Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 02:32:31 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: "ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟ" ΤΑΛΛΗΡΟ ΟΘΩΝΑ 1851. ΘΑΥΜΑΣΤΕ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ  (Αναγνώστηκε 31770 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 07:31:25 μμ »

koρυφη Γιωργο σε αυτο το νομισμα ειναι 25 χιλ ευρο σε ΜΣ64.
Αυτου του τυπου τα νομισματα ,ομορφα και σπανια ,απευθηνονται σε ανθρωπους που τα πορτοφολια τους δεν τα επηρεαζει καμια κριση.
Δεν νομιζω οτι υπαρχουν περισοτερα απο 10 ακυκλοφορητα,συλλεκτες πακεταρισμενοι σαρακονταετιας σε Ελλαδα και Αμερικη και στο συγκεκριμενο τυπο εχουν gap.
Ειχα την τυχη να δω τεσσερα ακυκλοφορητα στην ζωη μου τα δυο ανηκουν σε ενα φιλο μου απιστοποιητα και τα αλλα δυο σε εναν αλλον πιστοποιημενα.
Εχω δει και ορισμενα οχι πανω απο 4 τον αριθμο καλα εξαιρετικα οπως αυτο του χεριταιτζ.
Νομιζω οτι ειναι απο τα ομορφοτερα Ελληνικα νομισματα.
Εν θελετε να το δειτε και σε μια ωραια φωτογραφια εχω ενα καλο εξαιρετικο χρωματιστο στο βλογκ μου.
Ειναι και αυτο αου 58 pcgs,ηταν της συλλογης Παππας και τωρα ανηκει στο Διονυσακη.

www.vasilakopoulosnumismatics/blogspot.com
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 07:32:42 μμ »

Ρε παιδιά, αυτό το νόμισμα (εάν ήταν εντάξει) αξίζει τα νούμερα που λέτε.

Σοβαρά θα έδινε κάποιος τόσα χρήματα για ένα νόμισμα με βάσιμες αμφιβολίες?

Με τόσα χρήματα που αναφέρατε, γιατί να μη περιμένετε για κάτι σωστό?

Εάν ήταν θέμα δίσκου, θα το ανέφεραν στη πιστοποίηση. Αυτό το ξέρει καλύτερα από όλους ο rakosylekths ότι πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις το αναφέρουν και δεν αφήνουν κενά.

Κάποιος πλήρωσε για τη "γαργάρα"

Ενδιαφερον!! Ειδικα το τελευταιο << Κάποιος πλήρωσε για τη "γαργάρα" >> Αν μπορει να αποδειχτει οτι υπηρχε λαδωμα σε εταιρια τοτε καταρεει ολο αυτο το οικοδομημα των σλαμπ!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 07:38:34 μμ »

Ρε παιδιά, αυτό το νόμισμα (εάν ήταν εντάξει) αξίζει τα νούμερα που λέτε.

Σοβαρά θα έδινε κάποιος τόσα χρήματα για ένα νόμισμα με βάσιμες αμφιβολίες?

Με τόσα χρήματα που αναφέρατε, γιατί να μη περιμένετε για κάτι σωστό?

Εάν ήταν θέμα δίσκου, θα το ανέφεραν στη πιστοποίηση. Αυτό το ξέρει καλύτερα από όλους ο rakosylekths ότι πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις το αναφέρουν και δεν αφήνουν κενά.

Κάποιος πλήρωσε για τη "γαργάρα"
δεν υπαρχει καμια γραγαρα και δεν υπαρχουν βασιμες αμφιβολιες μιας και το νομισμα το βλεπουμε σε μια κολοφωτογραφια και οχι in person.
ΠΟΤΕ ΣΤΟ ΣΛΑΜΠ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ,DIE CRACK ΓΙΑΤΙ ΤΟ DIE CARCK EINAI GRADEABLE KAI OXI BODYBAG.
EAN HTAN APO KOLLHMA OYTE BATHMO THA EIXE KAI TOTE THA EGRAFE H MEN NGC, EX JEWELERY KAI H PCGS ,EX MOUNTED

Πολλες φορες διαφοροι ανθρωποι εντεχνως διασπειρουν πανικο και ετσι λιγοστευουν τα μπιντσ με αποτελεσμα την αγορα ενος καλου κοματιου χαμηλα!
Ο ουκομπε ειναι σιγουρο οτι δεν κανει αυτο απλα εχει ενα θεμα με τις εταιρειες πιστοποιησης,ψαχνει να βρει το λαθος τους.

Το νομισμα ειναι die crack οχι ex mounted γιαυτο εχει και βαθμο.

Στο φιναλε ο χεριταιτζ δινει δικαιωμα επιστροφης εαν το νομισμα ειναι απο κρικο.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 07:41:06 μμ »

και η ngc σε αποζιμιωνει στο ακεραιο.

Ο χεριτειτζ δεν ειναι Λαντζ και κανει κατι δισεκατομυρια τζιρους για να πουλαει νομισματα απο κρικους.Το ιδιο και η NGC
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 07:42:00 μμ »

Αυτό έχουμε πάθει.

Να με συγχωρείς αλλά "ερεύνα".

Δεν ξέρω πως "ψαχνόσαστε" για τη συλλογή σας, αλλά σίγουρα οι περισσότεροι εδώ μέσα μπορούν να αξιολογήσουν μερικά νομίσματα. Εάν βγάζουν και μάτια..

Να ξαναγράψω τον υπ αριθμό ένα κανόνα. Εάν υπάρχουν αμφιβολίες δεν ακουμπάς.

Όμως, να ρωτήσω κάτι. για οποιοδήποτε νόμισμα, όταν δεν είναι στη φύση του να είναι προβληματικό (π.χ Καποδίστριας) γιατί να το αποδεχτώ ? Ως ποικιλία, ως τί?

Λυπάμαι αλλά δεν πείθομαι. Εξάλλου γι αυτούς που κυνηγάνε διάφορα.....

Το "'AU details"" "die crack" κλπ τα θεωρείτε σοβαρά?
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 07:45:09 μμ »

Δεν το αναφέρουν οι εταιρείες πιστοποίησης?

Για δες εδώ !!!!!!!!

Αφού τα ξέρεις !!!!!!

http://www.ebay.com/itm/2009-P-Nickel-NGC-MS66-MINT-ERROR-Rear-Wounded-Bison-Reverse-Die-Crack-/260868430196?pt=Coins_US_Individual&hash=item3cbcf85974
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 07:47:17 μμ »

εαν δεν σου αρεσει μην το αγοραζεις.

Ενα νομισμα που δεν σου αρεσει απο την πρωτη στιγμη,δεν θα σου αρεσει ποτε.Ουτε εαν λεει αου58,ουτε απο κολλημα,ουτε μσ70.

Παντως απο κολλημα δεν ειναι,εκει που ειναι σπασμενο ειναι απο την μητρα.

Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 07:47:41 μμ »

Βασιλη επειδη το θεμα ταληρο του 51 παντα το παρακολουθουσα θελω να πω τα παρακατω.
Καταρχην δεν εχει καμια σχεση το ταλληρο του Διονυση οπως λες με αυτο εδω!! Μερα με την νυχτα.
Μετα , εχω δει του Ποδαρα σε φωτο το οποιο ειναι χτυπημενο πανω σε αλλο νομισμα και ειναι εξαισιο!!
Μετα αυτο το <πρωην Δελιου> οπως το λες το οποιο παλι ειναι ολα τα λεφτα!!
Μετα μου επεσε και εμενα ενα στα χερια μου το οποιο για εσας δεν ειναι τιποτα αλλα εμενα με καλυπτει πληρως.
Τελικα ποσα κυκλοφορουν στην αγορα καλα και μετρια σε καταστασεις?? Παλια ενα τον χρονο και βαλε!!
Τωρα μετραμε αρκετα να πωλουνται!! Σωστο ή λαθος?? Σημεια των καιρων? η κριση ανοιγει μπαουλα?
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 07:50:23 μμ »

ναι συμφωνοι,εαν πληρωσεις 50 ευρο τοτε μπορουν να το δουν οι ειδημονες και να σου γραψουν μιντ ερορ.
Ειναι θεμα σαμπμισιον και τιποτε παραπανω.

Ο φιλος μου ο Γιωργακης πιστοποιησε μαζι μου 30 νομισματα ,λαθη νομισματοκοπειου και πληρωσε 50 εκαστο.
Εαν τα εστελνα κανονικα με 25 ευρο τοτε θα επερναν μονον το βαθμο.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 07:52:17 μμ »

Τώρα συνεννοηθήκαμε και συμφωνούμε. Πράγματι δεν θα το αγόραζα.

Είμαι όμως σίγουρος ότι ειδικά εσύ δεν θα το πιστοποιούσες.
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 07:55:38 μμ »

Βασιλη επειδη το θεμα ταληρο του 51 παντα το παρακολουθουσα θελω να πω τα παρακατω.
Καταρχην δεν εχει καμια σχεση το ταλληρο του Διονυση οπως λες με αυτο εδω!! Μερα με την νυχτα.
Μετα , εχω δει του Ποδαρα σε φωτο το οποιο ειναι χτυπημενο πανω σε αλλο νομισμα και ειναι εξαισιο!!
Μετα αυτο το <πρωην Δελιου> οπως το λες το οποιο παλι ειναι ολα τα λεφτα!!
Μετα μου επεσε και εμενα ενα στα χερια μου το οποιο για εσας δεν ειναι τιποτα αλλα εμενα με καλυπτει πληρως.
Τελικα ποσα κυκλοφορουν στην αγορα καλα και μετρια σε καταστασεις?? Παλια ενα τον χρονο και βαλε!!
Τωρα μετραμε αρκετα να πωλουνται!! Σωστο ή λαθος?? Σημεια των καιρων? η κριση ανοιγει μπαουλα?

Το ταλληρο του 1851 ειναι σπανιο σε εξαιρετικη και ακυκλοφορητη κατασταση.
Το νομισμα της δημοπρασιας ειναι καλο εξαιρετικο.
Δεν ειναι απο κρικο αλλα απο σπασιμο μητρας,γιαυτο και πηρε βαθμο.
Ο χεριταιτζ δεν πουλα νομισματα απο κρικους εκτος και αν το αναφερει στην περιγραφη/
Η NGC εαν εχει κανει λαθος σε αποζημιωνει στο ακεραιο.
Ο καραμητσος πουλαει το συγκεκριμενο ταλληρο 3 χρονια στα 20 χιλ συν προμηθεια,εαν μπορουσε θα το ειχε βαλει σε κουτι,ομως δεν μπαινει γιατι ειναι χαλασμενο.
20 ΧΙΛ ΓΙΑ ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙς.

Δεν εχω τιποτε αλλο να σας πω και πιθανοτατα να μην γνωριζω καλα και να κανω λαθος.

Φιλικα,
Βασιλης
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 08:03:13 μμ »

Ο καραμητσος πουλαει το συγκεκριμενο ταλληρο 3 χρονια στα 20 χιλ συν προμηθεια,εαν μπορουσε θα το ειχε βαλει σε κουτι,ομως δεν μπαινει γιατι ειναι χαλασμενο.
20 ΧΙΛ ΓΙΑ ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙς.

Δεν εχω τιποτε αλλο να σας πω και πιθανοτατα να μην γνωριζω καλα και να κανω λαθος.

Φιλικα,
Βασιλης

Χαλασμενο? Τοτε εσυ Βασιλη γιατι το ηθελες αφου ειναι χαλασμενο? Το ειχες γραψει μονος σου στου Δημητρη οτι οταν πηγες στην Θεσσαλονικη καποτε και το επιασες στα χερια σου παρακαλεσες τον κατοχο του να στο δωσει και το αρνηθηκε!!
Μαλιστα το ειχες χαρακτηρηση ως το ωραιοτερον ολων των ταληρων που υπηρξαν στην Ελλαδα!!
Λεω τιποτα λαθος?
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 08:13:26 μμ »

Παντως φιλε ukobke θα ηθελα να μου δωσεις την εξηγηση του για να ξεκολησουν ή να κολλησουν δυο πλευρες σε ενα νομισμα που ειναι μοναδικο σε διαμετρο και σχεδιαση!!
Εμενα σαν σκεπτωμενο συλλεκτη οταν ακουω μια κατηγορια το μυαλο μου παει σε εφικτες ή μη εφικτες μεθοδους!!
Σε αυτο το νομισμα δεν μου κολλαει η εκδοχη του κολημμενου και θα ηθελα να μαθω που το στηριζετε.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 09:11:11 μμ »

παιδια,εγω σαν γιαννηςτ,βλεπω ενα σπανιο και ομορφο ταλληρο,του 1851,με ολα τα υψηλα σημεια ακεραια,εκτος του σημαδιου,στην περιφερεια,που σιγουρα δεν ειναι απο κρικο,η κτηπημα.οπως ειπε και ο φιλος βασιλης τετοια νομισματα,ειναι για συλλογες απαιτησων.το οτι ,για νατο αγορασει αυτο καποιος απο εμπορο,ξερουμε ολοι,ποσο θα πληρωσει,πολυ απλο συγκρινετε με ενα που εχει ο γιωργος προχειρο,και δειτε αν αξιζει,500η 5000ευρω!!!τα λογια εκ του ασφαλους ειναι ευκολα,στην πραξη ειναι λιγο δαπανηρο.μια δοκιμη,θα σας πειση.ποσοι θα ηθελαν να ειχαν αυτο το νομισμα στην συλλογη τους?βρειτε καλυτερο,και μετα τα λεμε,δεν προκειτε για ταλληρο του 33,που μπορεις να επιλεξεις και απο αλλους.μπορειτε να μου συστησετε ενα καλυτερο?ετσι προχειρα,οπως το εκτιματε τοσο ευκολα.χαιρετω ολην την παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 09:32:15 μμ »

Τη παλιά εποχή πέρναγε ο παγοπώλης και πούλαγε πάγο.

Πρέπει να πας πάνω από σαράντα χρόνια πίσω. Το πάγο τον κουβάλαγε με ένα εργαλείο. (Σαν τσιμπίδα)

Έτσι παλιά πολλοί χρυσοχόοι μάγκωναν το νόμισμα και κολάγανε από πάνω το κρίκο, και όχι κατευθείαν.

Συγγνώμη που δεν προλάβατε να το δείτε αυτό το είδος κολλήματος και συγγνώμη που δεν φωτογράφησα τη "γαργάρα".

Τώρα, αν στην εποχή μας το εργαλείο το ονομάσουμε "die crack" θα έχει ενδιαφέρον.

Τελικά σε τόσες δημοπρασίες έργων τέχνης sothbie's, christie's, bonhams κλπ κλπ  γίνονται λάθη και εκτιμούν πλαστά για γνήσια, και το αποδέχονται.
Σήμερα έμαθα ότι τα νομίσματα στις σλαμποεταιρείες τα αξιολογεί ο πάπας (για να έχουν το αλάθητο).

Κύριοι, μου είναι αδιανόητο όλοι εσείς που έχετε έστω και μια πενταετή ενασχόληση με το ελληνικό νόμισμα (διάβασα ότι κάποιος έχει δει δέκα 5άλληρα του '51) να αποδέχεστε κάποιον να έχει καλύτερη άποψη από εσάς που έχετε "τοις πράγμασι" καλύτερη εμπειρία.

rakosylekths, δεν χρειάζεται να τρέχει η φαντασία σου για τις απόψεις μου. Είμαι συλλέκτης και στη περίπτωση που αξιολογώ ένα νόμισμα, πίστεψέ με δεν ψάχνω δικαιολογίες για να συμφωνήσω στα λάθη οποιουδήποτε. Την άποψή μου για ένα νόμισμα την εκθέτω σε όλους και δέχομαι κριτική για λάθη ή διαφορετικές απόψεις. Έτσι συνεχίζω και μαθαίνω. Ταμπέλες στα νομίσματα δεν τις βάζω εγώ. Τα αμερικανάκια τις βάζουν. Εάν τα αξιολογούσαν (τα Ελληνικά ) σωστά δεν θα έλεγα τίπτις.

Δεν είμαι εναντίον τους πιστεψέ με, είμαι απλά υπέρ του συλλεκτισμού νομισμάτων και όχι εταιρειών.

Μη γυρνάτε όμως το θέμα. Θα πληρώνατε τελικά τόσα λεφτά γι αυτό το τάλληρο?

Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences