Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 08:26:59 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δραχμη χρυση 2000 PR66 DCAM PCGS  (Αναγνώστηκε 8423 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
rarecoins
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 63


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 20, 2014, 04:10:36 μμ »

Mια εκτιμιση στην τιμη σας παρακαλω.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 20, 2014, 05:11:45 μμ »

350€
Καταγράφηκε
iceman
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 331



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 20, 2014, 05:30:41 μμ »

Για μένα 280 απο τη στιγμή που είναι χωρίς κουτί και πιστοποιητικό!
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 20, 2014, 06:34:50 μμ »

Θεωρείς το κουτί και το πιστοποιητικό καλύτερο από το slab. Έκπληξη
Καταγράφηκε
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 20, 2014, 06:41:59 μμ »

Κι εγώ θεωρώ ότι το κουτί και το πιστοποιητικό έχει πιο μεγάλη αξία. Το σλαμπ όμως είναι πιο βολικό. Πιάνει λιγότερο χώρο, μεταφέρεται πιο εύκολα, είναι πιο δύσκολο να παραποιηθεί κτλ. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 20, 2014, 06:57:41 μμ »

Αυτα συνηθως τα στελνουν μαζι με το κουτι και πιστοποιητικο για πιστοποιηση!!Δεν νομιζω να υπαρχει καποια διαφορά!!Για μενα ειτε κουτι και πιστοποιητικο ειτε slab ειναι το ιδιο!!
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
iceman
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 331



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 20, 2014, 07:26:45 μμ »

Θεωρείς το κουτί και το πιστοποιητικό καλύτερο από το slab. Έκπληξη

Φυσικά. Για μένα έτσι είναι πλήρες όπως βγήκε απο την τράπεζα. Με κουτί και πιστοποιητικό. Αφού μιλάμε για αναμνηστικό νόμισμα!
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 20, 2014, 07:33:18 μμ »

Για εμενα ειτε με κουτι και πιστοποιητικο , ειτε σε σλαμπ ειναι ενα και το αυτο και εξαρταται απο το πως θελω να εχω οργανωμενη την συλλογη μου και να την βλεπω.
Αν π.χ. εχεις μια ωραια θηκη παρουσιασης που παιρνει σλαμπς, βολευει καλυτερα να το παρεις ετσι για να το βαλεις μαζι με τα αλλα.
Αν θελεις να εχεις χωριστα κουτακια με τα νομισματα και τα πιστοποιητικα τους, το παιρνεις ετσι, ειναι θεμα γουστου και οχι αξιας.
Ας μην ξεχναμε οτι το σλαμπαρισμα εχει και καποιο κοστος και εξασφαλιζει και καποια πραγματα ( αν και στα μοντερνα αναμνηστικα αυτου του ειδους δεν υπαρχουν πειστικες απομιμησεις).
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
dca$h
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 997


Ποτε μην κανεις αυτο που δεν θελεις να σου κανουν


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 20, 2014, 07:56:08 μμ »

( αν και στα μοντερνα αναμνηστικα αυτου του ειδους δεν υπαρχουν πειστικες απομιμησεις).
Ακομα
Σε λιγο καιρο?
Καταγράφηκε

m42b18 isT
rarecoins
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 63


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 21, 2014, 06:22:30 μμ »

ευχαριστω πολυ.
Καταγράφηκε
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 21, 2014, 06:27:45 μμ »

τελικά ποιο "κουτί" έχει μεγαλύτερη αξία? Μπερδεύτηκα !  Απορία
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 21, 2014, 06:36:08 μμ »

τελικά ποιο "κουτί" έχει μεγαλύτερη αξία? Μπερδεύτηκα !  Απορία

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Φιλε Νικο συμμεριζομαι  την αποστροφη σου γενικα για τα κουτιά!!Σε τετοια νομισματα ομως οπως το παραπανω θα πρεπει να κανεις την καρδια σου πετρα και να τα αποδεχτεις ειτε ως slab ειτε ως κουτι και πιστοποιητικο!!Στο λεω γιατι γνωριζεις καλά οτι καθε γραμμούλα δαχτυλιας πανω στο πεδιο της δραχμουλας ειναι και δεκαρικακι μειον σε ευρω στην αξια του νομισματος!! Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού

Μια σκονουλα που θα σηκωθει απο το τραπεζι και θα προσγειωθει στην μυτη της Μπουμπουλινας χμμμ αντιο το 66αρι και παμε στο 63  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 21, 2014, 09:31:27 μμ »

Θεωρώ ότι στα αναμνηστικά νομίσματα με κουτάκι και πιστοποιητικό, αυτά έχουν μεγαλύτερη αξία παρά το slab. Μιλάμε βεβαίως για ίδιας κατάστασης νομίσματα. Αν κάποιος δε θέλει τα κουτάκια και τα πιστοποιητικά, προκειμένου να τα πετάξει  Σαρκασμός ας τα δώσει σε εμένα  Σαρκασμός. Ξέρω μερικούς που ενδιαφέρονται.
Καταγράφηκε
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 22, 2014, 12:01:47 πμ »

τελικά ποιο "κουτί" έχει μεγαλύτερη αξία? Μπερδεύτηκα !  Απορία

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Φιλε Νικο συμμεριζομαι  την αποστροφη σου γενικα για τα κουτιά!!Σε τετοια νομισματα ομως οπως το παραπανω θα πρεπει να κανεις την καρδια σου πετρα και να τα αποδεχτεις ειτε ως slab ειτε ως κουτι και πιστοποιητικο!!Στο λεω γιατι γνωριζεις καλά οτι καθε γραμμούλα δαχτυλιας πανω στο πεδιο της δραχμουλας ειναι και δεκαρικακι μειον σε ευρω στην αξια του νομισματος!! Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού

Μια σκονουλα που θα σηκωθει απο το τραπεζι και θα προσγειωθει στην μυτη της Μπουμπουλινας χμμμ αντιο το 66αρι και παμε στο 63  Στριφογύρισμα ματιών

Μη μου τα λες εμένα, στους άλλους πες τα, που γραντζούνισμα+λιμαρισμα+χτυπηματάκια+ψευτοπατίνα= είναι ακόμη νόμισμα.

Κι εσύ μιλάς για τη ...σκόνη. (Τουλάχιστον μαζί σου συμφωνώ απόλυτα). Τα κουτιά όμως των αναμνηστικών πραγματικά τα φυλάω σαν "κόρη οφθαλμού".
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 22, 2014, 06:04:46 πμ »

Εχω Νίκο μου 3 φτωχές απορίες.

α) Το κουτί και το πιστοποιητικό δηλώνουν απαραίτητα και την ποιότητα του νομίσματος, το λέω αυτό γιατί μπορεί κάποιος να είναι περίεργος και να αρχίσει να το επεξεργάζεται το νόμισμα.
β) Το κουτί και το πιστοποιητικό δηλώνει απαραίτητα ότι αυτό είναι και το νόμισμα που περιέχει, το λέω αυτό γιατί βλέπω να πωλούνται νομίσματα και κουτιά χύμα.
γ) Σου έχει τύχει ποτέ για διάφορους λόγους να πάρεις νόμισμα ελαφρά πληγωμένο από την παραγωγή η κατά την διάρκεια συσκευασίας του.



Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences