Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 03:21:53 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Λίρα 1911  (Αναγνώστηκε 10551 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
AK
Επισκέπτης
« στις: Αύγουστος 22, 2014, 08:59:40 πμ »

Καλημέρα,
έχω μία λίρα του 1911 στην κατοχή μου η οποία διαφέρεi.
Τα χαρακτηριστικά της είναι
Βαρος 7,858 γρ
Διάμετρος 22,4 mm
Πάχος 1,32-1,4
Επίσης το χρώμα της είναι χρυσοκίτρινο.
Πιστεύεται ότι είναι κάλπικη?
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 22, 2014, 09:48:13 πμ »

Απο τα χαρακτηριστικα της υπαρχει μια υποψια πλαστοτητας!!Για να εισαι σιγουρος ομως βαλε μας καποιες καθαρες φωτο και κοντινες απο το νομισμα σου!!
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
AK
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 22, 2014, 11:48:18 πμ »

Απο τα χαρακτηριστικα της υπαρχει μια υποψια πλαστοτητας!!Για να εισαι σιγουρος ομως βαλε μας καποιες καθαρες φωτο και κοντινες απο το νομισμα σου!!
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 22, 2014, 11:54:20 πμ »

ειναι πλαστη φιλε μου και μαλιστα πιστοποιημενη  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο...δες τα σημαδια κατω απο τον λαιμο του Γεωργιου...και με την βουλα
Καταγράφηκε
AK
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 22, 2014, 12:07:52 μμ »

Χθες την έδειξα σε 2 χρυσοχοους.
Ο πρώτος μου είπε ότι την αγοράζει για 150 εurο και ο δευτερος μου είπε ότι έχει 21 καράτια και να την πάω στην τράπεζα της Ελλαδος για να την εκτιμήσουν.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 22, 2014, 12:49:45 μμ »

Ο πρωτος χρυσοχοος να αλλαξει επαγγελμα και να γινει εκτιμητης πασατεμπο!!Ο δευτερος χρυσοχοος να αλλαξει και αυτος επαγγελμα και να ασχοληθει με το πλεξιμο ζιπουνακια για μωρα!!Βρε τι αλλο θα ακουσω....

Φιλε μου ειναι πλαστη αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι 22αρα!!Το μεταλλο της ξεκιναει απο 225 ευρω και παει προς τα κατω αναλογα τα καρατια!!Ο ελεγχος των καρατιων γινεται ευκολα κατα προσεγγιση με τον ελεγχο των οξεων τα γνωστα σπιρτα!!
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
AK
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 22, 2014, 12:55:30 μμ »

Ο πρωτος χρυσοχοος να αλλαξει επαγγελμα και να γινει εκτιμητης πασατεμπο!!Ο δευτερος χρυσοχοος να αλλαξει και αυτος επαγγελμα και να ασχοληθει με το πλεξιμο ζιπουνακια για μωρα!!Βρε τι αλλο θα ακουσω....

Φιλε μου ειναι πλαστη αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι 22αρα!!Το μεταλλο της ξεκιναει απο 225 ευρω και παει προς τα κατω αναλογα τα καρατια!!Ο ελεγχος των καρατιων γινεται ευκολα κατα προσεγγιση με τον ελεγχο των οξεων τα γνωστα σπιρτα!!

Έκανα μία έρευνα για να δω τι σημαίνουν τα σύμβολα.
Πάντως τα δύο τελευταία είναι το 2 και το 1 στην Αιγυπτιακή γραφή
Δείτε το αρχείο doc
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 22, 2014, 12:57:11 μμ »

Για τον πρωτο θα συμφωνησω Γιαννη για τον δευτερο μπορει νακανε τον ελεγχο και να ειπε 21κ και μου φαινεται και πιο τιμιος απο τπν πρωτο αφου τον παρεπεμψε τον φιλο στην ΤΤΕ για εκτιμηση
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 22, 2014, 01:01:30 μμ »

Και οι δυο χρυσοχοοι Μιχαλη μου τον χαντακωσανε τον ανθρωπο!!!Ο πρωτος του εκοψε 70 (!!!!!!!!!) ευρω για ενα καρατι!!!Ο δευτερος τον εστειλε στην ΤΤΕ που θα του εδινε για την σφραγισμενη το πολυ 120 ευρω!!Σιγα μην κατσει ο δημοσιος υπαλληλος κατω στο υπογειο να τσεκαρει καρατια!!

Φιλε μου και κάτοχε της λιρας άσε τις σφραγιδες τι λενε!!Οι σφραγιδες ειναι για το ληξιαρχειο και οχι για νομισματα!!Ο ελεγχος πρεπει να γινει κατα προσεγγιση με τα ειδικα υγρα!!!
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
AK
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 22, 2014, 01:17:38 μμ »

Σας ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σας ήταν πολύ χρήσιμες.
Μία ακόμη ερώτηση.
Εάν είχατε την επιλογή να την αντικαταστήσετε (με μία γνήσια) τι θα επιλέγατε?
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 22, 2014, 01:22:23 μμ »

την γνησια
Καταγράφηκε
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 22, 2014, 01:26:29 μμ »

Η λίρα όντως αναγράφει 21 καράτια. Το πιθανότερο να είναι περίπου 20 καράτια (-πραγματικά-), δεδομένου ότι οι άραβες δεν κλέβουν (υπάρχουν και εξαιρέσεις...).

Το να πάς στην ΤΤΕ για αυτό νομίζω ότι είναι λίγο (τραγικά) υπερβολικό...


Ρεαλιστικά μιλώντας θα πάρεις περίπου 175€ για αυτή σε έμπορο...

Και οι δυο χρυσοχοοι Μιχαλη μου τον χαντακωσανε τον ανθρωπο!!!Ο πρωτος του εκοψε 70 (!!!!!!!!!) ευρω για ενα καρατι!!!Ο δευτερος τον εστειλε στην ΤΤΕ που θα του εδινε για την σφραγισμενη το πολυ 120 ευρω!!Σιγα μην κατσει ο δημοσιος υπαλληλος κατω στο υπογειο να τσεκαρει καρατια!!

Φιλε μου και κάτοχε της λιρας άσε τις σφραγιδες τι λενε!!Οι σφραγιδες ειναι για το ληξιαρχειο και οχι για νομισματα!!Ο ελεγχος πρεπει να γινει κατα προσεγγιση με τα ειδικα υγρα!!!

Γιατί 70 € ρε Γιάννη? 220 είναι η αξία του μετάλλου της?
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 22, 2014, 01:32:21 μμ »

Ο πρωτος χρυσοχοος να αλλαξει επαγγελμα και να γινει εκτιμητης πασατεμπο!!Ο δευτερος χρυσοχοος να αλλαξει και αυτος επαγγελμα και να ασχοληθει με το πλεξιμο ζιπουνακια για μωρα!!Βρε τι αλλο θα ακουσω....

Φιλε μου ειναι πλαστη αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι 22αρα!!Το μεταλλο της ξεκιναει απο 225 ευρω και παει προς τα κατω αναλογα τα καρατια!!Ο ελεγχος των καρατιων γινεται ευκολα κατα προσεγγιση με τον ελεγχο των οξεων τα γνωστα σπιρτα!!

Έκανα μία έρευνα για να δω τι σημαίνουν τα σύμβολα.
Πάντως τα δύο τελευταία είναι το 2 και το 1 στην Αιγυπτιακή γραφή
Δείτε το αρχείο doc

να μας παιδευουν θελουν μου φαινεται...να κοιτα εδω καθαρα πραγματα στο λεει και το καταλαβαινεις
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 22, 2014, 01:35:27 μμ »

Η λίρα όντως αναγράφει 21 καράτια. Το πιθανότερο να είναι περίπου 20 καράτια (-πραγματικά-), δεδομένου ότι οι άραβες δεν κλέβουν (υπάρχουν και εξαιρέσεις...).

Το να πάς στην ΤΤΕ για αυτό νομίζω ότι είναι λίγο (τραγικά) υπερβολικό...


Ρεαλιστικά μιλώντας θα πάρεις περίπου 175€ για αυτή σε έμπορο...

Και οι δυο χρυσοχοοι Μιχαλη μου τον χαντακωσανε τον ανθρωπο!!!Ο πρωτος του εκοψε 70 (!!!!!!!!!) ευρω για ενα καρατι!!!Ο δευτερος τον εστειλε στην ΤΤΕ που θα του εδινε για την σφραγισμενη το πολυ 120 ευρω!!Σιγα μην κατσει ο δημοσιος υπαλληλος κατω στο υπογειο να τσεκαρει καρατια!!

Φιλε μου και κάτοχε της λιρας άσε τις σφραγιδες τι λενε!!Οι σφραγιδες ειναι για το ληξιαρχειο και οχι για νομισματα!!Ο ελεγχος πρεπει να γινει κατα προσεγγιση με τα ειδικα υγρα!!!

Γιατί 70 € ρε Γιάννη? 220 είναι η αξία του μετάλλου της?

Γιωργο αν ειναι 22αρα κανε την πραξη 7.32 * 31 = 226

Ασε τι λεει η σφραγιδα!!Εχουν δει πολλα τα ματια μου!!Σφραγιδα που λεει 22 και ειναι 14αρα και σφραγιδα 18αρα και ειναι 21!! Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 22, 2014, 01:57:04 μμ »

Ειτε γνησια να ειχες, ειτε ιδιοκατασκευη αραβικη πλαστη που εχεις, χρυσο εχεις στα χερια σου.
Το μειονεκτημα της πλαστης ειναι οτι οταν θελησεις να την πουλησεις θα πρεπει εσυ και ο αγοραστης να πατε σε καποιον που εχει υγρα για να δειτε τα καρατια της, οπως καταλαβαινεις αυτο ειναι ταλαιπωρια για μια μονο λιρα.
Δεν εχει νοημα να την πας μονος σου μονο και μονο για να δεις τα καρατια της,(αν δεν θελεις να την πουλησεις) γιατι κανεις αργοτερα αν θελησεις να την πουλησεις δεν θα βασιστει στον λογο σου για αυτο, θα θελησει να την τσεκαρει και αυτος.
Αν θες οπωσδηποτε να την ξεφορτωθεις, δοκιμασε σε καταστηματα που αγοραζουν χρυσο,ποιο θα σου δωσει την καλυτερη τιμη, οι χρυσοχοοι ειναι αλλη η δουλεια τους και οι λιρες για αυτους ειναι παρεργο.
Παντως και να την κρατησεις, χρυσος ειναι, δεν ειναι για πεταμα.
Η αν βρεις καποιον αποθησαυριστη χρυσου εδω μεσα, συμφωνησετε μια τιμη ανα καρατι, συναντηθειτε και εχει μαζι του υγρα να την τεσταρετε επιτοπου και να κανετε την συναλλαγη.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences