Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 09:26:05 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Λίρα 1911  (Αναγνώστηκε 10457 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 23, 2014, 10:15:33 πμ »

Η λίρα όντως αναγράφει 21 καράτια. Το πιθανότερο να είναι περίπου 20 καράτια (-πραγματικά-), δεδομένου ότι οι άραβες δεν κλέβουν (υπάρχουν και εξαιρέσεις...).

Το να πάς στην ΤΤΕ για αυτό νομίζω ότι είναι λίγο (τραγικά) υπερβολικό...


Ρεαλιστικά μιλώντας θα πάρεις περίπου 175€ για αυτή σε έμπορο...

Και οι δυο χρυσοχοοι Μιχαλη μου τον χαντακωσανε τον ανθρωπο!!!Ο πρωτος του εκοψε 70 (!!!!!!!!!) ευρω για ενα καρατι!!!Ο δευτερος τον εστειλε στην ΤΤΕ που θα του εδινε για την σφραγισμενη το πολυ 120 ευρω!!Σιγα μην κατσει ο δημοσιος υπαλληλος κατω στο υπογειο να τσεκαρει καρατια!!

Φιλε μου και κάτοχε της λιρας άσε τις σφραγιδες τι λενε!!Οι σφραγιδες ειναι για το ληξιαρχειο και οχι για νομισματα!!Ο ελεγχος πρεπει να γινει κατα προσεγγιση με τα ειδικα υγρα!!!

Γιατί 70 € ρε Γιάννη? 220 είναι η αξία του μετάλλου της?

Γιωργο αν ειναι 22αρα κανε την πραξη 7.32 * 31 = 226

Ασε τι λεει η σφραγιδα!!Εχουν δει πολλα τα ματια μου!!Σφραγιδα που λεει 22 και ειναι 14αρα και σφραγιδα 18αρα και ειναι 21!! Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού

Σιγά μην είναι και 24!

Βρε τρελέ, σιγά μην γράφει κάτι 18 και είναι 21... Σου υπογράφω ότι αν κάνεις μια χημική ανάλυση θα δείς ότι αυτό που λές είναι απλά ένα καλό 18άρι (δηλαδή πραγματικοί 748-750 βαθμοί...). Τα υγρά δεν έχουν τόση ακρίβεια στα ψηλά καράτια... Κλείσιμο ματιού

Πάντως για την συγκεκριμένη αποκλείεται να είναι 22 για 2 λόγους: Πρώτον το γράφει  Σαρκασμός, δεύτερον οι άραβες δουλέυουν 21 καράτια και όχι 22 (με εξαιρέσεις...)
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 23, 2014, 11:49:07 πμ »

Η λίρα όντως αναγράφει 21 καράτια. Το πιθανότερο να είναι περίπου 20 καράτια (-πραγματικά-), δεδομένου ότι οι άραβες δεν κλέβουν (υπάρχουν και εξαιρέσεις...).

Το να πάς στην ΤΤΕ για αυτό νομίζω ότι είναι λίγο (τραγικά) υπερβολικό...


Ρεαλιστικά μιλώντας θα πάρεις περίπου 175€ για αυτή σε έμπορο...

Και οι δυο χρυσοχοοι Μιχαλη μου τον χαντακωσανε τον ανθρωπο!!!Ο πρωτος του εκοψε 70 (!!!!!!!!!) ευρω για ενα καρατι!!!Ο δευτερος τον εστειλε στην ΤΤΕ που θα του εδινε για την σφραγισμενη το πολυ 120 ευρω!!Σιγα μην κατσει ο δημοσιος υπαλληλος κατω στο υπογειο να τσεκαρει καρατια!!

Φιλε μου και κάτοχε της λιρας άσε τις σφραγιδες τι λενε!!Οι σφραγιδες ειναι για το ληξιαρχειο και οχι για νομισματα!!Ο ελεγχος πρεπει να γινει κατα προσεγγιση με τα ειδικα υγρα!!!

Γιατί 70 € ρε Γιάννη? 220 είναι η αξία του μετάλλου της?

Γιωργο αν ειναι 22αρα κανε την πραξη 7.32 * 31 = 226

Ασε τι λεει η σφραγιδα!!Εχουν δει πολλα τα ματια μου!!Σφραγιδα που λεει 22 και ειναι 14αρα και σφραγιδα 18αρα και ειναι 21!! Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού

Σιγά μην είναι και 24!

Βρε τρελέ, σιγά μην γράφει κάτι 18 και είναι 21... Σου υπογράφω ότι αν κάνεις μια χημική ανάλυση θα δείς ότι αυτό που λές είναι απλά ένα καλό 18άρι (δηλαδή πραγματικοί 748-750 βαθμοί...). Τα υγρά δεν έχουν τόση ακρίβεια στα ψηλά καράτια... Κλείσιμο ματιού

Πάντως για την συγκεκριμένη αποκλείεται να είναι 22 για 2 λόγους: Πρώτον το γράφει  Σαρκασμός, δεύτερον οι άραβες δουλέυουν 21 καράτια και όχι 22 (με εξαιρέσεις...)
+1 Σωστος ο Γεωργιος!!!γιαννης.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 23, 2014, 12:01:43 μμ »

Θυμισε μου οταν παω στην θυριδα μου Γεωργιε να ανεβασω φωτο απο μια λιριτσα λιβανεζικη που εχει σφραγιδα 18 και ειναι καρατσεκαρισμενη σε φασματογραφο απο τον Νικια 22+!!Ηταν ενα προσωπικο στοιχημα με καποιον συμφορουμιστή οτι αφου περναει απο το φιλερ τέλεια και περναει το fisch τότε ήταν 22αρα παρόλο οτι ηταν σφραγισμενη 18αρα!!Τελικα το εχασε το στοιχημα!!Αν θελει να βγει να πει ποιος ειναι!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 23, 2014, 12:06:03 μμ »

Γιαννη μου εμπιστευομε τα γραφομενα σου,αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι να κοβονται κοπιες με τον ιδιο βαθμο καρατιων με τις Γνησιες?σε Χαιρετω,γιαννης.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 23, 2014, 12:25:46 μμ »

Γιαννη μου εμπιστευομε τα γραφομενα σου,αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι να κοβονται κοπιες με τον ιδιο βαθμο καρατιων με τις Γνησιες?σε Χαιρετω,γιαννης.

Μα για να ξεπλυθει το παρανομο χρημα Γιαννη μου!!Επισης για να φυγει ευκολα στο εξωτερικο!!Γεματος ο τοπος απο 22αρες ιταλικες και λιβανεζικες!! Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
sokratis-coins
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 193



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 30, 2014, 07:22:25 μμ »

Η έλλειψη νομισματικών γνώσεων στην ΤτΕ έχει και τα καλα της! Σαρκασμός Είχα πριν 2-3 μήνες μια Ελισαβετ πιασμένη σε 4 σημεία απο κόσμημα (όχι με κόλληση αλλά είχε σκαψιματάκια) και καραγυαλισμένη. Οι έμποροι μου έδιναν γύρω στα 180-190 ευρώ για λιωσιμο. Κατέληξα στην ΤτΕ. Μου την πήραν στην 1η κατηγορία ελλειποβαρών (απο 7,9 νομιζω μεχρι 7,94 κατι τετοιο) 10-12 ευρω κατω απο την κανονικη!! Την τράπεζα δεν την ενδιαφερει η  κατάσταση αλλά η χρηματιστηριακή αξία της. Για αυτό αγοράζει όλα τα χρυσά νομίσματα πλαστα και γνησια. Πριν 4 χρονια ειχα παει να παρω προσφορα για ενα krugerrand απο περιεργεια. Δεν χρησιμοποιησαν εννοειται οξεα. Και εβγαλαν τον Krausse!!!! Ναι και όμως!!!!!!! Δεν θα το ξεχασω!
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 30, 2014, 10:17:16 μμ »

Παράθεση
Πριν 4 χρονια ειχα παει να παρω προσφορα για ενα krugerrand απο περιεργεια. Δεν χρησιμοποιησαν εννοειται οξεα. Και εβγαλαν τον Krausse!!!! Ναι και όμως!!!!!!! Δεν θα το ξεχασω!

Δηλαδή δεν γνώριζαν στην όψη το Krugerrand ? Δεν ήξεραν αν "υπάρχει" τέτοιο νόμισμα ?
Τί να πώ ...   Απορία  Έκπληξη  εκπλήσσομαι !
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences