Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 18, 2024, 10:49:32 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δραχμη χρυση 2000 PR66 DCAM PCGS  (Αναγνώστηκε 8408 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 22, 2014, 07:31:37 πμ »

Επειδή έχω σκεφτεί κι εγώ τα παραπάνω, όταν αγοράζω ένα αναμνηστικό νόμισμα με το κουτί του και το πιστοποιητικό, δύο πράγματα προσπαθώ να διακρίνω:

α) αν είναι γνήσιο ή όχι και
β) αν με γυμνό μάτι το νόμισμα δείχνει άπιαστο και δεν έχει ελαττώματα.

Ιδίως στη δεύτερη περίπτωση κοιτάζω αν το νόμισμα, με τα δικά μου κριτήρια και γούστα, με ικανοποιεί. Δεν μπαίνω στο παιχνίδι των βαθμών, που έχουν προωθήσει οι εταιρείες πιστοποίησης για το κέρδος. Αμα θεωρήσω ότι είναι γνήσιο και δεν έχει φθορές, τότε το αγοράζω και πάει τελείωσε.
Όποτε πάλι χρειάστηκε να πουλήσω κάτι ανάλογο, δεν έχασα τα λεφτά μου. Το νόμισμα πουλήθηκε στην τιμή του και δεν πιστεύω ότι αν ήταν σλαμπαρισμένο θα έπιανε καλύτερη τιμή.
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 22, 2014, 07:53:39 πμ »

Επειδή έχω σκεφτεί κι εγώ τα παραπάνω, όταν αγοράζω ένα αναμνηστικό νόμισμα με το κουτί του και το πιστοποιητικό, δύο πράγματα προσπαθώ να διακρίνω:

α) αν είναι γνήσιο ή όχι και
β) αν με γυμνό μάτι το νόμισμα δείχνει άπιαστο και δεν έχει ελαττώματα.

Ιδίως στη δεύτερη περίπτωση κοιτάζω αν το νόμισμα, με τα δικά μου κριτήρια και γούστα, με ικανοποιεί. Δεν μπαίνω στο παιχνίδι των βαθμών, που έχουν προωθήσει οι εταιρείες πιστοποίησης για το κέρδος. Αμα θεωρήσω ότι είναι γνήσιο και δεν έχει φθορές, τότε το αγοράζω και πάει τελείωσε.
Όποτε πάλι χρειάστηκε να πουλήσω κάτι ανάλογο, δεν έχασα τα λεφτά μου. Το νόμισμα πουλήθηκε στην τιμή του και δεν πιστεύω ότι αν ήταν σλαμπαρισμένο θα έπιανε καλύτερη τιμή.

Μεγάλη κουβέντα το γνήσιο,όσο αναφορά με το παιχνίδι των βαθμών συμφωνώ μαζί σου δεν με απασχολεί και τόσο, με ενδιαφέρει κυρίως η γνησιότητα.
Δεν μίλησα για θέμα τιμής ποτέ δεν αγοράζω κάτι με γνώμονα το κέρδος ή άν θα είμαι στα λεφτά μου, με το σκεπτικό αυτό σταματώ αυτόματα να είμαι συλλέκτης.
Πρός θεού μην παρεξηγηθώ γενικά μιλάω και όχι συγκεκριμένα.
Προσωπικές απόψεις και όχι γενικές. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 22, 2014, 09:54:15 πμ »

Θα αναφερθώ σε προσωπική άποψη, αν θέλεις και από την εμπειρία μου και σε άλλα συλλεκτικά αντικείμενα που ασχολούμαι.

Κατ αρχάς δεν έχει απολύτως καμμιά σχέση το κουτί της πιστοποίησης με το κουτί της έκδοσης. Απολύτως καμμιά και δεν μπορεί να γίνει οποιαδήποτε σύγκριση.
Το κουτί της έκδοσης ΔΕΝ προφυλάσσει τον μελλοντικό αγοραστή (δεύτερο χέρι) από το να του βάλει άλλο νόμισμα, ενώ το κουτί της πιστοποίησης, ΣΧΕΔΟΝ το διασφαλίζει.
Για το κουτί της πιστοποίησης (slab) και το ρόλο του όλα είναι γνωστά. Δηλαδή σχετική βεβαιότητα για τη γνησιότητα, τη κατάσταση κλπ κλπ.

Πάμε τώρα στο "αλλο κουτί" της έκδοσης. Αυτό μαζί με τα χαρτιά/πιστοποιητικά του, δίνουν πλήρη περιγραφή του αντικείμενου. Σε ορισμένα συλλεκτικά αντικείμενα όπως Ρολόγια, Πέννες,  καθώς φυσικά και για το νόμισμα, το γνήσιο "κουτί" του κατασκευαστή υποδηλώνει την καλή χρήση του αντικείμενου από το προηγούμενο χρήστη, αλλά και την ευχαρίστηση ότι έχεις το "σύνολο" του νομίσματος,/ ρολογιού κλπ, όπως εκδόθηκε και με το σύνολο των παρελκομένων του. Θεωρείται λοιπόν στοιχείο του όλου του νομίσματος. Η υπεραξία αυτού του κουτιού ξεκινάει από τουλάχιστον 10% και μπορεί να φτάσει και στο 60%.

Στους πίνακες ζωγραφικής για παράδειγμα υπάρχει η έκφραση "φωτοστέφανο" για τον πίνακα. Εδώ δεν έχουμε κουτί. Με την έκφραση "φωτοστέφανο" υποδηλώνεται ότι ο πίνακας αυτός είχε ιδιοκτήτη "γνωστό" συλλέκτη ή κάτοχο, (άρα φρόντιζε τον πίνακα) και η υπεραξία του πίνακα από το "φωτοστέφανο" ξεκινάει με τουλάχιστον ένα +10%.

Παρατήρησε σε ορισμένα αντικείμενα στο ebay ότι οι πωλητές ιδιώτες αναφέρουν ότι το αντικείμενο ήταν σε σπίτι "smoke free"  και λοιπά, για να υποδηλώσουν αυτά που σου ανέφερα παραπάνω.

Αυτός είναι ο ρόλος του κουτιού του κατασκευαστή. Σε καμιά περίπτωση όμως τα χαρτιά αυτά δεν διασφαλίζουν το κάτοχο για την αυθεντικότητα του αντικείμενου, ακόμη και τα slab στα νομίσματα. O συλλέκτης πρέπει να είναι υπεύθυνος και γνώστης αυτού που αγοράζει και κανένα πιστοποιητικό δεν τον διασφαλίζει.

Φίλος, μεγάλος συλλέκτης πινάκων ζωγραφικής, αγόρασε με χτύπημα δια τηλεφώνου (μικρό πίνακα) ζωγραφικής του Αϊβαζόφσκι από Sotheby's. Τον είδα. Μου εξήγησε ο φίλος, ότι ο πίνακας ήταν πλαστός. Είχε έρθει σε επαφή με αυτή την εταιρεία που τον είχε δημοπρατήσει και τελικά, ήρθε στην Ελλάδα ο super  ειδικός για το ζωγράφο αυτό, όπου παραδέχτηκε τη πλαστότητα και ο πίνακας επεστράφη. Αν τον είχα αγοράσει εγώ ή εσύ...

Σε κούρασα, αλλά ελπίζω να έδωσα μια άλλη άποψη...
 

 




Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 22, 2014, 10:50:38 πμ »

Νίκο μου ωραία η άλλη άποψη σου.
Η υπόθεση πίνακες είναι επιστήμη καθαρά, το δε νόμισμα είναι σε άλλο επίπεδο και πολύ πιό βατό για έναν μη εξειδικευμένο με το αντικείμενο για ευνόητους λόγους.
Για μένα το θέμα πιστοποίηση είναι καθαρά θέμα γνησιότητας, τα άλλα έρχονται σε δεύτερη μοίρα βαθμολογίες κ.λ.π.
Πιστεύω ότι πληρώνεις καθαρά για την γνησιότητα του νομίσματος και δευτερευόντως για την κατάσταση του,εάν αποδείξεις το αντίθετο τότε η εταιρεία βρίσκεται σε δεινή θέση με όλα τα επακόλουθα.
Προσωπικά η διασφάλιση γνησιότητας των slabs είναι σε κορυφαία επίπεδα αλλά όχι απόλυτα.
Aρα που καταλήγουμε... Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 22, 2014, 11:57:54 πμ »

  Tο κουτι και το πιστοποιητικο (γενικα η αρχικη μορφη εκδοσης οπως κασετινα κλπ) δεν εξασφαλιζουν απολυτως τιποτα, ουτε καν την "καλη" μεταχειριση του νομισματος, δεν ειναι ασυνηθες το φαινομενο να εχουν αγορασει π.χ. ολυμπιακα αναμνηστικα ασχετοι με τον συλλεκτισμο και να τα εχουν βγαλει απο την καψουλα για να τα.. καθαρισουν για να γυαλιζουν..και αφου τελειωσουν, τα ξαναβαζουν στην καψουλα και το κουτακι τους..
  Η αγορα τους προσδιδει καποια μικρη υπεραξια, επειδη θεωρουνται μερος της αρχικης εκδοσης του αναμνηστικου, γιαυτο και πουλιουνται και χωριστα απο συλλεκτες που εχουν σλαμπαρει τα αναμνηστικα τους και δεν εχει νοημα να τα κρατανε.
  Το σλαμπ απο την αλλη , εξασφαλιζει γνησιοτητα και κατασταση (σε πολυ μεγαλο βαθμο) , η χρησιμοτητα του στα συλλεκτικα νομισματα γενικα ειναι αυταποδεικτη, στα συγχρονα αναμνηστικα ομως ειναι καπως μικροτερη, επειδη τα περισσοτερα ειναι proof και το παραμικρο ελλατωμα βγαζει ματι και μπορουν να το δουν και σχετικα απειροι, συν του οτι δεν υπαρχουν πειστικες απομιμησεις (προς το παρον) σε αυτα.
  Αν παντως δεν ειχα εμπειρια στα νομισματα, θα προτιμουσα να επαιρνα ενα σλαμπαρισμενο αναμνηστικο,για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.
  Προσωπικα βεβαια καθολου δεν θα με χαλαγε να επαιρνα καπως φτηνοτερα ενα αναμνηστικο απειραχτο μονο και μονο επειδη δεν εχει κουτακι και πιστοποιητικο, αλλα αυτο ειναι καθαρα προσωπικη προτιμηση.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 22, 2014, 12:25:44 μμ »

Ετσι ακριβώς είναι Δημήτρη όπως τα λέμε, δυστυχώς η ευτυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 23, 2014, 12:31:33 μμ »

Εγω παντως σαν Γιαννης θα προτιμουσα ενα αναμνηστικο(παντα!!!) οπως το εξεδωσε η Τραπεζα με το κουτι του,το πιστοποιητικο γνησιωτητας κλπ!!!ουτως η αλλως τα συνχρονα Αναμνηστικα βγαινουν σε ομορφες και καλαισθητες συσκευασιες απο Παλαιωτερα(χουντες,κλπ).Σιγουρα ομως για τους λατρεις των Slamps αυτο δεν εχει σημασια!!!προτιμουν την ασφαλεια των κουτιων αυτων και ισως και τον μεγαλυτερο βαθμο!!!Χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 23, 2014, 01:36:09 μμ »

Το μεγαλύτερο ποσοστό, εάν όχι όλοι, αυτών που κάνουν συλλογή αναμνηστικών νομισμάτων τα συλλέγουν όπως εκδόθηκαν από την τράπεζα, δηλαδή με το κουτί, την κάψουλα και το πιστοποιητικό τους, όπου αυτά υπάρχουν. ´Ετσι είναι φτιαγμένη και η δική μου αντίστοιχη συλλογή, προσέχοντας βέβαια όσο το δυνατόν λιγότερη ζημιά σε αυτά και καθαρά νομίσματα (όχι δαχτυλιές, κτλ), ειδικά στις πρώτες εκδόσεις. Η πιστοποίηση σύχρονων αναμνηστικών μου είναι προσωπικά αδιάφορη.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 23, 2014, 03:19:12 μμ »

 Φιλε Parker , γραφεις "Δεν μπαίνω στο παιχνίδι των βαθμών, που έχουν προωθήσει οι εταιρείες πιστοποίησης για το κέρδος".
 Δεν ειναι ακριβως ετσι.
 Καποιου ειδους διαβαθμιση για τον χαρακτηρισμο της καταστασης ενος νομισματος παντα υπηρχε, διαφορετικη σε καθε "σχολη" και κατα καιρους συμπληρωνοταν απο τους   ντηλερς κατα το δοκουν, γιατι ενα π.χ. XF νομισμα με ενα αλλο XF μπορει να ειχαν διαφορες (το ενα να ηταν καλυτερο απο το αλλο), οποτε κοτσαραν διπλα στο XF επιπροσθετους χαρακτηρισμους.
 Η κλιμακα 1-70 εδωσε τελος στην αβεβαιοτητα αυτη γιατι κατατασει τα νομισματα με συγκεκριμενα κριτηρια για καθε βαθμο, πιο λεπτομεριακα απο τις αλλες σχολες που χρησιμοποιουν πιο "γενικους" χαρακτηρισμους.
 Ηταν απολυτως λογικο να την χρησιμοποιησουν οι εταιρειες πιστοποιησης, οι οποιες ομως θα υπηρχαν ακομα και αν χρησιμοποιουσαν αλλου ειδους "βαθμολογηση", χωρις βαθμους, αλλα με χαρακτηρισμους μονο.
 Ας μην ξεχναμε οτι ειναι οι ιδιοι οι συλλεκτες που δημιουργουν τον ανταγωνισμο για το ποιος εχει το καλυτερο νομισμα με συνεπεια να ψαχνουν συνεχως για το καλυτερο και να ανεβαζουν τις τιμες των πιο υψηλοβαθμων.
 Ακομα και οι συγκεκριμενοι βαθμοι να μην υπηρχαν, ενα BU νομισμα που ηταν καλυτερο απο ενα αλλο BU, θα επιανε περισσοτερα λεφτα σε μια δημοπρασια..
 Δηλαδη το παιχνιδι του ανταγωνισμου δεν εχει τοσο να κανει με την κλιμακα (βαθμους) που χρησιμοποιουν οι εταιρειες πιστοποιησης, ουτε φυσικα με τις ιδιες τις εταιρειες πιστοποιησης, οσο με την νοοτροπια που εχουν οι συλλεκτες παγκοσμιως, οι οποιοι θελουν παντα να εχουν καλυτερο νομισμα απο τον διπλανο τους.
Οι συλλογες ειναι απο τα πιο ανταγωνιστικα περιβαλλοντα.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 24, 2014, 03:36:47 μμ »

Φιλε Parker , γραφεις "Δεν μπαίνω στο παιχνίδι των βαθμών, που έχουν προωθήσει οι εταιρείες πιστοποίησης για το κέρδος".
 Δεν ειναι ακριβως ετσι.
 Καποιου ειδους διαβαθμιση για τον χαρακτηρισμο της καταστασης ενος νομισματος παντα υπηρχε, διαφορετικη σε καθε "σχολη" και κατα καιρους συμπληρωνοταν απο τους   ντηλερς κατα το δοκουν, γιατι ενα π.χ. XF νομισμα με ενα αλλο XF μπορει να ειχαν διαφορες (το ενα να ηταν καλυτερο απο το αλλο), οποτε κοτσαραν διπλα στο XF επιπροσθετους χαρακτηρισμους.
 Η κλιμακα 1-70 εδωσε τελος στην αβεβαιοτητα αυτη γιατι κατατασει τα νομισματα με συγκεκριμενα κριτηρια για καθε βαθμο, πιο λεπτομεριακα απο τις αλλες σχολες που χρησιμοποιουν πιο "γενικους" χαρακτηρισμους.
 Ηταν απολυτως λογικο να την χρησιμοποιησουν οι εταιρειες πιστοποιησης, οι οποιες ομως θα υπηρχαν ακομα και αν χρησιμοποιουσαν αλλου ειδους "βαθμολογηση", χωρις βαθμους, αλλα με χαρακτηρισμους μονο.
 Ας μην ξεχναμε οτι ειναι οι ιδιοι οι συλλεκτες που δημιουργουν τον ανταγωνισμο για το ποιος εχει το καλυτερο νομισμα με συνεπεια να ψαχνουν συνεχως για το καλυτερο και να ανεβαζουν τις τιμες των πιο υψηλοβαθμων.
 Ακομα και οι συγκεκριμενοι βαθμοι να μην υπηρχαν, ενα BU νομισμα που ηταν καλυτερο απο ενα αλλο BU, θα επιανε περισσοτερα λεφτα σε μια δημοπρασια..
 Δηλαδη το παιχνιδι του ανταγωνισμου δεν εχει τοσο να κανει με την κλιμακα (βαθμους) που χρησιμοποιουν οι εταιρειες πιστοποιησης, ουτε φυσικα με τις ιδιες τις εταιρειες πιστοποιησης, οσο με την νοοτροπια που εχουν οι συλλεκτες παγκοσμιως, οι οποιοι θελουν παντα να εχουν καλυτερο νομισμα απο τον διπλανο τους.
Οι συλλογες ειναι απο τα πιο ανταγωνιστικα περιβαλλοντα.
+1
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 24, 2014, 10:13:31 μμ »

Φιλε Parker , γραφεις "Δεν μπαίνω στο παιχνίδι των βαθμών, που έχουν προωθήσει οι εταιρείες πιστοποίησης για το κέρδος".
 Δεν ειναι ακριβως ετσι.
 Καποιου ειδους διαβαθμιση για τον χαρακτηρισμο της καταστασης ενος νομισματος παντα υπηρχε, διαφορετικη σε καθε "σχολη" και κατα καιρους συμπληρωνοταν απο τους   ντηλερς κατα το δοκουν, γιατι ενα π.χ. XF νομισμα με ενα αλλο XF μπορει να ειχαν διαφορες (το ενα να ηταν καλυτερο απο το αλλο), οποτε κοτσαραν διπλα στο XF επιπροσθετους χαρακτηρισμους.
 Η κλιμακα 1-70 εδωσε τελος στην αβεβαιοτητα αυτη γιατι κατατασει τα νομισματα με συγκεκριμενα κριτηρια για καθε βαθμο, πιο λεπτομεριακα απο τις αλλες σχολες που χρησιμοποιουν πιο "γενικους" χαρακτηρισμους.
 Ηταν απολυτως λογικο να την χρησιμοποιησουν οι εταιρειες πιστοποιησης, οι οποιες ομως θα υπηρχαν ακομα και αν χρησιμοποιουσαν αλλου ειδους "βαθμολογηση", χωρις βαθμους, αλλα με χαρακτηρισμους μονο.
 Ας μην ξεχναμε οτι ειναι οι ιδιοι οι συλλεκτες που δημιουργουν τον ανταγωνισμο για το ποιος εχει το καλυτερο νομισμα με συνεπεια να ψαχνουν συνεχως για το καλυτερο και να ανεβαζουν τις τιμες των πιο υψηλοβαθμων.
 Ακομα και οι συγκεκριμενοι βαθμοι να μην υπηρχαν, ενα BU νομισμα που ηταν καλυτερο απο ενα αλλο BU, θα επιανε περισσοτερα λεφτα σε μια δημοπρασια..
 Δηλαδη το παιχνιδι του ανταγωνισμου δεν εχει τοσο να κανει με την κλιμακα (βαθμους) που χρησιμοποιουν οι εταιρειες πιστοποιησης, ουτε φυσικα με τις ιδιες τις εταιρειες πιστοποιησης, οσο με την νοοτροπια που εχουν οι συλλεκτες παγκοσμιως, οι οποιοι θελουν παντα να εχουν καλυτερο νομισμα απο τον διπλανο τους.
Οι συλλογες ειναι απο τα πιο ανταγωνιστικα περιβαλλοντα.
σωστός
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences