φωτογραφίες που προστέθηκαν στη συλλογή ήταν και μερικά μικρά, ανέλπιστα "διαμαντάκια". Ένα από αυτά, αν και λίγο κακομεταχειρισμένο, είναι ένα φωτογραφικό τεκμήριο του ελληνικού περιπτέρου της έκθεσης "Εργασία και Χαρά" του Ιούνη του 1939 στο Βουκουρέστι. Σε πρώτο πλάνο ο Βασιλιάς Κάρολος Β' της Ρουμανίας και ο αρχηγός του Γερμανικού Μετώπου Εργασίας (DAF) και Reichsorganisationsleiter Robert Ley.

Υπάρχουν αρκετές φωτογραφίες των δυο από την έκθεση στο γερμανικό περίπτερο, καθώς και κάποιες δημοσιευμένες από ανταποκριτές της "Νεολαίας" στο περιοδικό, αυτή όμως είναι μέχρι τώρα αδημοσίευτη και "ιδιωτική", εμφανισμένη σε κάποιο φωτογραφείο του Βουκουρεστίου.

Πίσω από τον Κάρολο Β' ο εκπρόσωπος της ΕΟΝ.

Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 12:18:39 πμ »

Φωτογραφία μεταξύ 1938 και 1940, με τους στρατιώτες να φέρουν κράνη Mk I, στολές υποδείγματος 1938, διάφορων τύπων φυσιγγιοθήκες και κλασικό οπλισμό πεζικού, με τυφέκια Mannlicher-Schoenauer, Lebel και οπλοπολυβόλα Chauchat. Η τοποθεσία είναι επίσης άγνωστη, δυστυχώς.

Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 01:11:17 πμ »

Μια φωτογραφία που παρουσιάζει ενδιαφέρον για δυο λόγους. Αρχικά είναι χαρακτηριστική της περιόδου 1937-1938, οπότε και καθιερώθηκε βάσει κανονισμού η Νο4 στολή υπηρεσίας και το βρετανικού τύπου πηλίκιο, με την "περίοδο χάριτος" πριν από την κατάργηση στοιχείων παλαιότερων υποδειγμάτων, τα οποία παρατηρούνται εδώ. Αυτά είναι οι κεντητές φλογοφόρες των επιρραμάτων όπως και τα κουμπιά της περιόδου της Β' Δημοκρατίας και τα μεγάλα, πλατιά αστέρια στις επωμίδες. Η διεμβολή είναι αυτή του Μεταλλίου Στρατιωτικής Αξίας Δ' Τάξης.

Το δεύτερο ενδιαφέρον στοιχείο είναι ότι ο εδώ εικονιζόμενος Λοχαγός είναι ο μετέπειτα Αντιστράτηγος Αλέξανδρος Νάτσινας, πρώτος διοικητής της -αρχικά αποκλειστικά από αμερικανικά κονδύλια χρηματοδοτούμενης- ΚΥΠ, με σημαντικό παρασκηνιακό ρόλο στο μεταπολεμικό πολιτικό σκηνικό μέσω του ΙΔΕΑ, της "Κόκκινης Προβιάς" και του διορισμού σε θέσης κλειδιά αξιωματικών που θα οδηγούσαν στο πραξικόπημα του 1967.

Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 23, 2016, 11:27:35 μμ »

Μια ακόμη φωτογραφία με κάποια ενδιαφέροντα στοιχεία. Ο τόπος, ο χρόνος και η περίσταση αναγράφονται με μελάνι επάνω της, αυτό όμως που έχει ενδιαφέρον είναι η συνύπαρξη των διαφορετικών αυτών στοιχείων. Στη συγκεκριμένη μεταβατική περίοδο ο ένας αξιωματικός φέρει το παλιότερο, γαλλικού τύπου κεπί, ενώ άλλοι δυο  τα καθιερωμένα από το 1937 πηλίκια. Οι τελευταίοι δυο αξιωματικοί τέλος, φέρουν κράνη Adrian, ενώ οι στρατιώτες πιο πίσω τα "καινούρια", ιταλικής κατασκευής Μ34/39. Καθώς τα κελύφη τους κατασκευάζονταν σε διαφορετικά μεγέθη, παρατηρούνταν αρκετές φορές η χορήγηση του λάθος μεγέθους. Το αποτέλεσμα είναι ορατό εδώ, αν συγκρίνουμε το πώς "κάθονται" στα κεφάλια των εικονιζόμενων και ειδικά του αριστερού.

Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 24, 2016, 10:17:49 μμ »

Από τα τελευταία αποκτήματα, μια σειρά φωτογραφιών του 1936 από το 31 Σύνταγμα Πεζικού (έδρα Θεσσαλονίκη).

28 Σεπτέμβρη 1936, ασκήσεις Μεραρχίας στο Κιλκίς, πιο συγκεκριμένα στο ύψωμα του μνημείου. Διακρίνεται ένας οπτικός τηλέγραφος με τους χειριστές του στα δεξιά και στα αριστερά ένα στοιχείο ολοπολυβόλου Hotchkiss Mod. 1926. Διακρίνεται επίσης ο τρόπος ανάρτησης της κουβέρτας και του δοχείου σίτισης στο σακίδιο των στρατιωτών.



"Επιθεώρηση" αγήματος από άλλους στρατιώτες. Παρατηρήστε το διακριτικό του υποψήφιου βαθμοφόρου στα μπράτσα αρκετών στρατιωτών.



Με πλήρη εξάρτυση, στην οποία φαίνονται οι γαλλικού τύπου φυσιγγιοθήκες. Τα χιτώνια είναι αυτά της στολής "αγγαρείας", όπως διακρίνονται και σε φωτογραφίες που είχαν αναρτηθεί παλιότερα. Εμφανίζονται σε αρκετές φωτογραφίες κατά τη διάρκεια ασκήσεων και φαίνεται πως ήταν συνήθης πρακτική για την προφύλαξη των μάλλινων στολών.



Κατά την έξοδο, με την ξιφολόγχη του τυφεκίου Mannlicher-Schoenauer αναρτημένη στη ζώνη. Διακρίνονται οι μεταλλικοί αριθμοί του Συντάγματος στα επιρράματα σύμφωνα με τον τότε ισχύοντα Κανονισμό, και το διακριτικό του υποψήφιου βαθμοφόρου.



Μια ακόμη φωτογραφία από έξοδο, όπου και πάλι φαίνεται καθαρά το διακριτικό των υποψήφιων βαθμοφόρων, αλλά και οι δυο διαφορετικοί τύποι δίκωχων των στρατιωτών.

Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 25, 2016, 11:31:55 πμ »

Πολύ ωραίες φώτο και διευκρινιστικές στο θέμα την ποικιλίας του Ε.Σ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences