Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 07:32:35 πμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: "ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟ" ΤΑΛΛΗΡΟ ΟΘΩΝΑ 1851. ΘΑΥΜΑΣΤΕ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ  (Αναγνώστηκε 31632 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Ιούλιος 24, 2014, 10:55:52 μμ »

.
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Ιούλιος 24, 2014, 11:05:40 μμ »

Δηλαδη?
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Ιούλιος 25, 2014, 01:07:29 μμ »

Δηλαδη?


Δηλαδη σ'ευχαριστω πολυ που το ανεβασες γιατι δεν τοχα διαβασει κι ειναι θεμα 2-3 ετων. Την τελεια στο ποστ πριν απο σενα δεν μπορω να την εξηγησω, μαλλον απο τροποποιηση για κατι που γραφτηκε και το μετανοιωσε ο γραφων. Αυτα πουγραψε ο φιλαρακος μου ο ukobke ενα παιδι με πραγματικη γνωση και απιστευτη υπομονη ειχαν μεγαλο ενδιαφερον παντως, ιδιαιτερα η γαργαρα. Μεγάλο χαμόγελο

Απουσιαζει βεβαια απο τη συζητηση μια μεγαλη κοντρα που ακολουθησε με τα ταλληρα τα χτυπημενα σε 8 ρεαλ, αλλα εστω κι ετσι ηταν ενδιαφερον.

Τελος, αν το δηλαδη πηγαινε στην τελευταια παρατηρηση του Βασιλη, εννοουσε οτι η ΝΕΝ δεν επροκειτο να το σκοτωσει ο,τι κι αν γινοτανε. Περα απ'τα 3 μυρια inventory, οπως καθε επαγγελματιας και σωστος Αμερικανος εμπορος, εχει αλλες ακρες να δωσει κομματια που δε φευγουν με τιποτε κι αρχιζουν και της χαλανε τη μοστρα εαν τ'αφησουν 2 χρονια συν. Αν κι αμφιβαλλω οτι εγινε κατι τετοιο κι ας μην παρακολουθησα τα ιχνη του συγκεκριμενου ταλληρου.
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Ιούλιος 25, 2014, 01:24:33 μμ »

To δηλαδη πηγαινε στην τελεια(.)
Καταγράφηκε
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Ιούλιος 25, 2014, 04:05:03 μμ »

Είχα γράψει πάρα πολλά. Έμεινε η τελεία.

Περιληπτικά, εάν κοιτάγαμε τα νομίσματα και όχι τα κουτάκια, θα είχαμε αποφύγει πολλά γεγονότα των τελευταίων ημερών.

Υποθετικά μιλάω. Το τάλληρο αυτό του 1851 στο θέμα, το είχε βγάλει η Heritage. Εάν το είχε πουλήσει κάποιος ιδιώτης σε ιδιώτη, εγώ προσωπικά "θα έκοβα το λαιμό μου" ότι του πάσαρε πλαστό "κουτί".

...κι όμως είναι "γνήσιο" χωρίς οποιοδήποτε "σφάλμα" (κατά την άποψή τους) και φαντάζομαι κανένας δεν θα διαμαρτυρηθεί για αυτή την (απατεωνιά(?)/βλακεία(?)/αστοχία πιστοποίησης(?) κλπ) της εταιρείας πιστοποίησης. Είτε μου του έδινε ιδιώτης είτε όχι, για μένα το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Ένα προβληματικό νόμισμα που ποτέ δεν θα αγόραζα. Σίγουρα οι "συλλεκτούντες" τα κουτιά δεν θα είχαν πρόβλημα.

Εξάλλου για το "κουτάκι" δεν έγινε ο τελευταίος χαμός?     
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Ιούλιος 25, 2014, 04:06:28 μμ »

Σιγή ιχθύος  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Ιούλιος 25, 2014, 04:35:13 μμ »

Στην πυρα οι εταιρειες.
Πριν σκασει ο νεος συλλεκτης καποια χιλιαρικα για ενα νομισμα, δεν εχει παρα να νοιωσει εμπιστοσυνη στην κριση του (που θα την πλερωσει ομως καμποσα "διδακτρα" στους πιο γατους και παλιους μεχρι να μαθει, αν μαθει ποτε..) η στην κριση εμπειρων συλλεκτων που εχει εμπιστοσυνη (ΩΧ ΜΑΝΑ ΜΟΥ...) η να παιρνει , το γατακι, μονο vfακια για μερικα χρονια,που μου θελει η μουρη του και ακριβα κομματια.
Οσο για τους εμπειρους, ε ,καλα, αυτοι ειναι εταιρειες πιστοποιησης απο μονοι τους, τι να τα κανουν τα κουτακια...
Στην πυρα οι NGCακηδες και οι πισιτζιεδες, μια χαρα τα καταφερναμε τοσα χρονια χωρις αυτους.
ΜΠΟΥΡΛΟΤΟ.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #67 στις: Ιούλιος 25, 2014, 04:45:15 μμ »

Woooow!!! Από τη σιγή ιχθύος στο μπουρλότο!
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Ιούλιος 25, 2014, 04:50:14 μμ »

Ντεφορμε σας βρισκω.
Την κοψατε ολοι για παραλια. Σαρκασμός
Αφηστε, η επανασταση κατα των κουτιων αναβαλλεται μεχρι Σεπτεμβριο.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Ιούλιος 25, 2014, 05:12:39 μμ »

Αυτη η εταιρια πιστοποιησης τινος ειναι παλι  Έκπληξη   Έκπληξη

http://numis.gr/
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
iceman
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 331



Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Ιούλιος 25, 2014, 05:19:40 μμ »

Αυτη η εταιρια πιστοποιησης τινος ειναι παλι  Έκπληξη   Έκπληξη

http://numis.gr/


Σκέφτομαι να ανοίξω και γω μία στη Θεσσαλονίκη. Όσοι έχουν μετρητό ας μου στείλουν π.μ. να τους δώσω franchise για τις υπόλοιπες πόλεις!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Ιούλιος 25, 2014, 05:20:33 μμ »

πατρινοί....πφφφφφφ...λες να είναι οι δικοί μας? άντε να φτιάχνουμε και καμία ελληνική, μην ταξιδεύουν μακριά τα νομισματάκια μας....
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Ιούλιος 25, 2014, 05:22:56 μμ »

Αυτη η εταιρια πιστοποιησης τινος ειναι παλι  Έκπληξη   Έκπληξη

http://numis.gr/


Σκέφτομαι να ανοίξω και γω μία στη Θεσσαλονίκη.


Θες συνεταιρο πατριωτη   ? Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
iceman
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 331



Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Ιούλιος 25, 2014, 05:26:33 μμ »

Θέλω για να σε έχω απο κοντά μην ανοίξεις καμιά ανταγωνιστική!! Σε λίγο οι εταιρίες πιστοποίησης θα είναι παραπάνω απο τα Mikel!!
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Ιούλιος 25, 2014, 05:37:13 μμ »

Αυτη η εταιρια πιστοποιησης τινος ειναι παλι  Έκπληξη   Έκπληξη

http://numis.gr/



Για τα μπαζα Αντωνη, οπως πολλες αλλες, και χρονια πολλα για χτες εστω και με καθυστερηση.

Αναργυρε, ναι τον γνωριζω και τον εκτιμω παρα πολυ γιατι ειναι και πολυ καλο παιδι. Ειναι οντως εναντιον των πιστοποιησεων, κατι που ανεφερε κι ο Βασιλης, χωρις να τον θιξει γι αυτο, αλλα το θεμα με τα ταλληρα του 51 ξεπερναει λιγο τα κουτακια. Επισης, ο ukobke που δεν μου επιτρεπεται να πω ποιος ειναι, το κοιταζει κι αυτος σφαιρικα νομιζω, επαναφεροντας πολλες παλιες σοφιες αλλα και προκαταληψεις παλαιοτερων συλλεκτων στους οποιους ανηκει και αυτος, εγω στο τσακ προλαβα μερικους. Ο Βασιλης εδω απορριπτει καποιες σωστες παρατηρησεις του ukobke αδικα, σε τελικη η δουλεια του ειναι οι πιστοποιησεις, κι ουτε κατα διανοιαν εχει γνωση επι νομισματικων οπως ο ukobke (αλλο αν γνωριζει την εμπορικη τους πλευρα καλυτερα), εγω παλι κραταω την αποψη μου.

Για οσους δεν γνωριζουν, ειχε προκυψει μια μεγαλη κοντρα για το αν αυτα που ειναι χτυπημενα σε 8 ρεαλ ειναι γνησια η οχι. Δεν παιρνω θεση, γιατι δεν ειχα και κανενα ποτε μου, απλα το αναφερω για οσους τυχον δεν το γνωριζουν.

Στα ακυκλοφορητα που αναφερει ξεχναει κι ενα που δεν ειναι πιστοποιημενο κι ανηκει σε συλλεκτη που γραφει στο φορουμ του Δημητρη Ποδαρα.

Νικο, αν δεν εχω διαλειψεις αυτη τη στιγμη, δεν σε ξερω προσωπικα απ'οσο θυμαμαι, αλλα πως και σουρθε να το ανεβασεις τοσα χρονια μετα;

Προσωπικα, και συμφωνωντας με καποια απ'τα λεγομενα του Βασιλη, ουτε γι αστειο δεν θα πονταρα σε τοσο ακριβο νομισμα, αν δεν τοβλεπα στο χερι, η αλλος αντ'εμου (ο οποιος δεν κοστιζει 10% ντε και καλα που ηθελε να το παρουσιασει ο Βασιλης, αυτη ηταν δικη του ταριφα), ειτε σε σλαμπ ειτε raw.

Φανη, οχι σιγη ιχθυος, ριχνουμε κι εδω τις βουτιες μας, ουτε ακριβως Αθηνα, ουτε και σε νησι η αλλου στην παραλιακη Ελλαδα.  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences